Resident Alien - Escape from New York (2022) (epizoda)

Ďábel jako detektiv, emzák jako doktor...oboje baví, pokud mají tvůrci smysl pro humor a nadhled. Když si rádi rýpnou do lidských slabin a skrze ně ukáží, že i přes ty chyby a hloupost, si lidstvo vyhubení nezaslouží. Máme totiž potenciál být lepší. Touto epizodou tvůrci naznačují další vývoj případných nových řad a malý emzák je přesně to, co malé město jako Patience potřebuje. Baví mě to čím dál víc a jsem moc rád, že kvalita vzrůstá.

Téměř dokonalý zločin (2000)

Hvězdné obsazení, atraktivní kulisy zapadlého městečka v Georgii, atmosféru hutnící hudba a kamera...řemeslně opravdu solidní počin. Jen detektivka to moc dobrá není. Ale výše uvedené kvality, na nadprůměrné hodnocení stačí.

Mizerové (1995)

Jako kriminálka je to hloupoučké, bessonovsky přepálené...ale současně zábavné, především díky výborným dialogům a samozřejmě obsazení. Postavy držkujících černochů mi většinou vtipné nepřipadají, ale tady to vcelku fajn sedlo. Většina chlapů ocení i postavičku Téa Leoni...ty její dlouhatánské nohy a ... . No, prostě se na to dobře koukalo. Film na pohodu, ale nic, co bych označil jako pecku. Ovšem jako režijní prvotina, je to masterpiece.

Život je pes (1933)

Herecký koncert Huga Haase, který si vystřihl dvojroli v komedii, kde se mladý bezprizorní skladatel vydává i za svého strýčka. Okolnosti ho nutí, vystupovat v obou rolích na jednom místě, což vyústí do několika opravdu povedených scén. Komedie s motivem záměn, nebo dvojích identit byly vždy oblíbené jak mezi diváky, tak mezi herci a tato patří k těm vydařeným. Navíc bylo opět zajímavé sledovat mnoho detailů, ze kterých bylo zřejmé, že naši předci byli i před skoro 100 lety velmi IN. Mít vůz, znamenalo i pro ženu, že ho bude umět opravit....když Mandlová navlékala montérky a soukala se pod auto, koukal jsem jako blázen. Myslím, že mnoho našich představ o předválečné době, neodpovídá skutečnosti.

Blíženec (2019)

Smith je pořád sympaťák a pořád se umí hýbat. Akční scény vypadaly slušně. Jenže akce i ta klonovací zápletka, vyústila v rodinné drama, plné hloupých scén. Ani mě nepřekvapila informace, že je scénář 20 let starý. Ta vyčpělost tématu klonování byla cítit. Ale přestože nebyla první půlka filmu bůhvíjak inteligentní, měla aspoň šmrnc. Ta druhá je ale scénáristická nedomyšlenost, díky které si člověk uvědomí, jak moc lidí píše o něčem, čemu nerozumí a co přesahuje jejich intelekt. Někdy se najde režisér, který blbý scénář naaranžuje tak dobře, že si divák ani nevšimne. Třeba Besson v tom byl třída. Ale Ang Lee? K rutinní režii připlácl i nevhodnou hudbu, takže je to celé podivně unylé a v poslední třetině vysloveně otravné.

Star Trek: Picard - The Star Gazer (2022) (epizoda)

Tvůrci se rozhodli napodobit seriály Star Wars a zabrnkat na nostalgickou strunku všech trekies. Po Datovi, Willovi, Troy a Sedmé příchází už v první epizodě druhé řady další a další staří známí. Ovšem zdaleka ne všichni budou vítaní. Ještě pět minut před koncem epizody, jsem byl z návratu mých oblíbených antagonistů nadšený, ale zkazil mi to příchod toho neoblíbeného, takže pocity po první epizodě...velmi rozporuplné. Potitulková lákačka na další epizody, navíc slibuje velkou časoprostorovou divočinu. V kombinaci s poměrně dost velkou dávkou sentimentu, kterým je postava Picarda prošpikovaná, je to mix, který může nabrat smêr, který mě bavit nebude. Zatím mi radost udělal jen pohled na Sedmou....která je i po těch letech pořád stejně sexy. Velmi opatrně se těším na další epizodu. PS: nejsem fanda brakování klasiky a lezení fanouškům do zadku. Všechno má svůj konec a sebeoblíbenější postava musí jednou umřít, nebo dokončit svou misi. Chci vidět nové postavy a příběhy...klidně ve známých světech. Proto vyšší hodnocení nedám. Úplatky tohoto typu neocením.

Provdám svou ženu (1941)

Pár opravdu dobrých fórků tam je a Burian nezklamal, ale je to trochu dýchavičný příběh, jako kdyby se na všech kromě krále komiků, podepsala válečná léta. Ani si neumím představit, co se muselo hercům honit hlavou.

Všichni jsou v pohodě (2009)

Kýbl sentimentu a typicky amerického patosu, mírní účast hereckých hvězd a fakt, že život takový občas je. Vlastně takový příběh není úplně mimo realitu mnoha rodin, takže ani není důvod se šklebit, že je pointa klišoidní. Autoři se otřeli o téma udržování falešného zdání, že je všechno v pohodě, pod záminkou... nechtěli jsme tě zklamat, přidávat starosti... . V USA poměrně běžné...ptát se, jak se máte....s tím, že se nečeká jiná odpověď, než mám se fajn. Že to obnáší, lež, přetvářku a stres, že je za tím stud a strach, to si pak nechávají posvětit svými psychoanalytiky, bestfriendy a zpovědníky v kostele. Pro takové lidi, je nejspíš poselství tohoto filmu silnější, protože tvůrci vlastně to lhaní a pokrytectví nekritizují...oni sice ukazují vedlejší škody, ale jinak ho spíš obhajují. Ideologicky je pro mě tento film škvár, ale díky slušným dialogům, obsazení a bezelstnosti, mě nakonec chladným stejně nenechal.

Bourneův odkaz (2012)

Přestože je Bourneův odkaz řemeslně stejně kvalitní jako trojBourne a Renner je co by další agent velmi přesvědčivý, jako samostatný film by to bylo díky té akční přimočarosti, poměrně tuctové. Ovšem právě díky tomu, že je Odkaz součástí rozsáhlého vyprávění, tak nejenže velmi dobře funguje, on to univerzum i pěkně doplňuje. Jsem příjemně překvapený a nebýt pár pasáží, kde se vytratila dynamika, uvažoval bych i o vyšším hodnocení. Ten nápad udělat film, který ukáže jaké následky mělo Bournovo odtržení pro ostatní, nebyl vůbec špatný a je velká škoda, že nepřišlo pokračování, kde se oba agenti potkají.