• Krátkometrážní

Architekti festivalu (2023)

Sympatické představení hlavních tváří, které stojí za festivalem. Pokud ale někdo čeká nějaké obsáhlejší informace z hlediska fungování festivalu "za oponou", za kterou běžný návštěvník festivalu nemá šanci nahlédnout, tak bohužel. Čtvrtá zářivá je pouze v rámci vztahu, který k festivalu chovám a kam už nějakých 12 let pravidelně jezdím. Osobně by mi vůbec nevadila (naopak extrémně zajímala) nějaká celovečerní verze toho, čím si jednotliví architekti v průběhu roku procházejí, aby byl aktuální ročník vždy co možná nejlepší - klidně i představení nějakých fuck-upů / zklamání? Všichni jsme jenom lidi a určitě ne vždy se všechno povede.. Snad něco takového pomalu vzniká a za pár let se dočkáme (přecejen jubilejní ročník je už skoro za rohem?:)). Architekti festivalu by v tom případě byli moc pěkným trailerem k něčemu hlubšímu a skutečně zajímavému.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

O originalitě se v rámci žánru mluvit už asi nedá, tedy jsme většinou v očekávání hlavně v rovině zpracování a to je tady prostě super. Za všechny vypíchnu scénu s přehráváním desky a menší skleněnou svačinku v kuchyni. Ač musím uznat, že jsem dle upoutávek čekal úroveň děsu mnohem výš, sledování tohohle kusu prostě baví. Castingové rozhodnutí angažovat Alyssu Sutherland bylo jedno z těch nejlepších - i před proměnou v ďábelskou mrchu se v jejím výrazu skrývá cosi silně znepokojivého. Umístění děje z divočiny do starého hotelu před demolicí rovněž vítám s povděkem (klidně bych tu linku pokusu komunikace s vnějším světem více rozvedl). V rámci hororu se jedná určitě o to lepší (o level před 10 let starým pokusem Alvareze) a především fungující na jiném principu, než na klasických lekačkách se snahou šokovat - 70%.

Avatar: The Way of Water (2022)

Cameron nás zase nutí nenávidět lidstvo a slintat nad limitama vizuálu, který (opět) posunul někam mimo naši planetu. Nebudu lhát - vzhledem k dějové lince, kterou jsme znali už z traileru, jsem nečekal, že mě Avatar dokáže teleportovat na 3 hodiny někam na Pandoru - on to ale udělal a druhá projekce v IMAXu je nutností - 90%. Bravo!

Jan Žižka (2022)

Je pravda, že po posledním hip hop traileru se mi na projekci skoro nechtělo (jako vážně, koho tohle sakra napadlo?), zvědavost ale byla silnější. Není to záměrně, ale na český filmy jsem posledních 15 let hodně vysazenej a přistupuju k nim raději bez očekávání. Možná i díky tomu jsem odcházel z kina příjemně překvapenej. Jasně, najde se hned několik věcí, do čeho by se dalo rejpnout - ale proč? Jákl od začátku jasně specifikoval, v jaké době se příběh bude odehrávat a že máme nechat učebnice dějepisu doma. Pravdou je, že si ani nepamatuju, kdy jsem se přes 2 hodiny koukal na "českej" film bez mrknutí na hodinky (letos se tomu přiblížil už jen Sedlákův BANGER. - ten ale naopak těžil z toho, že si dovedl dělat srandu sám ze sebe). Za mě je super, že se ve světě lidi dozví, že tu vůbec nějakej Žižka existoval - i když to není ten, o kterým jsme se učili. Nádherný český lokace a výpravná hudba jsou už jen příjemným bonusem. Scénář komentovat nebudu - chápu tvůrčí limitace, pokud by měl v zahraničí fungovat Žižka jako typickej velkofilm pro masy (OK, jde to, ale takových je jako šafránu). Faktem je, že Jákla uznávám už jen proto, že měl koule na to, takovej projekt rozjet a především dotáhnout do konce - jestli zdárného, to ať rozhodnou jiní - 70%. Viděna 15+ ENG verze (na dabing nemám odvahu). PS: OK, bylo to šíleně nákladný, ale vzpomeňte si na nejdražší film Netflixu, na kterým pracovali jiný kalibry a nebylo to na něm ve finále vůbec vidět.

Top Gun: Maverick (2022)

Silné 4*. Původní Top Gun mám rád, stejně jako většinu filmů T. Scotta z jeho éry. Velká touha tvůrců vzdát právě Tonymu hold je z filmu hodně cítit (povědomé melodie jsou třešničkou na dortu) a dle mého se jim to povedlo. Tuhle nostalgickou nebeskou jízdu při vysokých G se určitě vyplatí zažít v IMAXu - 85%.

Eternals (2021)

Zvědavosti, jak si Chloé Zhao povede na komerční "líbivé" vlně, jsem se jen těžko bránil. "Bohužel" (možná ale spíš bohudík), jí pravděpodobně budou víc sedět komorní a "lidštější" projekty, jako byla Země nomádů. Nic proti tomu, málokdo by se asi ubránil jako vycházející hvězda vzít takhle velký projekt, ale ruku na srdce? Lidí, kteří jsou schopní tuhle marvelovskou látku nějak obstojně ukočírovat, je v branži spousta (osobně už jsem tak nějak rezignoval, že by ve mně po Endgame některý z těch filmů vyvolal silnější emoce). Oproti tomu lidí, kteří dokážou doslova z ničeho vykřesat za málo peněz emoční horskou dráhu (tu a tam s nominací na oscara) zase tolik není a přesně tohle může podle mě Chloé do budoucna nabídnout znovu. K samotným Eternals není moc co dodat. Jako představení nových postav, které zřejmě brzy zahlédneme v některé "zavedenější" lince superhrdinů, asi OK - ale ve střižně měli být o 20-30 min přísnější. Čtvrtou půlhvězdu dávám pouze za mé oblíbence Lauren Ridloff & Kumaila Nanjianiho - bez nich čistých 60%.

Poslední mise záhadného Paula W.R. (2020)

Milé překvapení, vážně. Od soundtracku po J. Rena a zajisté vycházející francouzskou hvězdu. Nadmíru sympatická sci-fi záležitost ve stylovém retro-ironickém kabátu. Že se jedná o prvotinu je k neuvěření - 75%.

Nikdo (2021)

John Wick meets Saul Goodman. Zkorumpovaný právník na kokainu to řeže hlava nehlava a že to byla zábavná jízda! Jaká škoda, že jsme tohle nemohli vidět v kině, dal bych si přídavek :) - 70%.

Wonder Woman 1984 (2020)

Co se Jenkinsové povedlo před třemi lety už bohužel zopakovat nedokázala. Minutáží přepálená a scénáristicky chaotická nuda. Jedna hvězda za Galdotku, druhá za Zimmerův soundtrack (s výpůjčkou Adagio In D Minor od Johna Murphyho, která mě dodnes hrozně dojímá), uff - 30%.

Tenet (2020)

Řemeslně je Nolan prostě někde jinde, to se mu upřít nedá. Na první pohled posouvá určitou "složitost vyprávění" z Počátku, či Interstellaru zase o level dál, ale pokud divák nezačne při náznaku první nejasnosti nesouhlasně kývat hlavou ze strany na stranu, zjistí, že v průběhu děje do sebe začne (téměř) vše pěkně zapadat. Osobně jsem Nolanovy spektákly většinou patřičně docenil až napodruhé a opakovaná návštěva kina bude i v tomto případě příjemnou "povinností". Zatím tedy 80%. PS: Kenneth Branagh je jako main villain jednoduše epesní! EDIT: Po týdnu od prvotního (IMAX) zážitku a druhé návštěvě kina (TDL sál) zvedám na plný počet. Počáteční WOW efekt už se úplně nedostavil, nicméně po lepším zorientování se ve složitějších částech filmu prostě musím ocenit režisérovu hravost a Tenet jako úctyhodně promyšlený celek - 90%.