Společenství vlků (1984)

Zpátky do pohádky se Společenstvím vlků, které je sbírkou vlkodlačích pohádek, co se zdají jedné mladé dívce, co se jí odpoledne nechce vylézt z postele. Vedle všech těch labyrintů a podobných je to další z těch fantasmagorických pohádek, co se nebojí nějakých konvencí a jestli se to bude líbit co největšímu publiku. To si asi uvědomí každej až uvidí prvního vlkodlaka jak se proměňuje z člověka ve vlka :). To nebude zrovna nejvhodnější pro nejmenší :). Každopádně je to pohádkové úplně nejvíc v úžasných kulisách s mlžnými lesy a vesničkou a kostýmy a zkroucenými stromy a podobně, prostě hrozně pěkné, ale není zrovna asi nejlepší podle mě, že je to doopravdy jenom sbírka pohádek, protože se skrze vypravěče vždycky přeskočí k úplně jinému ději a jiné pohádce, včetně té o karkulce a takhle to prostě nedrží žádný směr, ale určitě si to zaslouží ještě i tu čtvrtou hvězdičku za tu poslední pohádku, shodou okolností to byla ta karkulkovská o tom jak jde karkulka s košíkem k babičce, ale tentokrát v trochu jiném provedení než by člověk čekal :). A jak už se tu taky zmiňovalo, tak je tu krom sbírky pohádek taky výchovný podtext pro dospívající dívky :). To je na tomhle filmu velmi zvláštní :). Škoda že už se takhle bizarní pohádky jako v osmdesátých letech Labyrint, Společenství vlků nebo Legenda už netočí :).

Ospalá díra (1999)

Ospalá díra je moje oblíbená. Viděla jsem ji v kině jako mrňavá a pak mockrát v telce a na dvd a tak a vždycky se na to tak pěkně kouká, když to má tu krásnou atmosféru těch takzvaných gotických hororů se všemi těmi zamlženými lesy a gentlemany v oblecích a do toho nějaká ta detektivní záhada a všechno :). Takže prostě super a vedle Mars Útočí další pocta určitému žánru, výtvarnému a filmařskému stylu, akorát teda tohle bylo pochopeno víc než Mars Útočí :). Sice by se to v klidu obešlo bez detektiva, který je trdlo a jeho zamilované části příběhu s Christinou Ricci, ale to si prostě Burton nemohl odpustit a kdo ho zná tak to chápe :), ale i když to teda nemá zachmuřeného detektiva Poeovského charakteru a vážnější děj, tak je to pořád super :). Prostě klasika a snad se Burton jednou k něčemu takovému vrátí :). A taky se nesmí zapomenout na výborné a stylové obsazení i štěků jako je bezhlavý jezdec nebo soudce v new yorku a takový :). Burton prostě věděl co točí, proč to točí a jak to má vypadat ve výsledku, ale zároveň je to pořád přitažlivé i pro ty, kteří si třeba ani neuvědomí k čemu to odkazuje a to je na tom filmu asi ten největší úspěch :).

Kvílení vlkodlaků II (1985)

No to byl zas jednou film :). Navazuje to na závěr prvního dílu, ale není potřeba to znát, protože to zas tak zásadní pro zbylý děj tohoto dílu není. Především je tu ústřední trojka hrdinů. První je jakejsi kluk, brácha postavy z prvního dílu, kterej prostě jenom apaticky a bez výrazu recituje repliky :). To se prostě musí vidět jak nezúčastněně i v těch jakože vyhrocených situacích tady ten člověk reaguje. Další je jeho přítelkyně, která je zase pro změnu celou dobu jak dítě na dobrodružným výletě. Prostě přepadne ji vlkodlak a ona vysmátá jak holka na atrakci v lunaparku :). A poslední je okultní vyšetřovatel Christopher Lee se svým standardním a děsně vážným projevem hraběte Drákuly, tentokrát v roce 1985. Část v Los Angeles je jen úvodní a ještě to není úplně ono. Sice je na tom znát, že to byl levnej film, ale pořád to nemá ještě ten správnej běh, kterej přijde až s cestou do Transylvánie :). Tady člověk uvidí čím si Howling 2 zaslouží minimálně jednu hvězdičku navíc. Transylvánie je totiž velmi zvláštní krajina, což si člověk uvědomí hnedka, co vidí vlakové nástupiště, které se zatoulalo z westernového městečka včetně cedule s názvem obce. V Transylvánii totiž nikdo neumí rumunsky, ale všichni velmi dobře umí česky, akorát teda když tihle češi spustí angličtinou, tak zní jak Borat. Každopádně nadržený vlkodlak Jan Kraus je ještě to nejmenší, protože když se na scénu dostane ice cold killa Jiří Krytinář se svými čarovnými špunty do uší, tak snad nemůže existovat člověk, co by tenhle film poslal s dobrým svědomím do odpadu :). K tomu všemu ještě nějaké obzvlášť hloupé dialogy třeba o tom, že hlavní hrdina už teda jakože našel hrad vlkodlaků, protože nejspíš asi v okolí bylo tolik hradů, že si myslel, že to přece nemůže být zrovna ten na kopci přímo nad vesničkou Vlkov nebo jak se jmenovala :). Měli štěstí, že prsatá vedoucí vlkodlaků měla příliš práce s pořádáním vlkodlačího skupinového sexu, takže na hledání hradu a výletění měli dost času. Prostě ale až člověk uvidí svěcené špunty do uší, ninju Krytináře a Christophera Lee jak zadrmolí nějaké latinské vymítačské formulky a následně hodí fosforový granát na vlkodlaka ve škarpě, tak prostě snad dá i tu druhou hvězdičku :). Akorát teda když se vyjeví vlkodlak, tak může člověk být na pochybách, jestli se náhodou nedívá na planetu opic.

El habitante incierto (2004)

Nevím tak úplně co napsat, protože pro mě osobně tenhle film byl velké překvapení a to tak, že ani dobré překvapení, ani špatné překvapení, ale prostě překvapivé překvapení, protože El Habitante Incierto není ani trochu čím se zdá být :). Má to napětí a zábavu a tak, má to i nějakou pro mě trochu křečovitou pointu, ale hlavně to prostě má úplně nečekaný děj, takže se mi to nechce blíž popisovat, protože i sebemenší spoiler by to pokazil. Já jsem teda nevěřila na co to teda vlastně koukám, když se to začlo vybarvovat :). Každopádně to ale mělo zajímavé nápady a napínavé scény a takový zvláštní podtón ve vyprávění a celkovém ději. Co mě ale moc netěšilo bylo úplně nesmyslné chování postav, i když později jsem to filmu odpustila, když se mi teda ukázalo, že to není takový film, jako bych čekala :).

The Ward (2010)

John Carpenter se naučil jak dělat horor a tak si řekl, že proč by měl nějak příliš experimentovat a hledat něco jiného, když může použít to co umí nejlíp :). A podle toho udělal i The Ward, který je úplně ukázkovým návratem k dneska už klasickým hororovým filmům a schématům z osmdesátých let. Je tu člověku nepříjemné místo jako například psychiatrická léčebna, hlasité bouřky se spoustou blesků, malá partička hlavních postav, která spolu musí nějak vydržet a pochopitelně bubák, co je otravuje po nocích :). Víc tu není a očividně je od začátku jasné, že o nic víc se Carpenter ani nesnažil, protože ví, že hororový divák ani o moc víc nechce. Takže obsazení bylo docela sympatické, lekačky byly tradičně osmdesátkově bleskově bafací a hlasité, bubák správně bubákovský, děj plynul dopředu za nějakým ústředním "tajemstvím" pohodovým tempem, pěkně tu využili všemožné lékařské nástroje a techniky dostupné psychiatrickým léčebnám no a nakonec ještě přihodili taky nějakou tu "pointu", což z filmu dělalo takové odpočinkové, pokud se typicky bafací horor takhle dá nazvat, koukání, které je ale prostě tak standardní hororovou rutinou, že i když jsem nebyla zklamaná, tak to nad tři hvězdičky prostě nejde :).

Případ číslo 39 (2009)

Další v řadě strašidelných filmů a tentokrát s Jodelle Ferland, která už s tím má zkušenosti a není žádnej nováček. Tentokrát se to maličko maskuje o co okolo téhle holčičky jde, ale každopádně to má ze začátku velmi napínavou atmosféru, která ale bohužel je využitá právě jen v té asi první třetině filmu, když ještě není úplně jasné o co jde. Potom už to začne slábnout a sice to tak úplně nenudí, ale mohli z toho vytáhnout víc. Co filmu taky škodí je to, že Jodelle Ferland není tak úplně přesvědčivá ve chvílích, kdy je potřeba i trošku zahrát a taky ne zrovna uspokojivý závěr filmu. Na druhou stranu je ale taky potřeba dodat, že Christian Alvart znovu slušně využil "šetřiče rozpočtu", se kterýma operoval už v Pandoru a tady to funguje taky docela dobře, ikdyž ušetřené peníze mohl nalít třeba do trochu obsáhlejšího scénáře :). Zas až taková hloupost, že by to muselo jít níž než *** to ale naštěstí nebyla, takže tak :).

X-Men: První třída (2011)

Tohle nemá cenu komentovat v příliš dlouhých komentářích. Prostě tohle je ten nejryzejší příklad toho jak má vypadat vynikající film o superhrdinech a víc netřeba říct, prostě úžasné. Co je ale i tak potřeba vypíchnout jsou zaprvé vynikající dialogy a spád a hlavně a to především úžasné obsazení od hlavních rolí po úplné štěky jako tam měl třeba Michael Ironside. Ale hlavně ten James McAvoy, Michael Fassbender, January Jones, Jennifer Lawrence, ti byli úžasní :) ale to vlastně všichni co tam byli, prostě strašná pecka :).

Orphan (2009)

Podívala jsem se na tento film v pokročilém těhotenství, takže mě začátek mírně šokoval :), ale po něm se rozjela taková ta klasická napínačka o adoptovaném dítěti, které s sebou nosí špatné události :). Pěkně se tu rozjíždí různé možnosti co může být s malou Esther špatně a nabízí se toho plno z toho klasického co už bylo viděno ve filmech o zlých dětech. Občas se hloupě tlačí na pilu a hrotí se možné lekačky, hlavně zvukově, až je to otrava. Tohle je hlavně v první třetině filmu, ale v té druhé už se hrotí prozměnu příběh a tentokrát v dobrém smyslu, takže napětí se stupňuje hodně a je to docela chytré. Takhle se film pohybuje od trojhvězdičkového dramatu o dětech a adoptivních dětech po chvílemi lehce čtyřhvězdičkový thriller. Co je ale jasně pětihvězdičkové je závěr filmu. To závěrečné odhalení mě napadlo už předem při odhadování možností jak to s tou Esther může být, ale napadlo mě to jen proto, že už jsem něco podobného ve filmu viděla, jinak bych asi čekala že to může tak trochu překvapit. Každopádně ale co s sebou ten závěr přináší jsou dost hustě vyhrocené scény a především výkon malé Isabelle Fuhrman, která předvede už ve dvanácti letech úplně nečekaný herecký talent. To je vůbec to nejlepší na celém filmu a zvlášť při zapojení do celého závěru filmu, prostě úžasně zahrané a čekám, že se Isabelle Fuhrman předvede jako velký talent i později. Takže budou to čtyři hvězdičky, protože to bylo velmi zajímavé a přes pomalejší rozjezd se to dostalo do velmi kvalitního hororového thrilleru s jedním vynikajícím výkonem, velmi pěkně zpracovaným nápadem s ultrafialovým světlem a obrazově moc pěknými závěrečnými titulkami. Dokonce mám dojem, že první půlka filmu je ta, do které Jaume Collet-Serrovi kecalo studio zatímco závěr dělal sám :). Rozhodně stojí za kouknutí kvůli Isabelle Fuhrman, ultrafialovému světlu a závěru filmu :).

Drákula roku 72´ (1972)

Dracula v groovy a divokých 70. letech je nápad přinejmenším bizarní :), ale přesto se tam za zvuků funky rocknrollu tento nejslavnější upír dostal. Zas tak dobře si ale mezi těma cool sporťákama, prohlubujícíma se výstřihama, objemnýma účesama, drogama a večírkama a barevným funky oblečením neporadil. :) Je tu i trocha suchého britského humoru a spousta groovy hudby, ale to jen prohlubuje tu propast mezi scénami, co se tváří děsně vážně a strašidelně a kde to Christopher Lee očividně děsně žere, i když by tomu slušelo víc nadhledu. Sympatický je tu ale Peter Cushing jako jeden z potomků původního Van Helsinga a docela dobrá je i ta blonďatá Ilona Csáková s velkýma prsama, která hraje jeho vnučku, ale zbytek obsazení je hrozně sedmdesátkově ujetej nebo možná spíš sjetej :). Velmi zvláštní jsou třeba i úplné detaily jako velmi sofistikovaná metoda odhalování záhad, kterou předvádí Peter Cushing při rozluštění hádanky jména Johnyho Alucarda :). To bych fakt nečekala ani od univerzitního profesora a odborníka v oboru okultních věd :). Každopádně ikdyž Dracula málo tančí s prsatýma funky kočkama, málo jede v drogách a neřídí ani jednoho Jaguara, tak film docela uteče, je v tom pár dobrých herců, pár dobrých vtipů a zas taková tragédie, jak by se to mohlo na první pohled zdát, to není když se to bere s trochou toho nadhledu, ve kterém se nese první třetina filmu :).

Černá smrt (2010)

Sean Bean a nějakej mladej jouda na výpravě za původem zla ve vesničce, která není postihnutá morem roku 1342, zatímco celý zbytek země je, no tak to je úplně podezřelé :). Ze začátku film docela slušně buduje napětí tím, že přináší očekávání něčeho pro hlavní hrdiny nevysvětlitelného, protože přece jsou to jenom obyčejní inkvizitoři :). Dokonce se může zdát, že jde o takovou středověkou parafrázi na vietnamskou Apokalypsu, když hlavní hrdinové putují za svým cílem a během toho potkávají bizarní obrazy zvířecí podstaty člověka jako jsou různé pohanské průvody a pálení čarodějnic a podobně, ale tohle bohužel přestane s tím o co ve filmu má jít doopravdy. A to je vůbec ta chvíle kdy si člověk uvědomí, že tenhle film v sobě kombinuje několik různých zajímavých motivů, ale žádný nevyužije pořádně, což je škoda, protože z toho mohla být slušná středověká Apokalypsa nebo třeba Wicker man, ale prostě se to nakonec dopotácí k takové křečovité pointě, která sama o sobě nefunguje zas tak dobře, když z ní je jen další kousek oddělený od celku. Každopádně mělo to Seana Beana, který si ale nijak zvlášť nezahrál, protože hlavní postavou byl Eddie Redmayne, mělo to taky docela "příjemně" naturalistický vizuál a několik zajímavých nápadů, ale celkově to bylo nedomyšlené a mělo to šanci být mnohem lepší.