Smolný pich aneb Pitomý porno

• Rumunsko

Babardeala cu bucluc sau porno balamuc

• angličtina

Bad Luck Banging or Loony Porn

Rumunsko / Chorvatsko / Česko / Lucembursko, 2021, 106 min

Další variace na Dvanáct rozhněvaných mužů z prostředí PTA či SRPŠ, ale mnohem lepší než Hřebejkova Učitelka. Ti z pokrytců, kteří neodpadnou při úvodním explicitním home videu ani při následné půlhodinové hanekeovské anabázi, budou odvděčeni hláškami jako „Proč tato jistota, že srdce je eticky nadřazené mozku? Nedochází k odporným činům stejně často s pomocí srdce jako bez něj? Skoncujeme někdy s touto imbecilní citovou Inkvizicí, Vládou Teroru srdce?“ . A dočkají se další felace, skvělého filmového vyvrcholení, Karly Gottové, Václava Havla a Petry Nesvačilové. // Jo, a vyhrálo to Zlatého medvěda na Berlinale 2021. Běžte se vycpat s Křižáčkem nebo Žábami bez jazyka a mazejte do Rumunska naučit se, jak se točí festivalový film. Palec nahoru českému koproducentovi i Státnímu fondu kinematografie za podporu tohoto výjimečného snímku.(21.3.2021)

Radu Jude se toho nebojí. On a Gaspar Noé si můžou dovolit všechno. Úvodní nepřikrášlené domácí porno je přímá a nečeká rána do ksichtu a mě těší, že si to berlínští dramaturgové dovolili vybrat do soutěže. Česká kina, třeste se!(7.3.2021)

Skeč na (nejen) aktuální téma(ta). recenze: https://www.slantmagazine.com/film/review-bad-luck-banging-or-loony-porn-takes-satiric-aim-at-romanian-society/(27.3.2021)

Výbornej Radu Jude pokračuje ve šlépějích svého předchozího snímku „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ a znovu tvrdě nakládá rumunské společnosti (a stejně jako v barbarech opět zamrazí, nakolik se dá většina viděného vztáhnout i na českou realitu). Ten film je v podstatě o tom, jak morálně ploší lidí, kterých je - alespoň podle Judeho - v postkomunistickém Rumunsku většina, nejsou absolutně mentálně schopní odlišit dobré od zlého a důležité od nedůležitého. A fungují podle formální morálky zhruba tak z devatenáctého století. Takže ve filmu parta prudérních tupců, mj. úplatkářka, fáter, zelenej mozek z armády, rasista, homofob, popírač holocaustu, antirouškař nebo přívrženec konspiračních teorií, griluje chudáka učitelku, která si dovolila (představte si to!) se svým manželem natočit domácí sextape. Člověku se hned vybaví, jak čeští podporovatelé největšího politickýho odpadu vytrvale přehlíží největší představitelné morální bahno, ale začnou si vždy spolehlivě stěžovat na nedostatek úcty, když třeba někdo napíše, že je Zeman vlastizrádná kurva. Protože rozeznali ošklivé slovíčko, a na víc jejich morální kompas nestačí.(9.4.2021)

Tak to teda jo! Konečně něco mimo rámec a klišé. Zlatého medvěda na Berlinare to dostalo naprosto oprávněně. Porota film označila za umělecký počin, který útočí na diváky. „Zachycuje samotnou náplň a podstatu, duši i tělo, hodnoty se syrovostí okamžiku,“ uvedla porota.(10.4.2021)