Amore mio aiutami

• angličtina Help Me, My Love

Giovanni Machiavelli (Alberto Sordi) je deset let šťastně ženatý. Zakládá si na tom, že je moderní manžel, racionálně uvažující a vždy otevřený novým podnětům v partnerském soužití. Jeho sebejistota se zhroutí, když mu manželka Raffaella (Monica Vitti) oznámí, že se zamilovala do jiného muže. Sama si není jistá svými city, jak k manželovi, tak k milenci, a požádá Giovanniho o pomoc. Léčba lásky může začít. (ilclassico)

Flego

Zápletka je postavená na manželkinom priznaní sa, že ju priťahuje iný muž. Vznikajú vtipné i menej vtipné situácie, ako to však býva zvykom, veľakrát sa ide na hranu. Sordi ako režisér umne osciluje medzi drámou a komédiou, prepálená minutáž však neprospieva. Osme hodnotenie, druhý komentár. ()

nmafan

Sordi dokáže jako režisér uplatňovat stejné přednosti, na jakých postavil i svou hereckou kariéru - elegantně a sebejistě přeskakuje od klukovské rozpustilosti ke střízlivosti a vyzrálosti, od citu k rozumu, od humoru k tragičnu a celé jeho snažení působí tak lehce a samozřejmě, jakoby v něm nebyl ani náznak kalkulu. Amore mio aiutami je film, kterému z přísně kritického odstupu můžete leccos vytknout (třeba to, že ta poslední třetina na lodi je k předchozí části filmu trochu neuměle "naroubována") a lecjaký dnešní divák - pakliže na film nějakým nedopatřením narazí - bude asi volat "proč je to, ty vole, tak dlouhý"? Ale pokud se chcete nechat okouzlit, pak možná budete okouzleni. Způsobem, jakým se dá o citech, vymykajícím se kontrole, natočit komedie, která není ani na chvíli vulgární. A s tak dospělým koncem, o jakém se dnešním žánrovým tvůrcům může jenom zdát. ()