KOndoMEDIE (2001)

Překvapivě chytrá komedie, která není o homosexualitě, ale spíš o předsudcích mnohých heterosexuálů. Francois se začne chovat jako muž až ve chvíli, kdy to od něj nikdo nečeká. Nejde o žádnou ztřeštěnou taškařici, kde má prim Depardieu. Naopak, je to spíš úsměvná konverzačka, ve které se bez moralizování, nebo pochlebování obnažuje stará pravda, že často je lepší své okolí zaujmout třeba i negativně, než být nevýrazný a nezajímavý... neviditelný.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Estrogenová pupu zábava, ve stylu My little ponny feminist version 2.0. Do temnějšího pojetí DC světa se tahle juchanáda vůbec nehodí, ale na druhou stranu...proč by měla? Vždycky jsem si říkal, že se to s tou genderovou vyvážeností zbytečně hrotí. Filmy o ženách pro ženy, musí fakt dělat ženy? Musí existovat pro každou mužskou postavu i její prsatá alternativa? To je ta emancipace? Nebo snad jde jen o to, aby blbý filmy nedělali jen chlapi? Asi jo. Nicméně Hodson a Yan toho práva uplácat další DC průšvih nevyužily a udělaly překvapivě fyzickou a zábavnou dámskou jízdu. Pravda, poprvé s titulkami, jsem si to moc neužil. Ale dabované je to fajn a zcela jistě si tato Quiniáda nezaslouží horší hodnocení, než Sebevražedný oddíl. Birds of prey je sevřenější a má chytřejší dialogy. Netlačí na pilu, nekopíruje...jede si svoje. To se cení. Navíc Margot, McGregor a hyena Bruce... . Za mě vcelku spokojenost.

Černý krab (2022)

Adam Berg je jen o jeden den mladší než já. Je to tedy dospelý člověk, který by měl být schopen nějaké sebereflexe a soudnosti. Ale dobře, soudnost ani spisovatelské nadání nemá. To není na kulku do hlavy. Ale čekal bych, že tak hloupý scénář neprojde do produkce v Netflixu. Že ho zmačká a zahodí už někdo, kdo je pověřený prvním posouzením. Nebo že ho nepustí dál antispamová ochrana, pokud ho Berg poslal mailem. Nesnáším sci-fi, která mají jeden dobrý nápad, atraktivní lokace, slušné herce... ale  hloupý scénář. Ne špatný...ale hloupý. Ani jedna postava se nechovala normálně a jejich motivy by fungovaly, snad jen kdyby všichni měli IQ 70. A myslím tím všichni. Jak skupina krabů, tak nepřátelé i spojenci. Když tak o tom přemýšlím, tak je to skoro až kuriozita...opravdu všechny postavy udělaly, nebo řekly nějakou fatální blbost. Svět nepříliš vzdálené budoucnosti, je v tomto podání nejspíš napaden nějakou mozkožravou houbou. Asi díky ní se do sebe v bratrovražedném boji, pustili bílí a černí... vysvětlení kdo, proč...Berg nenabízí. Ale to by nevadilo, nebylo by to poprvé, kdy je divák vhozen do děje. Ten příběh byl zprvu soustředěný spíš na motivaci hlavní postavy splnit misi. Ale moc to nefungovalo, takže si musí divák vystačit s těmi působivými scénami na ledě. Dlouho mě nějaký film tak neotrávil, jako tahle pitomost. Přitom rozjezd byl slušný, ty hlouposti a za vlasy přitažené momenty, jsem považoval za rafinované scénáristické fintičky, které budou v pravou chvíli součástí twistu, nebo odhalení. Tak ani náhodou...byly jen součástí primitivního scénáře.

Star Trek: Picard - Assimilation (2022) (epizoda)

Ano, logikou je to jen zlehka napudrované, ale takový prostě Star Trek je. Ty faily jsem schopen u ST ignorovat, protože tady jde hlavně o příběh. Pomrkává se po zlaté éře a návrat borgské královny, je na mě přesně cílený fan service. Odporný ST Discovery jsem utnul druhou řadou a nad ST zlomil hůlku. První Picard byl sice lepší, ale jaksi nedomrlý. Až teď, u druhé řady jsem spokojený a mám z ST světa, který nás baví už přes padesát let, zase radost. Skvělé intro této epizody, parádní pasáže s Borgkou, vcelku fajn Riosova linka... . Tak to má být. Epizoda utekla velmi rychle, takže to vypadá, jako by se nic moc neodehrálo. Ale ono jo.

Vychováni vlky - Happiness (2022) (epizoda)

Tak tentokrát, už je to krapet překombinované a ta snaha neustále překvapovat, je kontraproduktivní. Vlastně tam neprobíhá nic normálně, všechno se podílí na rozvíjení dalších křižovatek... . Na jednu stranu fajn, na druhou...je to spíš zajímavá exhibice, než příběh, na který bych se těšil. Pohání mě jen zvědavost.

Tři kroky od těla (1934)

Komedie je to v několika ohledech netradiční. Ať už obsazením, tak tím, že se z velké části odehrává na francouzské riviéře. Zápletka je vcelku v pořádku, téma dědictví resp. podmínek pro jeho získání, bylo velmi populární. Lidé potřebovali aspoň vidinu nečekaného štěstí v podobě skonu bohatého příbuzného. Kdyby se v hlavních rolích objevily třeba osvědčené hvězdy Haas a Ferbasová, nejspíš bych zkritizoval jen zbytečnou zápletku se zločincem. Jenže mě nesedlo i něco jiného. Burian svůj herecký um povýšil na exhibici. Haas byl okouzlující introvert, O. Nový romantický gentleman... . Lamač na mě ovšem působil jako samolibý chytrák, který se rád předvádí. Jeho herectví stojí jen na textu, chudobu, ani emoce jsem mu nevěřil. Nepochybně to byl velmi inteligentní a pro ženy okouzlující člověk...a byl si toho vědom. To ale nejsem schopen ocenit a občas mě jeho projev rušil. Velký režisér...ale mě nepříliš sympatický herec.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Jeden z důvodů, proč nefungoval Spider-Man 3, byl nadbytek padouchů. Bylo to roztříštěné, protože každý nepřítel si chtěl ze Spajdyho něco urvat. A navíc, jako kdyby se tvůrci snažili nechat tu dětinskou postavu dospět a ztvrdnout, vystavili ji i ztrátám z řad milovaných.  Na můj vkus, toho bylo zbytečně moc. No a teď tady máme další trojku a... historie se opakuje. Jenže teď je víc nejen padouchů, ale ...úplně všeho. Podle receptu Pejska a Kočičky, uklohnil Watts sekyrkovou polévku. Příběh je infantilní a slouží jen jako nástroj pro fan service desetiletí. Díky mnoha přísadám, si divák ani nevšimne, že se vaří jen z vody a sleduje pouze slepenec scén, které v rámci děje, často nedávají smysl. Takže to působí jen jako exhibice a snaha doručit namlsaným divákům lacinou náhražku Avengers. Já ten nápad udělat týmovku složenou z postav paralelních vesmírů, považuji za zajímavý...ale spíš pro animák. V tom hraném formátu je to děsná divočina s hrubě nadužívaným CGI. Nepatřím k těm, kteří ocení návraty herců do rolí, ve kterých už je nikdo nečeká a jejich omlazování/neomlazování mě často tahá za oči. A ani tady se oblafnout mozek nepovedlo. Maguire už není mladík a kombinace velkých uší s pouze makeupem omlazeným obličejem a vyschlou postavou, je směšná.  I sebeoblíbenější postava musí jednou zemřít, nebo splnit svou misi. I s ohledem na věk herců. A to samé platí o antagonistech. Padouchů jsou zástupy, takže není důvod používat fintičku s mnohovesmírem. A pokud ano...tak s jinými herci, kteří by mohli posloužit pro další rozšíření. Po pravdě, směr jakým se MCU ubírá, se mi vůbec nelíbí. Strange je nejškodlivější element MCU a má nejméně oblíbená postava. Taková moc a tak hloupé a fatální chyby... . Ano, pár hodně dobrých momentů třetí Spajdr má a určitě si nezaslouží extra tvrdou kritiku, ale bez té nostalgické příměsi, by šlo jen o lehce nadprůměrný film.

Projekt Adam (2022)

Kolem tohoto filmu bylo poměrně dost napsáno a v souvislosti s ním se zmiňova Válka zítřka, nebo trilogie Návratů do budoucnosti... . Ale taková nemístná srovnání vychází z ignorace kvality a neschopnosti porozumět Time mess paradox teorii. To se pak dostanou do stejného pytle i Terminátor, Cesta do pravěku a třeba dokument o výrobě švýcarských hodinek. Projekt Adam do takového vaku patří taky, ale je jako kýbl sentimentu, který vám sice na hlavu vyleje jeden z nejsympatičtějších hláškařů desetiletky...ale pořád je to překvapení spíš nepříjemné. A zamrzí to o to víc, že vizuál i tempo, je první třetinu fajn. Potíž je ale s tím zbytkem. Měla to být dobrodružná sci-fi komedie, ale tvůrci nám servírují sci-fi terapeutickou jednohubku, ve které si spíš pohrávají s emocemi někoho, kdo přišel o otce. S fyzikou a logikou, tvůrci zachází poměrně neobratně, takže to místy působí uspěchaně a jindy jako rodinná selanka. V jednu chvíli zásadní změny budoucnosti vadí, pak zase nevadí. Jednou může někdo umřít a budoucnost to neovlivní, podruhé někoho zachránit nejde...protože by to budoucnost ovlivnilo... . Pokud máte nakoukáno, tak vám taková nedůslednost a nepromyšlenost, může celý film trochu zprotivit. Protože jednoduše víte, že to jde líp, mnohem líp.

Star Trek: Picard - Penance (2022) (epizoda)

Obavy z další instantní polívky a la Q hrátky s realitami, se naštěstí nepotvrdily. Ve skutečnosti je pro mě tato epizoda asi nejlepší trekárna za posledních pět let. Dospělá s velkým potenciálem. Fašounská galaxie sice není zrovna originální, ale přesto to vypadalo a fungovalo velmi dobře. Výstavka trofejí a role Pickyho v budování vesmíru pro lidi, působila jako bezva námět pro celou řadu. Ale takto to bylo působivější. A co víc, konečně jsou zpět mí oblíbení Borgové a zapadá to pěkně do předchozích setkání s nimi. Nicméně dá se očekávat, že návrat do "současnosti" bude trochu vizuální nuda...producent jistě slintal blahem při zprávě, že digitální triky nebudou minimálně pro jednu epizodu potřeba. Ani nepamatuju, kdy jsem naposledy takto s klidem, plácnul nejvyšší hodnocení seriálové epizodě ST.

Čest rodiny Prizziů (1985)

Komedie? Ale kdeže. Spíš mafiánská hříčka, ve které se z husta intrikuje. Souboj různých zájmů, jako jsou boj o život, o místo v rodině, o lásku, o peníze...nebo právě o čest. Uprostřed toho je Charlie a žena, do které se zamiluje. Nutno dodat, že rychlostí a způsobem, který byl asi jedinou směšností. Všechny ty pletichy byly ale přehledné, dávaly smysl a do poslední chvíle nebylo zřejmé, jak to dopadne. Potud tedy spokojenost, ale ta skoro divadelní odlehčenost mi tentokrát moc nesedla, byl bych raději za čisté drama, nebo naopak víc humoru. Nedávno jsem viděl Přeber si to...tam to bylo podobné, ale humoru bylo o chlup víc. Přesto bych lépe hodnotil, spíš tento film. Scénář je chytřejší. Za mě hodnocení, tak 77%