Čtyři sourozenci Kryštof, Kristýna a Ema a nejmladší Samuel prožívají spokojené dětství ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale všechno změní. Jejich rodiče upadli do záhadného spánku a oni si musí najednou poradit docela sami. Takto záhadně usnuli rodiče po celém světě. Nastává chaos, jejich město ovládnou bezdětní a mladí, kteří se dokázali ve vzniklé situaci zorientovat. Věřit se nedá nikomu. Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž by měli vítězit ti silnější a chytří, ale leckdy mají navrch ti vychytralí a bezohlední. Malý Samuel je navíc unesen a sourozenci se vydávají na cestu do neznáma, aby ho zkusili najít. Podaří se jim opět setkat a najít cestu zpět domů? Probudí se jejich rodiče a bude vše jako dřív? (Bontonfilm)

JB001

Nebýt Netflixu tak jsem o existenci tohoto filmu nic nevěděl. A to by byla škoda. I když už dávno nejsem součástí cílové skupiny, tak v pátek večer mi to docela sedlo. Zajímavý námět a jsem zvědav na pokračování. Nicméně že všeho nejvíc se teď těším na závěrečné díly seriálu Ozark. To je iné kafe ()

butcher89

Originální námět na české poměry. Celkově mi to nepřišlo špatné, ale nesedělo mi tam několik věcí. Herecké výkony nic moc, ať už dospělých nebo dětí. Nebylo to zkrátka dostatečně přesvědčivý. Scény v noci byly jen těžko koukatelné. Atmosféra byla jako na houpačce, místy skvělá, místy nijaká. Za mě 55% ()

Jackie_Hasic

Naprostá hrůza, jedna hvězda za skvělou píseň od Kateřiny Marie Tiché - Vlci. Tato nádherná píseň to zachránila od hodnocení odpad. ()

Wineeee

Hmm, jak bych tento film popsal... Knihu jsem nečetl a proto budu pouze posuzovat film. Od tohodle filmu jsem čekal hodně a dostal jsem v poho film? Nedokážu to popsat, zvratů ten bylo málo, ale už od začátku bylo jasný že to skončí špatně a nepochopitelné prodávání dětí? Ten Samuel asi je hloupý jelikož to tak vypadá, je mu 8. ale nebudu se chovat ke "svým rodičům" tak jak se choval. To jak rychle zmizeli z toho hradu, bylo prostě natahování filmu o tom se nebudu dohadovat a když si na začátku myslíte že je někdo hodný a pak je zlý, tak je to celkem šok, ale je to divně vyobrezené... abych to shrnul: Nudný příběh, divné postavy, happy ending? víc než tři hvězdy si to nezaslouží... 45% ()

prdlousek

Bála jsem se, že mne film nebude bavit, protože je pro malé děti. Ale to tedy rozhodně není. Je to drama. Všechno začíná nečekaně rychle, když se všichni rodiče na celém světě jednoho rána neprobudí. Chvíli se mi zdálo, že se ve filmu všechno hroutí až příliš rychle: Lidé, kteří nespí začínají rabovat, nefunguje policie a skoro nic. Uvědomila jsem si ale, že by to tak nejspíš opravdu bylo, protože dospělých, kteří mají potomky, je většina. Takže by nefungovalo skoro nic a jakmile přestane jít elektřina, je s naší civilizací konec. A jakmile lidi dostanou o sebe strach, jdou třeba i rabovat. Čtyři sourozenci: asi patnáctiletý Kryštof, jedenáctileté holky Ema a Kristýna a osmiletý Samuel, se o sebe snaží postarat, jenomže jim unesou nejmladšího bráchu. Do té doby jde všechno snad až příliš rychle – asi po půl hodině film začíná zvolňovat. Kupodivu mne potom ještě víc vtáhl a začal být dojemný. A některé ty bizarní typy dospělých, které sourozenci potkávají, jsou až úsměvné. A skvěle zahraná je hlavně jednoduchá žena Jarka, která sourozencům asi opravdu chtěla pomoct, jenomže potkala patru kamarádů a začala s nimi chlastat. Dojemné je, jak sourozenci pořád myslí na mladšího bráchu i na rodiče a chtějí bráchu zachránit. Některé scény od unesených dětí, kam se dostal Samuel, jsou naopak skoro až drastické. A náhradní maminka, která si Samuela koupí – psychicky vyšinutá Simona – je zahraná také skvěle. Je jasné, že jsou ve filmu místa, která se dala udělat lépe. Je to velké téma a nebyly na to peníze jako v Hollywoodu. Věřím ale, že kdo se chce nechat unést osudy těch dětí a kdo se chce zamyslet nad dobrem a špatností a nad naší civilizací, může si film opravdu užít. Vlastně bych ho doporučila dětem ve věku kolem puberty i jejich rodičům. ()

kockamasa

Nechci film hodnotit z hlediska kinematografie, ale spíš z hlediska jeho obsahu a sdělení. Sdělení filmu je opravdu silné. Ukazuje, co všechno se může stát, když se něco, co bereme jako samozřejmé, zhroutí. Ukazuje, jak se ve vypjaté situaci ukazují charaktery lidí. Ukazuje, jak nakonec velká část lidí myslí hlavně na vlastní přežití. A ukazuje také citlivost dětských duší. Čtyři sourozenci, kteří jsou hlavními hrdiny filmu, jsou zahraní skvěle. Každý má něco svého – každý má své slabší a silnější stránky. Ale to, co u nich vítězí, je vzájemná podpora, důvěra a láska. A ta nakonec vítězí. A to není málo. Takže za mě dobrý. ()

Inspirace

Doporučuji všem rodičům, kteří chtějí s dětmi něco sdílet, aby s nimi šli na tento film. Společně jsme se báli i skoro plakali dojetím.. Po filmu zůstala spousta otázek, ke kterým jsme se vraceli v dalších dnech. ()

sclavux odpad!

Bolo to tak hrozné, že som sa musel po x rokoch prihlásiť na CSFD, len kvôli tomu, aby som mohol napísať, že to bolo hrozné :) ()

Jirkacek

K tomu, abych se podíval na snímek Spící město z roku 2021 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tento český mysteriózní film objevil na obrazovce naší korejské televize. Jelikož jsem si o něm nic předem nečetl, hned na začátku jsem překvapil sám sebe, že jsem si vybral český film. Podle názvu a zajímavého námětu bych čekal něco amerického, ale když jsem uviděl tvář mého oblíbeného herce Tomáše Měcháčka, byl jsem rázem doma. A to doslova ! Nicméně vraťme se na začátek filmu, v němž hráli nejdůležitější roli děti a nemoc některých dospělých. Tak mne napadlo, jestli autora knihy Martina Vopěnku, podle níž byl film natočen napadlo takové téma v době, kdy lidstvo napadl COVID. Na začátku jsme se seznámili s rodinou, ve které spokojeně žili čtyři sourozenci Kryštof, Kristýna a Ema a nejmladší Samuel se svými rodiči (Tomáš Měcháček, Petra Bučková) v bytě v Českých Budějovicích. Jednoho rána se ale všechno změnilo, když se rodiče neprobudili a spali a spali a spali. Záhy se ukázalo, že do záhadného spánku upadla velká část dospělé populace a ti co byli vzhůru, naložili se svým štěstím různě. Bohužel se projevila lidská zrůdnost, protože došlo na rabování, únosy, zlodějnu, korupci a policie byla najednou zcela zbytečná. A tak si děti museli najednou poradit docela sami ve světě, v něž nastal naprostý chaos, když jejich město ovládli bezdětní a mladí, kteří se dokázali ve vzniklé situaci zorientovat. Věřit se nedalo nikomu. Pro sourozence začal každodenní boj o přežití, o jídlo a vodu a hledání nějakého východiska. Jenže jednoho dne byl malý Samuel unesen a sourozenci se vydali jej hledat. Vyrazili na cestu do neznáma, aby byli opět zase spolu jako jedna rodina, což se na konci filmu ukázalo jako velmi důležité. Děti se několikrát dostali do těžkých situací, ale vždycky to nějak zvládli, nicméně k nalezení Samuela vedla dlouhá cesta a to doslova. Když uběhlo 95 minut, byl jsem šťastný. Nikoli však kvůli tomu, že by hledání dobře dopadlo, ale protože jsem se už nemohl dočkat závěrečných titulků, které mne vysvobodily z toho utrpení. Tedy ne že bych nezvládal tíživou atmosféru filmu, ale protože mne děj fakt moc nebavil. O začátku jsem měl dojem, že snímek natočil nějaký student, který peníze na rozpočet dával ze svého stipendia. Navíc ve filmu hráli skoro pouze děti a jejich herecké výkony byly naprosto tragické. Že by se režisér Dan Svátek spletl, když do hlavních roli angažoval Adama Svátka, Kryštofa Svátka, Anežku Novotnou a Michaelu Sodomkovou ? No, poslední větu berte v duchu ironie, ale jméně dětskýc herců mluví za vše….Vždyť jen holky měly za sebou už nějakou filmovou roli. Bože, takový potenciál mělo tohle téma a tak to filmový štáb celé pokazil. Věčná škoda. Nu co už, vrátit zpět to nejde, ale nejsem si jistý, jakou kvalitu přinese pokračování, které avizovaly titulky na konci. Suma sumárum, mysteriózní film Spící město ode mne získal pouze jednu spící hvězdu *. ()

Benigni

Dávám jednu hvězdu za snahu natočit u nás trochu jiný typ filmu pro mládež. Možná, že to úplně nefungovalo, ale pokud by se u nás našel slušný scénárista toho žánru, jistě bych si dokázala v českých kinech, nebo na obrazovce představit podobný druh filmů, které mají napětí, tajemství, jistou mystiku, jsou temné a nabízí dětskému divákovi jiná dobrodružství, než to, které vidíme neustále v tuzemských pohádkách. ()