Reklama

Reklama

Utéct

  • Dánsko Flugt (více)
Trailer 1
Dokumentární / Animovaný
Dánsko / Francie / Švédsko / Norsko / USA / Slovinsko / Estonsko / Španělsko / Itálie / Finsko, 2021, 93 min

Obsahy(1)

Amin Nawabi (pseudonym), 36letý uznávaný akademik, zápasí s bolestivým tajomstvím, které skrývá už 20 let. Obává se, že mu může zničit život, který si vybudoval pro sebe a svého budoucího manžela. O svůj příběh se podělí s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Poprvé prostřednictvím animace vypráví příběh mimořádné cesty dětského utečence z Afganistánu. Utéct díky srdečnému rozhovoru mezi Jonasem a Aminem povypráví nezapomenutelný příběh sebepoznávání. Ukazuje se, že pouze při konfrontaci s minulostí je možné vytesat budoucnost, a konstatuje univerzální pravdu, že až když přestaneme utíkat před tím, kým jsme, najdeme pravý význam domova. (Film Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (26)

Othello 

všechny recenze uživatele

Privilegovaná bílá kolonizace cizího utrpení vyrobená jako doprovod k etnickým rautům a craftovému pivu. Flugt naprosto rezignuje na to oslovit kohokoli jiného, než ty, kteří jsou z filmu naměkko ještě dříve než ho vidí a tedy očividně dost zapomínají během jeho sledování vnímat jak mizerně je to zdramatizovaný a jak líně animovaný. Maximální počet 2 obrázků za sekundu a hrané záběry v momentech, které by zjevně vyžadovaly více animátorské práce, naznačují, že tady byl někdo hodně líný a hodně to už chtěl mít hotový, aby s tím už už mohl jezdit po festivalech. Jedni jsou teď automaticky nadšení z animovaného dokumentu o homosexuálním utečenci z Kábulu, druzí znechuceni z toho, jak je pořád na něco nominovaný film o sexuálním utečenci z Kábulu, aniž by měli kdy důvod ten film vidět. Ničemu, krom autorů, to nepomohlo. Osobně bych rád přijal veškeré uprchlíky světa kamkoli se jim zachce už jen kvůli tomu, aby od těhlech filmů byl pokoj. Hvězdu dodávám za syrový dokumentární záběry z převratu v Afgánistánu a postkomunistický Moskvy ()

bart_ 

všechny recenze uživatele

"Když utečeš z domova jako dítě, vyrůstáš moc rychle. Dost času ti zabere naučit se důvěřovat lidem. Jsi neustále na pozoru. Pořád. I když jsi na místě, kde je bezpečno." ________ Dánský koprodukční snímek 'Utéct' (jehož producentem je mimochodem sir Jaime Lannister) mistrovsky kombinuje naratologické kontury dvou zdánlivě neslučitelných žánrů – animovaného a dokumentárního filmu. Věřte tomu nebo ne, ale tohle netradiční spojení inovativně utváří neuvěřitelně sofistikovaný filmový portrét, který autenticky rámuje nesmírně dojemný, velice intimní a těžko uvěřitelný příběh afghánského utečence Amina, který musel opustit svůj rodný domov, poněvadž nemohl být tím, kým opravdu je. Příběh, který doposud nikomu neřekl, a pod záminkou bezpečí a získání azylu ani říct nemohl. To se změnilo ve chvíli, když jej převyprávěl svému věrnému kamarádovi a zároveň režisérovi tohoto snímku, Jonasi Poher Rasmussenovi, který jej opět převyprávěl zbytku světa prostřednictvím ručně kreslené animace...... 'Utéct' je sice animovaný artový biopic určený převážně pro festivalové publikum, jenže právě díky své nekonvenční výtvarné stylizaci a díky atypické narativní struktuře – jež je pojata ve formě introspektivního, až terapeutického a přesto přátelského dialogu mezi Aminem a Jonasem – umělecky přesahuje svou festivalovou škatulku. Jde totiž o neskutečně subtilní kaleidoskopickou mozaiku emocí, podnětů, životních pravd, a nuancí, která prostě bere dech. A dám klidně ruku do ohně za to, že bezpochyby dojme snad každého, nehledě na pohlaví, rasu, socioekonomické zázemí, či náboženské vyznání. Tahle sugestivní animovaná alegorie o hledání domova a smíření s minulostí jednoduše bourá všeobecné tabu, že animovaný žánr je výhradně pro děcka – a já za to Rasmussenovi nohy líbám. Mimochodem scéna, v níž zazní 'Veridis Quo' od mého milovaného hudebního dua Daft Punk, jež je jistým klimaxem Aminova sebepoznání a přijetí sebe sama, je jednou z emocionálně nejsilnějších satisfakcí, co jsem kdy viděl. Na závěr bych mohl dodat jen tohle: kdo z pohodlí svého domova přispívá do debaty o ilegální migraci proslovy o tom, jak mají lidi bojovat za svoji zem a opevnit ji ostnatými dráty, tomu nejspíš nikdy nevybuchl dělostřelecký granát za zády, nikdy nevložil veškeré své úspory do rukou pašeráků, nikdy se bez znalosti jazyka a místních poměrů neocitl v cizí zemi, a nikdy nestrávil nejlepší roky svého života bez rodiny a svých blízkých, ve strachu a pocitu bezmoci, bez sebemenší jistoty zítřka. Ano, uprchlíci jsou taky lidi, poserte se z toho...... // VERDIKT: 10 ramadánů z 10. Film roku. // ()

Reklama

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Animovaný dokument o strastiplné cestě za sebepoznáním i záchranou života. Téma svádí k lacinému patosu, na jehož hraně však snímek zdařile balancuje, díky čemuž dokáže uspokojit i publikum mimo festivalovou scénu – nevypráví totiž jen o snaze utéct z válečné zóny, ale tak trochu i před sebou samým. A na to by se mohl dokázat napojit opravdu každý. Více zde. ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Animovaný dokument o homosexuálním uprchlíkovi z Afghánistánu. To, že je to animované, je zcela samoúčelné a filmu to nepřidává nic navíc. To, že je to homosexuál, taky není vůbec důležité a film by stejně dobře fungoval i s heterosexuálem. Z filmu zkrátka čiší křečovitá snaha tvůrců co nejvíce zaujmout na cenách a festivalech, i za cenu toho, že veřejnost se bude filmu vysmívat (jejich volba). No, a podařilo se jim to, film sbírá nominace plnými hrstmi a i na Oscarech se dostal na shortlist tří zcela odlišných kategorií - animovaný film, dokumentární film, cizojazyčný film - tedy kategorií, kde i průnik do dvou z nich je vzácný. Průnik do všech tří je naprostý unikát a to má dokonce i šanci na nominaci ve všech třech (povíme si 8.2.2022). Nyní si to rozebereme podrobněji:_______ DOKUMENTÁRNÍ FILM: Tady je to velký podfuk, protože film moc dokumentární není. Je to spíš normální biografický film s dějem. Nechápu, jak jim to mohli uznat a doufám, že kategorii nevyhraje._______ ANIMOVANÝ FILM: Taky trochu podfuk, protože cca třetina filmu jsou skutečné historické záběry. Malovaná pozadí jsou krásná, ale animace lidí má FPS někde na úrovni Pokémonů. Nicméně zde bych proti vítězství neprotestoval, protože tato kategorie je doménou tuctových disneyovek/pixarovek a budu rád za každý dospělý film, který to naruší. Jen těch dospělých animáků o muslimech/z Blízkého východu je nějak podezřele moc (Persepolis, Breadwinner, Moje slunce Mad, Teheránská tabu, Kábulské vlaštovky, Valčík s Bašírem, Lamya's Poem a to jsem určitě na něco zapomněl)______ CIZOJAZYČNÝ FILM: Ano, film je cizojazyčný. V této kategorii je ale největší konkurence, a i nominace by byla nespravedlivá ke spoustě lepších filmů, které bohužel nemají takovou tlačenku. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Príbeh sám o sebe bol dobrý a pútavý, ale mne osobne sa toto animované spracovanie vôbec nepáčilo. Oveľa radšej by som na základe tohto "monológu" uvítal hraný film alebo klasický dokument. Toto síce pôsobilo svojim spôsobom originálne, ale na moju strunu to bohužiaľ nezahralo. A pritom je táto téma taká zaujímavá. Zo všetkého ma napokon najviac zaujali tie autentické zábery, ktoré tu však pôsobili zväčša len ako také "premostenia" v Aminovom rozprávaní. 2* ()

Galerie (40)

Související novinky

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v…

Letošní Sundance festival zná vítěze

Letošní Sundance festival zná vítěze

03.02.2021

Včera večer proběhlo slavností předávání cen u příležitosti zakončení Filmového festivalu Sundance 2021. Jeden z nejprestižnějších světových festivalů ocenil významné tvůrce a jejich nové snímky v…

Reklama

Reklama