Bourneův odkaz (2012)

Přestože je Bourneův odkaz řemeslně stejně kvalitní jako trojBourne a Renner je co by další agent velmi přesvědčivý, jako samostatný film by to bylo díky té akční přimočarosti, poměrně tuctové. Ovšem právě díky tomu, že je Odkaz součástí rozsáhlého vyprávění, tak nejenže velmi dobře funguje, on to univerzum i pěkně doplňuje. Jsem příjemně překvapený a nebýt pár pasáží, kde se vytratila dynamika, uvažoval bych i o vyšším hodnocení. Ten nápad udělat film, který ukáže jaké následky mělo Bournovo odtržení pro ostatní, nebyl vůbec špatný a je velká škoda, že nepřišlo pokračování, kde se oba agenti potkají.

Vychováni vlky - The Tree (2022) (epizoda)

Velká divočina. Autorovi nelze upřít fantazii a je velká škoda, že se postavy chovají tak hloupě...nebo nepravděpodobně. Pasáž s porodem byla pitomá celá. Přitom by se k tomu finálnímu momentu, který byl ok, dalo dostat chytřeji a elegantněji. Bohužel je ta scénáristická tupost rušivým elementem, který odsouvá stranou to dobré, čím zatím druhá řada příjemně překvapuje. Zvláštní fůze sci-fi a náboženství, která se může zajímavě rozvíjet. Snad to tvůrci nepodělají nějakým "překvapivým" zvratem.

Dračí dvojčata (1992)

V první řadě je třeba upozornit, že tento film nemá nic společného s Dvojitým zásahem, kde si dvojroli střihl Jean Claude. Dračí dvojčata je komedie, kde se ze záměnou pracuje úplně jinak. Oba filmy spojuje snad jen fakt, že i když mají své oddané fandy, jsou to jen béčkové filmy s fajn momenty. Klasická Hong Kong fackovaná, mnoho infantilních gagů, přehrávající záporáci. Vyvažuje to Chan, který snad ani neumí zklamat, velmi dobře udělané scény, ve kterých jsou obě dvojčata v jednom záběru a pár vydařených fórků, které byly tak moc dětinské, až mě to pobavilo. Bezelstný humor, kdy tvůrci věří, že v divákovi zůstalo škodolibé dítě, nejde neocenit. Takže moje hodnocení zcela subjektivně kotví Dračí dvojčata v průměru, byť jsem se bavil až v druhé půli a to ještě jen párkrát.

Kingsman: První mise (2021)

Pan herec Ralph Fiennes, hustá chůva Gemma, Rhys Ifans jakožto deadly Raspuťkin....právě jsem vypsal všechna pozitiva tohoto zbytečného předkvelu. Co se nepovedlo vůbec, byla otřesná animace, malůvky na sklo by byly lepší. Celkově byl look podivný. Jestli to byl umělecký záměr tak sorry. Spíš to vypadalo, že došly prachy, tak se tvůrci schovali za komixovou stylizaci...ale jen v případě exteriérů. Jinak příběh blbý nebyl, ale pár míst dost skřípalo, přestože se vychází ze slušné předlohy. Jenže alternativní výklady historických událostí, mě většinou moc nebaví. Naposledy snad leda Jára Cimrman, ležící spící. Že jsem tento film viděl, nejspíš zapomenu velmi rychle.

Okénko (1933)

Příběh je to blboučký, ale jakožto původní divadelní hra, stojí na hercích a náladě, kterou navozuje. Jako kdyby Haas svým tím svým vejdětěž, vyzval diváka, aby usedl do hlediště a tomu jelimanovskému páru držel palce. Ano, minimálně první polovina filmu působila podivně amatérsky a civilní projev Arna Veleckého ostře kontrastoval s klasickým dobovým přehráváním, jaké všichni máme rádi. Ale i na to se dalo zvyknout. Je obdivuhodné, jak rychle se tvůrci naučili pracovat s mluveným slovem. Zvukový film byl relativně nové médium a přitom už o pár roků později, byly mnohé komedie vystavěné hlavně na verbálním humoru. A to je věc další, díky tento film ohodnotím lépe, než průměrem. Příběh byl sice jednoduchý, ale scénář je napsaný chytře a místy mě až překvapilo to jemné vtipkování a nadsázka, která působila, jako kdyby si chtěli tvůrci vystřelit i z diváků, kteří se budou dívat třeba za devadesát let. Vlastně mám díky tomuto filmu pocit, že dnes lidi neumí tak hezky mluvit, ale především tak bystře myslet. Nevytratila se jen etika, ale také ryzost.

Vychováni vlky - King (2022) (epizoda)

Ingredience sice vypadají fajn...obří hadi, androidi, mimozemšťani, jiná planeta...ale ani po tolika epizodách to nemá ani hlavu, ani patu a pořád to skřípe, když jde o logiku. Pominu drobnosti, kdy někdo dá do plechovky dva slimáky a vytáhne jich šest, podivná oživení, uzdravení, získávání víry... . Prostě načančaný seriál s mnoha atraktivními prvky, kterému chybí uvěřitelnost, ale hlavně postavy, na kterých by divákovi záleželo. Dívám se jen ze zvědavosti, co se zase bude dít za divnost, kterou tvůrci načnou a půjdou od ní hned pryč.

Reparát (2016)

Mám rád černý až nekorektní humor, ale i ten musí mít nějakou úroveň. Jinak je to trapné, nebo ubohé vtipkování pro zamrzlé puberťáky. Ten boratovský humor tady nefungoval i proto, že se tvůrci rozhodli namixovat za vlasy přitažený příběh s kriminálkou, která bude mít navíc i jakýsi přesah. Ve výsledku je to ale jen vtipuprostá zvrhlovadina. Mimo můj vkus.

Přeber si to (1999)

Překvapivě málo vtipných momentů., Resp. verbální humor odvozený z inteligentních dialogů, považuji za běžný způsob komunikace s lidmi v mém okolí, takže jsem se nenudil, ale současně ani nijak zvlášť nebavil. Ale samozřejmě oceňuji každý pokus o nehloupý scénář a komedii k tomu. Pravděpodobně ten mix s gangster krimi funguje líp na ty, kteří mají nakoukáno a vnímají tento film jako hříčku na hranici parodie. Což já nemám. Když ale přidám, jak dobře byly obě postavy obsazeny a špičkový český dabing, nemám problém zaokrouhlit hodnocení nahoru.

Dovolená za trest (2014)

Jedno žánrové klišé vedle druhého, ale když to funguje...proč ne. Osvědčená herecká dvojka, nepitomý scénář, který dávkuje vtipné momenty tak, aby daly zapomenout na ty druhojakostní, kterých se tam pár taky objevilo. Takových jednoduchých feelgood komedií se točí tak málo, že díky tomu absťáku nemusím váhat a plácnu ty čtyři hvězdy, bez většího váhání.

Peacemaker - Boj jako kráva (2022) (epizoda)

Hudební vkus tvůrců, resp. Peacemakerův nesdílím, ale vždycky jsem to nějak přežil. Jenže v této epizodě bylo toho jekotu opravdu hodně, takže mi to vadilo. Možná i proto nejásám jako ostatní. Navíc podobná camea, ze kterých si tady někteří ucvrkávají, na mě nefungují a mimo ně mi na této epizodě nic extra nepřipadalo. Je dokonce v nižším standardu, než epizody předchozí, což by u závěru řady nemělo nastat. Ale aby to nevypadalo, že jsem nevděčný parchant...Peacemaker je velmi vítané osvěžení a zvedá úroveň DC komiksů o tři patra nad slátaniny, jako poslední Wanderačka, nebo Liga latexových. V každé epizodě byl minimálně jeden opravdu cool moment, nebo hláška, výborná výprava CGI na úrovni celovečeráků,...škoda jen toho nedopečeného příběhu s přiblblou pointou...pravda je jiná, bla bla.