Le fatiche di Ercole

Hercules

Labors of Hercules

Dobrodružný / Fantasy

Itálie / Španělsko, 1958, 98 min

Hercules, hrdina gréckej mytológie, zachráni sporo odetú krásnu Iole a tým sa spustí veľké dobrodružstvo. Steve Reeves sa preslávil postavou siláka a poloboha Hercula a získal slávu. V tých časoch boli veľmi populárne historické a pseudohistorické príbehy, boli to tzv. sandálové filmy. Mnohé nestoja za nič, ale tento spĺňa kritéria priemeru.(23.2.2010)

První Herkules s borcem Reevesem sestává z poměrně zábavných a dobře natočených částí (kamera Mario Bava!), ale dohromady to moc nedrží a proto chvílemi nudí. A část na ostrově Amazonek je opět předlouhá. Škoda. Jinak to, že film s názvem Herkules ve skutečnosti vypráví o Iásónovi a zlatém rounu by mohlo být poněkud matoucí, ale Herkules je tu ten, kdo všechno vyřeší a Iásónovi od začátku do konce pomáhá.(1.12.2013)

Sympatický kulturista S.Reeves v podobe Herakla zachraňuje jednu nebezpečnú situáciu za druhou. Film sa ani zďaleka nepodobá strarogréckym bájam, skôr je takým mixom, a samozrejme tu nesmie chýbať láska a romantika. Príbeh o Iásonovi je nesúvislý, nekontinuálny, zastavuje sa pri menej podstatných miestach a preskakuje tie podstatné a legendárne. Aj spracovanie je na slabšej rovni a dnes pôsobí skôr na smiech, hoc sa o réžiu postaral svetoznámy Bava. Spomeňme snáď len trápenie Herakla, či už s ostatnými bojovníkmi alebo z levom a býkom. Miesto toho, aby mu bez námahy zlomil väz, jednou rukou ho zadusil alebo ho šmaril o skaly, dostáva Herkules v pote a krvi zabrať. Samozrejme mierne dobrodružný príbeh poteší, rovnako ako krásne talianske devy a kvalitní záporáci. Neviem, či som čakal viac, ale videl som aj lepšie mytologické 'meč a sandály' filmy z Apeninského ostrova. Hodnotenie: 60% (16. hodnotenie, 5. komentár)(7.3.2014)

Dalo by sa to nazvať fúziou dvoch pravdepodobne najpopulárnejších zo starogréckych báji. Mýty o Herculesovi a plavba Argonautov za Zlatým rúnom. Divák by si povedal, že tým pádom dostane obrovskú porciu dobrodružstva, ale opak je pravdou. Akcie je málo, nudné pasáže sú neúmerne dlhé a trikové prevedenie ( hlavne záverečný súboj s drako-dinosaurom ) je občas dosť otrasné. Priemer, vhodný hlavne pre tých starších, ako spomienka.(17.6.2015)

Film je tiež známy pod názvom ´The Labours of Hercules´. Je jedným z filmov z talianskej produkcie 50-tych a 60-tych rokov ´meč a sandále´. V porovnaní s filmami s podobnou tématikou z americkej produkcie sa dej tohto filmu skôr zameriava na odhalenie vraha kráľa, triky pri ceste za zlatým rúnom sú minimálne. Dej je zmesou bájí s podstatnými zmenami v osudoch postáv oproti iným filmom. Film nie je zlý, ale na to, že má byť dobrodružný, je príliš jemný. [´Hercules Unchained´/´Ercole e la Regina di Lidia´ (1959)](22.3.2016)