Smrtonosná past 2 (1990)

Druhý díl považuji za "nejhorší" ze série (dejme tomu tři a půl hvězdy). Alan Rickman, Jeremy Irons i Timothy Olyphant se mi jako padouši líbili více než zde Sadler. Možná je to dáno také tím, že mi vadilo to přehnané sýčkování policistů na adresu McClanea (chápu záměr, ale i tak se mi to zdálo příliš repetitivní). A ani letiště mi nepřišlo jako dvakrát atraktivní prostředí. Nebo to taky mohlo být tím sněhem a chladem ve filmu, těžko říct. :-)

Smrtonosná past (1988)

Vzorová série filmů, která ukázala, jak se má pořádně kombinovat akce s humorem. Šlo také o mé první setkání s Alanem Rickmanem, jehož kvality jsem pak objevoval i v dalších filmech (Willise jsem poprvé viděl tuším v Pátém elementu). Je úctyhodné, že se celý film odehrává v jedné budově a přesto je zábavnější než kdejaká bondovka, kde hlavní hrdina střídá lokace častěji než ponožky a stejně to k mému plnému ohodnocení nevede. Nejvíce si podle mého McClane fanoušky získal tím, že není dobrovolným hrdinou, který se sám ochotně vrhá do akce, ale právě naopak je hrdinou nedobrovolným, který je jen ve špatný čas na špatném místě a akce se na něj lepí, ať chce nebo nechce. :-)

Smrtonosná past 3 (1995)

Ze všech Pastí (včetně čtvrté a páté) se mi tahle jeví jako nejlepší. A největší zásluhu na tom má chemie Willise a Jacksona, byť Ironsovo charizma hraje také nezanedbatelnou roli (Rickmanův Gruber číslo 1 však pro mě jakožto padouch zůstane patrně nepřekonatelný). Akce s humorem je prostě tou mou vyvolenou kombinací, takže toto už od samého počátku směřovalo k pěti hvězdám.

Demolition Man (1993)

Co víc si přát? Charizmatického bojovníka na straně dobra, odporně slizkého záporáka, nějakou tu sexy parťačku, zasazení děje do vzdálené budoucnosti, spousta akce prosycené kvalitním a vydatným humorem... Není divu, že se tenhle film spolu s Vodním světem usadil v mé top desítce (perličkou je, že oba filmy také spojuje minirole pro Jacka Blacka). Prostě se posaďte, vypněte mozek a nechte si jej dobrovolně vypláchnout. ;-)

Nejhorší obavy (2002)

Miluju tyhle šachové partie (podobně jako třeba Hon na ponorku nebo Vyjednavač), ani nepotřebují nějaké úžasné speciální efekty. Když se to navíc doplní o oblíbenou kvalitní hereckou sestavu (Affleck, Freeman, Cromwell), musí to na mě nutně fungovat.

Vyjednavač (1998)

Miluju tyhle šachové partie (podobně jako třeba Nejhorší obavy nebo Hon na ponorku), ani nepotřebují nějaké úžasné speciální efekty. Když se to navíc doplní o oblíbenou kvalitní hereckou sestavu (Jackson, Spacey, Morse), musí to na mě nutně fungovat.

Mstitelé (1998)

Takový Darkovsky podivný film, který však nemá ani co nabídnout, snad kromě Umy v latexu. A to i přesto, že Fiennes a Connery patří do širšího okruhu mých oblíbených herců.

Den poté (2004)

Film určený k tomu, abyste se podívali na výstavní speciální efekty dané doby, nic jiného od toho nečekejte. První polovinu filmu táhne právě ona vizuální přehlídka, pak už jde jen o méně zábavnou záchrannou pouť zmrzlou krajinou. Fanoušci blockbusterů by ovšem i tak neměli tohle dílko vynechat.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Něco nového a neviděného vždycky potěší. Sice se to stále striktně drží osvědčených kolejí, které nikoho nenadchnou ani neurazí, ale za tu originalitu si to tu čtvrtou hvězdu zaslouží. Překvapil mě kvalitní soundtrack, myslím, že budu Gregsonu-Williamsovi v budoucnu věnovat větší pozornost. Mimochodem pokud vás zaujala kombinace westernu a sci-fi, vřele doporučuji seriál Firefly.

Hněv Titánů (2012)

Asi už jsem nabažený z jedničky, že mi tohle nepřišlo až tak zábavné. Každopádně je to natočeno tak, aby to nikoho neurazilo a hlavně aby se to nesnažilo o něco nového - natahat tam spoustu vizuálních efektů a blockbusteroví hltouni, jako jsem já, to musí bez problémů strávit. To je pravda, stravitelné to bylo (a je třeba si to raději vychutnat na velkém plátně), ale ničím to nepřekvapuje. Jinak co jsem si tak zpětně četl svůj komentář k předešlému Souboji titánů, dost dobře nechápu, co se mi na Fiennesově Hádovi nelíbilo - tady mi přišel v pořádku. :-)