Smolný pich aneb Pitomý porno

• Slovensko Smolný pich aneb Pitomý porno (více)
Drama / Komedie / Erotický
Rumunsko / Chorvatsko / Česko / Lucembursko, 2021, 106 min

Kariéra učitelky Emi se ocitne v ohrožení, když se na internetu objeví video, v němž se oddává sexu se svým manželem. Nenápadná třicátnice je proto postavená před rodiče svých žáků, kteří mají rozhodnout o jejím setrvání v učitelském sboru na prestižní střední škole. Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení. (Aerofilms)

Matty

V jádru klasická moralita, v jejímž karnevalovém závěru se v reakci na „internetové bunga bunga“ jedné učitelky vybarví pravé charaktery několika pokrytců. Trefuje se přitom do cílů tak pomalých, že je skoro nelze minout. Radu Jude ovšem na společenské a vypravěčské konvence útočí s takovým citem pro absurditu a takovou razancí, jakou se ve východo- a středoevropské kinematografii naposledy vyznačovaly snad filmy Dušana Makavejeva a dalších tvůrců jugoslávské černé vlny. ___ Jude přistupuje k nahotě a sexualitě s podobnou samozřejmostí jako rumunský film Touch Me Not, jehož plakát visí v pozadí úvodní scény sexu. Přestože si jej milující se pár zpestřuje maskami, vulgárním slovníkem a koženými důtkami, jedná se o docela obyčejné domácí š****í, na němž navzdory následujícímu dění není nic pohoršujícího. Mnohem urážlivějící věci se dějí na ulicích Bukurešti v úvodní části, kde vulgarismy a sexualizace žen představuje až děsivě samozřejmou součást městského ruchu. ___ Formální svobodomyslnost filmu o třech stylisticky odlišných kapitolách odráží komunikační nemohoucnost postav, které si kvůli věkovým, třídním nebo náboženským rozdílům a uzavřenosti ve svých myšlenkově omezených světech nejsou schopné naslouchat. Určitá neučesanost, daná i rychlým natáčením, zároveň zesiluje naléhavost Judeho kritiky. Není precizní analýzou společenských poměrů, ale naštvanou eklektickou palbou do diváků, kteří se třeba jen svým tichým přihlížením podílejí na tom, že zanedbatelné poklesky odvádějí pozornost od závažných zločinů a přispívají k rozdělení společnosti; že je vnější zdání (třeba v podobě vyleštěné sochy na školním dvorku) nadřazováno vnitřním hodnotám; že sexismus, rasismus a nacionalismus vytlačují demokratické ideály. Tváří tvář té náloži zdánlivě vyprázdněných observačních záběrů (které ve skutečnosti přetékají významy), nečekaných souvislostí, ztopořených penisů a citátů od Benjamina, Brechta, Eca, Kracauera nebo Kundery zkrátka nelze zůstat lhostejný. Ideální film do apatické doby a pravděpodobně nejvtipnější vítěz Zlatého medvěda. 85% ()

J*A*S*M

Výbornej Radu Jude pokračuje ve šlépějích svého předchozího snímku „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ a znovu tvrdě nakládá rumunské společnosti (a stejně jako v barbarech opět zamrazí, nakolik se dá většina viděného vztáhnout i na českou realitu). Ten film je v podstatě o tom, jak morálně ploší lidí, kterých je - alespoň podle Judeho - v postkomunistickém Rumunsku většina, nejsou absolutně mentálně schopní odlišit dobré od zlého a důležité od nedůležitého. A fungují podle formální morálky zhruba tak z devatenáctého století. Takže ve filmu parta prudérních tupců, mj. úplatkářka, fáter, zelenej mozek z armády, rasista, homofob, popírač holocaustu, antirouškař nebo přívrženec konspiračních teorií, griluje chudáka učitelku, která si dovolila (představte si to!) se svým manželem natočit domácí sextape. Člověku se hned vybaví, jak čeští podporovatelé největšího politickýho odpadu vytrvale přehlíží největší představitelné morální bahno, ale začnou si vždy spolehlivě stěžovat na nedostatek úcty, když třeba někdo napíše, že je Zeman vlastizrádná kurva. Protože rozeznali ošklivé slovíčko, a na víc jejich morální kompas nestačí. ()

Radek99

Aktivistický artový film made by Radu Jude. Prolog - home video: Je zajímavé pozorovat kulturní dichotomii v naší západní civilizaci - na jedné straně stále větší a větší tlak na politickou korektnost ve veřejné sféře i v médiích, na straně druhé bourání stále dalších a dalších tabu v postmoderní artové kinematografii...tady už byl záměrně úplně setřen rozdíl mezi oficiální kinematografií a pornem. --- Kapitola 1: Jakási walk-movie s experimentálně pojatou kamerou, která primárně sice sleduje hlavní hrdinku, ale neustále na konci záběru ,,utíká" mimo a jakoby mimoděk glosuje nejen rumunskou metropoli, ale i obecně status quo a život v Rumunsku --- Kapitola 2: Bezdějová filmová esej palčivě glosující nejen současné Rumunsku, ale i celý Balkán, bývalé sovětské satelity, východ... --- Kapitola 3: Rumunští Vlastníci ze SRPŠ...satirický prvek, grotesknost, ozvěny absurdního dramatu, zajímavá česká stopa, civilizační (sebe)reflexe, ale i postmoderní artový kalkul... ()

Rimsy

Hravá reflexe (nejen pandemické) doby, která provokuje a podněcuje – občas trochu schematicky, rozhodně však zábavně a formálně nevyzpytatelně. Více zde. ()

JFL

"Smolný pich" je takové intelektuálnější, poťouchlejší a v práci s formou a konceptem anarchističtější "Jak na... s Johnem Wilsonem", kde ale namísto newyorského pábení vystupuje zhůvěřilé dacanství Bukurešti. V kadlubu dokumentaristických, divadelních a narativních postupů jako by Radu Jude zhmotňoval nejen svou corona browsing history sahající od zbytných faktů a zamyšlení přinášících triví přes plevel autistických výkřiků diskusních fór až po to péčko. ()

Traffic

Smolný pich definitivně potvrzuje, že vedle Miguela Gomese dnes evropská, nebo dokonce možná světová kinematografie nemá jiného dalšího autorského režiséra, který by byl natolik poťouchle hravý, provokativní, nepředvídatelný, a přitom důsledně politický, jako Radu Jude. Jeho poslední ztopořený prostředníček určený všem vyznavačům ortodoxního vyprávění a konzervativní ideologie není bůhvíjak honosný, esteticky promyšlený artefakt. Je to spontánní skrumáž pozorovatelského cinema verité, godardovské asociativní abecedy a divadelní soudničky s ultra komiksovým finále, na něž by se v Marvelu a DC nezmohli, ani kdyby kolektivně popili ayahuascu. Přijde mi super, že tady během korony vznikne společensky relevantní film, který je feminističtější a zároveň sexuálně explicitnější než cokoli z velkovýroby všech západních woke industrií. Přitom to fakt není žádný zázrak, ale kope solidně. ()

Bebacek

Radu Jude se toho nebojí. On a Gaspar Noé si můžou dovolit všechno. Úvodní nepřikrášlené domácí porno je přímá a nečeká rána do ksichtu a mě těší, že si to berlínští dramaturgové dovolili vybrat do soutěže. Česká kina, třeste se! ()

Sarkastic

„Je to soukromé a bylo to na specializovaném webu Golden Gate. Na stránce pouze pro dospělé!“ - „Tohle není soukromé, paní Cilibiu! Ovlivňuje to životy našich dětí, jejich duševní a emocionální zdraví!“ Čekal jsem nekompromisní, kousavou satiru a…dostal ji, velmi svéráznou a osobitou, místy možná až příliš. Film má 3 velmi odlišné části. První, „dokumentární“ (interakce „účinkujících“ s kamerou) plná dlouhých záběrů bukurešťských ulic a jakoby mimochodem i dění ohledně hlavní hrdinky, byla tu a tam dost trefná (díky za ta auta!). Druhá, tvůrcova docela „sebeukájející“ pasáž, nezávislá na 1. a 3., byla artovým tepáním do (nejen) rumunských reálií (což bych uvítal spíš v jiném filmu, ne zde). A třetí byla nejúdernější, a ač maximálně stylizovaná, bavila mě nejvíc. Hromadné ponižování učitelky, která se ovšem nevzdává tak snadno, bylo satirou v pravém slova smyslu. A nechyběla ani česká vložka či 3 různé konce (z nichž ten nejabsurdnější jsem ocenil až s časovým odstupem). Hodnotitelský ořech za slabší 4*, rozhodně to nebude pro každého. ()

Arbiter

Ježiš, to bylo tak dobrý. Radu Jude obrazy i slovem, intelektuálně sebestředně, šibalsky i zostra glosuje vše pokrytecké, co ho na formalistickém moralismu sere a v čem je mezi ním a mainstreamem jen těžko překlenutelná propast. Ve Smolném pichu je všudypřítomná frustrace (estetická, etická, morální, intelektuální, ...). Je cítit, že by autor v zoufalství nejradši propukl v neartikulovaný jekot, ale namísto čisté deprese ta energie (naštěstí) překapává v pronikavě černý humor. Všechny motivy se vrací k jednomu ústřednímu tématu: brodíme se v hovnech a přesto máme tu zaslepenou drzost poučovat ostatní, že si na prahu neočistili papuče. Nejslabším místem je okamžik, kdy se paní učitelka začíná obhajovat. (spoiler alert) Měla celou dobu mlčet a pak je akorát nakrmit tím dildem. Posílám péči! ()

JitkaCardova

Po Barbarech (více tu: https://www.csfd.cz/film/627611-je-mi-jedno-ze-se-zapiseme-do-dejin-jako-barbari/recenze/?comment=11476805) už to na mě podruhé nijak zvlášť nefungovalo. Radu Jude je příliš jednopolohový (trochu paradoxně, v takovém kontextu) a svoji výpověď ani kritiku v tomhle snímku oproti minulému nijak neprohlubuje a nerozvíjí. Spíš bagatelizuje a tříští. *** Přesněji: První část, kdy učitelka chodí chátrajícím vykřičeným městem plným buranství, rezignace, agrese, přetvářky a sprostoty, to je to pravé porno. Ale nepotřebuju se dívat na tolik záběrů téhož, došlo mi to celkem hned, co se tu chce ukázat, a krom toho žiju ve stejném světě, tohle mi neuniká. Druhá část: slovníček pojmů – je v něm pár chytrých sarkastických koláží myšlenek, vesměs kulturních citací, dobře usouvztažněných (např. definice dostihů: nepotřebuji tam chodit, vím dobře, že jeden kůň poběží rychleji než druhý; nebo poznámka, že naše žitá přítomnost je jako hlava Gorgony Medusy: zaslepuje nás při pohledu na ni děs, takže abychom snesli pohled na ni, mohli ji prozkoumat a zvítězit nad ní, potřebujeme si ji nechat zrcadlit štítem obrazů, umění), ale taky je tu otravná přemíra rádoby chytrých poznámek a přemoudřelých osobních komentářů, což se možná dá – a i tak horko těžko – skousnout u Slavoje Žižeka, když ho filmuje Karel Vachek, ale vůbec ne u mladého filmaře, který poněkud domýšlivě vykládá sám sebe, tu svými slovy, tu cizími – a i kdyby měl v lecčems pravdu, tak se to nehodí, zas tak neodolatelně vtipný a trefný není, jakkoli je mi jeho postoj rozhněvaného mladého muže sympatický, tak jeho poučný tón, místy falešný, už tolik ne. A i tahle pasáž je neúměrně přetažená, když už si troufl, jako by nevěděl, kdy přestat, hluchá místa a kulhající aforismy spíš rozlaďují. Třetí část: samotná rodičovská schůzka á la Vlastníci či právě ti Barbaři je sice na povrchu nejživější, ale zase nejméně nečekaná. Tuhle snůšku pokryteckých moralismů a ventilované zloby prostředních lidí předvedl Jude v mnohem větší parádě v Barbarech, komplexněji i tíživěji, přitom i sarkastičtěji, jízlivěji, a ve více plánech (tam nakonec svůj horlivý boj za historickou pravdu opustí i sama ostrakizovaná divadelní režisérka, a to prostě proto, že kontroverzní hra už se odehrála a ona pojede na další štaci a jedno téma, a s ním město, politiky, akademiky, pamětníky, kroniky, publikum, herce, známosti, ale také principy a postoje, vymění prostě za jiné, nic osobního, jenom ji začne za umění platit jiný grant), takže tohle, natočeno po Barbarech, působí jako onen obligátní v druhé vodě vymáchaný sáček čaje. A i tady platí, že ho v té vodě navíc máchá zbytečně dlouho. *** Trochu se mi zdá, že Radu Jude zpychl a domnívá se, že si před diváky v klidu vystačí s tím, co už obsáhl.  Ale je možné, že jestli se hodně rychle neposune jako filmař dál a nezpokorní před novými výzvami, tak jeho hvězda zhasne stejně rychle, jako vylétla. Na další film budu ještě zvědavá, ale kdyby měl být třetí do řady, tak pak už asi ne. *** PS: Nejsilnější moment z celého filmu tak pro mě byla vedlejší scéna v první části, ta z ředitelčina bytu, v níž umírá stará babička, vnučce se z toho udělá na zvracení, a matka za ní letí bytem na záchod a plísní ji za to. ()

WillBlake

Modlím se, aby byla co nejdříve otevřena kina a tohle z plátna nakládalo divákům. „It seems she’s Karel Gott’s niece. - Karel Butt.“ ()

Deimos

KINO Art/// Obsazení 6/10 Děj 8/10 Hudba 4/10 Kamera 10/10/// PLUS: jsem si celkem jistý, že pro cinefily, milovníky rumunské kinematografie a režiséra Radu Jude to bude skvělý film, určitě je také odvážný a vlastně díky mainstreamovému názvu láká nejen artové diváky MÍNUS: přesto musíte být cílovým publikem, jinak odejdete z kina neuspokojeni/// Shrnutí:  Už před lety jsem psal recenzi na Judeho Aferim! a i zde nalézám podobný styl, jen v jiných kulisách. Film vypráví o vážných a aktuálních problémech, především současného Rumunska, ale to samé se děje všude jinde na světě. Snímek ocení (s přibývajícími léty o to víc) filmový historici. A to hned ve třech rovinách. V rovině přímé současnosti a velké filmové výpovědi na aktuální témata včetně až absurdně působící Covid pandemie. V rovině nedávné i dávné minulosti a historii včetně použitých starých záběrů a v rovině budoucích diváků a jejich pozdějšího náhledu na naši současnost a její problém(y)./// Celkem 73%/// ()

nascendi

Zvláštny film , nejednoznačne hodnotiteľný. Čítal som o ňom článok a napadlo ma pozrieť si ho. Prekvapilo ma, že je označený ako erotický, pretože rozlišovať medzi erotickým a pornografickým filmom nie je ťažké. Prvá tretina ma zaujala najviac. Prechádzka  mestom bola poučná a blízka všetkým postsocialistickým mestám. Ošarpanosť budov, rozkopané ulice, množstvo hlučných a agresívnych ľudí a bezperspektívnosť, ktorá z toho všetkého dýcha, to poznám. Druhá časť bol akýmsi kaleidoskopom režisérových nápadov a v tretej sa už film dostal do šablóny a postupne sa stával nevierohodným. Napriek tomu si priemerné hodnotenie u mňa zaslúži. ()

dr.horrible

Keď mne tie nekonečné, novovlnové prechádzky liezli na nervy už vo filmoch zo 60.tych. A ani Jude neobjavil Ameriku, Godard týmto spôsobom mixoval drámu s pornom už na začiatku 70.tych. Len politicky sa triafa do čierneho. A keď príde finále, je to presne prečo mám rád rumunské filmy; tá neústupná nervozita, tá všeobjímajúca vyhrotenosť, keď prakticky už iba čakáte, kedy sa všetko... exploduje. Aj keď je to komédia. Radšej by som vážny film. Jo a to som chcel. Kunda. ()

Dzeyna

Dokud nepřišla na řadu třetí verze konce, říkala jsem si, že je to sice nic moc, ale úplně jsem to nezavrhla. No, ale na úplném konci jsem svůj názor přehodnotila. Nevím, zda to byl pokus o vtip či co, ale bylo to otřesné. I když musím uznat, že kdyby to bylo zpracováno na úrovni a jiným stylem, tak by hlavní myšlenka nebyla vůbec špatná. ()

Slarque

Asi jsem už těch filmů viděl moc, takže se mi zase tak často nestává, že by mě film po celou dobu neustále překvapoval. Radu Jude se snaží o divácký film, takže je čemu se smát vlastně už od prologu v podobě titulního „pitomýho porna“. Každá ze tří částí filmu představuje jiný žánr a má vlastní tempo. Trochu oříškem je prostřední část s minislovníčkem („Děti jsou političtí vězni svých rodičů.“), která má tak vysoké tempo, že jsem mnohokrát nepřišel na pointu posledního hesla, ale neměl jsem čas nad tím bádat, protože už jsme byli někde úplně jinde. Závěrečné tři možné konce jsou korunovány komiksově laděným erotickým finále, bez kterého bych se asi taky obešel (70%). P.S.: Petra Nesvačilová je tu jako páté kolo u vozu, chodit na film jen kvůli ní, nemá moc smysl. ()

Goldbeater

Smolný pich je snímek vymykající se běžným měřítkům hodnocení a přijde mi skoro nevhodné mu dávat jakoukoliv nálepku. Sociálně-politická reflexe o třech dějstvích, z nichž první by se dalo popsat jako dynamická verze Google Street View, druhá jako dokumentární esej na 100+1 témat a třetí jako bouřlivá polemika o kontroverzním jádru zápletky celého filmu. Podnětné myšlenky to má a bizarní humor chvílemi taky funguje, přesto mi ta prapodivná struktura úplně nesedla a hlavně v první třetině dala divácky docela zabrat. ()

Chrustyn

Kritika společnosti, provokace, útok na diváka. Těžko říct, ale zábava určitě. Film začíná ne zrovna přitažlivým ale naprosto explicitním domácím péčkem od kterého se poté odvíjí celý děj. Postavy Vás budou neskutečně srát a možná v nich budete potkávat Vaše sousedy a známé ale pokud přistoupíte na režisérovu hru, který se s ničím nemaže, najdete ve filmu zábavu. Bizarní a občas nepříjemnou, ale takovou ze života. ()

Anderton

V podstate štyri filmy v jednom. Chronologicky mi tie dva prvé k sebe pasujú ako skvelá juxtapozícia a osobne by som takto aj (svoj) film ukončil a mal by som pocit, že všetko dôležité bolo povedané. Lenže potom nasledujú ešte dva, a aby toho nebolo málo tak aj tri závery, a aby bolo každému jasné, o čom je tu reč, tak je nám to vtĺkané do hlavy pomaly stokrát po sebe. Pričom v polovici to je jasné asi vážne každému. Občas je to vtipné (Hannah Montana, toto nezaznamenali ani titulky), občas úmorne didaktické a občas iba wtf. Radu Jude (geniálny Aferim) a doslovnosť, tejto kombinácii nechápem. ()

dopitak

Spíš špatný... začátek je .. ehm. zajímavej. Ta prostřední část (bez komentáře) se mi líbila asi nejvíc, ale několikrát jsem u pasáží kde se fakt vůbec nemluví, usnul. Bylo to spíš umělecky seřazené dokumentární drama. No a třetí část, završená třemi možnými konci - moc dlouhá, pořád se opakovaly nadávky na adresu učitelky, což při neznalosti rumunštiny a pohrdáním chudým anglickým slovníkem v titulcích ztratilo ten šmrnc. Ve filmu se objevila i česká věta. ()