Reklama

Reklama

Vykradač hrobů

  • USA The Body Snatcher
Trailer

Edinburgh, 1831. Šéf lékařské fakulty doktor MacFarlane kupuje mrtvá těla pro školní pitvy od drožkáře Johna Graye. Dobře ví, že Grey vykopává čerstvě pohřbené lidi z hrobů. Zákonným způsobem by totiž fakulta nemohla získat dost "preparátů" pro výuku. Grey je však ve skutečnosti surovec bez špetky svědomí a v případě potřeby obstará mrtvolu i jiným způsobem než ze hřbitova. MacFarlane však nedokáže nic namítnout, protože je Grayovi z minulosti zavázán. Nový asistent doktora MacFarlanea, poctivý mladík Donald Fettes, se ovšem kvůli podezřelým obchodům svého nadřízeného zaplétá do sítě událostí, z nichž není úniku... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (58)

Campbell 

všechny recenze uživatele

Parádní film který mi dost často unikal, nějak jsem se na něj nechystal a tak jsem ho nechával odpočívat. nakonec je to škoda protože se jedná o velmi dobrý film s parádním Karloffem, škoda že Lugosi nedostal větší prostor. Příběh je poměrně dobrý i když Český název je dost zavádějící, protože Vykrádání hrobů tady vůbec není tady se těla scháněj jinak:-)) Konec je výborný a celý film rychle uteče. Paráda, jen škoda té zbytečné romantiky, ale byly to 40 léta. ()

TomX2 

všechny recenze uživatele

V Edinburghu čas od času miznú čerstvo zahrabané telá z hrobov. Za tým všetkým stojí známy učiteľ a doktor, šéf lekárskej fakulty Dr. MacFarlane, ktorý si nechá platiť mŕtvoly od vykrádača hrobov menom John Gray z dôvodu školskej pitvy. Zhodou okolností sa do jedného takého obchodu zapletie aj Dr. MacFarlanov mladý študent Donald Fettes a tak sa stáva jeho asistentom. Ten ma však tušenie, že tomu nie je docela tak a ako sa neskôr ukáže, Grayovou záľubou nie je len vykrádanie hrobov. Celkový dojem: Úprimne, čiernobiele filmy (najmä horory) som nikdy zvlášť nemusel a nebola to moja šálka kávy. Teraz som však zistil, že tomu tak veľmi nie je a dovolím si tvrdiť (a za svojim názorom si stojím), že čiernobiele filmy (hlavne z rokov 1910 až 1960) majú naozaj skvelú a mrazivú atmosféru, ktorú žiadny The Conjuring ani Sinister neprekoná (hoci prvý menovaný si odo mňa zaslúžil na čsfd 5 hviezd). A dobrým dôkazovým materiálom môže byť práve tento film. Film si ma na svoju stranu "ukradol" už od prvej minúty. Nie len svojou podobnosťou s ďalším známym čiernobielym hororovým počinom The City of the Dead (tajomno, podobný námet, mestské legendy), ale najmä svojou mrazivou, mierne desivou atmosférou, ktorá si ma získala už hneď (hoci The Body Snatcher neviem zoradiť do hororového podžánru, ku ktorému by pasoval, je to skvelý horor a pozerať ho v tej dobe, mám z neho nočné mory). Nemôže za to však tak docela len atmosféra. Svoje robí aj desivé prostredie, mrazivá hudba a aj herci. Herecké výkony sú veľmi dobré, dodávajú atmosfére a všetky scény sú zahrané výborne. Najvýraznejšími menami sú Boris Karloff a Bela Lugosi, známi kvôli dvom dnes kultovým hororovým filmom - Frankenstein a Dracula. Zatiaľ čo sa na obrazovke Boris Karloff ako vykrádač hrobov Gray ukáže pomerne často a má dôležitú rolu, Bela Lugosi (o niečo známejší Dracula) si zahral menej výraznu rolu a to zamestnanca Josepha, ktorý je na obrázovke spolu možno 5-10 minút a tak veľký priestor nemal. Za to sa ale táto dvojica proti sebe ukáže v pomerne dôležitej scéne a tak si my, fanúšikovia Frankensteina a Draculy užijeme aspoň niečo. Za reč však nestojí len táto dvojica, ale aj Henry Daniell a nie veľmi známy Russell Wade ako sympatický hlavný hrdina, ktorí ma predsa len prekvapili viac. Henry Daniell ako Dr. MacFarlane toho predviedol tiež pomerne dosť a hoci vás možno chvíľu iritovalo jeho chovanie a zapieranie ako mňa, obľúbite si ho. Všetci herci do jedneho hrajú perfektne a je len škoda, že všetci (až na v tej dobe mladučkú Sharyn Moffett v roli ochrnutého dievčatka Georgine) sú dávno po smrti. Film sa mi ako celok veľmi páčil a je to jeden z tých lepších hororov čo som videl. Scenár je bez chýb, tak isto ako aj herecké výkony. Ja ho všetkymi palcami odporúčam a snáď si ho vychutnáte tak ako aj ja. ;-) Moje hodnotenie: 100% edit (23.11.2018): odčítavam jednu hviezdu ()

Reklama

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Skvělá atmosféra deštivýho Skotska 19. století a nebojím se říct až strhující závěr posouvají tento film mezi nejlepší horory celých 40. let (které, pravda, jinak celkově moc vydařené nejsou). Jen škoda té střední části snímku, po výborným úvodu tempo zvolnilo a Fettes se staral jen o nechodící děvče, aby mohl prznit její maminku, což se sice dá pochopit, ale strašně to odvádělo od historek s ukradenými těly. Lugosi tu je jen na okrasu a Karloff mě popravdě taky dvakrát nepřesvědčil, to "ztělesněný zlo" jsem v něm nějak neviděl, naštěstí tu ale Henry Daniell jako famózní doktor MacFarlane podává životní výkon. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zatímco klasické horory z 30. let, ve kterých získávali slávu Bela Lugosi a Boris Karloff, dnes už působí poněkud naivním dojmem a nemají zdaleka tu působivost jako v době svého vzniku, horory, které vznikly o dekádu později, byť to obecně nebyla doba, která by tomuto žánru přála, vypadají mnohem moderněji a dají se s přehledem zhlédnout. Vykradač hrobů je v podstatě z hlediska svého poselství aktuální i dnes, jde tam primárně o konflikt vědeckého pokroku a etiky. Hrdina filmu, nadaný lékař, je stoupencem myšlenky, že ve jménu vědeckého poznání je možné odhodit morální zábrany, a neohlíží se na své okolí. V druhé rovině jde o klasický konflikt vyděrače a jeho oběti a konečně ve třetí lajně je to i film o lidské závisti a malosti tzv. obyčejných lidí, kteří mají co do činění se zjevným talentem. Bylo by to na tři hvězdičky, ale Boris Karloff svým výborným výkonem Wiseův snímek povyšuje o třídu výš. Celkový dojem: 75 %. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem střetnutí dvou žánrových legend a sice jsem se dočkal, ale moje očekávání nesplnilo. Ano, Bela Lugosi tu má jen takovou drobnou roli, takže vlastně zbývá jen výborný Boris Karloff. Dobře natočený kousek, který ovšem zaostává za tím, co v hororovém ranku ve třicátých a čtyřicátých letech nejlépe děsilo. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (2)

  • Scénář snímku je volně založen na povídce Roberta Louise Stevensona. Autor se v ní inspiroval skutečnými činy Williama Burka a Williama Harea, kteří ve 20. letech 19. století zabíjeli hosty ve svém penzionu a prodávali jejich těla dr. Knoxovi, který na nich prováděl pitvy. Burke byl pověšen v roce 1829, Hare dostal milost, protože svědčil proti svému kumpánovi. Dr. Knox nebyl nikdy stíhán. (Petulka88)
  • Poslední film, ve kterém si společně zahráli Bela Lugosi a Boris Karloff. (liquido26)

Reklama

Reklama