VOD (1)

Western, ve kterém psanec (Jonathan Majors) zjistí, že jeho úhlavní nepřítel (Idris Elba) bude brzo venku z vězení, a tak dá znova dohromady svůj gang, aby se pomstil. (Netflix)

Trailer 1

dO_od

// Stylová audiovizuální paráda (hudebně i obrazově je to nesmírně vymazlený) plná skvělých herců s libovým finále, kterou dolů táhne jenom mizerný tempo. To je doslova jediný a zároveň největší problém toho filmu, bohužel až do takové míry, že jsem se při něm fakt místy kopal nudou. Poněvadž to tady ale schytává odpady naprosto zbytečně, a všichni víme proč, dávám o hvězdičku víc. Snad z toho někomu rupne cévka. Edit: Je to prostě cool, zvedám na 7/10. ()

Enšpígl

No sranda nastane teprve až Netflix natočí jak armády černochů na západní i východní forntě osvobozují Evropu od nacismu. Jelikož nejsem černoch nebudi ani plakat nad tím, že film mě jako bílýho diskriminuje, protože tam není žádný bílý hrdina, dokonce na protest nepůjdu ani pálit auta a krást v obchodech, prostě přijmám fakt že nám Netflix vidí všechno poněkud černě. Tak a teď už k samotnýmu westerníku, moc, moc se to snažilo být cool, přitom sestřihnout snímek o 20 minut, místo keců dát ještě nějaký vyhrocený momenty a měli bychom docela ňamku. Uznávám, že záporáci byli svině zákeřný, kterým jsem přal samotku s nepřetržitým proslovem  o svobodě v podaní imunologa, demokrata a emailofila Dana Landy. Ještě teda musím filmečku přiznat kvalitní hudbu. To že byl film barevnej je fajn, ale že by mě to zbouralo jako kolegu malarkey, to se říct teda nedá. ()

Lacike

Uznávam, tento western to mal u mňa ťažké. Pustiť si ho krátko potom, čo som si dal repete Leoneho klasík, by obstál máloktorý nový film. Ale aj bez ohľadu na to je to absolútne nefunkčné. Už úvodná brutálna scéna by mala mraziť, ale ja som sa nudil. Proste totálne bez atmosféry a napätia. Postavy behom celého filmu vôbec nefungujú. Sú nielen mizerne napísané ale hlavne otrasne typovo obsadené. Hlavnému hrdinovi som nasratého parchanta, ktorý sa mstí, neveril ani sekundu. Pôsobí jak nedospelý srandista z nejakého hip hop videoklipu. Príliš nepočúvam černošskú hudbu. Nie pretože som hnusný biely rasista, ale pretože mi štýlom nevyhovuje. A pri sledovaní filmu som mal pocit, že sledujem nekonečný videoklip na hudbu, ktorú nemusím. Hviezdičku si film zaslúži len za kvalitnú technickú stránku a niekoho snáď poteší kopec brutality. Ale je to tak prehnaná brutalita, že nepôsobí skutočne hrozivo alebo nepríjemne. Mňa to nonstop nudilo. Proste ďalší nefunkčný Netflix film len na efekt. 2/10. ()

rublik05

Technicky vcelku povedený, solidně natočený western, jehož největší slabinou je těžce přepálená stopáž v kombinaci s mizerným tempem, takže poutavost je téměř na nule, až do závěrečné přestřelky se nic závratného neděje, herci svými výkony nestrhnou, hlavní zápletka taktéž není zrovna dvakrát povedená. Jednoduše řečeno se jedná o dobře natočenou nudu. Film absolutně o ničem. 3/10. ()

Trustme

I černí chtějí svůj western. Mají rádi to kovbojský oblečení, bouchačky, mega cool pózy a drsný hlášky a pohledy. Dějiny a realita jim však ubrala být v některých filmových žánrech, sportech a profesích tolerováni, zastoupeni či prostě jen nevhodní. Co se týče filmu jsou černí díky své mluvě, humoru a v poslední době i názorům vhodní spíše pro své specifické subžánry - černá komedie, gangsteři, filmy o boxu/basketbalu/bobování nebo sociální dramata. V dřívějších dobách černí herci hráli jen sluhy, otroky, řidiče nebo trumpetisty. Není divu, že sem tam se černí pokusí proniknout do rolí, kde je divák úplně nepřivítá. Proč? Protože divák, který chce vidět western, tak nebude chtít vidět  černochy za pistolníky. Historie má pár důkazů o černých kovbojích, co měli zbraň, takže ano černoch může být pistolník. Světem filmu se mihnulo pár westernů, kde je zásadnější postava černoch. Tím velmi povedeným je Posse od Maria Van Peeblese z roku 1993, který je takovou nesmělou moderní poctou Sergio Leonemu. A to je to, co černošské tvůrce baví - dát trochu té negerské drzosti a klipového stylu do žánru, který je pro většinu posvátný, neposkvrněný, bílý. O westernu se říká, že je to v součastnosti defacto mrtvý žánr. Snaha o modernější remake slavných majstrštyků je na vylámání si zubů a tak tvůrci vymýšlejí jak to dnes pojmout, aby diváka trochu překvapili v okoukaných škatulkách. Proto se vymění akční hrdina za hrdinku, hororového Hellraisera se už nikdo nebojí, bledá černovlasá holčička však může natropit mnohem více zleknutí. The Harder They Fall je tak unikátní v tom, že je černošský western, ale s klasickými a řekněme správnými westernovými pravidly, které očekáváme. I když stylizace se neobešla bez blackmen gangsta prvků - zlaté (mosazné) revolvery, hudba a prostě ta mluva. Film si odškrtnul stejně jako Black Panther (2018) většinu požadavků a kvót od hollywoodských odborů na 3 roky dopředu. Tento western není špatný a zrecenzuji ho jako by to byl standardní western. Mám jen pár (osobních) problémů: stejně jako v asijských filmech bojuji s rozpoznáváním obličejů. I když se tvůrci snaží pro diváka mého typu označit hlavního hrdinu vyříznutím kříže na čelo, stále se těžko orientuji pokud mají ke všemu všichni klobouky. Zbývá tedy rozpoznání dle šířky nosů. Bohužel děj je opravdu o ničem a už vůbec nelze k žádné postavě získat sympatie, postavy jsou mdlé, namachrované a charisma alespoň na levelu Idrise Elby jim chybí. Chválím finální rozuzlení zápletky a tam jedině se po westernovsku lze dojmout. Přestřelky jsem čekal více videoklipové od černošského týmu. Přiznám se, že proto jsem se i těšil na takový moderní akční western, kterým mohl být, kdyby produkce prostě ubrala z těch moderních kvót. Co je ovšem na tomhle filmu geniální, tak je hudba! Má-li mít nigga western nějaký hudební doprovod, tak je to tenhle božský soundtrack. A pokud máte možnost uslyšet film v Dolby Rozprostřeném zvuku s poctivým subwooferem, tak vás čeká nekompromisní střelecký zážitek v obyváku. () (méně) (více)

• Český i anglický název jsou druhou polovinou přísloví, které zní celé takto: „Čím větší vzlet, tím tvrdší pád.“ (sator)
  • Vo filme si malú úlohu zahral aj legendárny MMA bojovník z UFC Donald Cerrone. Jeho zápasnícka prezývka je kovboj. (Patrik200s)

Související novinky

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (více)