• Krátkometrážní

Ichiban utsukushii natsu (2001)

Raz som to náhodou videl v telke a dopozeral som to až do konca. Nerozumel som ani prd, bolo to v japončine s francúzskymi titulkami a možno aj preto som si to tak užil. Podobné filmy obvykle nepozerám, ale sem-tam narazím na dielko ( obvykle náhodne, podobne ako pri tomto ) ktoré ma osloví aj keď neviem vysvetliť prečo. Proste kúzlo okamihu. Vzbudiť nejaké emócie, o to predsa tým filmom ide, no a podarilo sa.

Hostel II (2007) odpad!

Eli Roth nikdy talent nemal a toto je (aspoň zatiaľ ) jeho najhorší film. Nič sa tam nedeje, len samé pridrbané kecy, občas preložené niečím čo má diváka udržať v bdelom stave. Milan Kňažko ako ruský mafián strieľajúci cigánčatá, šilanená ženská sprchujúca sa krvou podrezaného dievčaťa zaveseného dolu hlavou a kanibal Ruggero Deodato ( kedysi slávny režisér kanibalských filmov ), to sú tri jediné svetlé okamžiky. Záver je doslova odjebaný, žiadne finále, boj o prežitie a už vôbec nie nejaká satisfakcia ako v minulom diele. Čo s tým? Vyhonený nezmysel!

Bláznivá mise (1982)

Tak som dostal strašnú chuť po rokoch to znovu vidieť. A zistil som, že som to vlastne nikdy nevidel, pomýlil som si jednotku s dvojkou a nebol som v tom sám. Každopáde tento diel funguje ako taký rozbeh, bavil som sa celý čas, len som mal stále taký pocit ako by to bolo len nejaké demo, pôsobilo to takým nedokončeným dojmom. Celý film sa rúti dopredu ako Usain Bolt keď má hnačku, čo celkom úspešne maskuje fakt, že jednotlivé scénky sú akosi rozohrané a nedokončené. Trebárs taká scéna v opere, keď je Kodyžak navlečený v kostýme imperátora Minga. Z toho by sa dalo vyťažiť viac, naši dvaja hrdinovia proste len vpadnú na javisko a hneď zasa vypadnú. Pritom Karl Maka by sa mohol vyblázniť dosýtosti, je to taký čínsky Jim Carrey. Podobne je na tom aj finále. Tie hračkárske autíčka sú ale bombové, doslova.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Keby to tak bolo drsnejšie! Volverine je tu za úplného chudáčika, na ktorého sú ľudia zlý a on je taký super-duper- hyper ultra klaďas že by mohol podobne ako Toxic avenger pomáhať babkám cez prechod (myslím cez cestu nie menopauzu ) a otvárať zaváraninové flašky zúfalým gazdinkám. Stále sa tu hovorí aké by to malo byť zviera, ale pritom je dobrotivejší ako mikuláš. Dejové zvraty a plány záporákov sú prinajmenšom debilné, všetko je nalinkované tonami klišé, sterilné ako hajzlová misa ošetrená prípravkom čo zničí 99 percent baktérií. Gambit je tam úplne na hovno, Deadpool je fajn, akcia občas slušná ( záverečný súboj na komíne ). Dalo by sa povedať, že je to film o tom ako Volverine prišiel k adamantiovým pazúrom ale zároveň prišiel o gule, tie mu zabavil plukovník Stryker a daroval ich svojej žene, ktorá si z nich urobila náušnice.

Šťastné hvězdy v akci (1986)

Kým sa naťahujú Karl Maka a Sammo Hung je to fajn, potom však zmiznú zo scény a miesto nich napochoduje partia superdebilov a rozohrajú supertrapasenie ktoré nepozná medze. Keď začnú predstierať udusenie plynom aby dostali od svojej inštruktorky umelé dýchanie tak som už myslel že zdochnem. Takú nálož ultrainfantilného, megadementného a hyperstupídneho humoru som takmer nerozdýchal ani ja. Najzábavnejší okamih bol Bolo Yeung plačúci v kine na filme s Jackie Chanom. Situáciu zachraňujú zasa Hung s Makom v blázinci a napokon konečne aj vytúžená akcia. Nová hviezdna partia je naozaj hnusná a nevtipná, tá stará vyzerá oproti nim ako géniovia humoru, dokonca aj s tým kokotom čo sa snaží premeniť kameň na zlato silou vôle.

Within the Woods (1978)

Ultra mizerný obraz ( človek miestami ani nevie na čo sa to pozerá ), halucinačné zvukové efekty, brutalita a Bruce Campbell ako zombík. Nápady z tohoto kraťasu využíval Raimi ešte roky v sérii evil dead. Jednoduché, husté, nekompromisné, skrátka horor. JOIN US... JOIN US!!!

Pán draků (1982)

Úvodná športová scéna je skvelá, vizuálne a choreograficky namakaná a aj vtipná. Potom až do konca filmu už len sledujeme trapasenie Jackieho a jeho nablblého kamaráta s ktorým chytá bažanty, balí dievčatá a strieľa z dela v dome svojho otca. Je tu ešte jedna športová sekvencia, ale tá ma už nebavila, to bolo len také nohejbalové pinkanie o ničom. Nakoniec dôjde samozrejme aj na nevyhnutný súboj so zlým majstrom a ten je slušný, len keby sa niečo dialo aj celý čas pred tým. Taká splácanina ktorú čas ohlodal až na kosť a ani vtedy to nebolo bohviečo.

Mladý mistr (1980)

V hongkongských akčných komédiách to býva tak, že všetci sa najprv debilne ksichtia a potom plačú. Tu je to naopak, najprv plačú a až potom príde ksichtenie a vylomeniny. Je to dobre alebo nie? Každopádne kedysi som na tomto kúsku frčal. Dnes už som bohvieako nadšený nebol, rozbieha sa to veľmi vlažne, postupne prituhuje, Jackie šaškuje s policajtom a jeho famíliou, zahráva sa s jeho vzácnou fajočkou, hádžu sa vzájomne do blata... No v extázi som nebol, lenže potom prišiel záverečný megasúboj a to bola teda paráda ktorá mi rozpumpovala krv. Besný, zábavný, vtipný - na toto sa čakalo a jedine to dvíha hodnotenie tak vysoko.

Odvážná hyena (1979)

Jackie opäť v úlohe nespratníka vyrábajúceho maléry a privádzajúci svojho deduška do šialenstva. Jeho výčiny sú našťastie dosť zábavné, ale najlepší je aj tak japonský podvodník pre ktorého začne pracovať. Keď sa ten degeš začal vyprávať s chlapíkom v bezvedomí a odpovedať za neho, tak som sa naozaj s chuti zasmial. Nechýba ani neodmysliteľný somrák-majster, ktorý si vezme Jackieho do parády po smrti jeho dedka a na chlapa chodiaceho o barle je vskutku svižný. Súboje sú už tradične premakané, niet im moc čo vytýkať. akurát tá scéna kde je Jackie prezlečený za ženskú a bije sa s chvastúňskym hromotĺkom bila svojou infantilnosťou do mojich úbohých zdevastovaných očí. No a ešte nesmiem zabudnúť na ten hnusný nazoomovaný obraz pre ktorý nebolo miestami ani vidieť postavy čo sa spolu bavia, to je teda fakt hanba!

Pomsta tygra (1979)

Čínskym národným športom je mstiť sa hocikomu a hocikde a hocikedy. O tom je aj tento film. Jeden majster zabije druhého, potom to oľutuje a na znak ľútosti si odreže nohu, ktorú schováva nasolenú v truhlici. Lenže Jackie prichádza a s niekým sa predsa biť musí, ešte šťastie že sú tu ďalší hajzli ktorých je možno mlátiť až budú zelený. Jackie bez humoru, ale s dostatkom podarených súbojov. Bohužiaľ je to dosť ľahko zabudnutelná vec a príliš vážna na takú chujovinu kde všetko smeruje len k tomu aby sa prítomní žltokožci mohli rúbať rukami-nohami až kým im z toho intrigovania a pomstievania dočista nejebne.