Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

Saxos

Není to zrovna můj styl. Nemám rád minutové záběry jednoho obličeje, pětiminutové scény putování lesem nebo lezení močálem. Vše doplněno hudebním doprovodem intoxikovaného skladatele. Bohužel já v tom moc umění nenašel. Film celou dobu pouze směřuje k závěrečné scéně, kterou chtěl co nejvíc šokovat. Hodnotit exteriéry nemá cenu, protože takové vesničky jsou tam stále. ()

PamPero 1

Zřejmě nejvíce realistický film o válce, jaký jsem kdy viděl! Nebýt těch hluchých míst, kterých je mimochodem opravdu dost, tak jdu na pět hvězd. Schindler's List je oproti tomuto sovětskému dílu jen pohádka pro děti. ()

brasek

Neviem čo si myslieť. Príbeh sa rozbieha, zápletka stále nikde... od stretnutia s Rózou v lese sa to premení na psycho, som zmetený a neviem čo sa vlastne deje. ()

Foogas

Deprese. Krutost. Zmar. A přesně takové války bývají. Jeden z nejlepších válečných filmů s naprosto vynikající kamerou, hudbou, hereckými výkony a atmosférou. Syrové vyobrazení roku 1943 očima běloruského chlapce. ()

Hlavonozec

Hodnocení si rozmyslím minimálně za tři roky, kdy budu mít zase dost veselých a cynických buněk se na to podívat, je to fakt síla. Že jsem si pobrečel? To ne, ale celý film a ještě dlouho po něm jsem byl teda myšlenkama úplně v prdeli. ()

Grázl83

84% WTF? Podle nekterych komentu nejlepsi valecne drama vsech dob?! WTF? Pro me je to pres 2 hodiny dlouha nuda, kdy se uplne vsichny postavy chovaji jako idioti, udesne herecke vykony a strasne nesympatičtí herci, mozna se spise jednalo o neherce. Dějove to nedava moc smysl, spise se jedna o nahodne poskladane sceny. Ani me to nejak citove nezasahlo a brutalni to nebylo vubec. Obrovske zklamani. ()

Igy007

kdysi, jako malýho smrada, mi to ustřelilo vrchlík. Ale vidět to teď po stopadesáti letech, to bylo teda rozčarování. Je to fakt trapný, blbě natočenej film, nudnej jak pracovní tejden. Dávám jednu komunistickou hvězdičku. ()

rigby

Na film jsem byl moc zvědavý. Nakonec jsem měl pocit, že ještě kousek a skoro bych se z toho zbláznil. Některé pasáže zejména v první polovině filmu mi přišly naprosto k zešílení. Nejenom zvukově, ale i obrazově. Druhá polovina už byla pro smysly uklidňující, i když o to hrůznější z vizuální stránky. Zajímavá je pak závěrečná scéna, která je opravdu důstojnou tečkou. Vzhledem k depresivnímu celkovému vyznění jde o film, na který se nedá zapomenout. Daleko zůstává film o Lidicích, či další tematicky obdobné filmy... ()

VLADEK

Na svoji dobu výborné, místy slabší herecké výkony, ale zjevně jde o neherce, trochu prostříhat a bylo by to skvělé. ()

Agamo

Zrůdnosti lidského plémě na filmovém plátně.. Děsivý, syrový "filmový" zážitek Pocity: Smutek, zmar, beznaděj, hnus, stud a lítost, čeho je člověk schopen. ()

AlDelon

Neskutečný kus filmařiny. S největší pravděpodobností nejlepší film o válce. (Vytknouti snad jen podbarvenost scény, kdy milostiví komunisté němce neupálili ale zastřelili -samozřejmě že by je upálili, jak se tak stávaly při mstách všemožné věci- a s tím spojený jemný ale opravdu jen jemný nádech spravedlivých a bezvinných sovětů -těch co si s nimi rozdělili Polsko a tak dále), na druhou stranu si člověk uvědomí CO pro rusy musí znamenat, a čím vším je podložená Velká vlastenecká válka. Toto by si měli sem tam promítat v Německu, aby nezapomněli. ()

Felix22

Hrůza, teror, konec lidství, úpadek a apokalypsa vystihují tento snímek. Několikrát jsem si při sledování vzpoměl na Coppolovu Apokalypsu, byť příběhově je to jiné, ale atmosférou je to podobné, i když tady je to vystupňováno ještě dál. Klimov neuvěřitelně zachytil postupný přerod hlavní postavy z nadšeného chlapce po válkou zničenou trosku. Drsné, opravdu drsné. Už dlouho jsem neměl tak nepříjemný pocit. ()

Emperor1

Silné scény protkané rozvleklejšími pasážemi, na svou dobu určitě syrový filmový zážitek, který zapůsobí i dnes. ()

vitocassetta

Nemilosrdná ruská kinematografie, jak už ji z historie známe, se opět pyšní svými úzkostlivými příběhy z dob válečného běsnění. Toto oblíbené téma ovlivnilo spoustu ruských/sovětských režisérů od Ejzenštejna po Bondarčuka či Tarkovského, kteří taktéž čerpali z válečné historie. Tito pánové patří mezi nejznámější ruské tvůrce, které ovlivnila doba, v níž tvořili. Po dnešku do tohoto tria musím zařadit i režiséra Klimova a jeho drama JDI A DÍVEJ SE. V současnosti, kdy se důsledky války promítají i do našich životů, jsem sledováním tohoto filmu ztratil další iluze o lidskosti a dobrotě. Bohužel. Příběh líčí válečné zlo z pohledu mladého chlapce, který odchází z domova a dobrovolně se připojuje k partyzánské skupině. Po drastickém bombardování úkrytu se vrací domů, kde zjišťuje, že jeho rodina byla vyvražděna společně s celou vesnicí. Osamocení a zármutek ho přivádí na pokraj šílenství a snaží se přežít na vlastní pěst. Útěk před smrtí ho dovede do vesnice, která rovněž čelí vyhlazení německými vojsky. Syrové prostředí běloruského venkova a válečných bojišť je zpracováno do nejmenších detailů a slouží jako pozadí pro traumatický osud chlapce Fljory. Atmosféru tvoří převážně sychravé počasí, bledé barvy, vzduch plný páchnoucího dýmu a olova, špína a nepřetržitý strach lidí. Prostřednictvím Fljory poznáváme hrůzy válečného pekla a s ním spojené psychické změny a jeho následné prozření. Film využívá ruční kameru a záběry z první osoby, které dodávají autentičnosti. V tomto lyrickém dramatu ovšem nejvíce mluví tváře ztrápených lidí. Ustrašené oči plné slz a zoufalé výkřiky do prázdna, ze kterých běhá mráz po zádech, dělají z filmu obtížnou podívanou. Musím vyzdvihnout neskutečné herecké výkony amatérských dětských herců, kteří dokázali ztvárnit emocionální výrazy a nálady plné utrpení a vzteku. Samozřejmě se snímek nevyhnul symbolice a drobné poetice, která má v příběhu své místo. V závěru filmu se Fljora stává bezcitným pozorovatelem či poutníkem, který sleduje hrůzné obrazy války v naprosté bezmoci. Zažívá chladnokrevné vyhlazování vesnice, kde němečtí vojáci provádí veřejné genocidy a zapalují kostel plný nevinných lidí. Hororové okamžiky prolíná Mozartova hudba, která slouží jako jakýsi rekviem za masakr. Konečné symbolické “vyřizování účtů“ s Hitlerem probouzí Fljorovo mrtvé nitro a režisér jasně dává najevo, že nacistická fanatizace je příčinou mašinérie, která produkuje smrt a nelze se z ní vymanit. Film servíruje krutost bez přetvářky a okamžiky podobné apokalypse, které vyjadřují, že největší zlo může vyprodukovat jedině člověk. “Zbabělost nikomu neprojde" ()

HolyKeeper

Neuvěřitelně nadhodnocená patlanina tady na ČSFD.. Nekonečné, nudné záběry, špatný střih, nesympatická hlavní postava a ve výsledku kromě jedné silnější scény zapáleného kostela nemá moc co nabídnout. To je na 140 minut opravdu žalostně málo. Nabarvené ptáče je podstatně lepší film na víceméně stejné téma. Nedoporučuji. ()

kamigava13

Slabej odvárek teda. Sice ta zmučená držka toho kluka měla nalákat na slušnej depresivní nihilismus, ale bohužel skutek utek. Nezasáhlo mě to skoro vůbec. Jen ke konci jsem se trochu probudila, jak tam vypalovali vesnici konečně. Jinak hodinu a půl se tam téměř nic neděje. Krutost nacismu byla už lépe zachycena v Schindlerově seznamu, Pianistovi či Lidicích. ()