Proměna

• USA Turning Red (více)
Trailer 6

Příběh filmu pojednává o třináctileté dívce Mei Leeové, která se samovolně proměňuje v obří červenou pandu, ale jen když příliš rozrušená, což je bohužel prakticky neustále. Dívku Mei navíc silně znervózňuje její až příliš starostlivá maminka Ming, která se od své dcery téměř nikdy nevzdálí. (Falcon)

Trailer 6

ondraondra

Film Proměna mě vlastně nikdy moc nezajímal a kdyby to nebyl Pixar, tak bych do toho kina ani nešel. Hned na rovinu musím říct, že je to jeden z nejhorších Pixar animáků, což ale neznamená, že je to špatný film, a jsem si jistý, že si ho spousta lidí užije. Mě prostě jenom nesedla hlavní hrdinka a ani děj mě moc neuchvátil. Taky jsem nikdy nebyl třináctiletá holka, které začíná puberta, takže jsem se s hlavními hrdiny nedokázal ztotožnit tak, jako třeba minulý rok u filmu Luca. Animace je ale nepřekvapivě na špičkové úrovni a myslím, že nikoho Proměna neurazí. Já jenom nejsem cílovka. 6/10. ()

JohnCZ

Pixar utržený ze řetězu a zároveň snaha posunout žánr dětských animáků o kousek dál do žánru coming of age. Je to ztřeštěné, velmi intenzivní, často dost vtipné, místy solidně cringe, ale krásně to vystihuje dospívání, kdy se rozlítaná nálada mění doslova z minuty na minutu. Ze začátku to bylo trochu protivné, což s ohledem na hlavní hrdinku, se kterou cloumaj hormony, do příběhu celkem sedí a po chvíli jsem si zvykl. Jen ta mytologie okolo pandy, jakkoli se dá velmi zřetelně vyčíst, že se jedná částečně i o jakousi metaforu, byla postavena dost na vodě. ()

oveckaoa

Mei si hraje na rebelku, ale , když po ní něco chce její matka tak se vždy zasere jednoho dne se promění v pandu a zjistí, že pokud bude v klidu bude člověk pokud ne bude panda.  Bohužel není to vůbec vtipné (pokud se teda nezasmějete tomu, že matka dá dceři 5 druhů vložek v kině se nesmál nikdo )  a není zde žádná postav co se stará o humor. Ke konci se film pohřbí sám tím, že matka nadává Meiným kamarádkám, že ji využívají přičemž ona sama ji využívá pro svůj byznys tak, že kdo je teda lepší? 60 procent na stejné úrovni jak Luca a Frčíme. ()

vydumnica

Od "Turning RED" som asi veľa očakávala. Dokonca som mu venovala vzácny čas v deň mojich narodenín a pretože nielenže absolútne nenaplnil moje očakávania, ale ešte aj na plnej čiare sklamal, tak preto hodnotím prísne. Toto bola akože fakt pixarovka disneyovka?!!! Pre mňa je Turning Red NAJHORŠÍ PIXAR DISNEY FILM, aký som doposiaľ videla. Obrovské sklamanie. Na film som sa tešila, dokonca som plánovala vziať deti do kina. Mám veľmi rada hudbu Finneasa a Billie Eilish a tešila som sa, že konečne tu máme nejaký animák z kanadského prostredia. Začnem však príbehom. Vôbec sa mi nepáčil. Čo majú všetci prepánajána s tými "ancestors"?!!! Nedávno sme to mali v "Encanto" (tam to ale bolo prijateľnejšie) a teraz aj tu. Film nebol ani pekný, ani zaujímavý a ani vtipný!!! Prekvapivo ani animácia na mňa nezapôsobila. Som to len ja alebo mal ešte niekto ten pocit, že hlavná hrdinka nevyzerala úplne ako Číňanka? Neviem, či to bol účel alebo nepodarená animácia. Všímala som si aj detaily, ruky 13 ročného dievčaťa vyzerali ako ruky škôlkárky a celkovo vyzerala veľmi detsky. A tá dievčinka je podľa mňa NAJOTRAVNEJŠIA a najnesympatickejšia Disney/Pixar hlavná postavička VŠETKÝCH ČIAS!!! Celý film nemá ani jednu sympatickú postavu. A teraz k hudbe, jediná pekná skladba zaznie až ku koncu záverečných titulkov. A Toronto a celkovo Kanada? Sklamanie. Nebolo to ani kanadské a ani dostatočne čínske. Samotný scénar je tak slabý ba až hlúpy. Teraz jeden SPOILER: Niekto prekazí veľký koncert, zdemoluje celú arénu, vyženie divákov a tá Boy Band im ešte zahrá? Nedávalo to zmysel!!! Našla by som aj nejaké pozitívum? Jedine posolstvo o priateľstve, ktoré keď je silné a ozajstné všetko zmôže. Rodinné vzťahy sa mi tu nepáčili, matka bola crazy a otec pod papučou. Vychádza mi to teda na 1* a som rada, že sme nakoniec do toho kina nešli. Dodatok: Deti to nebavilo. ()

Xeelee

Ten film je prostě zvláštní. Odehrává se v podivném mixu současnosti a přelomu ’90 a ’00, kde holky šílí z boybandů, frčí Tamagoči, CD toho boybandu je vzácnost a zároveň existuje internet a smartphony. Vždyť dnešní děti ani pořádně neví co to Tamagoči a CD je. Děj se točí kolem dospívání, vzdoru k rodičům a problémů úzkostné traumatizované matky, která ničí své dceři sociální život naprosto bizarním přehnaným způsobem. A je překvapená, že ve 13 je moc brzo na menstruaci (tak si vysvětluje skrývanou přeměnu v pandu). Našel jsem si, že průměr je 13 let, rozsah 10 až 15 let. Ale tuhle linku film jen nakousne a dál nerozvíjí. Podstatné je to, že matka malou Mei vůbec neposlouchá a nechce jí dovolit nic z toho co by chtěla. A má panický strach z přeměn Mei, protože ona sama je děsivé monstrum velikosti Godzilly s chováním Hulka. A tím traumatizuje Mei a přenáší na ni své strachy a neurózy. Turning Red (Proměna? Proč?) nepatří mezi vrcholnou Pixarovskou tvorbu, ale pořád příběh vypráví originálně, poutavě a působí mile. Je tu spousta zajímavých scén, detailů a super nápadů, takže si to mou pozornost udrželo i přesto, že se vše točí kolem snahy dostat se na koncert skupiny, která nejen ve mně evokuje Backstreet Boys. Začátek působí jako něco strašně stupidního pro malé holčičky, ale to rychle přejde. Příběh s drtivou převahou ženských postav se odehrává v pro mě vizuálně nezajímavém Torontu a nebýt tam tolikrát zobrazena kandská vlajka (proč vlastně?), ani by mi nedošlo, že jsme v Kanadě. Není to žádný zajímavý prokreslený fikční svět, jaké Pixar umí. Ten svět není nijak představený a není na něm co představovat. Kamarádky Mei jsou občas otravné a falešné. Na ničení obřím monstrem nedojde. A taky jste dlouho přemýšleli nad tím jaké etnicity hrdinka je? Často je tahle celovečerní prvotina nekonzistentní, hlavně ve vykreslení světa a v mixu prvků pro děti a dospělé. 70 % ()

• Upíří román, který Priya nosí s sebou, je parodií na knižní sérii „Stmívání“ od Stephenie Meyer. (BMW12)
  • Po Carlu Fredricksenovi z Vzhůru do oblak (2009) a Joe Gardnerovi z Duše (2020) jde o třetí film Pixaru, jehož hlavní hrdina nosí brýle. (ČSFD)
  • Číslo 4 je v tomto filmu zobrazeno jako nešťastné. Číslo 4 je v čínské kultuře považováno za nešťastné, protože v mandarínštině i kantonštině zní podobně jako slovo pro smrt. (BMW12)