• Krátkometrážní

Gumballův úžasný svět - The Recipe (2014) (epizoda)

Ten nápad je geniální, ale bohužel mě ta epizoda nepobavila tak, jak mohla. Jinak je to další epizoda, kde se víc představuje další vedlejší postava, tentokrát Anton. 4*

Nekřič a toč (2014) odpad!

Asi jsem si měl zjistit, co Bertino natočil, pak bych si to ani kvůli nápadu nesháněl. On ten nápad totiž sám o sobě není až tak blbý, ale to by s ním musel pracovat nějaký inteligentní režisér. Jenže tím Bertino není ani náhodou a tak jsme dostali patlaninu, která absolutně, ale fakt absolutně nedává smysl. Mohl bych tu napsat slohovku, ve které bych vypsal všechny nelogičnosti, ale tady by to zaprvé nikdo nečetl a zadruhé by to byla ztráta času. Prostě tři lidi najdou před barákem krabici, ve které je kamera. Tou si pak točí svoje nádherná obydlí, které někdy vypadají dost směšně (třeba mě dostaly ty úchylné porcelánové kočky). Pak se dozví, že jsou v nějaké hře a musí furt točit, aby mohli vyhrát 10 000. Jeden z nich dostane klaunský hábit a s ním pak asi kolem půlnoci plní strašidelné úkoly typu "vlez na dámské záchody" nebo "nech se v restauraci vyfotit s dětmi" (btw, kde takhle pozdě v noci najdete restauraci plnou dětí???), zbylí dva nešťastníci chodí po domě, hrají si na experimentální režiséry a ze všech úhlů točí hranu stolu nebo podlahu, zjevují se jim loutky a červené balónky, občas se tam něco zle zasměje nebo se bůhvíodkud ozvou jakési hluboké řeči, co klauni normálně říkají, jako třeba "Ahoj děti, pojďte za mnou." a podobné chujoviny. Jejich kamery se nedají vypnout (proč?), ti dva žádné úkoly ani neplní (proč?) a ono zlo má všechno tak dokonale promyšlené, že se asi teleportuje a dokáže si vyčarovat vkusně zabalené dárky a fotkostky s "děsivými" obrázky klaunů. A pokud už tady jako já vidíte, že to vůbec nedává smysl, tak si počkejte na konec, kde to přestane dávat smysl ještě víc, ale to už tady vypisovat nechci, protože takový blábol se jen tak nevidí. Stejně se nedozvíme odpovědi na základní otázky, jako "kdo, proč, jak" (teda, kdo za to může se dozvíme, ale prostě to nedává ani trochu smysl). Celé to je neskutečně směšné, asi jako když Fizi lovil klauny (kdo zná, chápe), i ty červené balónky tady byly. Navíc bych se vsadil, že scénář tohohle filmu neměl víc jak dvě stránky, pokud teda nějaký scénář vůbec byl. Původně jsem chtěl dát slabou hvězdičku za celou tu směšnost, ale pak mi došlo, že to prostě nemá smysl, že tohle je přesně ten odpadní film, který nikdy neměl vzniknout. Na celém filmu se povedla jen úvodní scéna a pak těch zhruba 10 vteřin po úvodních titulcích, které vypadají jako od Hollise Framptona, pak už je to jenom katastrofa. Ale dneska jsem měl celkem štěstí na filmy, takže mě tenhle jediný průser ani moc nenaštval. P.S. - A stejně z toho nakonec je slohovka... Odpad!

Invaze lupičů těl (1956)

Na sci-fi horor z padesátých let je to fakt pecka. Atmosférická, s rozumnou stopáži, působivými scénami a obstojným vedením děje. Dokonce se to i rozjede poměrně rychle, takže nemám moc co vyčítat. Když to ale srovnám s remakem ze sedmdesátek, nedokázal bych říct, která verze je lepší - remake je sice utahanější, ale zato napínavější a některými scénami znepokojivější, ale originál je kratší, sice taky atmosférický, ale ne tak napínavý a znepokojivý. Každá verze má své pro a proti, ale v hodnocení je prostě vidím na stejno. Každopádně za zhlédnutí stojí obě verze a ani jedna není špatná. Akorát tahle má maličko optimističtější konec než remake. EDIT: Po druhém zhlédnutí jsem vůbec neměl klidné spaní, jelikož jsem se sám sebe ptal, co se stane, když Miles usne. Jestli to stejné, co Becky, tak je lidstvo ztraceno tak jako tak. Mám sto chutí tomu dát plný počet. Silné 4*

Lillian (2019)

Na tenhle film jsem se těšil od té doby, co jsem se vůbec dozvěděl od jeho existenci. Akorát jsem se bál, jak to celé bude vypadat, protože mi tenhle žánr k Rakušákům vůbec neseděl. Toho začátku jsem se celkem lekl - začít poetický film záběry z nějakého hardcore porna je pěkně blbý nápad, i když je hlavní hrdinka prostituka. Naštěstí blbá byla jen tahle úvodní scéna a pak se rozjelo dost zajímavé walk movie o Rusce Lillian, která za celý film řekne jen jedno slovo a putuje od New Yorku k Aljašce zpět do Ruska. A světe div se, ten film nudí jen minimálně. A myslím si, že kdybych ho viděl v kině, nenudil bych se vůbec. Celý film je navíc skvěle natočený (až na ty detailní záběry obličeje hlavní hrdinky), odehrává se v poetických krajinách, hudba je zde taky skvěle vybraná a je zde i pár hlubších symbolů v náznacích - a věřím tomu, že po druhém zhlédnutí jich tam uvidím ještě víc. Co ale oceňuji nejvíc je to, že se tenhle film fakt pečlivě věnuje nejen logice cesty, ale hlavně základním fyziologickým potřebám (což je problém, který podobné filmy mají bohužel často). Dost to dokazuje, že režisér nad filmem opravdu přemýšlel a při filmu si nebudete klást otázky typu "co celou dobu jedla", "kde brala oblečení", atd. Nakonec se mi Lillian hodně líbila, nejsilnější je podle mě celá část v Aljašce a já si tenhle film užil, přišel mi správně poetický a skoro mě nenudil. K páté hvězdě mi chybělo víc symbolů a méně nudných částí (kterých je málo, ale jsou, třeba začátek je poměrně nezáživný), ale po druhém zhlédnutí své hodnocení možná navýším. Nebo časem. Film sice nemohu doporučit každému, ale pokud se na něj rozhodnete podívat a zaujme vás jeho poetická atmosféra, nejspíš budete nadšeni, nebo alespoň spokojeni. Silné 4*

Victoria (2015)

Tohle se mi blbě hodnotí. Forma tady naprosto přebíjí obsah, který je vlastně jednoduchou historkou bez žádné hloubky. Ani by mi nevadil jednoduchý příběh, ale to, že se to za těch 140 minut nepokusí nic říct... Navíc k postávám jsem si moc sympatií nenašel (sám si nejsem jistý, jestli jsem je k něm měl mít, nebo právě naopak) a Victoria byla snad ta nejnaivnější žena, jakou jsem kdy viděl, protože hned jak vyšla z klubu jí muselo být jasné, co za lidi je to oslovilo. A i kdyby jí to ani tak nedošlo, tak v kavárně už bylo vše jasné. Chápu, ona má jakési dvě strany, tu klidnější a tu akčnější a tady se zrovna probudila ta druhá, ale v tom filmu se vše přihodí jen tak, nějaká větší psychologie tam u ní chybí. Jenže... ta forma je naprosto brilantní. Celý film, trvající 140 minut, je natočen na jeden záběr. To samo o sobě není nic neobvyklého, i v Česku jeden takový film vznikl (Hany - a samozřejmě se nepovedl), co mě však dostalo bylo to, jak kameraman dokonale rámoval obraz a skvěle pracoval i s rozostřováním a zaostřováním. I bez toho střihu. Taky ten film díky tomu působí dosti realistickým dojmem a když přetrpíte úvodní třetinu, ve které se jen vedou prázdné řeči, začne ten vizuál být poměrně podmanivý až do samotného konce, byť i tady některé části trvají déle než by měly. Navíc je to i celé dost dobře vedené, sice pár nelogičností se najde, ale to je vina scénáře, ne toho, jak je to natočené. Každopádně aby někdo takhle u takového filmu zvládl pracovat s kamerou, to si zaslouží obrovský obdiv. Navíc ten plakát je naprosto dokonalý. A teď jak to celé hodnotit, když jsem u Victorie zároveň nadšený z formy, ale celkově neohromený. Sice bych rád dal víc, ale obecně nemusím filmy, ve kterých forma hodně přebíjí obsah a tak zůstanu u silných 3*.

Touha po pomstě (2010)

Docela zklamání. Celý film jsem nadával, že The Tortured vykradlo Daddy´s Little Girl, ale až teď jsem zjistil, že to bylo naopak. A nemyslím samotný nápad, ale jednotlivé scény. Každopádně ale Daddy´s Little Girl funguje mnohem líp a má strašně silnou atmosféru (asi protože je z Austrálie a tam atmosféru umí vytvořit), zatímco tenhle film je dost odlehčený, gore zde ani není a atmosféru většinu času dost postrádá. Jenže on to není jediný problém tohohle filmu, ono je v něm i dost nelogičností. Třeba už jenom ten únos probíhá dost divně - Policista veze do vězení nebezpečného zločince, pedofila, co dostane 25 let vězení a pak ho nechá bez dozoru v dodávce a jde si na benzínku koupit kafe a něco na zub? Jako by se nic nedělo? A když se manželům povedlo ukrást tu dodávku, proč s ní ten chlap nezpomalil a vyboural se? Navíc tuhle bouračku by nepřežil ani ten chlap, ani ten pedofil. Taky v závěru je dost divný zvrat, ve kterém se dozvíme, SPOILER že současně s tím pedofilem vezli do vězení ještě jednoho chlapa, který nějakou divnou náhodou vypadal úplně stejně jak ten pedofil, manžel si ho evidentně nevšiml (i když za sebou musel vidět všechno) a co se nestane - samozřejmě si ho pak spletou KONEC SPOILERU. Já chápu, co ten film chtěl říct, pomsta k ničemu nevede, ale tak sakra aspoň ten scénář nějak promyslím, aby tam těch nelogičností bylo minimum. A takových blbostí je tady dost. Sice ten film má dobrý nápad, od určité chvíle začne mít nějaké napětí a ani mi tolik nevadí, že tam nebylo gore, vadí mi, že to má nenaplněný potenciál, scénář je děravý a dost dlouho trvá, než se tam začne dít něco napínavého. Fakt jsem čekal víc. Slabé 3* a to ta třetí hvězda jen jenom za to, že se na to dá dívat.

Můj přítel T.I.M. (2014) (TV film)

Na to, že jsem od toho nic nečekal, mě to celkem příjemně překvapilo. Prvních 20 minut mě celkem nudilo, ale překvapil mě vizuál jak z nějakého artového sci-fi dramatu. Pak už se kluk s robotem vydali na cestu a začalo to být celkem zajímavé a příjemné, v závěru to zvážnělo, ale i tak to ušlo. Sice jsem nepochopil, proč toho robota chtěli rozebrat a proč se ho snažili získat nějací agenti (on ten scénář není dokonale promyšlený), celkově mě to zas tolik nechytlo a znova bych se na to nepodíval, ale je to dost slušně natočené (na televizní film obzvlášť), dívá se na to dobře a dokonce to rozebírá dvě témata, což je na film pro děti dost nezvyklé.. 49% mi u tohohle filmu připadá poněkud málo. 3*

Fantastický pan Lišák (2009)

Po zhlédnutí filmu mě napadla jedna věta: No a co? Jako jo, hodně se mi líbila animace a sem tam mě to pobavilo, ale na to, abych byl nadšený, je to prostě dost málo. A abych dával vysoké hodnocení jenom proto, že je to originální a své, sorry, ale takhle se filmy hodnotit nedají, když jim hodně chybí. Hodně na tom ale ztrácí to, že žádná postava zde nemá charakter a většina jich je nesympatická, především ty hlavní. A neměl jsem důvod fandit zvířatům, která si vlastně začala a kradla i dál, viz konec (btw, naštvala mě na něm jedna věc - a to ta, že se na konci muselo zpívat a tančit, jak z nějakého kýčovitého amerického animáku, nejčastěji od Sony. Tenhle kýč mě fakt štve a to víc mě nemile překvapilo, že ho použil někdo jako Anderson, jehož filmy - viděl jsem zatím dva - jsou poměrně originální). Uvědomil se Anderson vůbec, že ten jeho film podporuje loupeže? A uvědomují si to jeho diváci? Ale možná to je i v předloze a tím pádem by to nebyla primárně vina Andersona. Každopádně, omlouvám se všem jeho fanouškům, mě pan Lišák poněkud minul a moc nezaujal. První polovina v sobě jakési kouzlo měla, druhá už byla jenom nudná. Možná mě ještě Anderson začne bavit, Život pod vodou nebyl špatný, ale Lišák mě prostě minul a zážitek z něj mi tu hnusí zdejší přehnaně pozitivní komentáře, které píší o strašné krásném, vtipném a kouzelném zážitku. To je ale už můj problém a možná ten film docením časem, ačkoli kvůli (nechtěnému nebo chtěnému?) poselství o tom pochybuji. 2*

A co dále, Baltazare (1966)

Film o oslovi, který na vlastní oči i kůži prožije ten fakt, že lidstvo je hříšné. A co dále, Baltazare se podle mě Bressnovi povedlo víc, než Muška. Filmařsky je sice stejně precizní, ale z hlediska atmosféry a příběhu mě chytl víc. Přišel mi i dost promyšlený a nakonec bych mu strašně rád dal plný počet, ale prostě nemůžu. Nemůžu, protože mě dost zklamal konec. Celý ten film ukazuje krutou realitu, ukazuje je skvěle, ale i v realitě je vždycky, ať se děje co se děje, aspoň zrnko naděje. Jenže tenhle film je beznadějný od začátku do konce a právě alespoň to zrnko, díky kterému bych si řekl "Jo, tak krutý může život a svět být.", tady prostě chybí. Navíc posledních 10 minut ten film zabíjí totálně a dělá z toho bezvýchodnou, nihilistickou depresi, jelikož se zde prostě pokazí všechno, co může (a SPOILER scéna, ve které se stará žena modlí, aby jí Bůh nebral jejího manžela a záhy na to manžel zemře mi přišla strašně směšná, jak z nějaké parodie KONEC SPOILERU) a proto mi ten film připadal na skutečné vyobrazení reality přehnaně pesimistický. Jinak jsem si ten film ale užil hodně, filmařsky je to naprostý skvost a Bresson mu rozumí, navíc zde si vybral skvělé téma a vedl ho většinu času obstojně. Určitě ten film stojí za pozornost, ale můj celkový dojem fakt kazí to finále. Vždyť i v nejpesimističtějších filmech třeba od Bergmana, např. Hosté večeře Páně je i to zrnko naděje, ale Bresson ho ignoroval jak tady, tak v Mušce. Tak se obávám, jestli náhodou i ostatní jeho filmy nebudou takové. Silné 4*

Taxi Teherán (2015)

Kurňa, ten chlap je génius. Od Panahiho jsem kdysi viděl Dayereh a to se mi celkem líbilo, byť ten film své chyby má. Teď jsem se k němu po dlouhé době vrátil a zjistil, že v seznamu filmů, co chci vidět, mám od něj hned tři filmy, takže to teďka začnu pomalu dohánět. Každopádně Taxi Teherán mě dostalo. Panahi si tady totiž vystačil s naprostým minimem - auto, jednou malá kamerou a foťák malé holky - a vznikla z toho neskutečně zajímavá, podmanivá road movie, ukazující (jak je v Panahiho filmech zvykem) mozaiku íranské společnosti + zkoumání "svobody" tvorby. I když téma není vůbec optimistické, i tak se na film dobře kouká, vůbec nenudí (což je tak díky krátké stopáži) a najde se zde místo pro nějaký příjemný humor. A tohle všechno funguje tak strašně dobře, že jsem jenom čuměl. Něco takového by třeba u nás v Česku nikdo natočit nedokázal. Tímhle filmem mě ale Panahi dostal a zaujal víc, než v Dayereh a Taxi Teherán si ode mě těch 5* zaslouží. Velmi mile mě to překvapilo.