• Krátkometrážní

Pěsti smrti (1976)

John Woo a Jackie Chan dohromady, pecka? Prdlajz! Tomu prvému chýbajú búchačky a tomu druhému zasa humor, navyše tam ani moc nehrá. Klasická schéma väčšiny Kung-Fu filmov - zlý supermajster chce vykynožiť dáky klan pretože jeho Kung-Fu je lepšie než ich. Nejaké kecy, traumy hrdinov, bitky dosť strnulé až kŕčovité, navyše je tu aj motív akéhosi debilka ktorého je potreba niekam dopraviť lebo má čosi dôležité neviemčotobolonedávalsompozor. Pozoruhodný je tu Sammo Hung s plastovým potkaním predkusom ako skrz-naskrz zlý posluhovač zlého majstra Najviac ma ale pobavila tragická scéna v ktorej jeden z hrdinov omylom prepichne svoju milú a potom ju umierajúcu drží v náručí a pýta sa jej - ČO TI JE? No, pozerať sa to dá ale zábavné to nie je.

Alf (1986) (seriál)

Nenažraný, grgajúci, plyšový emzák s prasačím rypákom ktorého človek nemôže nemilovať. Pravda ak s ním sám nebýva, to by ho najskôr zastrelil do dvoch hodín od prvého kontaktu počas ktorých by mu ten chlpáč úplne zdemoloval všetok hnutelný aj nehnutelný majetok ,vyžral chladničku a urazil susedov. Skrz obrazovku je s ním však zaručená prča. Samozrejme, nie každý diel je priamo geniálny ( ako ten s emzáckym švábom ) a postupom času humor ustupuje rodinným hodnotám, ale vtedy je už človek natoľko namotaný že si to pozrie aj tak. A ešte moja najobľúbenejšia hláška od manželov Ochmonekovcov : Trevor, existuje čosi medzi klokanom a netopierom? Ale prosím ťa, veď dnes dobre vyzeráš Raquel. Ha Ha Ha...

Vlci (2006) odpad!

Filmy o vlkodlakoch sú zrejme ten úpne najhorší hororový subžáner. Jedna dementná chujovina za druhou, v lepšom prípade len nudná, v horšom nevýslovne stupídna. Toto je dokonalý príklad. Dobrý vlkodlaci vs. zlí vlkodlaci čo chcú zabiť nejakého chlapca, lebo ON je ten vyvolený čo môže vyliečiť vlkodlakov a spraviť z nich ľudí. Zlí vlkodlaci zavýjajú, ksichtia sa, ceria zuby a sú oblečený ako motorkári. Tí dobrí sú proste len uplakaní debili. Ďalšia kokotská mytológia vyhonená z rukávu ( ako ja len neznášam a nenávidím drísty o vyvolených, všetkých ich tak nahádzať do nehaseného vápna... ) a ďalší klinec do rakvy vlkodlačích filmov. A tých klincov je už toľko, že samotnú rakvu ani nevidieť. Ani babička tasiaca brokovnicu uprostred ulice to nespasí, snáď keby tasila metlu a odletela na nej aj so zbytkom vlkodlačej famílie do... do preč!!!

Souboj Titánů (2010)

No, tvorcom tohoto filmu sa podarilo zmršiť všetko čo bolo dobré na pôvodnom snímku. Celé je to riadne zbrklé a zmätené, bohovia sú nasratí na ľudí, ľudia sú nasratí na bohov, všetci bojujú so všetkými, bohatý sú samoľúbi magori a chudobný zasa hnijú v uliciach kde neustále vykrikuje mesiáš s dredami. Do toho všetkého prichádza vyholený hromotĺk Perseus, ktorý je tiež nasratý a vydáva sa na nebezpečnú cestu aby mohol premôcť Krakena. Okrem vojenského doprovodu s ním ide aj ženská, ktorej hlavnou úlohou je furt kybicovať a dávať múdre rady čo stoja za prd. Taktiež sa k nim pridá panák z dreveného uhlia so zabudovaným sebedeštrukčným zariadením. Vrcholom je samotná medúza, oproti tej pôvodnej nosí táto digitálna podprsenku a keby nemala chvost tak by sa mohla prihlásiť do súťaže krásy. Čo je paradox, keďže by mala byť škaredá ako pohľad na zasadnutie parlamentu. Sam Worthington nepatrí medzi mojich päť miliónov obľúbených hercov a asi ani nebude. Chýbal tu Kerberos, s monštrózneho Kaliba urobili krypla s prasknutou lebkou, krakena v plnej kráse vôbec neukážu a vôbec. Ďalšia digitálom napchatá 3D kravina kde najzábavnejším momentom je spomienka na mechanickú sovu ktorá sa tu mihne v jednom zábere. Treťotriedna jarmočná atrakcia!

Invaze U.S.A. (1985)

V U.S.A sa vylodí banda trotlov s podvratnými zámermi. Vyhadzujú do vzduchu rôzne veci a strieľajú do ludí. Vybrali si ale nesprávnu planétu, pretože na tej našej sa nachádza Chuck Norris, poloboh, po Perseovi a herkulovi tretí syn samotného Dia ktorý dokáže jediným pohľadom prinútiť Bin Ládina k samovražde. Proti niečomu takému je akási treťotriedna teroristická organizácia úplne bezmocná, nečudo že ich vodca má z Chucka non-stop nočné mory. Dosť drsná béčková vtákovina, absurdná ale našťastie aj celkom zábavná. Akcia nechýba, výbuchy, hromada mŕtvych a na záver vojnové peklo pred bankou a súboj s bazukami. CHUCK OFF!!

Hra smrti (1978)

Film s Bruce Leem bez Bruceho Lee. Dôkaz toho, že ľudská fantázia je naozaj nekonečná. Producenti mali v šuflíku tri scénky s Bruceom ktoré stihol natočiť pred svojou smrťou a k nim dotočili celý film, v ktorom ho zastupuje dablér, čo sa na neho trochu ( trošku ) podobá. Nevychádzal som z údivu ako všemožne vynaliezavo ho tvorcovia maskujú, aby ho bolo čo najmenej vidieť. Vačšinou je snímaný zozadu alebo zboku, stojí v prítmí, má slnečné okuliare, nechajú ho postreliť do ksichtu takže chvíľu má hlavu omotanú obväzmi, následne podstúpi plastiku, nosí falošnú bradu či motorkársku helmu a korunou všetkého je Brucova fotka nalepená na zrkadle pod ktorou sa skvie telo dabléra. Nakoniec dôjde aj na scény so samotným Brucom, ale tie za moc nestoja a bitky v ktorých vystupoval jeho dablér boli lepšie. Keď Bruce vytiahne svoje slávne nunčaky, začne mocne kotkodákať, fakt, keby trochu zatlačil v správnych partiách možno znesie aj vajce. Jediné čo nesklamalo bol duel s Jabbarom, ktorý bol lepší než som čakal. Taká kuriózna prkotina, ale zasa sú aj horšie.

Hvězdné války podle Turka (1982)

No! Vždy keď už si myslím, že som videl tú najväčšiu debilinu pod slnkom, príde niečo ešte debilnejšie čo ma vyvedie z omylu. Ak som ešte pred nedávnom považoval za vrchol filmovej demencie snímok Robot Monster, tak momentálne u mňa kraľuje táto turecká chujovina. A podobne ako u Robot Monster aj v tomto prípade je ťažko pochopiteľné ako mohol niekto niekedy niečo také myslieť vážne. Na úvod, hned po hnusných, pastelkami malovaných titulkoch nám komentujúci hlas vysvetlí zápletku. Zlý čarodejník chce zničiť zem, ale tú chráni štít z molekúl mozgov a on sa cezoň nemôže dostať, pretože žiaden mozog nemá, čo sám zaklincuje výrokom - KEĎ BUDEM MAŤ MOZOG, OVLÁDNEM SVET!!! No, bude to zrejme pravda. Nasleduje scéna vesmírnej bitky, v ktorej vidíme hlavy dvoch pilotov, ktorý sú akože v stíhačkách a za nimi sa náhodne a nezmyselne premietajú zábery zo skutočných Star Wars. Sú zostrelený, čo sa prejaví tak, že po zábere na akýsi výbuch vystrihnutý bohvie odkiaľ sú obaja zahrabaný v piesku. Nechýba scéna v bare plnom exotov s maskami kúpenými vo výpredaji v škôlke. Uvidíme tu gumového číňana, gumového čerta, gumového kanibala a čosi medzi gumovým vodníkom a gumovou bosorkou. Korunujú to rôznofarebný plyšový medvedi a obluda čo má miesto pazúrov špagáty. Súboj so spomínanou obludou potom prebieha tak, že turecký hrdina okolo nej a cez ňu skáče na trampolíne a ona len čučí ako jehovista na vchodové dvere. Máme tu aj nepostrádatelnú tréningovú sekvenciu, v ktorej hrdinovia boxujú do skál, jeden behá s balvanmi priviazanými k nohám a druhý zasa kope do šutrov ako do lopty a tie po dopade explodujú ako granáty. Predovšetkým však neustále skáču na trampolíne v tých istých, dokola sa opakujúcich záberoch Potom musia získať papundeklový meč, polystyrénový mozog v krabici a zmlátiť tanečníkov elektroboogie. Čo sa týka onoho zlého čarodejníka, ten počas filmu nerobí nič iné len sa chvastá akými nepredstaviteľnými silami vládne, že je nesmrtelný, neporaziteľný a že doští najďalej zo všetkých. Finálna bitka plná roztrhaných plyšových medveďov je skutočným náporom na močový mechúr diváka, ktorý sa v tej chvíli krúti od smiechu ako červík. Spomenul som už múmie a robota čo vyzerá ako párok v rohlíku? Tak tí sú tam tiež. Keď potom turecký geroj začal masakrovať zlého čarodejníka, vážne som myslel že sa mi stane nehoda spojená s únikom fekálií. Skrátka že sa doseriem. Možno som to ale iba zle pochopil, vážne by som sa nedivil keby vyšlo najavo že to v skutočnosti nie je film, ale celovečerná reklama na turecký cirkus. Záverom by som chcel poďakovať turkom, svätému otcovi a príšerám z pluta, že mi umožnili zúčastniť sa. ĎAKUJEM!

Sgt. Kabukiman N.Y.P.D. (1990)

Na Kabukimana som sa tešil po tom čo som sa s ním stretol v Toxickom pomstiteľovy 4. V jeho vlastnom filme to nie je taký zbabelý alkoholik, skôr trochu zmätený policajt, ktorý však ide tvrdo po zločincoch. Od začiatku to dosť dobre šlape, humor je prekvapivo nefekálny a nekonajú sa ani žiadne brutality takže v Troma produkcii je to taká výnimka. Najvtipnejšia je scéna v ktorej sa z Harryho prvýkrát stane Kabukiman v parku, keď začal vystrájať blbosti, odfukovať protivníkov vejárom a strieľať z rukávu paličky tak som sa schuti smial. Taktiež scéna keď sa snaží premeniť, ale miesto kabukimana sa premení natučného klauna čo má ú bor plný hovadín a potom začne zdrhať na ukradnutej trojkolke, z ktorej sa neskôr stane jednokolka. Je to prča ako sviňa a scénu ukončuje automobilová havárka ktorú odvtedy Kaufman používa v každom ďalšom svojom filme. Len škoda že to ku koncu už začne haprovať, záporáci sú likvidovaný nevtipne a vôbec to vyzerá akoby sa stratili posledné stránky scenára a tak tvorcovia zbúchali improvizovaný záver v ktorom je gumová obluda zlikvidovaná spôsobom ktorý som ani nepochopil. Ešteže je tu tá Kabukimanská pecka pri záverečných titulkoch.

Zajatci robotů (1989)

Ako malý som na to pozeral s otvorenou hubou, samozrejme že som vôbec nevedel o čo tam ide, ale vtedy mi to vôbec nevadilo. Dnes som sa k tomu náhodou dostal zas a teraz už by som ocenil keby to aj o niečom bolo. Teda, efekty sú skvelé, exteriéry, interiéry, roboti, streľba, všetko je úžasné a to bez jediného digitálneho efektu. Keby to tak bolo aspoň trošku zmysluplné, mohla z toho byť kultová zábavka. Takto je to len efektný patvar. Herci asi mali v scenári: choď z bodu A do bodu B a niečo urob. Partia hrdinov bola podarená, lenže všetci hneď zkraja podochnú a ostane len jeden japončík a blondýna ktorej jedinou úlohou je tváriť sa strašne mega drsne. Taktiež chýba nejaký záporák alebo niečo také, je tu síce cyborg ktorý vyzerá ako mucha s plynovou maskou, ale ten sa len tak poneviera okolo a s hrdinami sa prakticky nestretne, nieto aby sa ešte pobili. Bezcieľne pobiehanie po chodbách, nemohúci až retardovaný dejový chaos plus namakaný vizuál a bitky robotov. No a nakoniec citát bojového Gunheda: OK Brooklyn-LETS FUCK!!

Expendables: Postradatelní (2010)

Stallone sa na staré kolená rozbehol a nedá sa zastaviť. Ak ho začiatkom 90-tych rokov kritizovali za násilie v jeho filmoch, tak po roku 2000 ho naopak za to isté chvália. Expendables je naprostým a dokonalým zlepencom každého klišé ktoré tvorcovia dokázali odniekiaľ vyšťúrať. Naozaj každá súčasť, každý kúsok deja je x-krát videný a predvídatelný na kilometre ďaleko. Tentokrát to však nekritizujem, presne to som čakal a to som aj dostal aj keď niektoré veci už sú trocha moc. Démonizovať záporákov tým že ich nechajú naskákať do ulíc a prevracať stánky s ovocím mi prišlo... no povedzme úsmevné. Najhoršie to dopadlo so Stathamom a jeho aférkou. Jeho dievča si nájde iného, on jej povie že s ním nebude šťastná a v ďalšej scéne sa z milenca stane sviňa čo mláti ženy a to všetko len preto aby mu pán Vianočka mohol rozbiť kokos. Inak je to ale fasa. Scéna v kostole bola úžasná, samá namakaná hláška. Lundgren je opäť raz za psychoša a ide mu to, Jet Li neustále narieka že potrebuje viac prachov a všetko speje k záverečnému Komandovskému masakru, behom ktorého naša partia postrieľa a vymláti celú nepriateľskú armádu za zvukov ohromných expózií. Bitky sú vymakané, krvi a brutalít je dosť, aj keď sú trochu moc okato digitálne. A do toho samozrejme hrá Creedence, na to akčný hrdinovia nedajú dopustiť.