Legendy kriminalistiky - Série 3 (2022) (série)

Opäť výborné spracovanie plné autenticity z vyšetrovania prípadov, ktoré otriasli Českou republikou. Dúfam, že budú tvorcovia pokračovať v nastolenom trende.

The Retaliators (2021)

Skutočne to pôsobí trochu lacnejšie no na druhú stranu za 3 € zbúchať nejaký počin, ktorý dokáže viac zaujať ako tie bezduché kokotiny od Disneyho či Netflixu, tak to si minimálne priemerné hodnotenie zaslúži.

Besa - Season 1 (2018) (série)

Nie som fanúšik seriálov s mafiánskou tematikou. Je pravdou, že sa to pomerne pomalšie rozbieha, pričom najmä v jadre série, sa nič extra po dejovej stránke nedeje. Lenže s príchodom záveru, sa samotný príbeh dostáva do bodu, kedy sú temné praktiky ľudí z tohto okruhu spoločnosti, podané pomerne uveriteľným spôsobom. Divák bude svedkom takmer všetkého nie len z podoby ľudského vnímania či osobnostných vlastností. Česť, pomsta, intrigy, pričom nad všetkým stojí biznis, kedy ide všetko stranou.

Čuník (2022)

Začalo to veľmi sľubne. Potom to napriek solídnemu námetu prepadne do dejovej letargie, aby sa v závere človek konečne dočkal toho, čo sa očakávalo ďaleko skôr. Ja osobne mám rád filmy s hĺbkou i pointou, no táto “sympoška” od Burger Kingu ani zďaleka nesplnila to, po čom srdce celú dobu plesalo. Medzi 2-tri.

Pepsi, tak co bude s tou stíhačkou? (2022) (seriál)

Zábavná forma tomu jednoznačne prospela. Objektivita je maximálne zachovaná, priestor na prezentáciu myšlienok dostali všetky zúčastnené strany. Miestami to baví viac, miestami menej, určité pasáže absolútne zbytočné, tri epizódy by boli akurát.

1899 (2022) (seriál)

Baran bo Odar sa pomaly a isto začína stávať mojou filmárskou motiváciou. Už "Dark" bol seriálovým skvostom na pokračovanie, pričom 1899 je taktiež počinom, ktorý mi vďaka spôsobu podania príbehu dodal to, čo iným námetom tohto druhu jednoducho chýba. Všetkým to ale rozhodne voňať nebude. Je to žalostne pomalé, vyskladané čisto na atmosfére s dokonalou výpravou či hudbou, pričom viac akcie sa divák dočká aj počas cyklistických pretekov invalidov po 80tke okolo Kežmarku. Veľmi mi to pre dôvody, kde sa samotný príbeh odohráva, pripomínalo hororovú hru: "Layers of Fear 2". Ja osobne som spokojný, no a komu sa pozdával "Dark", tomu sa zrejme bude aj tento pokus, nakoľko ide o myšlienkovo veľmi príbuzné námety.

Wallander - Série 1 (2008) (série)

Britské mini série mám rád. Pomerne za málo peňazí, ponúkajú veľa muziky, pričom najsilnejšou stránkou týchto "kratších" počinov, sa stávajú solídne, vyvážené krimi námety. "Wallander" je trošku z iného súdka. V jednej sérii nerieši jednu story, ale je vyskladaný z troch samostatných, prakticky celovečerných filmov. No a tie ani z ďaleka nie sú tak pútavé, ako v prípade iných sérii, obdobného druhu. Nie je to vyslovene zlé, no na odporúčanie to z môjho pohľadu nie je. Chcelo by to byť, ako klasická, temná krimoška v podobe "švédskej trojky" (cháp, ako severskú tvorbu), no nakoniec je to ako zobudiť sa po opici na gauči s jednou ázijskou transkou a najlepším kamarátom, ktorý sa svojim žaľudom stále opiera o vaše polky. Proste. Síce ste si vrzli, ale boli ste hrubo podvedený :)

Sestra (2020) (seriál)

Strašná škoda, že si to neudržalo to tajomno, pričom aj štyri epizódy sú v tomto prípade akosi priveľa. Keby to zbúchali "do trojky", malo by to lepšie tempo, pričom samotný dej by bol ďaleko pútavejší. Každopádne. Sestra ako mini krimi séria vôbec nie je nepodarkom, po ktorom by mal človek dojem, že stratil 4 hodiny života. Akurát človeka mrzí, že to nemá také príbehové grády, ako v prípade mini série "Obeť", ktorá bola skrátka geniálna. Chýbajú tu twisty, napätie a asi aj hlavné postavy nemajú takú charizmu, ako by sa očakávalo.

Před vraždou (2022) (seriál)

Miestami mi to najmä vďaka dialógom prišlo ako nejaká komédia. Aj hlavná postava v podobe Tennanta je skôr na smiech, ako by pôsobila dojmom serióznej postavy, ktorá sa ocitla vo vážnej situácii. Ako som už milión krát napísal, mám rád tieto krimi mini série od Britov. Táto sa síce neberie nijak vážne, nakoľko námet je pomerne absurdný, pôsobí skôr odľahčene, no stále sa zrejme jedná o ľahký nadpriemer. Medzi 3-štyri.

Oběť (2019) (seriál)

Dokonalá, pomalá vec, zabalená do nesmierne vydareného šatu v podobe námetu či rôznorodých twistov v závere počas “rozmotávačky”.