Orlakovy ruce

(festivalový název)
  • Rakousko Orlacs Hände (více)
Rakousko / Německá říše, 1924, 92 min

Klavírní virtuóz přijde při železniční nehodě o obě ruce. Operace, během níž mu jsou transplantované ruce jistého čerstvě zesnulého, naštěstí proběhne zdárně. Když se ale umělec dozví, že jeho nové ruce patří popravenému vrahovi, začne brzy propadat úzkostným stavům. A samozřejmě se najde někdo, kdo toho dokáže využít. (NFA)

Mindwind

Nevím, jak to vypadá, když je to němé, ale s živým soundtrackem Floexe a Líby na Spermu 2010 to bylo nedostižné. ()

PetraMishka

Film s dokonalou výpravou a zajímavou zápletkou, ale neuvěřitelně pomalým tempem a výraznou teatrálností. Je možné, že ty neskutečně pomalé pohyby postav přidávají na strašidelnosti, ale než někdo někam dojde, než zvedne ruce. Stejně tak jsou herecké výkony hodně teatrální, gesta rozmáchlá až přehnávaná, protože u Veidta vím, že to nebyl styl jeho hraní. Carmen Cartellieri se zase stylizovala do italských div, ty vyděšené oči a zhroucení se, to už v té době tak obvyklé nebylo. Přesto je tu plno skvělých scén, např. hned na začátku železniční neštěstí, postava manželky až na velká gesta je odvážná hrdinka, která sice občas omdlévá, ale dokáže i rozhodně jednat. A ten všudypřítomný důraz na ruce, hmat, intimitu je rozehraný skvěle. Viděla jsem delší verzi, která měla 112 minut. ()

Wez

Film,který mě nadchl svým opravdu originálním námětem o transplantovaných rukou vraha,geniální(i když vlastně nově dodanou)a naprosto temnou a depresivní hudbou,fakt nečekaným koncem a hereckými výkony,kdy jsem tomu klavíristovy toho šílence opravdu věřil,to byl magor jak vyšitej-jediná výtka je k délce a občasné zdlouhavosti,ale i tak hodně povedené dílo ()