Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

kaylin

Je to melodramatické, chvílemi až moc, ale když máte k ruce takové herce, jaké měl James L. Brooks, tak se vám prostě povede zvládnout všechno. Jack Nicholson je prostě neskutečný a je jedno, kolik mu dále prostoru, on ho využije naplno. Ale není to jen o něm, je to i o ostatních hercích, kteří jsou skvělí. Díky nim je to snadno kousnutelné. ()

malylada

Rozhodně jsem nečekal, že v osmdesátkách může vzniknout tak realistická romantická komedie, která umí v určitých momentech odlehčit a zároveň i chytit za srdce v těch pravých chvílích. Herecké trio MacLaine, Winger, Nicholson opravdu excelují. Režisér se nebál dotknout témat jako mileneckých vztahů, rodinných problému a nakonec přišel i smutný závěr. Cena za něžnost dokonce graduje v neuvěřitelný příběh a má všechno, co si představuji pod pětihvězdičkovým filmem.......9/10 ()

misterz

Pohodová, výborne zrežírovaná romantická dráma, ktorej emotívna stránka ku koncu pekne vrcholí. Film je plný myšlienok nad ktorými sa oplatí popremýšľať a skvelých hereckých výkonov. Najviac ma bavil Jack Nicholson, nedostal síce toľko priestoru, koľko som si predstavoval, ale svoj čas na placi využil do bodky dokonale a to samozrejme aj so svojim typickým hereckým prejavom a charizmou, ktorá už dodala mnohým filmom nádych nadpriemernosti. 85/100 ()

Superpero

Výborný film. Už jen ten scénář je brilantní k tomu připočtěte velice dobrou režii a HLAVNĚ skvělé herecké výkony nevím koho bych měl víc vyzdvihnout jelikož všichni přítomní to zahráli prostě bravurně, ale nejlepší byla asi Debra Winger. No prostě skvělá podívaná s naprosto zaslouženou Oscarovou sklizní. ()

B!shop

Drobet zklamani. Na jednu stranu fajn, povedeny drama, ale na stranu druhou vicemene nic extra. Proste obycejnej pribeh o vztazich matky s dcerou, jejich kamaradech a milencich. Cely je to tak hodne civilni a film nikam nespecha. Rozhodne bych ho neoznacil za komedii. Film vicemene vytahujou nahoru jen herci, hlavni dvojka zenskejch, pricemz ale postava MacLaine je misty drobet divna svym chovanim. Ale samozejme i chlapci, co se okolo nich motaj, jsou fajn. DeVito, Daniels, Lithgow, ale hlavne tradicne sympatickej chlastajici Nicholson. Celkove tak proste jen dobre natoceny, zahrany i napsany drama, coz by ve vetsine pribadu stacilo k spokojenosti, ale ne u klasiky, ktera ma 86%, tady jsem fakt cekal jeste vic, proto jen slusny 4*. ()

• V čase 1:27:00 jsou vidět v protilehlých pootevřených dveřích členové štábu – pravděpodobně osvětlovači nebo kameraman, je vidět pohyb se světlem (reflektorem). (McMerkurion)
  • John Lithgow byl k filmu přizván jako náhrada. Jeho scény byly natočeny za pouhé tři dny, přičemž je natočil během přestávek filmování snímku Footloose (1984), který natáčel zároveň. (J.A.K.)
  • Natáčení probíhalo od 14. března 1983 do července téhož roku v Houstonu, Kansasu, Texasu, Nebrasce a New Yorku (USA). (ČSFD)