poster

Le fatiche di Ercole

 • angličtina

  Hercules

 • angličtina

  Labors of Hercules

Dobrodružný / Fantasy

Itálie / Španělsko, 1958, 104 min (Alternativní: 98 min)

 • Flego
  ***

  Hercules, hrdina gréckej mytológie, zachráni sporo odetú krásnu Iole a tým sa spustí veľké dobrodružstvo. Steve Reeves sa preslávil postavou siláka a poloboha Hercula a získal slávu. V tých časoch boli veľmi populárne historické a pseudohistorické príbehy, boli to tzv. sandálové filmy. Mnohé nestoja za nič, ale tento spĺňa kritéria priemeru.(23.2.2010)

 • Ertai
  **

  Legendární film, který svého častu spustil v USA šílenství po evropských swords-and-sandals produkcích. S řeckou mytologiíí se tu pracuje opravdu velice volně, takže se v příběhu o právoplatném králi města Iolco míchají dvě provázané dějové linie o výpravě za zlatým rounem se zastávkou na ostrově amazonek (Iáson, Oddyseus a Herkules na jedné lodi) a Herkulovy úkoly (zabití lva a býka) plus Herkulův románek s královskou dcerou. Příběh je na podobný typ filmu předpokládám v normě, vyšší rozpočet na kulisy a kompars by neuškodily, anglický dabing místy nic moc. Film jako celek tedy dosti zastaral, Steve Reeves s jeho muskulaturou však byl - a stále je - bezkonkurenční. (Fanoušci kaiju filmů jistě též ocení netvora hlídajícího zlaté rouno, který se projevuje zkopírovaným řevem Godzilly :) )(24.11.2011)

 • corpsy
  ***

  Dalo by sa to nazvať fúziou dvoch pravdepodobne najpopulárnejších zo starogréckych báji. Mýty o Herculesovi a plavba Argonautov za Zlatým rúnom. Divák by si povedal, že tým pádom dostane obrovskú porciu dobrodružstva, ale opak je pravdou. Akcie je málo, nudné pasáže sú neúmerne dlhé a trikové prevedenie ( hlavne záverečný súboj s drako-dinosaurom ) je občas dosť otrasné. Priemer, vhodný hlavne pre tých starších, ako spomienka.(17.6.2015)

 • majo25
  ***

  Sympatický kulturista S.Reeves v podobe Herakla zachraňuje jednu nebezpečnú situáciu za druhou. Film sa ani zďaleka nepodobá strarogréckym bájam, skôr je takým mixom, a samozrejme tu nesmie chýbať láska a romantika. Príbeh o Iásonovi je nesúvislý, nekontinuálny, zastavuje sa pri menej podstatných miestach a preskakuje tie podstatné a legendárne. Aj spracovanie je na slabšej rovni a dnes pôsobí skôr na smiech, hoc sa o réžiu postaral svetoznámy Bava. Spomeňme snáď len trápenie Herakla, či už s ostatnými bojovníkmi alebo z levom a býkom. Miesto toho, aby mu bez námahy zlomil väz, jednou rukou ho zadusil alebo ho šmaril o skaly, dostáva Herkules v pote a krvi zabrať. Samozrejme mierne dobrodružný príbeh poteší, rovnako ako krásne talianske devy a kvalitní záporáci. Neviem, či som čakal viac, ale videl som aj lepšie mytologické 'meč a sandály' filmy z Apeninského ostrova. Hodnotenie: 60% (16. hodnotenie, 5. komentár)(7.3.2014)

 • Hal_Moore
  **

  Rok 1958 neznamenal jen první hlavní roli pro Charlese Bronsona (Showdown at Boot Hill), ale také pro svalnatého kulturistu Steva Reevese, který se stal vzorem pro ostatní kulturisty, zejména pak pro samotného Arnolda Schwarzeneggera. Postava Herkula je pro podobné herce, jako Steve Reeves předurčen. Svalovec, který budí zdání, že dokáže pohnout zemí, přirozené charisma a čišící respekt, to vše Reeves splňuje na jedničku. Bohužel ve filmu, který si bere z mytologických bájí jen to, co se mu zrovna hodí a s pomocí pejska a kočičky vaří nemastný a neslaný dort s několika různými příchutěmi. Velice ošklivé triky výsledku také moc nepomohou (obzvláště mix Godzilly a tyranosaura na konci - zvuk monstra byl dokonce z japonské Godzilly okopírován). I přes všechny tyto nedostatky se film stal ve své době nejvýdělečnějším italským filmem a ve Spojených státech rozpoutal "sandálovou" mánii (tento film byl dokonce inspirací pro komiksového Hercula nakladatelství Marvel). "I can't stand being superior. Let me experience the real things, love or hate."(9.2.2019)