• Krátkometrážní

Černá díra (1979)

Ze začátku mi ten film poměrně lezl na nervy, ale pak se mi nějak naštěstí povedlo přijmout jeho naivitu a nějak mě to dokonce začalo bavit. Ten divnej robot byl svým způsobem docela roztomilý, dejme tomu, ale zase na druhou stranu, strašně mi připomínal tu potvoru ze Sezame otevři se, jak žije v tom koši. Pak jenom to finále mi přišlo strašně přehnané, byť bylo napínavé. Jinak se ale jedná o celkem příjemnou sci-fi, která se mi celkem líbila, akorát je třeba přijmout ten fakt, že to je poněkud naivní. Má to i celkem slušné efekty. 3*

Film o filme: Když draka bolí hlava (2018) (TV film) odpad!

Krásný film o "krásném" filmu, ve kterém se dozvíme o bohulibém záměru Dušana Rapoše a nesmypatického Petra Šišky. Bohužel, z toho co jsem viděl, tvůrci jenom mluví o tom, jak se ten film povedl a chválili si tam i tu 3D animaci, což mi tak nějak potvrzuje, že tohle sehrané duo nemá soudnost. Jinak se nic zajímavého nedozvíme.

Syn temnoty (2019)

Bože můj, to byla teda blbost... Mě tady dostává už jenom ten obsah od Falconu, hlavně ta část o novém radikálním žánru - superhrdinském hororu. Ha ha. Radikální žánr to vůbec není a superhrdinský horor by fungoval leda tak jako komedie. Tady se mi to potvrdilo. Tohle se celé bere tak strašně vážně, že je to akorát tak na smích, hlavně ve finále. A když už se to snaží vyděsit, tak to působí trapně - muž si čistí zuby a v zrcadle se "děsivě" objeví postava a je tam víc podobných "lekaček", které vůbec nefungují. A ono to ani pořádně zábavné není, napětí to vůbec nemá a snaha vytvořit atmosféru tady úplně selhává. Postavy tu jsou hloupé, nikomu se zde fandit nedalo. Filmařsky to vypadá dobře, ale to je tak vše. Byl jsem na to zvědavý, ale zklamalo mě to. 2*

Gattaca (1997)

A já si naivně myslel, že na ten Titan poletí už tak v půlce filmu... A ono ne, ale ono SPOILER to pak ve finále vyznělo dost silně a nakonec jsem i rád, že do toho vesmíru letí až v úplném závěru KONEC SPOILERU. Každopádně se mi ten film líbil, děj byl zajímavý, má to i pár napínavých a pár silných scén a nejvíc se mi na tomhle filmu líbila hudba od Michaela Nymana, která zde sedí úplně perfektně, ale tak co jiného čekat od Nymana? Jenže i přes všechnu tu chválu nemůžu říct, že by mě ten film až tak dostal, abych mu dal plný počet. Něco mu prostě chybělo, ale sám přesně nevím, co. Navíc zhruba v prostředku filmu jsem se docela nudil. Jinak se ale jedná o dobrou sci-fi, na kterou stojí za to se na ni podívat. 4*

Ať žije láska! (1994)

Jsem z toho ve finále zklamaný. Devadesátky byly pro Tsaie "zlatá léta", jelikož v nich natočil svoje nejlepší filmy (Díra, Rebelové neonového boha, Řeka) a Ať žije láska! byl poslední Tsaiův film z devadesátek, který jsem ještě neviděl. První polovina byla opravdu úžasná - naprosto dokonalé, neskutečně pomalé záběry, které ale nejsou pomalé samoúčelně, ale právě naopak, jsou dost promyšlené. Navíc se celou dobu ten děj zajímavě vyvíjel a já chtěl vědět, jak to celé vyvrcholí. A pak přišla druhá polovina, kde všechna ta kvalita šla strmě dolů a ten odfláknutý a hloupý konec (ale zase musím uznat, že to naštěstí neskončilo sebevraždou, to by mě naštvalo ještě víc) to pohřbil. A to to mělo tak skvěle našlápnuto, dokonce jsem přemýšlel, že konečně zas po dlouhé době dám Tsaiovi 5*... A ono to bohužel nevyšlo. No nic, ta první polovina byla fakt skvělá, bohužel i přes to tenhle snímek musím zařadit jako průměrný Tsaiův film. Měl na víc, ale nepovedlo se. Btw, Xiaolin Lu se tady jenom mihla. 3*

Rašómon (1950)

Jeden případ jedné vraždy vyprávěný ze čtyř různých pohledů. Ono to je celkem zajímavé, i když mi trvalo, než jsem se do toho dostal, ale jinak se mi ten film líbil, zazní v něm pár zajímavých vět, nad kterými by se dalo dlouho přemýšlet a celkově ten film dobře funguje, i herecky a filmařsky (což u Kurosawy není nic nového). Má to i příjemnou délku, avšak i tak si myslím, že to mohlo být ještě o něco málo kratší. A i tak mě Rašómon neoslovil tolik, jako ostatní Kurosawovy filmy, které jsem zatím viděl. Slabé 4*

Pevnost (1983)

Prvních 20 minut to je naprostá pecka, perfektní děsivá atmosféra, naprosto skvěle zde funguje prostředí, no a potom ta atmosféra šla poněkud dolů. Ona tady pořád byla, ale byla poněkud slabší, děj se dost vlekl a i když to pořád bylo zajímavé, prostě to byl sešup oproti tomu, co jsem viděl v prvních 20 minutách. Ve finále se to zase trochu spravilo, ale i tak, to co tady bylo v prvních 20 minutách prostě byl nepřekonatelný vrchol. Herecky to ušlo, hudba, i když mi zpočátku nesedla, měla taky něco do sebe a tu atmosféru to opravdu má, takže by byla škoda se na to nepodívat. Jen škoda toho utahaného děje, který mi ve finále kazí dojem z filmu. 3*

Houština (2003)

I když jsem si řekl, že s Fliegaufem už končím a že mě, po dvou špatných zkušenostech, už nemá čím zaujmout, stejně mě pořád něco lákalo k tomu, abych si tu Houštinu pustil. Ono přece jenom mi připadalo jako zajímavý nápad, natočit celý film tak, že kamera bude natáčet detaily obličejů při dlouhých dialozích. Postavit na něčem takovém film, rozvést v tom nějaký děj a kdyby to celé dohromady opravdu fungovalo... Neváhal bych dát 5*. Jenže, těch problémů je tady několik. Už jenom v tom, že ten film nemá nějaký ucelený děj a jedná se jenom o několik povídek, ve kterých debatují dva, nanejvýš tři lidé. Je to škoda, vyhrát si s tím víc, dát tomu nějaký děj a i tak to natočit takhle, cenil bych to o něco víc. Ale ok. První povídka není špatná, nějakou sílu má, ale doslova mě vytáčí, že není domyšlená - jsou tady tři postavy (+pes), ale jedna ta postava najednou zmizí z debaty, i když by tam potom nějaké její reakce ještě padnout měla. Navíc by mě strašně zajímalo, proč se ten chlap chtěl zabít, ale to tam taky bohužel není. Druhá povídka pak byla jednoznačně nejhorší, debata byla o ničem a nijak to nefungovalo. Co se ostatních týče, některé byly lepší (debata muže a ženy, kteří si mezi sebou vůbec nerozumí a ten chlap si neustále vystřihuje obrázky z pornočasopisů), jiné horší (ta úplně poslední), ale je tu jedna, která je zde naprostým, nepřekonatelným vrcholem a ona je nepřekonatelným vrcholem nejen v celém tomhle filmu, ale v celé Fliegaufově filmografii. Ti, co viděli a čtou si můj komentář možná zkusili hádat, možná se trefili - je to ta scéna, ve které ta žena popisuje svoji noční můru o svojí babičce. Upřímně, nikdy mě od Fliegaufa nedostalo nic natolik, jako právě tahle scéna. Byla zvláštní, byla nepříjemná, byla drsná, jako by vypadla z nějakého hororu, ale ona i tohle může být realita. Za tuhle povídku bych dal klidně i 5*. Celý film začne scénou, která mi přišla, že je tam jenom na seznámení s postavami, ale až ve finále mi došlo, proč tam je - všechny postavy vidíme procházet někde (asi?) na nádraží, procházejí okolo nich hromady lidí. Hlavní postavy tohoto filmu jsou jenom náhodně vybraní lidé z davu a později nám jsou představeny jejich trápení. A dalo by se takhle náhodně vybírat a točit o těch lidech donekonečna, jelikož každý nějaké to svoje trápení má, ne že ne. Nakonec musím uznat, že Houština je celkem dobrý film a že nějakou svoji sílu má, ale jenom v některých povídkách. U zbylých jsem se nehorázně nudil. 3*

Kněžna Libuše (2008)

Neskutečně nudný film. První půl hodinu mě to i nějak bavilo, ale pak už vůbec. Samozřejmě je to nádherný film (ironie), která je naprosto historicky přesný (ironie), a nabízí pár scén, které jsou tak blbé až jsou vtipné (třeba ten drsný souboj mezi Vlastou a Přemyslem Oráčem), ale upřímně víc to v sobě nemělo. Teda takhle, nepřipadalo mi to až tak strašné, jak to tady podle hodnocení vypadá, třeba Vašut a Kříž tady mluví a hrají anglicky celkem obstojně. Zpátky ale k negativům, celé mi to přišlo divně a místy snad i nahodile sestříhané, protože děj v jednotlivých scénách třeba navazoval, ale úplně divně a taky nechápu, proč celý film pobíhají jenom po lesích. To pořád spali v jeskyních? Vždyť tam je hned několik scén z vnitřku nějakého domu, jestli jsem si dobře všiml. Před stažením tohohle filmu mě vyděsil plakát, který vypadá jako plakáty filmů "významného" "českého" režiséra Simandla, naštěstí až tak špatně to nedopadlo, ale i tak mě ten film přišel stupidní, včetně feministického finále (ono to ale není jenom ve finále, nějak před koncem to tam už začíná). Jo, btw, možná mi to uniklo, když jsem se u toho tak nudil, ale kam zmizel Vašut? On se vypařil nebo ho tam někde zabili a mě to uniklo? Nebo přežil? 2*

Městečko Záhad - Šílení kluci (2013) (epizoda)

Poněkud slabá epizoda. Navíc mi zde lezli na nervy ty písničky. Já chápu, patřilo to sem, ale i tak... 3*

Časové pásmo bylo změněno