Krvavě rudé nebe

• Německo Blood Red Sky (více)
Trailer

Letadlo kdesi nad Atlantikem unesou teroristi a žena, která cestuje se synkem a trpí záhadnou nemocí, kvůli tomu musí odhalit svoje temné tajemství. (Netflix)

Trailer

Lima

Skvělá práce maskérů, hlavní herečka se svým naprostým fyzickým nasazením se snaží a klaustrofobických thrillerů z vnitřků letadel není nikdy dost. I dějová linka, jak přišla ke svému vampirismu, mi přišla působivá. Problém je, že od scény ´barbecue v autě´ to nebezpečně koketuje s naprostým béčkem, kde si logika dává prázdniny, s příšerně přehrávajícím hlavním záporákem, který se mylně domníval, že čím víc se bude křenit, trhat hlavou jako holub a vydávat skřeky, tím bude hrůznější. Omyl. Na toho malýho protivnýho smrada ale neměl, ten byl sympatický jak čerstvě přisáté klíště a hereckýho talentu pobral asi jako Okamura s Babišem férovosti. ()

verbal

To se takhle partička naprosto bezohledných, pro blaho farmaceutických hyen experimentální rychlokvaškou nenaočkovaných pamrdů nacpe do letadla bez roušek, a sotva byste stačili říct „hnusný vrah tokijských olympijských nadějí s negativním spolehlivým PCR testem“, pijou všem spravedlivým okolo krev intenzivněji než Postih X. Doležal svému psychoterapeutovi! Jediná naočkovaná je škaredá kompulzivní matka, které je to ovšem taky úplně na piču, pardon, drobný překlep, chtěl jsem samozřejmě napsat „k ničemu“, akorát jí slezou vlasy, furt blije a nakonec stejně začne hyperventilovat a šířit ten strašlivý mor dál. Je to takový milý předskokan ke skvělému Kmeni, ten pak v podstatě dále rozvíjí, co by se asi stalo, kdyby se pasažérům povedlo vyletadlit, sice trochu klišovitý, nicméně veskrze originální, svižný, brutální, solidně zahraný (psychopatek byl úpa xežrání) a rozhodně asi ta nejnakažlivější krvesajovina od dob Aljašské mutace. A v neposlední řadě konečně dílo, plně reflektující současnou epidebilologickou situci autokraticky ziskové smrdící pandemence se statisticky prokázanou až kataklysmatickou smrtností na úrovni vampýřího viru. Docela se teď děsím, aby mě nepohryzal nějaký očkovaný! ()

J*A*S*M

Od námětu "teroristi a upíři v letadle" jsem, kor na Netflixu, čekal břečku, ale Blood Red Sky se kupodivu dost povedlo. Jasně, je to svou podstatou blbinka, ale blbinka našlapaná, s přehledem natočená, a vygradovaná do až překvapivě rozsáhlého a intenzivního masakru. Takhle nějak bývala měla dopadnou Snyderova Armáda mrtvých. Mohlo to mít o pár (desítek) minut méně, fakt není důvod, aby mělo béčko tohoto typu ke dvěma hodinám, ale nevadí. U notorických stěžovatelů nechápu proč se na ty filmy vůbec pořád koukají. ()

POMO

Žánrové řemeslo slušných technických kvalit, sice kombinující známé věci, ale v sympaticky našlapaném dějovém módu a s požehnanou dávkou brutality. V kombinaci epičnosti a béčkovosti na podobné vlně jako Snyderova Army of the Dead, ale charakterově důstojnější. Počet nesmyslů jedna-ku-jedné vyvážený cool momenty. ()

Tom Hardy

Trochu kostrbaté představování kladných postav a ne úplně hladká expozice v tempu, ale výborní (a snadno identifikovatelní) záporáci, vlastně docela obstojný dějový oblouk a naprosto skvělá finální třetina. Podobný hravý masakr tu v rámci upírského žánru tuším nebyl od Od soumraku do úsvitu. A to už je sakra let! ()

• Film se natáčel v České republice. Celý trup letadla byl postavený v opuštěné továrně na kraji Prahy. Úvodní scény filmu jsou pak natočeny na brněnském letišti. (korbitch22)
  • Letadlo do New Yorku má mít podle palubního hlášení mezipřistání v Římě. Na monitoru, kteří mají cestující před sebou, je ale vidět, že letadlo míří přímo na západ. (blueskin)
  • Natáčalo sa v mestách Praha, Poprad, Brno, Lipsko, Kolín nad Rýnom a Düsseldorf. Úvodná sekvencia, kde lietadlo pristáva, bola natočená na letisku v Poprade. (Yuri_Boyka)