Vykradač hrobů

Drama / Horor / Thriller

USA, 1945, 77 min

Robert Wise

Předloha:

Robert Louis Stevenson (povídka)

Val Lewton

Roy Webb

Val Lewton

J.R. Whittredge

Masky:

Mel Berns

Kostýmy:

Renié

Čekal jsem střetnutí dvou žánrových legend a sice jsem se dočkal, ale moje očekávání nesplnilo. Ano, Bela Lugosi tu má jen takovou drobnou roli, takže vlastně zbývá jen výborný Boris Karloff. Dobře natočený kousek, který ovšem zaostává za tím, co v hororovém ranku ve třicátých a čtyřicátých letech nejlépe děsilo.(5.11.2009)

Horror ani ne. Potemnělé drama s prvky gotického horroru (noční hřbitov, lékařské experimenty, mrtvoly, bouře) stojí na souboji dvou postav - vynikajícího H.Daniella (dr.MacFarlane) a zdárně mu sekundujícího B.Karloffa (Grey). Lugosi má ve snímku nevýraznou roličku, která ani nepřipomene jeho slavné draculovské období. Dramatický střet hlavních postav směřuje k neodvratné katastrofě, která se blíží stejně rychle, jako stahující se černá mračna před zuřivou bouří. Černobílá kamera připomene vlnu expresionistických snímků v době mezi válkami. Pokud malé strašení, pak až v samotném závěru. ,,Ďábla se nikdy nezbavíš!"(12.9.2013)

Kto pozná románovú predlohu, môže len súhlasiť, že je to LEN O TOM. Tí, ktorí ju nepoznajú ( som ním aj ja ) budú možno sklamaní, možno nadšení, možno prekvapení. Atmosférou sa to blíži k peckám od Universal Studios ( príchodzí Dark Universe ), ale obsahovo sa to ( už som spomínal, ako pre koho ) podobá iba na tak populárne melodrámy tej doby.(26.10.2017)

Zajímavý thriller Roberta Wise, tedy režiséra, který vždy dokázal z obyčejného snímku udělat něco víc. Na rok 1945 jde o velmi zajímavou podívanou se skvělým výkonem Borise Karloffa, jež se zde předvádí přecijen trochu víc, než ve Frankensteinovi. Jeho společná scéna o vidírání s Belou Lugosim je výborná. Stejně jako finální scéna s mrtvolou, která díky dobrému nasvícení a bouřlivé atmosféře působí docela děsivě i na svou dobu.(17.8.2011)

Skvělá atmosféra deštivýho Skotska 19. století a nebojím se říct až strhující závěr posouvají tento film mezi nejlepší horory celých 40. let (které, pravda, jinak celkově moc vydařené nejsou). Jen škoda té střední části snímku, po výborným úvodu tempo zvolnilo a Fettes se staral jen o nechodící děvče, aby mohl prznit její maminku, což se sice dá pochopit, ale strašně to odvádělo od historek s ukradenými těly. Lugosi tu je jen na okrasu a Karloff mě popravdě taky dvakrát nepřesvědčil, to "ztělesněný zlo" jsem v něm nějak neviděl, naštěstí tu ale Henry Daniell jako famózní doktor MacFarlane podává životní výkon.(27.1.2014)

• - Poslední film, ve kterém si společně zahráli Bela Lugosi a Boris Karloff. (liquido26)

• - Scénář snímku je volně založen na povídce Roberta Louise Stevensona. Autor se v ní inspiroval skutečnými činy Williama Burka a Williama Harea, kteří ve 20. letech 19. století zabíjeli hosty ve svém penzionu a prodávali jejich těla dr. Knoxovi, který na nich prováděl pitvy. Burke byl pověšen v roce 1829, Hare dostal milost, protože svědčil proti svému kumpánovi. Dr. Knox nebyl nikdy stíhán. (Petulka88)