Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Přestože triky, na kterých prostě Star Wars staví, jsou opět na vyšší úrovni, zdaleka zde nejsou použity tak skvěle, jako v Epizodě V. Trochu mě to mrzí, jelikož lesní planeta si o nějaký ten velký boj (to, co se tam odehrálo prostě velký boj nebyl) přímo říkala. Samozřejmě se mi líbila provázanost děje i příběh (přes svou jednoduchost). Slabinu tohoto dílu bych ale viděl v dost velké roztahanosti, kdy se sice pořád něco děje, ale je to poněkud nudné a (v případě medvídků...medvídci? Fakt?) i celkem nedůležité. Film je to pořád excelentní, ale kdyby se obsahem trochu více podobal předchozímu dílu, vůbec by mi to nevadilo.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Naprosto nesrovnatelné s předchozím dílem. Pouhé tři roky a na Impérium vrací úder je vidět neuvěřitelný kvalitativní skok v efektech. I příběh je o hodně lepší, přestože pořád hraje jen druhé housle. Harrison Ford je paradoxně mnohem sympatičtější než Mark Hamill v hlavní roli...a Carrie Fisher je přitažlivá asi jako týden nošené ponožky :))

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Čtvrtá epizoda je viditelně postavena na na svou dobu přelomových technikách speciálních efektů a vymazleném "řemeslném" provedení modelů a masek. Bohužel nemohu dát plný počet bodů už z toho důvodu, že příběh tu hraje jaksi vedlejší roli. Taky mi moc nesedlo, že Luke sice přišel o celou svou rodinu, ale zasáhlo ho to asi jako ztráta ponožky. Na druhou stranu je tu perfektní Harrison Ford ve své nezapomenutelné roli a C3PO s R2-D2 tu kupodivu nejsou nijak nadbyteční. Čtvrtým Star Wars by měly stačit čtyři stars.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Z nové trilogie si dovolím tenhle díl nazvat nejdrsnějším a zároveň asi nejlepším. Jedinou chybou na kráse je pro mě dosti skokový přerod Anakina do proslulé záporácké legendy. Opět musím vychválit umělecký design čehokoliv, co se mihne v záběru. Vsadil bych se, že kdyby záběrem prolétnul prd, měl by alespoň zaoblené rohy. Začínám docela přicházet na chuť tomuhle archetypálnímu boji dobra se zlem.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Dospělejší příběh, několik zásadních informací, trochu lépe rozvinutá charakteristika (některých) postav. Bitvy jsou opět vymazlené do nejmenších detailů a znovu jsme tu svědky dokonalého designového počinu. Krása.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Úvodní film k nové trilogii sice není nepovedený, ale na mě až moc rodinný. Věřím tomu, že Jar-Jar odstartoval tu blbou éru filmových ťulpasů, co se po plátně pohybují jen aby se měly dětičky čemu smát. Když se ale přenesu přes tento fakt, dostávám například hezky provedené závody nebo několik minut krásně vyvedených bitev. Hlavní doménou Star Wars obecně je ale absolutní designový orgazmus. Miluju veškerou architekturu, obleky, masky, droidy, válečnou techniku a lodě v této sérii. Tohle je rozpohybovaná óda na neomezenou lidskou fantazii.

Peklo na talíři (2012) (pořad)

Výtvor, který dokáže člověku říct, co si to v té naší zemi vlastně cpeme do úst. Jediné, co mi na něm fakt vadí je, že nejde až do takových detailů, jak bych si přál a některá témata rozebírá jen tak letmo.

Matrix Revolutions (2003)

Naprostý nářez. První polovina filmu mi připomíná první díl s o něco přehnanějšími akčními scénami a celá druhá polovina potom Pána Prstenů ve sci-fi kabátě. Co se Tomuhle filmu povedlo nejvíce? Naprosto skvěle vystihnout paniku a odevzdanost při obraně Zionu...opravdu to ve mně vzbudilo smršť pocitů. Další střípky z vnitřku Matrixu i z vnějšího světa potom doplňovaly mozaiku, až v závěru všechno krásně zapadlo do sebe a já, tramtadadá, pochopil děj! Od začátku do konce! Nečekal jsem to. Matrix: Revolutions mě hodně překvapil po všech stránkách, protože jsem si od první zmínky o něm utvořil bůhví proč názor, že to bude naprosto hrozný propadák. Netrefil jsem se asi tak o 100%. Opět musím vyzdvihnout senzační bojové scény, perfektní prostředí reálného světa a uvěřitelně vypadající lidskou techniku. A město robotů? Obdivuju mozek, který dokázal všechnu tuhle designovou úžasnost vymyslet. Edit: Tak omyl, děj jsem nepochopil. Po přečtení názorů skrz naskrz internetem ale musím obdivovat scénář, který myslel na tolik věcí, jež člověk neobjeví, dokud je nehledá.

Matrix Reloaded (2003)

Kvůli pár nudnějším chvílím si troufám druhý díl Matrixu nazvat o něco méně povedeným. Pět hvězdiček má ale stále jistých za krásně podané město Zion, stejně tísnivou atmosféru v reálném světě, jako měl první díl, přiblížení fungování Matrixu jako takového, super akční scény v průběhu filmu a pekelně povedenou akci na dálnici. Taky za charizmatická dvojčata. Problémem je někdy až přílišná rozvleklost děje nebo trochu nelogicky prodloužené záběry na ... v celkovém dojmu vlastně na prd. Děj se snaží být velkolepější a komplexnější, ale paradoxně se zdá hloupější, než v dílu minulém. Na tom ale nesejde, protože Reloaded bych stejně označil jako předehru k Revolutions.

Matrix (1999)

Pro mě klasika všech klasik s počtem shlédnutí jdoucím do desítek. Matrix mě vždycky dostane tím mysteriózním pocitem ála "něco se děje" - Neo probouzející se 'spánku' objevuje zdevastovaný svět. Tamní prostředí je neskutečně tísnivě podáno; stoprocentně vtahuje do děje už jen tím, že všechno je špinavé, zrezlé, použité. Nelze nevychválit skvělý design strojů a všeho s nimi spojeného..Akční pasáže jsou samozřejmě skvěle propracované a jakmile si člověk zvykne na to, že po připojení do Matrixu hrdinové nemusí dodržovat fyzikální zákony, jde všechen smysl pro škarohlídství stranou. Matrix je film, o jehož neexistující knižní předloze bych nechával povinně učiit děti ve školách.