• Krátkometrážní

Král zlodějů (1992)

Stephen Chow je diabol a jeho namachrovaný, hláškujúci, lenivý kretén s účesom typu metla je super. V tandeme s jeho oteckom tvoria riadne šialenú dvojku. Typicky Chowovsky uletené gagy sú v polovici filmu nahradené dramatickou líniou, takže tempo sa zvolní a len sem tam preletí obrazom nejaký ten fór. Našťastie sa to úplne neposerie a funguje to stále aj keď na polovičný výkon. Na záver sa to potom opäť vcelku rozbehne. Rozhodne to nie je nijak výnimočný kúsok, ale už len kvôli originálnej, švihnutej bojovej technike spiaceho Lohana sa to oplatí pozrieť.

Křížová cesta Šaolinem (1976)

Slušná Kung-Fu vtákovina. Dej sa točí samozrejme okolo pomsty, súboje sú fajn aj keď pôsobia akoby tí ľudia nebojovali ale tancovali elektroboogie. Tý drevený panáci sú pekná chujovina, princíp ich fungovania je záhada porovnateľná s UFO ( nie som expert na mechaniku, ale že by sa hýbali za pomoci tých reťazí je nemysliteľné ). podobné je to aj v sekvencii tréningu na šmykľavom povrchu , kde stará majsterka predvádza svoje schopnosti a nožičky sa jej vznášajú nad povrchom. K tomu treba pripočítať ešte nejaké kungfácke/šaolinské pindy a výsledkom sa zdá byť riadna sprostosť, ale je to celkom zábavné a svižné, takže sa to dá dopozerať bez ujmy na zdraví. A finálny súboj nesklame, čo je dôležité pozitívum.

Zombi Holocaust (1980)

Začína to dobre, šialenci, kanibali a partia kreténov špacírujúcich sa po ostrove. Akurát tých zombíkov tu veľa nie je, celým filmom sa len tak pár mihne a vyzerajú ako kanibali s leprou čo majú na ksichte nacápanú plastelínu. Gore efekty ( pitvanie a žranie ľudí ) sú dávkované v pravidelných intervaloch a majú dostatočne nechutnú kvalitu. Najlepší efekt vo filme je jednoznačne hlava zombíka rozmrdaná motorom z člna. Len škoda že všetky tie brutality boli nahustené už v traileri ktorý som videl dávno predtým a film už nemá čo prihodiť. Scenár a dialógy sú samozrejme naprosto dementné, s tým treba rátať, ale čo film fakt zráža je strašne ( a typicky taliansky ) odfláknutý, záver po ktorom už ostáva len si znechutene odpľuť, že to taliani opäť raz kvalitne dosrali.

Predátoři (2010)

Užíval som si to od začiatku až do konca aj keď je mi jasné že boj s časom tento film prehral už teraz a zabudne sa naň skôr než ja zabudnem čo som to chcel... ééé... neviem. Prakticky všetko čo tu uvidíme je zrecyklované z predošlých filmov ( napr. pád do vody ), tvorcovia neprihadzujú nič zapamätaniahodné, je tu priveľa kecov, bezcieľneho pobehovania a plazenia, proste čistý priemer vhodný na nedeľné dopoludnie. Inak, tá parta sa mi páčila a najlepší bol Fishburnov blázon. Trocha menej filozofovania o loveckých technikách a viac bezhlavej akcie by tomu asi prospelo ale ako vravím, na prvé pozretie som sa bavil a nenudil aj keď som si všetky nedostatky jasne uvedomoval.

Smrtící souboj (1983)

Ukážky z tohoto som videl prvýkrát začiatkom 90-tych rokov ale film samotný som videl až teraz, čiže o zhruba 15 rokov neskôr. Nikdy som nebol fanúšikom Wuxia filmov a Wire-Fu vôbec, supermani na špagátoch išli vždy mimo mňa a ani tento kúsok to nezmení. Dej sa skladá z takých nesúrodých scénok plných filozofických pindov o zmysle a podstate boja, k tomu klasické intrigovanie a hnusná scéna s hnusným, debilným, srandovným majstrom Kung-Fu čo poletuje po lese a búra do stromov. Pozitívum tohoto filmu sú potom scény plné absurdných trikov ( obrí ninja čo sa rozpadne na niekoľko menších ), vybuchujúcich ľudí a jednej explodujúcej odseknutej hlavy napichnutej na konári. Len škoda, že tieto lahôdky sú len také riedko osadené a rýchlo vychrlené chuťovky v úzadí všetkého toho balastu. A aby som nezabudol, malo to aj pekný hudobný motív, bol mi nejak povedomý nedivil by som sa keby bol odniekiaľ vykradnutý.

Poslední noc (2009) odpad!

Keď celú zem zamoria upíri, zastaviť ich môže len človek s hlavou slona a telom veľryby ( prípadne naopak ). Samozrejme mám na mysli Stevena Ham-Ham burgera Seagala, ktorý sa v tomto filme špacíruje tmavými chodbami a... nič iné nerobí. Robenie čohokoľvek totiž vyžaduje ohavnú vec nazývanú fyzická aktivita, čo je (mimo žrania ham, chees a iných burgerov ) Stevenova najhoršia nočná mora a tak za neho všetko odmakajú jeho parťáci. Pravdupovediac pri pohľade na Seagalovu monštruóznu riť by vzal nohy na plecia aj King Kong a Godzilla by sa s plačom zahrabala pod zem. No áno, tento film je strašná kokotina a nie je to len Stevenova vina, on je iba ten posledný klinec do jeho rakvy, aj bez neho je to nudné a stupídne viac než dosť.

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

Noooo... tak toto ma teda nijako nenadchlo. Od ruského fantasy som mnoho nečakal ( a vlastne od žiadneho fantasy) a ani som toho moc nedostal. Len sterilnú vykrádačku všetkého čo prišlo rusákom pod kosák. Hneď úvod ma znechutil v podstate doslovným kopírovaním Barbara Conana, potom strih a hlavný hrdina behá, šermuje a putuje s rôznymi týpkami čo predášajú klasické fantasy pindy. Snaží sa to pôsobiť epicky, ale je to len o tom ako pár ľudí niekam ide, potom sa rozdelia a nakoniec sa zasa nájdu. Plusové body zaisťujú slušné triky ( bitka na povrazových mostoch a záverečný ohnivý výr ) a chválihodný pokus o prenesenie slovanskej mytológie do filmu. Zlá bohyňa Morena, ale aj mená zloduchov ako Ľudojed či Krutovlad mi pripomenuli Dobšinského rozprávky, čo sa mi páčilo. Keby to tak nebol taký rozpačitý, polonudný, extraklišovitý mišmaš jednotlivých epizódiek ktoré sú veľmi chatrne pozliepané pod otrepaným námetom o pomste. Keď už hovoríme o slovanskej mytológii, miesto ďalšieho klonu Saurona by som skôr uvítal ako hlavného zloducha takého Loktibradu, to by bolo to pravé. A ten digitálny netopier hlavného hrdinu ma fakt štval, nech mi niekto vysvetlí význam tohoto tvora pre tento film.

Tunel smrti (2005) odpad!

Neskutočná sračka! Dievčatá v spodnom prádle pobehujú po starej nemocnici ( jedna sa tam aj sprchuje ), majú rôzne halušky a furt na nich niečo vybafne. To všetko v odpornom rádoby cool prevedení plnom spomalovačiek, epileptických strihov, kamerových filtrov a flashbackov. Po 20 minútach som ďalších 20 minút vydržal už len preto aby som to mohol dostatočne fundovane zdrbať. Treba však povedať že je to v podstate naozaj strašidelné, pri sledovaní tohoto filmu som fakt skoro zdochol.

Aljaška v plamenech (1994)

Seagal sa na vrchole slávy vrhol na réžiu a odštartoval tak začiatok svojho konca. Tam kde v predchádzajúcich filmoch išiel proste za pomstou, mlátiac gangsterov, sa tentoraz pustil do boja s nadnárodnou ropnou spoločnosťou a zničí ju ako nič s prstom v nose. Samozrejme, je to absurdné a čo je ešte horšie aj nudné. Steven ide, občas niekoho zabije, čosi vyhodí do vzduchu, popritom má halušky o eskymákoch a nakoniec dôjde aj na ekologický preslov. Pre grínpisákov je to ale zrejme splnený vlhký sen a pri jeho sledovaní určite vzdychajú ako pornoherečka v sendviči . To že Steven potom natočil hromadu oveľa väčších a stupídnejších sračiek zachraňuje tento film od odpadu.

Přepadení v Pacifiku (1992)

Najúspešnejší Seagalov film, mňa ale nikdy moc nebral. Teda, nemám proti nemu v zásade nijaké výčitky, len ma to pobehovanie po lodi, technické serepetičky a zameriavanie riadených striel bohvieako extra nebaví. Tommy Lee Jones ako rockerský psychoš je super ( a Steven ho kvalitne zmasakruje ), nejaké to násilie, streľba a výbuchy tiež, ale na celom filme ma vždy najviac bavili odhalené kozy Eriky Eleniak. Keby tam tak pobehovala po celý čas nahá, moje hodnotenie by šlo závratne nahor.