• Krátkometrážní

Pomsta tygra (1979)

Čínskym národným športom je mstiť sa hocikomu a hocikde a hocikedy. O tom je aj tento film. Jeden majster zabije druhého, potom to oľutuje a na znak ľútosti si odreže nohu, ktorú schováva nasolenú v truhlici. Lenže Jackie prichádza a s niekým sa predsa biť musí, ešte šťastie že sú tu ďalší hajzli ktorých je možno mlátiť až budú zelený. Jackie bez humoru, ale s dostatkom podarených súbojov. Bohužiaľ je to dosť ľahko zabudnutelná vec a príliš vážna na takú chujovinu kde všetko smeruje len k tomu aby sa prítomní žltokožci mohli rúbať rukami-nohami až kým im z toho intrigovania a pomstievania dočista nejebne.

Mistrův syn (1978)

Nepodarený syn dožerie svojho otca a ten ho pošle k ožranskému somrákovi ktorý ho má naučiť kung-fu. Stane sa tak, synáčik bude majstrom v opitom boxe a popritom ešte stihne prdnúť do ksichtu plešatému dutohlavovi. Rozhodne jedna z najzásadnejších Jackieho peciek. Humor funguje, choreografia je na úrovni a somrácky učiteľ roztomilý, nie nepodobný tomu zo školy hada. Jackie sa zasa chová ako hovado, je drzý, arogantný a cynický, radosť na neho pozrieť.

Stateční strážci (1978)

Klasická hongkongská sprostosť, ktorá sa berie príliš vážne a je plná debilov s nadľudskými schopnosťami, čo skáču po lese ako lietajúce veveričky. Tento snímok trpí väčšinou neduhov typických pre tieto filmy, vrátane veľkého množstva postáv ktoré šantia pred kamerou, vďaka čomu divák čoskoro dostane závrat, a nevie kto je kto a prečo robí to čo robí. Všetci vypúšťajú stupídne repliky a aj Jackie je tu za supermana, ktorý si rýchlosťou svetla urobí dierku do šatky cez oči, vyskočí päť metrov do vzduchu a v letku si vytrie riť netopierom. Najviac ma ale dostala hudba zo Star Wars, to som skoro odpadol. No a ináč je to taká vyhonená akčná nuda, kde spoza každého stromu vyskakujú číňania s nutkavou potrebou preniesť nejaký zásadný monológ predtým než sa začnú kopať do zadku.

Škola hada (1978)

Jeden z prvých filmov s Jackie Chanom čo som videl, dokonca som vtedy ani nevedel že je to Jackie (myslím že v titulkoch bol pod iným menom). Ináč klasika, mladý učeň robí výtržnosti, zlý kváziučiteľ sa po ňom vozí, na scénu sa dokotúľa starý, somrák, v skutočnosti samozrejme majster kung-fu, ktorý ho zachvíľu naučí bojovať tak, že porazí zlého majstra. Humor, akcia, pohoda, teda až na to, že Jackie prišiel o zub vďaka perfektnej kopacej technike jeho protivníka.

Den mrtvých (1985)

Vojaci a vedci sú spolu v podzemnom kryte a pekne si lezú na nervy. Vojaci sú samozrejme hovädá so zelenými mozgami a vedci zasa blázni snažiaci sa domestikovať zombíkov. Je len otázkou času kedy po sebe začnú strieľať. Však na to dôjde a bude to masaker. Páčila sa mi tá klaustrofóbia a ponorková choroba aj keď niektoré filozofické debaty by myslím neboli nutné. Keď potom príde na nevyhnutný vpád zombíkov užijeme si peknú dávku vymakaných brutalít, prestrelených hláv, usekaných končatín, čriev a zombáckich hryzancov. Treba spomenúť aj pozoruhodné experimenty hlavnej vedeckej kapacity s prezývkou Frankenstein a jeho zombie chovanca, ktorý je tu vlastne za klaďasa. Názory sú rôzne, jeden mi povedal, že je to výborné, druhý zasa že to vypol lebo sa tam nič nedialo. Ja súhlasím s tým prvým.

Noc oživlých mrtvol (1990)

Saviniho remake sa mi páčil viac než pôvodná verzia, asi to bude väčším množstvom gore efektov a hnusnejšími zombíkmi. Inak to má ten istý problém a síce že po našlapanom úvode sa to uprostred začne vliecť. Oproti originálu má taktiež pôsobivejší koniec, ktorý viac rozvíja Romerovu kritiku spoločnosti a ukazuje že ľudia sú horší než zombíci čo sa chcú len nažrať. No a samozrejme je tu Tony Todd ktorého vždy rád vidím, jeho ksicht sa na horory perfektne hodí.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Základný kameň žánru zombie horor. Uznávam tento film ako naprostú klasiku a tak vôbec, ale nejak extra sa z neho nepomočievam. Najlepší je bleskový začiatok s celkom chytrým zombie dedom, potom sa to už začne ťahať, hrdinovia sa špacírujú po dome a zombáci čmuchajú okolo. Dôjde aj na nejaké to žranie čriev, čo vtedy muselo byť šokujúce, ale ako som počul tak to bol aj fakt že hlavným hrdinom je černoch. Každopádne film oplýva depresívnou atmosférou a dávkou klaustrofóbie plus pre Romera neodmysliteľná kritika spoločnosti. Je to fajn, ale nebudem dávať vyššie hodnotenie len preto že je to klasika a že sa to očakáva, predsa len je to trochu nuda.

Drillbit (1992)

Husté undergroundové šialenstvo, polhodinový trailer na film ktorý nikdy nevznikol. Z toho dôvodu to nemá ucelený dej, len nejaké tie scénky ktoré ukazujú o čom by to malo byť, keby to bolo. Príbeh v ktorom svet zachváti epidémia AIDS a zlý doktor Hex vynájde liek/drogu ktorý však mení ľudí na monštrá. Hlavný hrdina je znetvorený magor s vrtákom v lebke, ktorý bobehuje a zabíja rockerských magorov. Rockerský magori zasa pobehujú a mlátia sa s monštrami. Celé to má skvelú undergroundovú atmosféru, amatérske ale účinné gore efekty, slušné masky, pozoruhodný soundtrack a hlavne tie kulisy! Neviem kde to natáčali, ale rozbombardované sídliská a opustené budovy boli geniálne, hlavne tá záverečná, tá bola ako z obrazu Salvadora Dalího, taká surrealistická halucinácia. No a na záver scénka s mutantom čo má namiesto hlavy riť, z ksichtu mu vytekajú sračky a honí si svojho obrieho vtáka okolo ktorého má omotané črevo z vedľa ležiacej rozpitvanej ženy! Určite stojí za to pozrieť si to, rozhodne jeden z najpozoruhodnejších amatérskych filmov.

Zmeškaný hovor (2003)

Ázijských hororov o duchoch vraždiacich cez mikrovlnku či toaster už som začínal mať plné zuby ale toto predsa nakrútil úchylák Miike tak to hádam bude nejak odlišné od zbytku. Nebolo. Teda celkom slušne rozohraté, najlepšie v scéne keď má byť jedno dievča zabité v priamom prenose pred kamerami, to som bol fakt napätý. Naopak najhoršie v nechutne tmavom závere v nemocnici, kde nebolo vidno ani prd a rozuzlenie, respektíve pointu som akosi nechápal nech som sa snažil akokoľvek. Ono je to aj tak jedno, neni moc o čo stáť, taký solídny priemer, rozhodne sú aj horšie. Japonci radi páchajú samovraždy a ešte radšej sa potom mstia zo záhrobia. Nabudúce by mohol byť naštvaný duch vo vibrátore, to by bol masaker!

Odplata (2006)

Občas slušná, ale inak priemerná japonská duchárčina so stokrát videným a použitým motívom záhrobnej pomsty. Detektív vyšetruje vraždu a zisťuje že vrahom bu mohol byť on sám, priznám sa že záverečnú pointu som nepochopil, ale to je aj tým že som už nedával moc pozor. Podľa mňa netreba vidieť.