• Krátkometrážní

Volání Cthulhu (2005)

Pozoruhodný filmový experiment, Lovecraftovským fantáziám sadne toto spracovanie ako ona legendárna riť na šerbeľ. Tá štylizácia do nemého filmu akoby z počiatku dvadsiateho storočia nie je úplne dokonalá, predsa len ten obraz prezrádza svoj digitálny pôvod a herci napriek všetkej snahe vyzerajú a hrajú dosť moderne. Nevadí, toto som si proste užíval. Dej môže pôsobiť trochu neprehľadne pretože je to celé prevyprávané formou flashbackov a flashbackov vo flashbackoch. Každopádne film plní svoj účel dokonale, má tú správnu znepokojujúcu atmosféru a dokonca pôsobí v niektorých scénach veľkolepo ( sabat v lese ). Záver pripomína zlý sen so surrealistickými kulisami a Finálne zjavenie monštra by luďom v tej dobe asi privodilo infarkt. Paráda!

Appleseed (2004)

Skvelý vizuál a slabučký príbeh ktorý sa tvári ako bohviečo, ale je to len splácanina, nie veľmi zaujímava. Tvorcovia tam nadrbali všetko čo im napadlo a je to vlastne pekný nezmysel o klonoch čo sa musia dobíjať, elektronickom mozgu a dedkoch v lietajúcich kreslách. Akčné scény sú super o tom niet pochýb.

Bláznivé poslání (1983)

To je ono! Oproti minulému dielu tento naplno využíva svoj potenciál a hustí bláznivé scénky šialenou rýchlosťou. Súboje hračkárskych robotov, na ktoré som ako malý pozeral s otvorenou hubou ma ani po rokoch nesklamali, dokonca som sa bavil ešte viac. Dôjde aj na auto rozpolené počas jazdy o pouličnú lampu, skok motorkou z mosta na kolónu autobusov, šialeného agenta FBI, rozsiahlu demoláciu nočného klubu a Kodyžak sa takmer utopí v polievke. Dejovo to moc nedáva zmysel a niekedy my nebolo jasné prečo hrdinovia robia to čo robia, vlastne celé to vyšetrovanie je naozaj zmätené a kto sa pokúsi vyznať sa v tom nevyhnutne sa zblázni. Bavil som sa za štyri hviezdičky a tú piatu obstarala nostalgia. Naozaj bláznivá misia!

Mé šťastné hvězdy (1985)

Ďalší diel hongkongskej hviezdnej série, ktorej hrdinami sú dementný zlodejíčkovia tropiaci hlúposti. Keď má polícia problém s ktorým si nedokáže poradiť, je treba nasadiť superťažký kaliber - partiu kreténov čo si nedokážu ani zaviazať topánky, ale z nejakého dôvodu sú tý jediný čo dokážu situáciu vyriešiť aj keď nič neurobia a miesto nich to odmakajú Chan s Hungom s malou výpomocou Yuena. Väčšinu filmu zaberá trapasenie partičky, nechýba povinné balenie inštruktorky, tentokrát ešte celkom znesiteľné. Akcia je na začiatku ( pekný skok autom ), menšia bitka uprostred a potom na konci kde zaujme súboj s japonskou fitnesskou. Najvtipnejšie je, keď Jackie odstrelí hlavu pandrlákovi v dome hrôzy, ale ani objednávanie jedla formou pantomímy nebolo zlé. Najlepší diel bol Víťazi a hriešnici, najhorší zasa šťastné hviezdy v akcii, toto je niečo medzi tým.

Vrah přichází v noci (2001) odpad!

Nudná giallo detektívka. Argento ma nikdy neuchvátil, v lepšom prípade sú jeho filmy aspoň brutálne a bizarné v horšom len blbé ako tento.

Halloween (1978)

Slashery nemám rád. Nemám rád ani halloween. Je to nuda. Blbé kecy, občas nejaká vražda, nuda, chlap v bielej maske, nuda, nejaké to vrieskanie, nuda , nuda , nuda... nič než nuda. Klasická nuda. Jeden bod za to že je to milník žánru a má historickú hodnotu.

Vládce temnot (1987)

Odnož satanského hororu nemám v láske ale vládca temnôt je výnimka. Diabolská rotujúca polievka, chrobáky, bezdomovci, temné posolstvo z apokalyptickej budúcnosti prostredníctvom opakujúceho sa snu a zrkadlo slúžiace na vstup kopytnatej beštie do nášho sveta. Mihne sa tu aj Alice Cooper, ktorý prepichne svoju obeť rámom od bicykla. Metafyzické debaty sú trocha neprehľadné, ale vnáša to do žánru trocha originality. Atmosféra je pôsobivá a nepríjemná, čo je samozrejme dobre a nechýba ani nejaký ten masaker s nakazenými jedincami. Klasické dielo z klasického Carpenterovho obdobia.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Určite lepšie než prvý park, je to menej rodinné, viac akčné a s dostatkom čierneho humoru, takéhoto Spielberga mám rád. Peter Stormare uštvaný bandou krpatých potvor, Tyranosaurus zožerie psa, nasraný Triceratops rútiaci sa táborom... po komatóznej jednotke konečne aj trocha zábavy!

Jurský park (1993)

Bolo to šialenstvo, reklamy sa valili z každej strany a ja som bol ochotný dať obličku aby som to konečne videl. No a potom som viacmenej krútil nosom, vo vytržení som teda nebol. Vcelku priemerný dobrodružák, na môj vkus už vtedy moc rodinne zameraný. V tej dobe som bol fanatik do dinosaurov a viac ma nadchli tie staré filmy s okienkovou animáciou než Spielbergove digitálne kúzla aj keď boli revolučné. Herci vo filme hýkali nad jaštermi, ja nie. No a záver bol o ničom. Nebol som nadšený vtedy a teraz už vôbec nie, Jurassic park sucks! Mimochodom to čo nám film ukazuje nie je Velociraptor, ale Deinonychus ( Velociraptor má pretiahnutejšiu lebku ), to ma vždycky štvalo. Je mi jasné že Raptor znie lepšie a že amíci by Deinonychus nedokázali ani vysloviť.

Projekt A (1983)

Námorníci sa púšťajú do boja proti pirátom, ktorým sa až doteraz darilo so všetkými vydrbávať, toľko k deju. Podľa mňa spolu s Police story najzásadnejší Jackieho kus. Celé to vyzerá dosť nákladne, scenár je slušný, humor po celý čas funguje ( najvtipnejšia je nahánačka na bicykloch ) a akcia je parádna. Kaskadérske kúsky sú šialené, na prvom mieste samozrejme pád z vežových hodín. Inšpirácia klasickými groteskami je zjavná, pri súbojoch sa prítomný mlátia všetkým a o všetko a hlavný dôraz je kladený na všemožné pády. Naprostá Jackiechanovská klasika.