Na špatné straně (2018)

Že je to rozvláčné, by nevadilo. Potíž je v několika vysloveně špatných scénách, kdy se Zahler pokouší o absurdnosti, jaké rád používá Ritchie, nebo Trantaríno... a vůbec mu to nejde. V jeho podání je to chladná brutalita, nasnímaná až cynicky statickou kamerou, nebo naopak laciné vymáhání emocí z diváka. Scéna v bance byla vysloveně tragická. Na druhou stranu, ty funkční pasáže jsou opravdu dobré. Chemie mezi herci fungovala a některé dialogy byly díky málo slýchané upřímnosti, velmi podařené. Škoda, že na podlaze střižny nezůstalo tak 20 minut nepovedeností.

Halo - Uvědomění (2022) (epizoda)

Místy je to sympaticky temné a pořád to má parádní vizuál. Možná šly do CGI peníze, které by jinak dali za nějaký hvězdnější ksicht. To schvaluji. Přestože je ta herecká squadra z druhé ligy, nemusí předvádět nějak velké herecké výkony. Scénář je totiž určený spíš pro hráče, kteří mají mozky vycuchaný z neustálého paření, takže titulky ani nejsou zapotřebí. Ale to nutně nemusí být špatně...třeba Pátý Element, nebyl o nic chytřejší (akorát, že tam se sešel skvělý vizuál, velký kus zábavy a bezva herci). Uvidíme, jak dlouho si Halo vystačí s tak jednoduchou zápletkou; postavený skoro jen na atraktivním looku. Zatím si to užívám a popravdě...po Nadaci, mi Halo připadá jako superseriál.

Frankenstein (1994)

I když se to nezdá a mnoho lidí háže Frankensteina do stejného pytle, jako Drákulu, tak Shelley ho nepsala jako hororový román, ale spíš jako varování před velmi dynamickým rozvojem vědy a jako novodobou tragédii. Popisuje co může nastat, když někdo fušuje do práce přírodě, nebo Bohu. Snažila se připomenout, že člověka netvoří jen maso a mozek, ale také duše a sociální zázemí. A tohle se tam podařilo tvůrcům dostat. Dr. Frankenstein byl za svou nezodpovědnost, nerozvážnost a nerespektování etiky velmi tvrdě potrestán. Nejde o bůhvíjak filozofií prodchnutý film (stejnětak, jako není kniha), ale závěrečné poselství je jasné. Mít sny je v pořádku, ale pokud se ze sebelepšího záměru stane posedlost...nečiníte tak z vůle Boha, nebo jiných vyšších zájmů. Jste jen obětí vlastní arogance a touhy, přičemž často ztratíte schopnost rozeznat dobré od zlého, přítele od protivníka. Branagh je zkušený režisér shakespearovského typu. Tragédiím rozumí. Současně se obklopil vynikajícími herci a tomu také výsledek odpovídá. Není to klasický WB monster Frankenstein, ale opravdu Frankenstein podle Mary Shelleyové. Ocenil bych sevřenější podání a přikláním se na stranu Coppoly, že mělo být stříháno, ale i takto je to hodnotný film, u kterého je o čem přemýšlet.

Sedm statečných (1960)

Že nejde jen o hloupou vybíječku, vám dojde od první minuty. Resp. pokud máte oči otevřené a nějaké ty roky odžité, najdete si překvapivě dost materiálu k úvahám. Šéf banditů není jen tupý a bezcitný magor, je formovaný prostředím a dobou a motivací je uživit své lidi...je to chytrý a pragmatický parazit, bojující o život. Když po další jeho návštěvě řeší vesničané, jestli s tím něco udělají, tak opět sledujeme základní principy, které času nepodléhají. Vždy bude skupina lidí, která reaguje na násilí útěkem, nebo přikrčením se a jen málo těch, kteří se bezpráví postaví. Chápete vesničana, který chce utéct jinam, i toho, který své pole neopustí a raději to okrádání vydrží a samozřejmě se jako divák řadíte k těm, kteří se chtějí aktivně bránit :-) Takže se i z vás stane jeden z těch statečných... . Další scéna....pár lidí prohlásí, že hřbitov je jen pro bílé. Jedna postava se zeptá: "a od kdy, to tady takhle bylo vždycky?". Odpověď; "ne, to přišlo až s civilizací". A to prosím najdete v 60 let starém americkém filmu! I když jde o verzremake, je to skvěle napsané i natočené a pro mě je to nejen výborný western, ale hlavně precizní filmové dílo. Je škoda, že mnozí další napodobitelé nepochopili, že to není jen týmovka superhrdinů, kteří ani tváří v tvář přesile nepřestali bránit slabé. Boj o život svůj a svých blízkých, bude mít vždy navrch před ctí a etikou, pokud o něj budete bojovat vy sami a ne vymyšlený a zromatizovaný hrdina. A takto by měl člověk nahlížet na všechny podobné konflikty. Tvoří je pořád stejný typ lidí. Nemají co ztratit, svého života si neváží, takže považují za bezcený i ten váš. Proto by jste to měli být vy sami, kdo ho bude bránit a ne rádobyhrdinové, kteří to dělají pro peníze, z nudy, nebo protože si kompenzují vlastní prázdnotu svého bytí.  Odjezd zbývajících pistolníků, odsouzených dál hledat to svoje místo, je symbolický.  Bez rodiny, žádné takové místo nikdy nenajdou.  Jedinou kaňkou tohoto díla, jsou příliš uspěchaná a podivně zbytečná úmrtí na straně sedmičky.                                              PS: komentář psaný v období probíhající války na Ukrajině, kde se Rusko rozhodlo loupit, znásilňovat a zabíjet. Psaný v době, kdy se většina světa tváří jako jedni ze sedmi statečných, ale ve skutečnosti jsou mnozí z nich jen žoldáci.

Operace Corned Beef (1991)

Ten koncept není špatný, ale občas to bylo zbytečně přepálené. Víc verbálního humoru a méně výbuchů, by rozhodně neuškodilo. S výjimkou několika vtipných scén, je to průměrná blbina. PS: dabing B. Rösnera mi moc nesedl.

32. srpen na Zemi (1998)

Od první minuty útočí Villeneuve na vaše smysly prostřednictvím mnoha ruchů a zvuků a společně se střihem, který děj a postavy posouvá na různá místa poměrně zběsile, nebudete vědět která bije. Tedy aspoň já, si předtím o filmu nic nepřečetl. A opět se mi to vyplatilo. Od okamžiku, kdy vznese Simone svou žádost, se začne rýsovat neotřelá road movie smíchaná s lehce podvratnou komedií, která se překulí do drama. Jemně absurdní příběh o lásce a nelásce...o míjení se. Villeneuve mě opět nezklamal. Obsah i forma, je totiž podle mého gusta.

V srdci moře (2015)

Začátek vypadal slibně. Mít za nadřízeného nekompetentního a ješitného, takže komplexy méněcennosti zmítaného člověka, to nejspíš zažil každý, kdo byl někdy zaměstnaný třeba ve státní správě. Když se do takového postavení dostanete v prostředí, kde je každá chyba fatální a arogance kapitána ohrožuje nejen důležitou misi, ale životy posádky...no, to už je trochu ostřejší. V této rovině je Howardova adapverze příběhu o bílé velrybě v pořádku. Jenže pak už je to mizérie. Zabíjení velryb mi nepřipadá ani trochu chlapácké, nejsem schopen považovat to jen za boj s živlem, takže tyto scény mi byly vysloveně nepříjemné, ale stejně tak bylo zvláštní sledovat řádění vzteklé velryby. Divný příběh. Navíc celý způsob jeho vyprávění je nedomyšlený. Melvill osloví bývalého člena posádky, aby mu popsal, co se stalo s lodí Essex. A ten vypráví věci, u kterých často ani nebyl... nemohl být. Příběhy nemusí dávat vždy smysl, ale minimem pro mě je, aby byly aspoň postavy, emoce a motivy uvěřitelné. A to je asi tak jediné, co se Howardovi povedlo. Jinak je to jen načančaný survival, s pomstychtivou velrybou ve vedlejší roli.

Korea z výšky (2016) (TV film)

První epizoda: Mnohem víc se mi líbila její druhá polovina, která představila mnohá zajímavá místa a současně nás tvůrci zahrnuli informacemi z historie. Ta první polovina byla o Soulu. I když je to impozantní město, tak se mi vůbec nelíbilo, jak bombasticky a nekriticky ho tvůrci prezentovali. Hudba působila jakoby jsme sledovali nějaký patetický velkofilm, k tomu ten obdivný komentář... . Škoda, že se tvůrci zklidnili a zobjektivněli, až s přechodem na další město. Pak už to bylo fajn, takže jsem hned pustil druhou epizodu. Druhá epizoda: Naprostá spokojenost. Přesunuli jsme se na korejské ostrovy, které jsou plné úchvatných parků a zajímavých turistických cílů. Pak zpět na poloostrov, ale už je to ten klasický přírodopisný a cestovatelský dokument, jaký mám rád. Spousta informací a zajímavostí, o pro mě dosud nepříliš poznané zemi. Korea je sice výrazně přelidněná, ale je vidět, že se snaží o své přírodní skvosty i památky starat, takže je to turistický ráj.

Tajemná Gruzie (2021) (TV film)

Ocenil bych víc prostoru pro přírodu a památky. Polovinu stopáže tvoří medailonky kolem tance, zpěvu, astronomie, renovace umění, záchranářství... . Dost podobný model, jako v případě dokumentu o Arménii, kde to ale bylo mnohem zajímavější a pestřejší. V pomyslném souboji, bych jel raději tam. Tentokrát se tvůrci moc nepředvedli.

Moon Knight - Vyvolej oblek (2022) (epizoda)

To už je jiný kafe. Naprosto bez výhrad. Marvel se překonal a opravdu přišel s něčím novým, neotřelým. Je to dobře napsané i obsazené a pokud se někdy Mooner prolne s MCU, bude to vítané rozšíření a zpestření.