Pavlívnka byla naivní a nezkušená prostá dívka. Do jejího života krutě zasáhla hospodářská krize, která měla za následek Svárovskou stávku. Stávka byla četníky a vojáky krvavě potlačena. Jednou z obětí byla i tato mladá dívka. Kachyňa opět nešetří svou poetikou, kterou podtrhují hrátky s kamerou a neustále se opakující hudební motiv. Ten je velmi vtíravý.(30.1.2012)

Poetické ztvárnění venkovského života a prvních lásek tak, jak to umí jen Kachyňa. Do bezstarostného dospívání občas probleskne zpráva z druhé strany, z reálného těžkého života tkalců. Vše plyne do smutného závěru, který každý, kdo někdy navštívil Velké Hamry, už zná. Tam u mostu přes Kamenici před bývalou textilkou stojí několik památníků a na jednom je i jméno Pavlínky Linkové...(21.8.2011)

Nechápu, jak se někdo může stydět za to, že viděl dobrý film, kterým Pavlínka je. A nestydí se za většinu shlédnutých kravin, co se dávají a točí stále. Ponechávám stranou charaktery postav, ale tahle událost se fakticky stala, v roce 1870, na území dnešní ČR. Jeden z těch filmů, které nevlastním, ale rád bych ho měl.(14.8.2010)

Kdysi jsme na tomto filmu byli se školou...po promítání část dívčího publika plakala.Ale tak špatnej film to nebyl. události svárovské stávky nám přiblížily dějepis...samozřejmě,že nám pak vysvětlovali,že by se to nyní už nestalo....nynější mládež by řekla, že byla ve špatnou dobu na špatným místě....(17.3.2010)

Při pohledu na sedmdesátá léta se dá říct, že československý film vyprodukoval velké kvantum snímků s nepřehlédnutelnými ideologickými symboly normalizační každodennosti, ale i tak občas vznikly skvělé filmy, které stojí za zhlédnutí i dnes. A přesto, že osud Pavlínky je hlavním motivem filmu, tak se vraťme zpět k pravdě ve fikci. Ve skutečnosti se moc věrohodných informací o Pavlínce nedochovalo. Ovšemže fakt, že tam dívka byla zastřelena je nezpochybnitelný. Snaha Karla Kachyni propojit poeticky romantické vyprávění první lásky s vypjatým sociálním pozadím Svárovská stávky, aniž by tam převládal demagogický ideologický balast, se slušně povedl. A toho si cením nejvíc. Půvabná herečka Brigita Hausnerová byla dobrou volbou do hlavní role, dokázala totiž vtisknout Pavlínce správný rozměr, lyričnost i něžnou krásu.(14.11.2011)

• - Filmovanie prebiehalo v okolí Svárova a Tanvaldu, v Jizerských horách, Zlatých Olešniciach, Veľkých Hámroch a Albrechticiach. (dyfur)