Městečko Twin Peaks - Pilot (1990) (epizoda)

Nejdivnější pilotní film k nejdivnějšímu seriálu, který jsem kdy viděl. Z tohohle filmu úplně sálá něco, co mě ujistilo o tom, že Twin Peaks mě upoutá. A přestože je na něm divné snad úplně všechno, opravdu mě upoutalo...a tady si budu hrozně odporovat, protože ač byl film zajímavý, nijak extra mě nebavil a jeho kvalitu jsem dokázal ocenit až postupem času. U Twin Peaks jeden nikdy neví.

Terminátor (1984)

Srdcová záležitost; tenhle film prostě nestárne. Terminátor na mě vždycky dýchne tou temnou atmosférou. Arnold v roli robota k tomu také přidává své, protože ten jeho kamenný ksicht si o tuhle roli přímo říká. No a představa, že po mně jde robot s proporcemi Arnolda, jemuž nevadí střely z pistole, brokovnice, zničené oko, pořezaná ruka ani požár, je děsivá sama o sobě. Zajímavé je, že u tohohle filmu vůbec nevadí ty dnes už špatné animace. Ten trhaný styl mě totiž odjakživa nějakým způsobem děsil :) A abych nezapomněl, pak tu ještě máme průstřihy do apokalyptické budoucnosti, kdy si jdou po krku stroje a lidé. Od první chvíle, co jsem film viděl, sním o filmu, který se celý bude odehrávat v téhle válce :)) Jednoduše: tenhle film mě nikdy neomrzí.

Hunger Games (2012)

Bylo to dobré. Více, než to. Bohužel tomu do absolutória scházelo několik věcí. Příběh je dobrý, to bezesporu (ještě aby ne, když je založen na knižní předloze...ač nevím, jak moc se jí drží). Celých 142 minut, které utekly jako voda, jsem si užíval všechno prostředí, dostaly mě postavy ve filmu, Jennifer Lawrence byla naprosto úžasná, prostředí arény mi padlo do oka, z ovládací místnosti jsem vnitřně juchal a celkově byl veškerý vizuál špičkový. Zajímavá vize budoucnosti reality show :) A teď to horší: celý film je jakýsi polovičatý. Chápu, že si Hunger Games potřebovaly udržet jakous takous přístupnost, aby se z toho děti nepočůrávaly ještě rok potom, ale věřím tomu, že z toho thrilleru tam mohlo být daleko víc. Ano, napnutý jsem byl, ale nebylo to stoprocentní. Vždyť to místy vypadalo, že se po lese honí parta puberťáků! A ta milostná zápletka, to bylo krajně divné, protože to přišlo jak průjem...to znamená moc rychle; ba rychleji, než by bylo leckomu příjemné. Řekl bych, že to filmu trochu ubralo páru. Celkově mám ale z Hunger Games moc dobrý pocit a bez výčitek svědomí mohu říci, že se na další díl těším. A když už nic jiného, knižní předloha se tímto dostává do mého čtenářského hledáčku.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Teda, tohle bylo super. Těším se na další sérii. V seriálovém hávu prostě tahle zombie apokalypsa skutečně chyběla. Líbí se mi, že si nikdo s ničím nebere servítky, takže lze vidět nepřeberné množství vnitřních orgánů na mnoho způsobů. Seriál také staví na tíživé atmosféře boje o život, která se opravdu bravurně povedla. Problém pak není to, že se na dlouhé chvíle příběh nehne z místa, ale spíš to, že se postavy chovají jako sociopatičtí idioti, kteří se, místo toho, aby chránili jeden druhému zadek, raději poperou o to, kdo skočí zombíkovi do huby první. Tohle nelogické chování mi přijde jako jediná věc, která seriálu škodí...a ač je vidět snaha o postupný vývoj charakterů postav, ty pozvolné změny prostě nemohou vykompenzovat třeba situaci, kdy si všichni říkají, že budou šetřit náboje kvůli jejich nedostupnosti, ale při objevení "walkera" hned ládují brokovnici. Také jsem si všimnul, že tvůrci používají berličku, která mi přijde jako naprostá barbařina - každý walker při chůzi chrčí jak zadřený traktor, ale téměř vždycky se některé z hlavních postav jeden objeví za zády, aniž by si toho kdokoliv všimnul. Seriál má jednoduše svoje chyby, ale stále je to čtyřhvězdičková záležitost. Jak jsem říkal, těším se na další řadu. Edit: Po dokoukání třetí řady musím zvednout hodnocení na plný počet. Neduhy druhé řady jsou ve třetí napraveny a přibylo pár skvělých postav. Už dlouho se mi nestalo, abych o nějaké postavě říkal, že je hrozně hustá. Tady jsem to tvrdil minimálně o čtyřech (Carl, Michonne, Darryl, Guvernér). Z The Walking Dead se postupně stává postapokalyptické psycho drama, které má koule jako rugbyové mužstvo. Zombie jsou sice odsouvány na vedlejší kolej, ale popravdě nevím, co by jinak mohly nabídnout. Zdá se mi, že se seriál ubírá správným směrem. S koncem čtvrté série se začíná formovat další zápletka, která nejspíš bude mít ještě větší říz.

Sněhurka a lovec (2012)

Třikrát hurá. Po dlouhé době film, který mě navnadil skvělým trailerem a nezklamal. Byl jsem hodně zvědavý, jak to dopadne a musím tedy přiznat, že to dopadlo výborně. Herci mi byli všichni sympatičtí, nepůsobili divně jako třeba Momoa v Conanovi a Kirsten Stewart dokonce zvládnula nasadit několik výrazů odlišných od jejího standardu. Akční scény byly dostačující, výprava více než to, digitální efekty špičkové. Nečekal bych, že z notoricky známé pohádky se dá vytřískat takový LOTR-like feeling. Jediná věc, která mi tam seděla asi jako vidle v zádech (tzn. neseděla) byl ten pohádkový les, kde si všichni trpaslíci připadali šťastní, tryskáčovití skřítci používali roztomilé králíčky jako dopravní prostředky a všechno živé papalo duhu a kakalo motýlky. Jinak ale čisté 4 hvězdy.

Barbar Conan (2011)

Tohle je pro mě opravdu těžké. Ač mám Jasona Momou rád, celý film jsem se nudil. Řekl bych, že se tu sešlo několik skutečností, které film předurčily k selhání. Zaprvé je to příběh. Tak plytký a nezábavný příběh jsem neviděl už hodně dlouho. Připadlo mi to, jako kdyby byl celý film nějak zvláštně poslepován dohromady bez jakékoliv silné scény, kde bych si řekl: "No ty vole!". Zadruhé tu máme naprostou absenci jakéhokoliv humoru. Dle mého názoru originální Conan stavěl z velké části na dělání si srandy ze sebe sama a přestože to byl film spíš béčkový, byl díky tomu hrozně zábavný a to ho neskutečně povyšovalo. No a s tímhle jde ruku v ruce třetí bod, což je celková vážnost. Nový Conan se snaží, jak může, aby byl brán vážně...no a to mu vůbec nejde. Soubojové scény jsou podivně pomalé a to přesto, že si Momoa hází s mečem jako z hadrovou panenkou. A nezachrání to ani krásné animace a kbelíky řídké krve, které chlístají z čehokoliv, co přijde do kontaktu s Conanovým mečem. Jak jsem řekl, byla to pro mě nuda a dá se říct, že i zklamání, protože jsem filmu hodně věřil. Dvě hvězdičky.

Chata v horách (2012)

K absolutní spokojenosti něco málo (trochu víc) chybí, ale jinak si mě Cabin in the woods získal. Štěstí, že nejsem nijak žánrově omezený a pochopil jsem, že se film musí brát s nadsázkou, protože bych to jinak vypnul asi po prvních pěti minutách. Tady totiž člověk najde všechno. Celkově mi hrozně imponovalo, že si tvůrci pohráli s klasickým debilním myšlením hororových hrdinů. A sci-fi nádech byl také super. Nejvíc ze všeho však film boduje v osobitě podaných vtipných momentech...a pokud neměly být vtipné, už mám solidně zvrácený smysl pro humor, protože jsem se smál opravdu často a dlouho. Podle mě jsou čtyři hvězdičky akorát a to alespoň kvůli sci-fi + fantasy masakru, kde létaly kbelíky krve a přesto to bylo zábavné :)) Jsem hrozně rád, že se někdo další odhodlal porušit nastavené žánrové bariéry.

Zátah: Vykoupení (2011)

Neskutečně brutální nářez. Myslel jsem si, že vydržím hodně, ale při The Raid jsem několikrát odvrátil pohled. To ale nic nemění na tom, že podobných filmů je hrozně málo a když už jsou, létají tam japonci na provazech. Tohle byl jednoduše boj o život všemi možnými prostředky a ta choreografie bojů byla dechberoucí. A nejvíc mě teda vyděsil ten cikán s mačetou a šíleným pohledem. Tomu jsem smrt vyloženě přál :)))

Cabin Fever (2002)

Pokud bych tenhle film neměl brát s pořádnou porcí nadsázky, skončil by s jednou hvězdičkou. Jenže tenhle film je tak špatný, až mi to působí zvrácenou radost a já si vyloženě užívám ty chvíle, kdy se obří chlapík chce bránit střelbě z pušky otevřením dřevěné krabičky, kdy k chatě přijede šerif na kole, nebo kdy divný blonďatý chlapec zařve "lívance!" a udělá za nekvalitního slow-motionu pár gymnastických triků, aby potom jednoho z hlavních hrdinů nemotorně kousnul do ruky. Tenhle film se zkrátka nesmí brát vážně :)

The Divide (2011)

Pro mě asi trošku zklamání. Podle traileru jsem čekal...vlastně ani nevím. Myslel jsem, že ti lidi budou chodit ven, že se budou snažit přežít. Tohle nebylo ani psychologické, protože už od začátku tam jsou všichni magoři, takže se tam vlastně nemohlo nic zvrtnout. Každopádně se místo vysvětlení katastrofy, průzkumu okolí a vysvětlení jediné zajímavé zápletky s vojáky v anti-radiačních oblecích (ale není zas tak těžké domyslet si, co dělali) dočkáme pořádných prasáren, naprosto nelogického chování ("Ty hajzle, tys nás tu zavřel!" - nasrali se mu do krytu, kde jsou jako na jediným místě v bezpečí a ještě pyskujou...idioti.), a jsme svědky totálního shnití osobností a veškerých zábran. Do poloviny byl film zajímavý a ještě se na to dalo koukat (nejlepší scéna z filmu je beztak ta s atomovkou na začátku), ale od té doby to začalo jít pekelně z kopce a to hlavně kvůli tomu, že příchod vojáků v anti-radiation oblecích je snad vrchol filmu a do konce už ho nic nepřekonalo a hlavně to ani nebylo pořádně rozvinuté. Ta druhá polovina už tam byla jen aby tam byla...aby šokovala, aby se z toho lidi poblili - sadistická prasárna, která vůbec nebyla nutná. Za první půlku a apokalyptických koncových 5 minut dávám tři hvězdy.