Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

A je to tady zase - animák s originálnim námětem, ale zároveň nevyužitym potenciálem. Burton se nejspíš chtěl zavděčit všem, a to jak malym, tak velkym divákům. Nicméně z pohledu dětí se mi zdá příběh vcelku morbidní a nevhodnej (smrt a oživování mrtvejch jako hlavní téma), jako dospělákovi mi zase příběh připadal naopak málo morbidní a cynickej. Muj dojem příliš nezlepšila ani černobílá stylizace, kterou jsem nikdy neměl rád a u animáku vypadá fakt dost divně. Letos se Burtonovi nedařilo, nicméně je Frankenweenie koukatelnější, než Temné stíny.

Dredd (2012)

Původní film byla dobrá béčková komiksárna, takže jsem byl zvědavej na Dredda v novym hávu. Je určitě fajn, že se nešlo cestou remaku, ale vzniknul úplně novej snímek (i když mě několikrát napadlo, že jde o vykrádačku bezvadnýho Zátahu). Každopádě mi ve scénáři chybělo víc nadsázky a vtipu oproti starší verzi - občas se mi zdálo, že se novej Dredd bere dost vážně. Používaný barevný filtry mě příliš nezaujaly a zpomalovačky svym množstvim už spíše otravovaly. Vcelku zkalamala strohá výprava, avšak chápu, že se na ní hodně podepsal skromnej rozpočet. Plus dávám za slušný efekty a hudbu. Nejsem ani nadšenej, ale vlastně ani nijak zklamanej, jde prostě o obstojnej žánrovej průměr na jedno zkouknutí.

Třídní sraz (2011)

Kromě přehlídky mnoha známejch tváří nepřináší tenhle vztahovej snímek nic novýho. Vedle slušnýho hereckýho obsazení je možný ještě vypíchnout fakt, že příběh patří mezi ty inteligentnější a civilnější. Myslim, že ženský části divactva se bude 10 Years líbit o něco víc, protože obsahuje dost romantickejch pasáží. Za mě ale pouze průměr.

Austin Powers - Goldmember (2002)

Určitě lepší než dvojka, vtípky se tolik nerecyklujou i když se opět objevuje Mini Me spolu s tlustym parchantem a přibylo i pár novejch nápadů (fontána). Nejlepší je ale začátek alá Mission Impossible, kde se objeví hned několik hereckejch hvězd spolu s jednou režisérskou mega hvězdou. Herecký obsazení hlavnějších rolí je hodně slušný - nejvíc potěšil Michael Caine, ale Beyonce taky nebyla uplně marná. Důstojný zakončení celý týhle crazy série, čtyři slabší hvězdy.

Soudce Dredd (1995)

Tolik negativity okolo Dredda vážně nechápu. Mně prišel jako fajnovej akční komiksovej film s příměsí "osmdesátkový" atmosféry - od toho se taky odvíjel jednoduchej příběh i jeho přehnanost. Kostýmy spolu s trikama nebyly vůbec špatný a velkej rozpočet byl rozhodně vidět. Stallone byl v roli Dredda fakt cool, stejně jako Schneider v roli zlodějíčka a oba si párkrát slušně zahlásili. Já se téměř vůbec nenudil a slušně jsem se pobavil. V rámci komiksovejch béček rozhodně jeden z nejlepších, čtyři slabší hvězdy.

Ponorka (1981)

Kdybych před prvním zkouknutim Ponorky neviděl v poslední době několik kvalitních "ponorkovejch" filmů, určitě by mě zaujala ještě víc. Takhle jsem měl pocit, že už jsem prostě někde všechno viděl - teda až na solidně vypointovanej originální závěr. Největšim kamenem úrazu byl fakt, že jsem koukal na režisérskou (216 minut) verzi a občas už děj přece jenom trochu váznul, minimálně při rozjezdu v první polovině. Nicméně na poměry evropský kinematografie beze sporu povedenej velkofilm, kterej má však ke svý smůle taky velice kvalitní konkurenci, čtyři slabší hvězdy.

Norman a duchové (2012)

Velká škoda, že hodně potenciálu nevšedního hororově laděnýho animáku pohřbil naprosto průměrnej scénář s klasickými klišé (totální outsider a jeho kámoš zachruňujou svět, aby se nakonec stali hrdiny) bez větší porce originality. Při nejmenšim si mohli scénáristi víc pohrát s různejma odkazama na známý horory, příležitostí měli dost. Párkrát jsem se zasmál nebo pousmál, ale o nějaký extra povedený animovaný zábavě nemůže být ani řeč. Komerčnímu neúspěchu se bohužel nelze divit. Třetí silnější hvězda za neobvyklou hororovou tématiku.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Ač považuju LOTR trilogii za jednu z nejlepších vůbec, od Hobita jsem vážně moc neočekával. Spoustu čtenářů knižní předlohy upozorňovalo na fakt, že jde vyloženě o pohádku bez větší porce děje pro zfilmování trilogie. Ale nebyl by to Peter Jackson, aby z mála nevymáčknul maximum, takže nakonec natočil velice koukatelnou pohádkově laděnou fantasy podivanou, při který jsem se rozhodně nenudil. Díky tomu, že je Hobit o deset let mladší než LOTR, je samozřejmě v oblasti vizuálních efektů zase o něco dál. Na výpravě do pěknejch přírodních scenérií Novýho Zélandu a hudbě Howarda Shorea nebylo příliš co vylepšovat, takže jsem rád, že si udržel i Hobit nadstandardní úroveň těhlech atributů. Nejsem z Hobita natolik unešenej, jako z LOTRa a určitě bych pro tuhle chvíli nemluvil o epickym filmovym zážitku nebo nejlepšim filmu roku 2012. Ale kdo ví, třeba při další projekci prvního Hobita mu v kontextu celý trilogie přijdu pořádně na chuť, stejně jako v případě Společenstva Prstenu a rozhodně se těšim na další díly.

96 hodin: Odplata (2012)

Po nepříliš nadšenejch recenzích jsem hodně znejistěl, ale nakonec jsem vcelku spokojenej. O žádnej průšvih, minimálně v rámci thrillerovýho žánru evropský kinematografie, rozhodně nejde. Jde o tradičně slabší pokračování perfektního původního filmu. Nic už neni tak cool, jako napoprvé - ani chladnokrevnej Liam Neeson, ani akce nebo příběh. Výměna režiséra si taky určitě vybrala svojí daň, Megaton je prostě rutinér. K tomu se objevilo několik hodně velkejch logickejch kiksů, ale i přes svojí kritiku jsem si film docela užil. Určitě teda nemůžu souhlasit s místnim převládajícim podprůměrnym hodnocenim, proto přihazuju čtvrtou slabší hvězdu.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Víc akčnější ale paradoxně zároveň o něco nudnější než jednička. Příběh je vcelku o ničem a herecký výkony slabší. Jediný, co opět trochu potěší jsou vizuální efekty a pár hudebních motivů jako odkaz na původní filmy. Jenomže obstojný efekty nakonec kazí fakt, že díky tmavejm akčních scénám toho neni nikdy moc vidět. Nicméně v rámci béčkovýho scifi žánru pořád koukatelná záležitost, dvě silnější hvězdy.