poster

Zrozen k zabíjení (festivalový název)

 • USA

  Born to Kill

 • Velká Británie

  Born to Kill

 • Austrálie

  Deadlier Than the Male

 • Velká Británie

  Lady of Deceit

Krimi / Film-Noir / Drama

USA, 1947, 92 min

 • Rob Roy
  *****

  To nejlepší z noiru. Od silného fatalismu, přes opravdu "rotten" hlavní postavy ( post z IMDB - "If there's hard-core noir, this is it!" - tentokrát nejde o žádnou typickou okouzlující krásku ani o cynického, ale sympatického chlapíka ), výtečně zahrané a psychologicky prokreslené až po pamětihodné vedlejší role včetně oportunistického detektiva detektiva trousícího moudra z Bible. Další delikatesa pro noční hodiny. Mlask.(12.11.2006)

 • zigíš
  *****

  Laura Palmer je mrtva (!) ve světě Roberta Wise, plném prohnilých postav, to ale zajímá nanejvýš jednu, co už sama tak tak, drží balanc nad hrobem. Policejního pátrání -o to detektivní, se stará jen obtloustlý chytrolín, s pochybnou morálkou- zcela prosta sonda, do zvrácených myslí, jak vystřižena z výtečného Brubakerova Criminalu.(4.6.2019)

 • kkarx
  ***

  Pokus o prohození rolí - žena spadá do zhoubného vlivu velmi zkaženého muže a sama se ocitá na šikmé ploše. Zde je muž ještě zoškliven tím, že je vraždící maniak psychopat. Bohužel tohle schéma moc nefunguje a působí nadměrně melo-dramaticky. Ženě jsem totiž nemohl odpustit její chování, protože je přesně tím typem, pro kterou nemám nic jiného než jen pohrdání a chybí ji jediná osvobozující kvalita a cit, pro který bych s ní snad mohl nějak lidsky sympatizovat.(16.6.2018)

 • MrCreosote
  *****

  Amorálnost jako vrcholná vlastnost vystavovaná na odiv. Pokud se zde vyskytují postavy se smyslem pro čest, pak jsou buď manipulovatelné, nebo zcela bezmocné. Claire Trevor je zmítaná láskou, což je v kombinaci s její chladnou a vypočítavou povahou nebezpečná kombinace, svou zkaženost si ale jako jediná uvědomuje, bohužel na vykoupení je již příliš pozdě. Lawrence Tierney připomíná bustu vytesanou z kusu ledu a na vrchol svého žebříčku hodnot staví prospěchářství a pokrytectví. A soukromý detektiv Walter Slezak? Zapomeňte na marlowovský typ nevybíravého, nicméně slušného chlapíka nad věcí; zdejší soukromé očko se zálibou cituje Bibli a Shakespeara, svou květnatou mluvou ale maskuje totální zkorumpovanost a pro peníze by nejspíš zastřelil svou vlastní matku. Skoro by to chtělo změnit název na Prohnilí proti Superprohnilým, až se až nechce věřit, že tohle Wiseovi a spol. ve 40. letech prošlo (včetně jasného náznaku homosexuálního vztahu mezi Samem a Martym). A řečnická, spoileroidní otázka na konec: viděli jste už film, ve kterém by Elisha Cook Jr. nebyl zabit, zrazen nebo alespoň zmlácen?(6.2.2012)

 • Martin741
  ***

  Reziser Robert Wise /Run Silent-Run Deep, Nekdo tam nahore me ma rad su podla mna jeho najlepsie filmy/ natocil len priemerny film- noir. Ustrednou postavou je jeden clovek, ktoreho postupne dostane a dobehne jeho temna minulost. No a to je vsetko - nic viac sa tam nedeje. Tempo je pomale, nestrhne divaka, reziser Wise sa este iba otukaval a nuda dostala neprirodzene vela priestoru. Dialogy potrebuju skratit, akurat skazenost a hniloba hlavnych postav filmu mali nieco do seba. Pre mna len priemerny noir, ktory nestaci za majstrstykmi zanru noir /Big Steal, Big Sleep, Maltese Falcon/. 66 %(3.3.2015)

 • - Filmový námět se odvolává k literární novele "Deadlier Than The Male" Jamese Gunna. (Conspi)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace