Proměna

• USA Turning Red (více)
Trailer 1

Příběh filmu pojednává o třináctileté dívce Mei Leeové, která se samovolně proměňuje v obří červenou pandu, ale jen když příliš rozrušená, což je bohužel prakticky neustále. Dívku Mei navíc silně znervózňuje její až příliš starostlivá maminka Ming, která se od své dcery téměř nikdy nevzdálí. (Falcon)

Trailer 1

Chrustyn

Až nečekaně svižné a zábavné. Výborný animák na téma holčičího dospívání a s tím spojenými problémy, které je nenásilnou a vtipnou formou naroubováno na přeměnu dívky v obří pandu. Pixar tentokrát neměl velké ambice a chtěl jen bavit a to se mu podařilo a zároveň dokáže poučit i nefalšovaně dojmout. Bál jsem se, že čistě zábavné animaky už nevznikají ale Proměna mě vyvedla z omylu. ()

Anet21

⚪Disney nám naskočil na vlnu ,,filmov pre ADHD deti" vyrastajúce na Tiktoku, Instagrame a Youtube a ktoré nie sú schopné udržať pozornosť dlhšie ako na čas jedného reelsu či tiktoku. A to nie vyslovene týmto konkrétnym filmov, ale pri tomto filme už je to vyslovene do očí bijúce.⚪ Počas celého času niekto kričí, behá, skrátka robí čokoľvek, aby sa na obraze čosi hýbalo a náhodou sa nestalo, že by scenár dostal možnosť na jednu konverzačnú ,,tichú" scénu.⚪Rovnako všetky postavy majú tak schematické a prehľadné charaktery, ktoré by mali byť pre mladých asi cool typu: hláškujúca kamarátka, prehypovaná kamarátka, sarkastická kamarátka a podobne, čo na jednej strane dobre - veď ide stále o film pre deti a mládež - no celá táto snaha je skôr podobná memu ,,How do you do, fellow kids," kedy prestarnutí scenáristi premýšľajú, čo ešte zapracovať do scenáru tak, aby to bolo relevantné pre dnešné deti a vlastne sú úplne mimo.⚪ Celý ten ,,vysoko neprekuknuteľný" motív premeny ako parafrázy na pubertu a konflikt s rodičmi a okolím je skôr lacný a nie zaujímavo zapracovaný, takisto som vôbec nepochopila, prečo postavy, pochádzajúce očividne z Číny sú nakreslené s normálnymi europoidnými črtami, akoby už i zobrazovanie typických fyziognomických čŕt bol prejav rasizmu. Tak hlavne, že už sú i u Disneyho medzi okoloidúcimi zobrazované postavy s hijabom a hlavné postavy neveria v Boha, ale len vo svojich predkov. Gratulujeme.⚪ ()

ScarPoul

Celý čas mi to pripomínalo niečo, čo malo veľmi blízko k príbehom Charlesa M. Schulza. Akurát Snoopyho nahradila panda červená. Turning red je výsostne detský film. A hoci sa občas snaží hodiť očkom aj po dospelých, tých vtipov je tam pomenej. To ale neznamená, že je to zlý film. Vo finálnom vyznení a vo svojej jednoduchosti mi ulahodil o trošku viac, než také Encanto. Koniec je plný odkazov na superhrdinské animé a kaiju žáner, čo ma vo svojej absurdnosti bavilo asi najviac. Jeden z tých filmov, čo vôbec neurazí, ale ktorý pri súčasnom trende animovaných filmov ani nemá veľmi ako zarezonovať. Poteší ale faktom, že sa na nič nehrá a za celú dobu od začatia po koniec nenudí. Hoci to robí pomerne svojsky. Úprimne? Čakal som omnoho horší film. ()

Tsuki

Český název je sice přeložený dost fádně, ale naštěstí samotný film tuctový není. Možná je těžké vždycky vyprodukovat dokonalý a magický animák na té nejvyšší úrovni, jako třeba V hlavě nebo Duše, ale moc si cením toho, že se Pixaru vždy daří vnést do každého projektu něco nového, neotřelého a mířit dostatečně vysoko, aby výsledek byl více než průměrným filmem. Povedlo se jim to u Frčíme a tentokrát se jim to povedlo znovu. Proměna (Turning Red) je filmem o dospívání a když pomineme samotnou proměnu v Pandu červenou, je vesměs o všem, s čím se tak běžná pubertální třináctka může potýkat a jaké emoce se jí zmocňují. Moc se mi líbilo, že tentokrát se Pixar nebál vsadit na čistě „holčičí“ stránku, včetně toho, že téměř všechny postavy jsou ženské. Statisticky vzato je totiž v příbězích (filmových, knižních či jiných) většina postav mužských a ženy vždycky zastupovaly to nižší procento. Filmů a příběhů s převládajícími ženskými postavami je skutečně málo a tvůrci v Pixaru si to nepochybně uvědomují. Tentokrát se proto zachovali velmi progresivně a výsledek se povedl. Naštěstí to není jen tak obyčejná holčičí pohádka s upištěnými puberťačkami, přestože to tak na první pohled může působit – což mimochodem dělá i dynamický a expresivní „anime“ styl, který režisérka zvolila a který je dalším novým prvkem, jenž jsme do teď u Pixaru neviděli. Čiší z toho velká snaha režisérky o autentické zobrazení dívčího světa - jeho tužeb, snů, starostí, přátelství, vztahů s rodinou… A ano, je to pubertálně „přepísklé“, ale tady je to záměr, který k tomu dobře pasuje. Stejně tak filmu sluší i jeho zasazení do nostalgického přelomu devadesátek a začátku nového tisíciletí. Tomu samozřejmě odpovídá i volba vizuálu a stylu pro klučičí kapelu, která vyvolává vzpomínky na někdejší Backstreet Boys, 'NSYNC a další jim podobné lamače dívčích srdcí. :D Osobně mě na filmu bavil ten nostalgický návrat do dívčích vzpomínek. Přesně toto dobové zasazení svým způsobem zaručuje, že si film užijí nejen dnešní děti a mládež, ale právě takto „nostalgicky“ i dnešní dospělé ženy, které třeba taky kdysi měly vlastní tamagotchi nebo vzdychaly nad nějakým tím boybandem. Navíc hlavní postava vnitřně rozpolcené a pubertálně emotivní Mei je díky svému zápalu a energii vlastně velmi sympatickou a svěží postavou. Trošku mi to připomnělo Mezi námi děvčaty (Freaky Friday), kde hlavní postava taktéž měla svoji hlavu a své trable a nerozuměla si s matkou. Tady je to ale trochu jiné právě v tom rozpolcení (poslušná dcera versus svérázná puberťačka) a v myšlence filmu, která směřuje nejenom k usmíření matky s dcerou, ale především k přijetí svého pravého já takového, jaké je. Možná tato myšlenka není až tak originální, ale její zpracování v tomto filmu má rozhodně mé sympatie. Ostatně pro dobrý film není vždycky nutné nějaké hluboké nové poselství. A ono nejde vždycky ve filmu použít zcela novou myšlenku. Důležité je, s jakou péčí a záměrem je film tvořený, protože přesně to dává vznik hodnotnému dílu. Myslím, že tady se to povedlo a vznikl zábavný a milý snímek, který srší energií, neotřelým stylem a nebojí se přijít s několika novými nápady (za mě bylo zároveň dobrou a progresivní volbou zavést tématiku menstruace, která je často i v dnešní době tabuizovaná a tím spíš bychom ji nečekali zrovna v pixarovském animáku… ale přesně to se stalo :) Takže palec nahoru). ~(4,3)~ () (méně) (více)

Hollohlaway

Holčičí multikulti blbůstka s minimem humoru a nefunkčním světem. To musí krucinál ale úplně pořád Disney vychovávat? To nemůže natočit něco prostě jen zábavného? Matriarchální rej tetiček, babiček a především matky, která je vysloveně na přesdržku a to dost na sílu a nelogicky . No a dcera není schopná říct cokoliv a jen kýve jak idiot, jak objevné. Celkem zábavné byly její kamarádky, animace ušla, i když nic extra, ale je to prostě nudné. Téma dospívání a osamostatnění tam smysl dává, ale šlo to určitě udělat zábavněji. ()

• Meiin elektronický mazlíček Robaire Jr. je Tamagoči, velmi populární hračka na přelomu 90. let a roku 2000, kdy se film odehrává. (BMW12)
  • Chrám byl inspirován chrámem Bok Kai, historickou památkou v kalifornském Marysville, kterou v roce 1880 postavila místní čínská komunita. Zvláštní poděkování je uvedeno v titulcích. (BMW12)
  • Na jedné ze záchodových kabinek v Meiině škole je samolepka s klaunem, která odkazuje na film Hledá se Nemo (2003). (BMW12)