Stůj při mně (1986)

Mám rád Kinga a veľmi som chcel, aby sa mi to páčilo. Ale tento chlapčenský dobrodružný subžáner mi asi nadosmrti znechutili staršie československé filmy. Navyše, neprišlo mi, žeby sa tí štyria chalani k sebe správali autenticky (len čo ja viem, možno na konci päťdesiatych rokov mali ľudia k sebe bližšie). Zaujímavé bolo sledovať, koľko dnes už adaptovaných hercov si v tomto filme našlo svoju rolu - Wheaton, Cussack, Sutherland, aj O'Conell (na toho som zas ja ako tínedžer pozeral vo Vreskote). O to smutnejšie vyznieva, že River, najtalentovanejší z detských hercov, sa dožil iba 23 rokov. P.S. Úplne najviac sa mi z filmu páčila tá poviedka, ktorú Gordie odrozprával svojim priateľom.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Je to Stroskotanec v exotike inej, v exotike arktickej. Od iných survival filmov sa snímka odlišuje práve herectvom Madsa Mikkelsena. Je to neuveriteľné, ale ten chlap snáď nemá limity. Na rottentomatoes to má od kritikov 90 % a od publika 78 %. Za mňa to bude niekde uprostred. Len ľutujem, že som to nevidel v kine.

Babicova televize (2021) (pořad)

Kedysi bol Jirka paródiou na kuchárske relácie a teraz paroduje sám seba. Takéto nevídané spojenie kulinárstva a zábavy na meta úrovni si zaslúži päť hviezd.

Duna (2021)

Hovorili, že Duna je po dlhom čase film, na ktorý sa musí ísť do kina. Tak som išiel, rovno do Imaxu. A rozmýšľam, že čo okrem super zvuku a obrazu som mal zažiť. Pri sci-fi filmoch verím tomu, že okrem dokonalého stvárnenia fantastiky by nemal zostať bokom nejaký ľudský, uchopiteľný príbeh. Napríklad, ako tomu bolo aj vo filme od rovnakého režiséra, v Revival. No tu ma nemalo čo chytiť za srdce. Nečítal som knižnú predlohu a tvorcovia filmu takým ako ja to rozhodne neuľahčili. Namiesto mudrovania, že čo všetko sme z predlohy nepochytili (veď ako inak, keď to vo filme vynechali) mohli urobiť kompaktnejší dej. Pred dvojkou si knihu zrejme prečítam, hoci po tom, čo som videl dnes na plátne sa veľmi čudujem, že to je taký kult (film bol skôr banálna rozprávka pre deti).

Polepetko (1986) (TV film)

Pripomenul som si v týchto dňoch rozhlasové hry z detstva, ktoré vydával na kazetách Opus. Polepetko bol mojou najobľúbenejšou, azda preto, že to bola aj najdospelejšia rozprávka. V audio verzii by som tomu dal bez váhania päť hviezdičiek. Aj po rokoch to nestratilo na vtipe, sú tam veľmi humorné dialógy či pesničky a celkové vyznenie príbehu mi príde ako podarená paródia na rozprávky s romantickým koncom. No bohužiaľ táto filmová adaptácia má veľa negatív. Prehrávajúci herci, odpudivé papundeklové kulisy (ktoré som v detstve neznášal vo všetkých inscenáciách) a aj zmeny v hereckom obsadení boli k horšiemu - Hlaváček bol lepším komorníkom ako Labuda, lepšie obsadenie mala aj dojka a veľmi chýba Július Satinský čoby pekár. Najväčším pozitívom je však Nagyová, ktorá bola lepšou Pletanou ako Studenková (v jej rozhlasovom podaní vyznela ako hlupaňa).

Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu (2021) (seriál)

Po informatívnej stránke užitočný dokument - obzvlášť pre Slováka. My sme za ostatných dvadsať rokov totiž vojnu v Afganistane určite nevnímali tak intenzívne ako Američania. No práca režiséra mi nesedela. Jednotlivých päť epizód je koncipovaných podobne - zložené sú akoby z dvoch polovíc (napríklad samotné útoky na Dvojičky + sovietská okupácia). V posledných dvoch epizódach mi tento mišung prestal dávať zmysel. A aj vďaka tomu sebamrskačstvu, ako chcel dokumentarista silou mocou dokázať, že tá vojna bola zo strany USA nahovno a mnohé reálie sa tam opakovali, som záver série pretrpel a dopozeral už len zo slušnosti.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

S odstupom času je pre mňa toto jediný "reálny" film zo sveta Harryho Pottera. Dokonca nemá ďaleko od artovky. Rozumiem výčitkám tých, komu sa to zdá pomalé, nudné a bez akcie. Lenže mojou optikou dramatický film nie je ako porno, kde sa musí ísť hneď na vec. Pre mňa je táto snímka (na pomery celej série) dokonalá. Od úvodných ťaživých scén, keď sa traja hlavní hrdinovia pred veľkou misiou lúčia so svojimi rodinami, cez skvelé vyobrazenie nového voldemortovskeho (nacistického) režimu, až po tie slávne scény v lese. Tak to bolo aj v knihe a Rowlingová to napísala dobre - cesta za horcruxami nebola nejakým detským rozšafným dobrodružstvom, ale poriadne depresívnou fuškou. Dumbledore nášmu triu z logiky veci nechal iba minimum informacii a oni sa k nim museli krvopotne prepracovať sami. Trpia tým aj ich medziľudské vzťahy a to film výborne popisuje. Navyše, trio hrá najlepšie zo všetkých filmov. Je to proste najdospelejšia časť série. A poriadne opindané bolo aj rozdelenie poslednej knihy na dva filmy - v tomto prípade prvá artová časť a druhá čoby klasický mainstreamový spektákl. Krásne sme si mohli zaspomínať na prvé dva filmy (a čiastočne tretí), ktoré sa držali do bodky svojej knižnej predlohy (zo začiatku tie knižky neboli tak šialene rozsiahle) a preto pôsobili kompaktne. Štvrtý, piaty a šiesty diel museli naopak na rovnakej stopáži vyrozprávať viac ako dvojnásobne hrubšie knihy a preto sa tie filmové adaptácie premenili na boj, čo z príbehu vlastne vypustiť, aby sme sa vošli do dva a pol hodiny. Sedmička dostala vďaka rozdeleniu na dve časti dostatočný priestor na vyrozprávanie celého príbehu a bolo to fajn. Tým sa potvrdzuje už dávna téza, že by sa hodila oveľa viac seriálová adaptácia HP.  Lenže tento trend ešte v roku 2001 (keď vyšiel prvý film) nebol.

Nadějná mladá žena (2020)

Bál som sa ísť na metoo film, ale nakoniec to bolo tak sugestívne, že som precitol a hneď po odchode z kina som sa snažil na ulici useknúť náhodným mužom ich nechutné falusy, ktorými ovládajú celý tento svet!

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Ak by tu bola priznaná ambícia, že to je film pre deti - na sobotňajšie dopoludnie na Markíze - tak by som to bol schopný akceptovať. Ale on to mal byť áčkový trhák s Ryanom Reynoldsom! Ani jednému filmu, ktorými sa Free guy "inšpiroval" nesiaha  po členky. Nemá to tú ľahkosť a coolovosť Ready Player One. Nezáleží vám na osude hlavného hrdinu ako v Truman show. Okolo Matrixu to ani nešlo, v porovnaní s ním je sci-fi stránka filmu na smiech. Čo však nie je na smiech, je paradoxne humorná stránka - a to je v prípade komédie s jedným z najvtipnejších hollywoodskych hercov dosť prúser. Moju ochotu dať tri hviezdičky napokon zrazil absurdný hlavný záporák - ten bol najviac sťa z markizáckeho sobotňajšieho dopoludnia.