Revír - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

Někdy se prostě chcete přesvědčit sami. Tolik skvělých herců a toliko odpadů? Komunální satira nabízí mnoho témat k zábavě. Jsou to hlavně všelijaká společenství, kde to někdy funguje svérázným způsobem. Na venkově je to ve všem vždycky jinak. Lidé se tam znají, koukají si do talířů, jsou mnohem blíže k sobě a mnohdy spolu buď přímo pracují, nebo spolu čas tráví po práci. Zemědělci, místní spolky SDH, nebo myslivci. Ti všichni jsou vděčným tématem k natáčení komedií. Přičemž myslivcům to i snad přeju, protože řada z nich je opravdu nebezpečná ostatním a dokonce nejen zvěři v lese! Tohle bylo velmi, velmi slabé, ale odjišťování podprsenky Rybové se mi taky líbilo :-). Taky bych stříhnul ten červenej drát... :-). Dávám tedy za dva jezevce a nevím zda tomu dám ještě šanci. * *

Bella a Sebastian: Nová generace (2022)

Tohle byla další simply escort misson, tentokráte v kině. Co k tomu dodat. Bella a Sebastián je už zavedená marka a tak to lze aplikovat v podstatě na jakýkoliv příběh, kde chlapec a pes k sobě nachází velké pouto.  Kdo má rád pejsány a má menší děti, neprohloupí, když jim tenhle film ukáže. Frantíci tento typ filmů točit umí. Co musím uznat je fakt, že se ve filmu moc neubližuje zvířatům a to co je nezbytné aby se odlišil záporák od ostatních hrdinů není ukázáno, jen to jen naznačeno. Takže dítka neutrpí újmu např. při týrání psa apod. a sám bych pak měl s filmem problém.  Většina filmu se odehrává v nádherných horách a divokých hvozdech nebo na francouzské salaši se stádem ovcí a koz, tak opravdu je na co koukat. Bella je správnej chundelatej mazel a může být sakra příjemné ji mít v posteli jako heboučkou opěrku s přídavným topením v jednom. Příjemná byla i hudba, takže pokud hledáte rodinný film, tohle je docela dobrá věc k zamyšlení. Sám bych na to samozřejmě nešel. Dětem se to líbilo a to bylo hlavní, mně to neurazilo. Dávám tedy za vlčí stopy. * * *

Největší příběh všech dob (1965)

Tenhle film nese všechny rysy historických velkofilmů šedesátých let. Většinou mají naprosto bombastickou výpravu, jsou doslova narvaní herci dnes už legendárních jmen, ale všechny vypadají tak trochu stejně a místy hodně kulisově. A je jedno zda jde o překrásnou egyptskou Kleopatru, vzbouřeného gladiátora Spartaka či příběh samotného Ježíše Krista. Tehdy takto točit byl zkrátka jakýsi hollywoodský standard, ale ruku na srdce, dnes už to trochu smrdí zatuchlinou, jako ta stará deka na chalupě ve skříni byť kdysi byla radost se do ní zabalit. Proti zpracování nemám výhrad, ale ačkoliv mám Maxe von Sydowa mezi svými echt oblíbenci a v Bergmanovských filmech je skvělý, tady mi tedy jako Ježíš se svými ostřeřezanými s odpuštěním nordickými rysy nesedl. Ona i kupa dalších herců tam etnicky moc neseděla, ale samozřejmě chápu, že jsme v šedesátkách, kdy lecos v tomto ohledu bylo jinak než dnes. I délka filmu je trochu na obtíž a ke konci to začíná ať mi samo nebe promine i trochu nudit. Moc tomu nepřidají ani zpívané sbory, které tomu samy o sobě dají pachuť archaičnosti, ale v tom negativním slova smyslu. Své dělá i způsob hraní, který alespoň mi to tak přijde byl tehdy mnohem divadelnější než by pro film a jeho dynamiku bylo vhodné. Co ve filmu bylo úžasné, byly všechny ty lokace. Některá místa až brala za srdce svojí krásou. Máme velikonoce a tak jsem si při sledování tohoto filmu vzpomněl na mnohem mladší snímek Risen. Ten začíná vlastně hned tam, kde tento příběh končí. A ať už jste či nejste věřící, rozhodně vám Risen doporučuji. Sám jsem se na něj po tomhle filmu podíval a super! Dávám za 3 kousky chleba. * * *

Poklad hraběte Chamaré (1984)

Ke konci osmdesátek to muselo být jako historické kostýmní drama mezi tehdejší tvorbou asi něco dost z jiného soudku. Kdo viděl pozdější filmy Zdeňka Trošky včetně pohádek, ihned ho v tomhle filmu pozná. Ta práce kamery, záběry, ozvučení... Jako bych koukal na princeznu Jasněnku. Tady ale téma bylo mnohem zajímavější. Nástup osvícenství musel zejména na venkově zaseklém ještě ve středověku působit jako něco nesmírně rušivého. Jen si vemte, že vám vrchnost a církev pere do hlav něco tak vytrvale až tomu svatosvatě věříte a pak přijde někdo kdo to začne rozporovat, nebo vám to dokonce úplně rozloží. Nic si nenalhávejme, blbec má ve své blbosti komfortní zónu. Stačí, když mu někdo řekne jak to je a aby se tím řídil. Tohle chápe. Ale chtějte po něm aby začal myslet! Podobně to měli někteří kněží, kteří dobře cítili konec vlivu. Kláštery se rušily jeden za druhým  a nejeden řád měl s novou dobou velký problém. Neznalost a fanatismus, to jsou moc nebezpečné kamarádky. Docela mne zajímalo jak to ve filmu vygraduje mezi abbém a mladým lékařem. Bohužel to celé v závěru tak nějak podibně vyšumnělo. Nechápu proč byl T. hanák Dabovaný. Z hlediska vizuálu, kostýmů a interiérů i exteriérů ale velká spokojenost. Navíc ta zima tomu dala nádech takové té sychravé nepříjemnosti. Dávám tedy za tři zápalné šňůry. * * *

Cesta do Gulagu (2019)

,,Člověk tam najednou přišel a uvědomil si, že to není muzeum. Že je to přímo ten lágr, kde ti lidé žili...... ''  ---  Včera jsem měl takovou zajímavou diskusi na FB. Jakýsi jedinec opět adoroval kupanta co už rok vraždí, znásilňuje a krade na Ukrajině.  A prý totalita! Zákon si na něj posvítil! Je to jak padesátá léta vřískaji houfy jeho podporovatelů vedeni tóny píšťal svých krysařů. Shání se peníze na právníka pro něj! Většina z nich Gottwaldův režim nezažila a bohužel většinou nemají ani škol, takže se za jejich hloupost těžko zlobit, protože za svoji hloupost nemohou. Nikdo je neunáší, nemučí, nepopravuje, nesoudí ve vykonstruovaných procesech... Pravidla toho co je ok a co už ne, určují zákony této země a ty podle kterých bylo souzeno duo jedinců Tušl s Čermákem a možná bude i onen další, byly platné dávno před nástupem vlády toho nenáviděného Fialy. Ale zpět k tématu. Dotyčného popotahovaného jsem neznal a tak jsem se podíval na jeho FB profil. A hned na profilovce má na tričku nápis: Když se přemnoží krysy z čeledi liberálovitých, definitivně pomůže deratizační firma Čeka. Mno. Ať si na tričku nosí kdo chce co chce, ale... Kdo ví co byla Čeka, předchůdce NKVD... Nikdy by si tohle na sebe neoblékl. Už jen z úcty k těm milionům životů. Silným žaludkům co si chtějí rozšířit obzory pak doporučuji tento film natočený v ruSSku v dobách, kdy se i tam zdálo, že se vydá s ostatními zeměmi východního bloku k civilizovanému západu a prvním krokem uzdravení bude pravdivá revize vlastní historie. Ten film se jmenuje Čekista -  Čekist. Dotyčný popotahovaný má stránku plnou podporovatelů a nestačil jsem se divit. Někteřéí tam adorují Stalina, prý ho dějiny očerňují!!! Když jsem tam vyjádřil jasný nesouhlas s tím, že miliony lidí bylo odvlečeno na východ do gulagů, popraveno (mimo jiné i člen naší domácnosti!). Tak mi tam jeden dezolát začal rozporovat gulagy a prý ať definuji co je gulag....(!!!)  V rámci duševního zdraví jsem ten kýbl rudého průjmu opustil a debatu ukončil, silně znechucen a i zděšen jaké že to máme spolupobčany kolem sebe. Nejen s právem volit, ale i vědomím, že někteří mají potomstvo a budou na něj přenášet své naprosto debilní názory... Tohle je dle mého srovnatelné se zpochybňováním existence nacistických koncentračních táborů. Doufám, že nejen já, ale PČR na tyhle diskuse chodí a těží informace. Jak řekl pan Werich, těch blbějších je bohužel víc a já bych si fakt nerad zopáknul nějakou novou rádoby neobolševickou revoluci řízenou z Moskvy. Proč to píšu? Protože je strašně moc důležité co pan Polenský udělal. A pak projekt https://gulag.online/cs. Ač kdesi v divokých tundrách se v tajícím permafrostu pomalu rozpadají střážní věže, kotce služebních psů, baráky vezňů, pily a všelijaká stavení kde vězni dřeli a umírali v často v nepředstavitelných podmínkách, tohle jsou jasné důkazy. Jasná svědectví. Tohle je argument na dotaz dezoláta - definujte mi gulag. Tohle, co natočila parta kolem pana Polenského je gulag! A nebyl jediný. Moc jich bylo! Naštěstí krom notoricky známého Solženicina, který se ale leckde nebere jako autentická výpověď je hromada těch co ta pekla přežila a sepsala své vzpomínky. Nejen Rusové, ale i Francouzi a další. Ty knihy jsou jednou obrovskou obžalobou ruSSáckého teroru a jestli si někdo myslí, že s pádem Sajuzu to vše skončilo, tak se mejlí. Vše jede dál ve starých kolejích, odpůrci režimu vypadávají z oken, jsou zavíráni v pracovních táborech nebo prostě zmizí...  Jediné co bych dokumentu vytkl je to, že je nesmírně krátký. Těch 30 minut uteklo jak voda a vzhledem k daleké cestě a hledání gulagu nebylo moc času dokumentovat to tam. I tak ale díky za tento dokument. Otázkou je zda ti co adorují Stalina budou ochotni pod tíhou důkazů změnit názor. Obávám se velmi, že ne. :-( . Dávám tedy za 5 otisků bot do ještě mokrého betonu mostního pilíře... * * * * *

Starci (2022)

Jedna dvě, bába s dědou si jdou pro tebe! No to byla ale kravina... Bože... Čekal jsem nějaký psycho thriller, že tam půjde o nějakou dávnou rodinnou křivdu nebo tak něco. Ale né. Germán má prostě vychováváni v krvi. Po multikulti filmech se přesedlalo zřejmě na seniory.  Tady je hlavní pointa filmu o tom, že se máme ke svým prarodičům chovat hezky.  (Aha! díky, to jsem nevěděl herr Fletscher!) Zvláště těm v domech s pečovatelskou službou nebo v eldéenkách. I když po tomhle filmu se klidně může stát, že vnučky a vnoučci se začnou bát dědu a babi navštěvovat :-). Ono to tiž když se k nim nebudete chovat hezky, tak se vámi poperou a to buď nožem, nebo sekerou. A v Německu je to o to blbější, že si možná v tom rauši vzpomenou na starý válečný léta a výcvik u SS nebo u wermachtu. Tohle byla fakt šílená kravina. Napětí nula, chabé masky, hlavní důchodcovský neustále slintající killer byl k smíchu. A samozřejmě halda nelogického chování těch co byli důchodci trestáni. Když jdu do sklepa, kde si mohu rozsvítit, tak tam samozřejmě jdu jen s baterkou páč je to strašidelnější atd. . Jestli z tohohle filmu plyne nějaké ponaučení a v tom je to shodné s podobnými filmy se zombie apokalypsami, pak je to nezbytnost mít někde doma za trámem schovanej colt devítku. Protože když přijde na konfrontaci s něčí dost naštvanýn nerudným dědkem, tak  - pravdu má jenom bouchačka.  Dávám za jednu kouli do ponožky. *

Piráti na vlnách (2009)

Ježiš to bylo skvělý! Tak skvělý, že jsem musel vyndat starej magič po tátovi a pár pásků. Je to porádnej kus elektroniky Tesla B730 (osádka  5 mužů!). O existenci tohohle hudebního křižníku jsem neměl vůbec tucha. Prostě jsem měl dojem, že poté co Beatles vylezli z hospody a začali pořádně nahrávat se kolem strhla lavina všech těch dalších The Hollies, Eagles, Tremeloes, Cream, Turtles, Kinks, Carpenters, Stounů a mohl bych pokračovat dalších sto řádků. A že všichni hráli v klubech a nahrávali desky. A starší generace zcela jistě hartusila, protože byly odkojený ještě válečnejma big bandama a swingem. Samozřejmě, že divně ohozený chlapíci s elektrickejma kytarama museli bejt pro ně něco pekelnýho. Ale že tbyl poslech až takhle drsně řešenej skrze pirátská rádia, to jsem tedy netušil. Hercům byly role ušity na míru, mně potěšil můj miláček Philip Seymour... Moc se mi líbily i ty ukázky staré dobré Anglie, lidiček sedících na pláži, v dílnách, sestřiček v nemocnici, zamilovaných párů na dece při pikniku... všichni jak poslouchají oblíbené pořady Rock rádia s hity z tranzistoráků na baterky. Tohle byla naprosto bombastická britská záležitost! Skvělá pocta partám na těchto lodích. A rada na závěr, když už se potápíte, pusťe si Beach boys - Wouldn't It Be Nice ! .-) Bože, díky za britský humor!. Jediné co nechápu, jak na tom hudebním křižníku houpajícím se na vlnách pouštěli do éteru elpíčka na gramofonech... Vždyť jim musely jehly poskakovat! Tohle je za celou bednu elpíček, ale mohu jen 5 ! * * * * *

Grand Prix (2022)

Štěpána Kozuba a vlastně i dalších z Tygrů začalo být po covidu poněkud moc. Navíc jejich výkony oscilují mezi podařeným humorem, celkem solidním herectvím, ale i trapností. Ono je to asi dáno hlavně tím, že jejich specializací je improvizace. Ta docela funguje v jednotlivých skečích, ale hůře už jako celovečerák ze skečů slepený. Myslím si, že o tom své ví sám slovutný Rowan Atkinson alias Mr. Bean. Kdo s tímhle problém nikdy neměl jsou Monthy Pythons, ale to je už jiná liga. Měl jsem tedy trochu obavy co z tohohle bude. Poslední jejich celovečerák  Tři Tygři ve filmu: JACKPOT byl u mně za odpad. Ale mám rád roadmovie, slyšel jsem, že v tom T. Dyková hraje hodně solidní fetku a i účast Blaníka Marka Daniela a hlavně Kryštofa Hádka dávala záruky koukatelnosti. Nebudu dlouho napínat, je to dobré. Zasmějete se u toho. Kozub tu moc netlačí na pilu a přesto že opět hraje wxota je to vtipné. Syková, to je na nějakou cenu. jednak maskérů a potom i pro ni. :-). jako... tohle bylo fakt na úrovni! Kryštof Hádek si drží (a snad i bohudík) role dost podivnejch týpků, pořád mám ještě spadlou bradu z filmu Kobry a Užovky a tady opět zahrál naprosto luxusně borce z autobazáče. U Ferra mohu konstatovat, že když chce, tak hrát umí. A jelikož moc nových českých komedií není u kterých bych se za poslední dobu zasmál, tak budu velkorysý a dávám za 4 pneumatiky Dunlop. * * * *

Blok 99 (2017)

Další přírůstek ze série filmečků z vězení. Tenhle patří k těm povedenějším a po pravdě i drsnějším, ač ze začátku vypadá jak nějaká akční ptákovina ze začátku devadesátek. Příběh moc reálný není, je tam spousta ale - to když hrdinovi vychází na 100% všechny jeho úmysly a plány co si nalajnoval za mřížemi.  Nicméně mi to bavilo po celou dobu a konec slušně vygradoval. Já na tohle narazil vlastně docela náhodou protože jsem měl chuť po Dexterovi vidět něco jiného kde hraje kočička Jen Carpenterová. A k mé radosti jsem se zde opět setkal i s Udo Kierem, esesákem z mé oblíbené komedie Iron Sky! Možná jsem úchyl, ale za mne velká spokojenost. Dávám za 4 pohyby koaly. * * * *

Mise statečných (2022) odpad!

Tohle bylo opravdu špatné. Já jsem velmi tolerantní a svým způsobem i takovýmto filmečkům fandím. Dávám jim samostatné označení v rámcu žánru válečný - a to - filmy klubů vojenské historie. V podstatě jde o to, že nějaká partička nadšenců co má doma většinou z Aliexpresu dovezený v Číně vyrobený repliky historickejch mundůrů se do nich navleče a v rámci scénáře jednoho z party v nich pak běhá po lese a střílí z kapslíkovek. No a jeden co nestřílí to točí na mobil. Sem tam si někdo někde vypůjčí i starej náklaďák Opel nebo kýblwágn (to je jedno, že v pískový kamufláži .-). Vždyť Britové běhaj po lese v bílejch košilích, tak se aspoň všichni dobře viděj! :-). Měl jsem u tohoto filmu až pocity deja-vu, protože u předchozího snímku co jsem viděl  Wolf Hound, se pilot Mustangu hned po sestřelení a seskoku padákem do lesa svlíknul z hnědý kožený bundy do sněhobílého nátělníku a šel plnit misi... A jelikož doba pokročila, občas někdo zdatnější z těchto skupin do filmu dodělá na svým Intel Pentiu 3 i nějakej ten výbuch či jiskřičky od odražených střel. A dokonce z Dakoty deformací čumáku udělá jakože Lancaster.. :-). Zápletka tuctová, herecké výkony děsné. Ale dvě ponaučení jsem si z filmu odnesl. Když budete zachraňovat během války děti, dávejte hlavně majzla na jejich plyšáky. A když už bude fakt ovej, schovejte se před střelami panzerfaustů a před bombardováním za nějakou dřevěnou bedýnku. Třeba od jablek. Pak se vám nic nestane... :-). Jak říkám, mám pochopení, fandím, ale nesmí to být blbé na druhou a tohle bylo. A na rozdíl od Wolf Hounda tu nebyly ty letadla a když tak se mi z nich kroutily palce u nohou. Jediné co nechápu je jak ke spoluúčasti na téhle hrůze donutili Ruperta Gravese... To mi fakt hlava nebere. - ODPAD