Spara, Gringo, spara

Shoot, Gringo... Shoot!

Western

Itálie / Francie, 1968, 88 min

• Pohrobek

Průměrný, snadno stravitelný spaghetii-western, který ovšem nepatří do té nejnižší ligy. Méně známý z westernové rodiny Bruno Corbucci se celkem předvedl - jako scénárista i režisér. Snímek nabízí rozhodně povedený příběh o zvláštním přátelství - při troše dobré vůle v něm lze najít i homoerotický odstín, tento názor tedy osobně nesdílím. Klasické bitky a přestřelky dosahují sotva průměru žánru, zato pár mírně sentimentalizujících míst rozhodně snímek pozvihuje. Za pozornost stojí i ústřední dvojice Brian Kelly a Fabrizio Moroni a žánrově povedená hudba Sante Maria Romitelliho.(14.2.2007)

Tuctový spaghetti western s naivným scenárom a pár vydarenými prestrelkami. Príbeh sa točí okolo dvoch pištoľníkov, na ktorých vzájomnom súperení a prekáraní sa to celé stojí a padá. To ich neustále doťahovanie sa o to, kto má väčšieho pipíka totiž po čase začne byť stereotypné. Navyše ich predstavitelia Brian Kelly a Fabrizio Moroni sú druhoradí herci a miestami svoje postavy prehrávajú ešte výraznejšie, než býva u špageťákov štandardom.(13.2.2018)

Pistolník Stark má být oběšen, dostane ale šanci - bohatý rančer Quintana mu nabídne 5 000 dolarů, když mu zpátky ze Států přivede jeho syna Fidela, který se tam stal banditou. Stark nabídku vezme, ovšem Fidelovi se domů nechce. Děj je pak pořád stejný - Fidel utíká, Stark ho zastavuje, další pokus o útěk a další zastavení. Což je na hodinu a půl docela málo. Kromě toho Brian Kelly hrající Starka nijak zvlášť nezaujme a Fabrizio Moroni v roli Fidela je otravný hezounek s bouchačkou. Víc zaujmou představitelé vedlejších rolí, kteří nejsou tak typičtí pro žánr - Keenan Wynn jako vedoucí vlastní armády, a Folco Lulli v roli Quintany - ten se vybarví hlavně na konci. Jo a je to jeden z mála špageťáků, kde se (opět v malé roli) objevil i vrah Vinnetoua Rik Battaglia.(20.8.2011)

• Martin741

Typicky produkt westernovej inflacie zo 60. rokov, nudny dej, priserne dialogy v rovnako prisernej westernovej makete a kulisach : 5 %(21.4.2018)

Výborný western, ve kterém jde zjednodušeně o souboj dvou mužů, kteří se nakonec spřátelí. Ne že by byl film bez chyb, ale má tempo, dobrou hudbu a celkově se mi líbil i styl zpracování takto jednoduchého námětu.(24.2.2014)

Hodně podceňovaný western, přitom skvěle natočený, který u mě po opakovaném shlédnutí stoupl na ceně. Bruno Corbucci začíná dost šokující scénou a podobně laděnou i končí. Děj mezi by se dal charakterizovat jako buddy movie, ale to není úplně přesné, protože jde spíš o vztah otec-syn. Corbucci měl také výborné oko pro scenérie, a v tomhle ohledu patří v subžánru k tomu nejlepšímu. Výborná hudba, dobré obsazení sympatického Briana Kellyho v roli Starka a zručně natočené akční scény z toho dělají kvalitní podívanou.(29.3.2014)