pipapa

Povedená sonda do silně třídně rozdělené holandské společnosti konce 19.století. Verhoeven zde zvětšího udržel své sex-a-jiné-excesy na uzdě a vznikl tak velmi kvalitní a dobře "odsejpající" příběh. Monique van de Ven je unikátní ve své naprosté přirozenosti. Rutger Hauer je v dobové módě velmi pohledný a hraje opět s jemu vlastní lehkostí. Ani konec a la červená knihovna nevadí, naopak, celý film tím získal ještě více na originalitě. Skandinávská dvd-verze má vystřiženou/zkrácenou jednu scénu stejně jako anglická TARTAN-edice, asi jediná španělská dvd-verze je nezkrácená a má i nejlepší kvalitu a formát obrazu. Originální nezkrácená verze také na youtube zde: https://www.youtube.com/watch?v=rcrCTK5XnyU ()

Lucretius

Po skončení Keetje Tippel jsem měl pocit, že film znám odjakživa. Jakoby by byl tím snímkem, který ostatní napodobují. Ideálně vystihuje dobu konce 19. století, naturalisticky, krutě, s neustálou nejistotou toho co bude následovat. Nemá potřebu diváka pro zvýšení efektu nějak mučit, Verhoeven je vynikající režisér a prostředky co používá májí obhajitelný účel. V obecné rovině film kritizuje zvrhlost nekontrolovaného kapitalismu a bohatých, ale v jednotlivých postavách, v individuální rovině, chudé nejenže neidealizuje, ale jejich amorálnost akcentuje, bez nějakého omluvého "oni za to nemůžou, dohnala je k tomu nouze". To jej esenciálně odlišuje od levicových agitek. V postavě hlavní hrdinky a neustálé sexuální agresi vůči ní dobře ukazuje postavení žen v dané době. Keetje nejenže nemá na koho se obrátit, ale vhledem k tomu, že ona agrese je v dané době brána jako normální, tak vlastně ani s čím. ()

zigy

Keetje je krásná, ale její protloukání těžkým životem moc koukatelné není, tentokrát Verhoeven zklamal jako vypravěč. Naturalismus není nějak extra bijící do očí. ()