foto

Gus Van Sant

  • nar. 24.7.1952 (66 let)
    Louisville, Kentucky, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tento americký režisér, scenárista a producent, který se producentsky podílel mimo jiné na filmu KIDS režiséra Larryho Clarka, vystudoval design a poté se vrhnul do filmového průmyslu. Zpočátku točil reklamy a videoklipy, které mu pomohly ve financováni jeho prvotiny v roce 1982 THE DISCIPLINE OF D.E.

Zájem o svou tvorbu vzbudil svým druhým snímkem z roku 1985 MALA NOCHE, který se odehrává v prostředí homosexuálů. Ohromný úspěch vyvolal film z roku 1989 FLÁKAČ/NARKOMANI a poté jeho snímky na oblibě stále stoupaly. Připomenu MÉ SOUHROMÉ IDAHO z roku 1991 s K. Reevesem a R. Phoenixem v hlavních rolích, za který byl nominován na MFF Berlín na Zlatou Palmu a mrazivý thriller ZEMŘÍT PRO s Nicole Kidman v hlavní roli.

O šest let později spatřilo světlo světa psychologické drama DOBRÝ WILL HUNTING, který ze 7 nominací na Oskara proměnil 2. Poté v roce 1998 zrealizoval svůj vysněný hitchcockovcký remake PSYCHO a na prahu nového milenia vzešlo drama OSUDOVÉ SETKÁNÍ se S. Connerym. V letech 2002 - 2005 vznikla tzv. "trilogie smrti" - GERRY, ELEPHANT a POSLEDNÍ DNY. V roce 2006 se podílel na povídkovém filmu PAŘÍŽI, MILUJI TĚ. Od osmdesátých let žije v Portlandu ve státě Oregon.

Petra "blazenka" Š.

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Střihačská filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(203)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace