• Krátkometrážní

Terror Firmer (1999)

Óda na sranie, zvracanie, prdenie a nakladané uhorky. Najfekálnejšia z fekálnych komédií. Tučný nahý chlap s malým vtákom pobehuje mestom, kým mu na hlavu nepadne auto, vodič ktorého nevidel na cestu lebo mal ogrcané predné sklo. Slepý režisér močí na súložiaci pár, humusácky chlap žerie hovná lyžicou posranej mŕtvole priamo zo zadku a konštatuje že to naozaj nie je čokoládový puding, tuberáckej babke furt tečú sople, do toho sa tu vraždí, vytrhávajú sa nenarodené plody z opalujúcej sa mamičky, všade samé nahotinky a všetko nakoniec vyrieši ritný plameňomet. Ku koncu už som mal tak trochu po krk všetkých tých jačiacich, krikľavo vystrojených exotov ktorých je tam väčšie než malé množstvo, ale kadencia šialených vtipov a brutálnych scén proste nedovolí vydýchnuť až do poučného záveru v ktorom nám Lemmy vysvetlí, že hermafroditi sú chudáčikovia ktorí nemôžu ani na pánske, ani na dámske záchody a musia srať do kýbla na chodbe.

Bubba Ho-tep (2002)

Elvis Presley nad hrobom a čierny prezident Kennedy bojujú proti egyptskej múmii čo nosí kovbojské topánky. Od Coscarelliho som už nič nečakal a on zrazu natočil toto! Naviac Elvisa nehrá nik menší než samotný Bruce Campbell, od ktorého som už taktiež nič nečakal a ktorý po rokoch konečne hrá v niečom čo využíva jeho potenciál. Obaja hrdinovia sa ledva hýbu takže tempo nie je práve pretekárske, ale to vôbec nevadí. Elvis s Kennedym sa bavia o tom ako démon serie na hajzli zbytky duší čo zožral a pri tom si čmára hieroglyfy. Pripojí sa aj Zorro pomstitel strieľajúci z kapsloviek a následne zomrie na infarkt. Znie to ako strašná blbosť, ale naopak je to najpôsobivejší film aký som v poslednej dobe videl, so skvelou tragikomickou atmosférou. Podiel na tom má aj skvelý hudobný motív. Campbell tu má najlepšiu hlášku od dôb Armády Temnôt ... aj taký skurvene veľký chrobák ako ty musí pochopiť jednu vec: Nikdy- NIKDY NESER KRÁĽA!! Jediná výčitka patrí tej záležitosťi s Elvisovým penisom, to si mohol Coscarelli odpustiť, je to len táká samoúčelná nechutnosť. Inak je to proste pecka, samozrejme nie pre každého, treba mať k podobným filmom vzťah. Čo povedať na záver? Thank you... thank you very much...

Columbo (1971) (seriál)

Columba som mal vždy rád, teda je to furt o tom istom, niekoho zabijú, potom na scénu vpláva ON, geniálny detektív s image ľahko retardovaného bezdomovca na svojom tragači, zavesí sa na vraha o bude ho otravovať s taku vervou, že ten sa nakoniec ešte rád prizná aby sa ho konečne zbavil. Občas som moc nepochopil ako vlastne odhalil páchatela, ale nejak extra ma to ani neštvalo. Dôležité je že sa človek baví.

Univerzální voják III: Znovuzrození (2009)

Slušné. Taká béčková vtákovina ale aspoň to nie je vyslovene stupídne a aj tá akcia je podarená. Prestrelky sú fajn, krv zo zastrelených strieka do kamery a kontaktné súboje sú riadne drsné. Samozrejme že je to lacné a na pôvodného Univerzálneho Vojaka to nemá šancu dotiahnuť, Van Damme je polovicu filmu úplná troska a tú druhú je to potom len zabijácky stroj ktorý ide a masakruje vojačikov v malebných exteriéroch akýchsi opustených budov. Vyzerá fakt strhane a rovnako je na tom aj ulízaný Lundgren, ich finálny stret je však vôbec najlepšia vec vo filme, riadne vytúrovaná, demolačná bitka zakončená peknou brutalitou. Lundgren bol ako psychopat vždy dobrý. Ruské monštrum Andrei Pittbull je nevýrazný ale akciu zvláda a pôsobí nabúchane čo musí v takomto filme stačiť. Nie je to bomba, nie je to sračka, je to lietadlo.

Total Recall (1990)

Obyčajný roboš Douglas Quaid jedného dňa zistí že on vlastne nie je on, ale v skutočnosti je Arnold Schwarzenegger a musí vymárovať hromadu fašistických kriplov aby zachránil bandu prašivých marťanských santusákov. Brutálne, úchylné scifíčko plné násilia a mutantov. Keď som to videl pred rokmi ako malý, naprosto som nechápal o čom to je a bolo mi to úplne jedno. Dôležité bolo, že sa tam všetci zabíjajú, že je tam žena s tromi prsiami, že tam ľuďom vyliezajú oči a Arnold prerazí zlému doktorovi cez hlavu kovovú tyč. Pravda, z Kuata som mal nočné mory a ani na tú Bennyho mutantnú ruku som sa nemohol pozerať. No a Arnold v prestrojení za tučnú ženskú s robotickou rozkladacou hlavou ... to je proste klasika!

RoboCop (1987)

Tak toto žeriem, je to prakticky dokonalé. Videl som to už X-krát a ono je to dokonca stále lepšie a lepšie, cynické, krvavé a nabúchané čiernym humorom. Jeto vlastne taká brutálna groteska. Kurtwood Smith ako superzáporák Boddicker podáva výkon svojho života, je naprosto odporný a zábavný zároveň. Hnusné, úchylné násilie, vtipy, absurdné reklamy a chlap kúpajúci sa v kyseline. PERFEKTNÉ!

Avatar (2009)

Pocahontas z planéty Pandora, alebo šmolkovia vs. roboti. Romanticko ekologický manifest pri ktorom onanujú hlavne hipisáci a grínpisáci. Cameron sa po Titanicu tak dlho ponáral k tomu posranému vraku až dostal Kesónovu chorobu a natočil Avatara. Trojhodinovú prechádzku po planéte, na ktorej je najpozoruhodnejší fakt, že väčšina zverov má oproti zemi šesť nôh miesto štyroch. Dejovo je to zlátanina všetkých možných klišé, ktoré filmový priemysel zrodil za dobu svojej existencie. Cameron údajne vyvolával démonov predčítaním textov Danielle Steelovej a Rosamunde Pilcherovej a tí ho potom nútili robiť hovadiny a stvoriť rasu hnusných šmolkoelfov ktorých ohrozuje zlý generál a všetci spolu nariekajú, lietajú na pterodaktyloch, jazdia na koňoch a usporadúvajú seansie na ktorých namiesto gruppensexu meditujú do rytmu. Má to v podstate rovnaký problém ako Jurský Park, revolučné (aj eď v prípade Avatara by som použil skôr výraz evolučné ) triky ťahajúce za sebou nezáživný, moralizujúci dobrodružák. Každopádne Snehulienka, Dumbo a Bambi z toho boli nadšený, Dumbo tak vehementne tlieskal ušami až si nimi rozmlátil hlavu. Jediné čo tu chýbalo je cameo Harryho Pottera, ktorý by šmolkoelfov podporil kobercovým bombardovaním z lietajúcej metly. Tá jedna hviezdička je tam za toho generála, ktorý je fakt nadupaná supersviňa a finálny zápas sním bol slušný.

Kyûketsu Shôjo tai Shôjo Furanken (2009)

Nadupaný trailer ma poriadne nadchol, zvlášť keď je to nový film od režiséra Tokyo Gore Police. Treba povedať, že tá najlepšia, najzábavnejšia a najkrvavejšia scéna je hneď na začiatku a potom to už nič neprekoná, ale ja som sa skvelo bavil až do konca. Humor je podarený a rovnako aj soundtrack ( ktorý som si musel zohnať ). Hrdinka-upírka tancuje v prívaloch krvi za doprovodu rozjuchaného cajdáku a frankensteinka lieta pomocou odrezanej ruky ktorú si prišroubuje k hlave ako vrtuľu. Je to farebné, je to bláznivé, je to zábavné, je to Gore! Režiséri sú tu síce dvaja, ale celé to bez debaty ťahá Nishimura so svojim typickým vizuálom a grotesknosťou. Po tom čo som videl zopár kúskov od Tomomatsua, je mi jasné že tento netalentovaný honibrk slúžil počas natáčania len ako brzda aby z toho Nishimura podľa svojho zvyku nespravil jeden veľký masaker.

Džošú 701gó: Sasori (1972)

Na toto som narazil úplne náhodou a nakoniec som si zohnal celú sériu. Režisér vie, podobne ako jeho ďalší japonský kolegovia, natáčať veľmi pekné až halucinačné zábery, s dejom je to samozrejme o dosť horšie. Našťastie sa tu stále niečo deje a nestihol som sa nudiť. Meiko Kaji za celý film povie dohromady možno tri vety, ale keby sa pohľadom dalo zabíjať tak ľudia okolo nej by padali ako muchy. Jej pohľad je horší ako peklo, dokonca horší ako môj učiteľ matiky, ktorý zarputilo odmietal pochopiť že moje schopnosti stačia maximálne na malú násobilku. Nejaké emócie však vydolovať z diváka nedokáže lebo je to celé vlastne o ničom, naviac s postupom času stále absurdnejšie a ona v podstate len tak chodí, mlčí a všetko okolo nej sa deje tak nejak samo. Úsmevná je scéna v ktorej jedna väzenkyňa švihne po bacharovi lopatou, tá presviští 10cm od jeho hlavy a následne ho zalejú potoky krvi. Znásilňovanie bacharov vzbúrenými trestankyňami je taktiež pozoruhodné. Hodnotenie dvíha hlavne ten vizuál, kukuč Meiko Kaji a jej pesnička.

Odvážná hyena 2 (1983)

No to zas bolo! Moje kung-fu je lepšie než tvoje... UÁÁÁÁ... aj tak by sa to dalo opísať. Kryštalicky čistý, totálny zmätok, v ktorom sú jednotlivé scény pozliepané len tak halabala, v jednu chvíľu dvaja čuráci každého mlátia, v druhej sa už na scéne pitvorí tlupa kreténov a rozohrávajú akési improvizované pokusy o humor. Hudba je vykradnutá z niekoľkých filmov ( moje meno je nikto, bláznivá misia, vtedy na západe ) a vrcholom je záverečná bitka dolepená z predchádzajúceho dielu ( to preto sa okolo bojujúcich hrdinov povaľujú telá ktoré by tam nemali byť ). Anie nie tak film ako skôr koláž záberov ktoré sa podarilo režisérovi splašiť. Pozoruhodný je plne automatizovaný dom jedného z protagonistov, len ťahá za šnúry a všetko ide samo. PS. aj ten obraz je rovnako hnusne nazoomovaný ako v jednotke, čo dokonáva neprehľadnosť tohoto patvaru!