Reklama

Reklama

Louis Bourdin (Bourvil), zaměstnanec v metru, je vášnivý čtenář detektivek. Den co den vidí před sebou stejný obraz: Jedoucí vlak převážející denní tržbu v metru. Rozhodne se napsat detektivku a jako zápletku použije vlak s denní tržbou a podrobně popíše jeho přepadení. Napsanou knihu mu ale vydavatel odmítá vydat pro "nereálnost loupeže". To přivede Louise k činu: Loupež provede sám! (ilclassico)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (10)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Loupež metra svážející tržby z jednotlivých stanic. Že je to nějak povědomé? No samozřejmě. Každému filmovému fanouškovi se okamžitě vybaví americký snímek ´Vlak plný peněz´ (1995). Jenomže pozor, také je tu snímek z Francie už z poloviny šedesátých let mající ten samý námět. Žeby sloužil tomu o třicet let pozdějšímu americkému jako předobraz? Společných pojítek je tu více než dost, i když hlavní postavou je člověk ze zcela jiné profese. Tady si hlavní roli střihl Bourvil a hraje obyčejného děrovače lístků, který pravidelně každý den sleduje onen vlak převážející peníze. A jednoho krásného dne ho napadne, co kdyby byl takový vlak vyloupen a napíše o tom literární detektivku. Nikdo mu ji však nechce vydat a to z důvodu, že je taková loupež neproveditelná. Z neúspěchu knihy je všem pro smích a tak se rozhodne k radikálnímu činu. Vyloupení vlaku si objedná. Na šedesátá léta svěží mírně komediální příběh, ve kterém se jen tak pro zajímavost mihne i Pierre Richard, pro něhož to byla druhá účast ve filmu. Snímek je brán vážně a humorně zároveň. Krásně vykresluje svou dobu, právě co se týče stanice metra, čímž má dnes i historickou hodnotu. Viditelně se sice jedná o studiový snímek, ale podle dobových zdrojů byla postavena přesná replika stanice. Bourvil je v podstatě ve své typické roli, takže jeho výkon je nad očekávání zcela jasný. Za zmínku stojí také Paul Meurisse, který je tu tehdejší kritikou hodnocen jako nejelegantnější gangsterský boss. Platí to i z dnešního pohledu? Děj příběhu je ve svém smyslu rafinovaný, avšak předvedený v jednoduché škále svého vývoje. Humoru i vážnosti je tu více než dost, a jediné co asi u někoho zamrzí, je absence napětí v průběhu oné loupeže, který mimochodem připomene i jiný americký klasický film a tím je ´Přepadení vlaku z Pelhamu (1974) U nás je snímek neznámý a v rámci francouzských filmových klasik je to škoda. Obzvlášť, když je z filmografie Bourvila. ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Nevadilo mi, že se v šedesátkách natočila komedie jako ze třičátek či čtyřicátek s roztomile prosťáčkou zápletku. Naopak, to bylo celkem fajn a sedlo mi to. Bylo to takové milé a pěkné, ke konci i napínavé s příjemnou retro-komediálno-kriminální atmosférou. Bourvil je opravdu milý herec. Akorát samotný závěr mě zklamal, čekal jsem nějaký morálnější. ()

Reklama

curil 

všechny recenze uživatele

Tradiční spojení kriminálky a komedie je   ideální prostor pro Bourvila, který se opět   chopil role milého prosťáčka, tentokrát s   absurdními literárními sklony. Proti němu   stojí Paul Meurisse jako aristokrat zločinu,   snad nejvydařenější hercova zločinecká role   a nejelegantnější gangster francouzského   filmu. Jen kvůli tomu se stojí na film podívat.   Nelze opomenout, že film zpočátku hodně   připomíná "Přísně tajné   premiéry" režiséra Martina Friče z roku   1967, kde také nikdo nevěří detektivním   příběhům a zločinci kopírují náměty z   knihy. Rozdíl je pouze v tom, že Jiří Sovák o   činech podvodníků zpočátku neví, kdežto   Bourvil je vědomě inspiruje. ()

PAGE 

všechny recenze uživatele

Děrovač lístků v pařížském metru, Bourdin, napíše detektivní román, o loupeži denní tržby ze všech 300 stanic pařížského metra. Román mu však nechce žádné nakladatelství vydat. Tak se rozhodne vzít to do svých rukou..... Naprosto geniální Bourvil, u filmu jsem několikrát "umřel". Skvělá zápletka, skvělí herci, i trocha toho napětí, prostě skvělý film. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Těžký život dobrodruha-autora detektivní prózy. Zaměstnanec coby pozorovatel, pozorovatel coby amatérský spisovatel, amatérský spisovatel coby člověk podroben kritice... člověk podroben kritice coby lupič! :-) Určitě milý a příjemný příběh, stejně jako Bourvil v hlavní úloze, bohužel ani ten sám nemá úplnou šanci utáhnout komorně laděnou komedii s nevýraznými vedlejšími postavami. Víc než filmy "zlatých šedesátých" (ať už lokalizovaných kdekoliv v Evropě i mimo ní) to připomíná spíše komedie o jednu až dvě dekády starší, kdy podobné naivní zápletky s přepojením reality a vymyšleného světa byly v komediálním žánru hodně v kursu. Navíc na komedii s kriminální zápletkou to má poněkud pomalý spád děje a přepálenou stopáž. Film mne spíše přiváděl k mírnému pousmání, než k nějakým záchvatům smíchu, pro Francouze to bude možná další z kultovních komedií své doby, nicméně pro našince může klidně dále zůstat okrajovou záležitostí pro fajnšmekry. Ráči-li se někdo pobavit nad komedií s Bourvilem o vykrádání kasy ve vlaku, víc než Velkou pokladnou bych rozhodně doporučil Velkého šéfa. // Z čeho jsem byl velice pozitivně nejvíc překvapen, byly české titulky, jejichž autor si dal opravdu záležet a při mnoha zmíncích kolem francouzských reáliích či jmen osobností, pro našince mnohdy nic neříkajících, uvedl i krátké vysvětlující poznamky v závorce. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama