• Krátkometrážní
  • Thriller

Deadtime Tales (2018)

Hororová antológia, o ktorej nie je zmienka ani na imdb a vlastne ani neviem, kto ju nakrútil, pretože v titulkoch sa objavujú maximálne mená hercov. Keď zistíme, doplníme. Keď beriem do úvahy rozpočet, ktorý by sa dal najskôr spočítať na prstoch jednej ruky, tak to nedopadlo vôbec zle, a herecké obsadenie rovnako nesklamalo. Prvý príbeh je o prekliatej posteli, na ktorej sa v minulosti stala séria vrážd, takže mladý párik sa má na čo tešiť. Pekná hlavná hrdinka, ale ináč je to dosť nuda, za mňa najslabší počin. Druhý sa odohráva v strašidelnom dome, v ktorom hrá pätica dievčat reality show o peknú sumičku. Odstúpenie z hry však znamená smrť. Asi najlepšia poviedka - dobrá atmosféra aj celkom snaživé gore. Aj keď tie „hrátky“ s črevami veľmi presvedčivo nepôsobili. Tretí je o kostlivcovi s hákom, ktorý sa rozhodne trochu zredukovať počet návštevníkov v zábavnom parku. Toto je skôr už len taká krvavá srandička so snaživou maskou ala Jeeper Creeper. Krvi je našťastie dostatok. Trochu som mal pri nej pocit, že sa vraciam do 80. rokov. Čakal som sračku, napokon celkom fajn, no len pre extrémne nenáročných divákov príp. staršiu nostalgickú generáciu.

Intruder (2016)

Bola tam nejaká malá šanca, že tento horor pochválim, tak som to skúsil, ale napokon nie je veľmi za čo. Že do toho tvorcovia dali nejakú búrku je pekné, ale atmosféru to vytvorilo možno tak na 10%. Minimum vrážd, vôbec žiadna krv, celú dobu sa do ťahá do zbláznenia. Mica v hlavnej úlohe bola pekná a nemala problém sa vyzliecť, čo je asi jediné malé plus. Lenže čo ďalej? Len sa tak motá po byte, záporák sa motá po byte, pekne sa celú dobu míňajú a prd sa deje. Ešte teoreticky rozuzlenie to mohlo aspoň trochu nadvihnúť. Ale kdeže. Ešte by som povedal, že záver je na celej tejto fraške úplne najtragickejší. Čierne čísla sú tentokrát žiaľ oprávnené.

Keep Watching (2016)

Podarený home invasion, ktorý si vďaka napätiu a solídnej atmosfére miestami pýta 4 hviezdy. Výborná práca s kamerami, fajnové masky záporákov, funkčná hudba aj zvuky, sympatické postavy. Dokonca by som povedal, že od mojich obľúbených klasík ako "Strangers" a "Ils" to možno patrí k tomu najlepšiemu, čo sa v tomto žánri urodilo, pretože to šlo za posledné roky pekne dolu vodou. Takže ma trochu mrzí konečný výsledok, ale nepustí ma to vyššie. Gore šlo úplne do úzadia, vraždy väčšinou mimo záber a rozuzlenie mi absolútne nesadlo (nebudem však spoilerovať). Napriek tomu, že veľa vecí pokazili, to za pozretie stojí.

Bite (2015)

Skupina kriminálnikov vnikne do starého sídla, aby uniesli milionársku dcérušku, no to netušia, že sa pred zotmením všetko zatvorí a oni ostanú uväznení. A keď ešte zistia, čo je tá kráska zač, nastáva boj o prežitie. Herecké výkony boli síce slabšie, ale veľmi sa s tými postavami nedalo súcitiť, takže mi to bolo jedno. Nejaká krv sa objaví, upírske masky fajn, viaceré humorné momenty (znásilnenie upírkou za pomoci viagry nemalo chybu) a trochu neobvyklá hudba do hororu, ale celkovo zaujalo. Čakal som to omnoho horšie.

Delirium (2018)

Skupina mladíkov s kamerami si to namieri do prekliateho domu, čo podľa očakávania oľutujú. Podpriemerný handycam, ktorý sa síce snažil vydesiť, ale na mňa to teda nefungovalo. To by museli tvorcovia popracovať na atmosfére, ľakačkách, a predovšetkým vizáži duchov, ktorá bola poriadne biedna. Dlhé zoznamovanie s postavami, potom nasledovali nudné prechádzky po dome (takmer hodina filmu v prdeli), a aj keď sa tam konečne niečo začalo diať, museli tí idioti následne hysterčiť a ziapať po sebe tak, že to začalo byť otravné. Že väčšina z nich vyzerala ako z modelingovej agentúry na kvalite filmu veľmi nepridalo. Celkom by ma zaujímalo, na čo minuli ten miliónový rozpočet.

The Midnight Man (2016)

Tak toto beriem všetkými desiatimi, dostal som všetko, čo od hororovej novinky čakám. Už to nečakané zmasakrovanie detí na začiatku svedčilo o odvahe režiséra. Zápletka jednoduchá - tajomná hra, ktorá privolá zlého démona. Ten sa celkom podaril, ale omnoho väčšie zimomriavky mi tu privodila Lin Shaye. Tá bola miestami až odporne desivá (v dobrom slova zmysle) a po tomto výkone by som ani nezaspal, keby som si ju nepridal medzi top herečky. Temný, napínavý horor, s vynikajúcim gore!!! Dokonca aj celkom solídny Insidious 4 sa môže skryť. Ale jasné, to najlepšie sa do našich kín nikdy nedostane (nakoľko by to bolo pre 13-ročné deti asi dosť veľké sústo).

The Open House (2018)

Veľmi rozporuplný horor. Ani neviem, či dobrý alebo zlý. V každom prípade dosť vyčerpávajúci. Prvá hodina atmosférická prechádzka po strašidelnom dome, no okrem nejakého buchnutia či miznutia vecí sa tam nedeje absolútne nič. Tu si najskôr zgustnú fandovia (pre mňa dosť nudných) hororov ako Innkeepers či House of the Devil. Pre mňa síce zdĺhavé a monotónne, ale zvedavosť narastala. Výsledok? Po obsahovej stránke za 0%, horšie to už dopadnúť ani nemohlo. Ako keby Netflix nevedel, kam danú látku dotiahnuť. Ale všetko má svoje pre a proti, takže napriek tomu to konečne aspoň poriadne "ožilo". Čo je tiež lepšie ako nič. Horor plný protikladov, pri ktorej divák dostane kombináciu nádherne atmosférickej nudy skombinovanú s akčnou a našťastie brutálnou stupiditou.

Vurdalaki (2017)

Béčková historická fantasy upírina. A ako to už býva, opäť stačí zlikvidovať hlavného bossa a zachrániť jednu pipinku z jeho pazúrov. Chabé masky, minimum krvi, kvantum lacného CGI, nejaká nutná akcia či smiešne súboje. Sledovateľné možno (ledva), ale ináč nič, čo by stálo za zmienku.

Mamka a taťka (2017)

Hororov, kde deti zabíjajú svojich rodičov, tu už niekoľko bolo, tak prečo to neskúsiť opačne, že. Proti nápadu nemám nič, ale takmer všetko ostatné mi vadilo. Nicolasa nepovažujem za zlého herca, ale v tomto filme ma viac iritoval ako bavil. Odľahčený štýl je fajn, ale toto bolo podľa mňa až príliš. Kto čaká masaker detí, sa samozrejme nedočká, gore žiadne, napínavé to tiež nie je, a vtipné ani omylom. Najviac ma vyložene srali flashbacky, najmä keď vyskočili počas nejakej akčnej scény. Načo to bolo dobré? Prvá hodina bola len pobehovanie a nuda. Ešte že Lance Henriksen to zachránil, takže v závere to celkom ožilo. Inými slovami, akonáhle ma to začalo baviť, už aj nasledoval koniec. Sklamanie na celej čiare s niekoľkými dobrými momentami v záverečnej tretine.

Ég man Þig (2017)

Po dlhej dobe niečo, čo sa dalo pozerať a dokonca sa mi aj celkom páčilo. Dve dejové línie v jednom filme: V prvej línii vystupuje manželský párik a ich kamarátka, renovujú starý dom, ktorý skrýva malé tajomstvo a zjavuje sa im duch. V druhej línii máme doktora, ktorý vyšetruje viaceré podivné úmrtia. Tie súvisia s nezvestným chlapcom, ktorý zmizol pred mnohými rokmi, a očividne aj so zmiznutím jeho vlastného syna. Malý, pekný, mysteriózny, atmosférický, duchársky hororík s výbornou hudbou a prostredím, ktorý ma upútal už len samotným príbehom. Rozuzlenie dokonca prekvapilo, čo sa často nestáva. Nie je totiž bežné, aby do seba príbehy tak pekne zapadli. Vlastne som nenašiel nič, čo by mi vadilo. Privítal by som len pritvrdenie aj po hororovej stránke (ľakačky by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky). Komu sa páčil povedzme španielsky „Hierro“, príde si na svoje aj tu. Ja som spokojný.