• Krátkometrážní

Bone Sickness (2004)

Tak toto bol asi moc hustý andrgraund... alebo riadna chobotina. Splatterová amatérčina ktorá je rovnako hlúpa ako hnusná. Dejovo mi to nejako nedávalo zmysel, ale to bolo možno kvôli prasáckemu spracovaniu. Nejaký týpek trpí chorobou kostí a bravčový hároš s odpornou ofinou ( sám režisér ) alias patológ ho lieči vývarom z mŕtvol. To mu veľmi nepomáha,lebo serie krv a zvracia dáždovky. Medzitým nejaké vraždy policajtov, priateľka chorého chlapíka si predstavuje šukajúce kostry na cintoríne, duch vyhodí zo skrine šuflík v ktorom sú nejaké nahé fotky a napokon z nejakého dôvodu povstanú zombíci. Chápem že "herci" sú len nejaký režisérovi kamoši čo v tom účinkujú za kinderko, ale sú naozaj strašný a ich snaženie pripomína recitál detí prvého stupňa základnej školy. Ženská časť obsadenia má aspoň tú výhodu že ukazujú kozy a jedna aj pipinu. Musím spomenúť scénu kde si obeť pri páde z asi jedného metra zlomí nohu až jej trčí kosť a zombík čo vyskočí z bazénu je úplne suchý. Masky zombíkov sú inak celkom fajn a po domácky ukuchtené gore efekty tiež, proti tomu ja nič nemám, ale čím viac sa tu masakruje, tým je to paradoxne nudnejšie. Neustále vyťahovanie čriev a otváranie lebiek je čoraz viac nezáživné, naťahované a otravné až človek úplne otupí a je mu to fuk. Nakoniec sa do toho vložia ešte aj dáky dvaja škrati čo už tak preplácaný brajgel úplne zabilo, ale ani po smrti všetkých postáv to stále nechcelo skončiť. Finálny apokalyptický masaker s vojakmi bol síce z celého filmu najlepší, ale prišiel takpovediac s krížikom po funuse, keď sa to už vlastne nedalo oceniť a tak sa môže akurát vypchať. Takže sorry, ale toto bol asi najnudnejší splatter humus aký som videl, také Necro Files vyzerali vizuálne rovnako, ale mali vtip a ten tomuto zúfalo chýba.

Jeruzalém: Brána do pekel (2015)

Úvodná montáž s bububu monológom a popravou pekelnej máničky slušne navodí... a potom sa skoro ďalších 50 minút deje úplné hovno! Dve kravičky idú do Jeruzalemu aby spoznali pár miestnych cigošov, zatrsali na arabské disko a vyhúlili nejaký kebab. A ja mám na to viac než polovicu filmu čučať!? No potom sa rozbehne nejaký ten chaos, panika, obri v uliciach a tak, pričom vôbec netušíme čo sa vlastne deje a ako k tomu došlo. Občas pekný záber na démona s kuracími krídelkami na chrbte a držkou od krvi, ale inak stále nič moc nevidíme a v podzemnej pasáži už vôbec nie, lebo je tam podobná tma ako v tej časti tela čo je ukončená zvieračom. Trochu na zlosť, lebo je v tých lepších okamihoch vidieť premrdaný potenciál a atmosféra zhmotnených hrôz všetkých veriacich ľudí ( ku ktorým nepatrím ). Potešil záverečný twist, respektíve jeho podanie, lebo vlastne opúšťame dej uprostred všetkého. P.S. Spôsob snímania filmu skrz okuliare hlavnej hrdinky nemá žiadne opodstatnenie, snáď okrem toho že to tak celé vyjde lacnejšie, keďže vidíme len to čo postava snažiaca sa počas útoku držať pri zemi.

Cesta za pomstou (2014)

Seagalovky patria medzi tie filmy ktoré sa dajú hodnotiť len v rámci jeho vlastného vesmíru, inak by nebolo možné pochváliť nejakého herca len kvôli tomu že sa vôbec sám hýbe. Steven je proste zvláštny prípad a divák so zatajeným dychom užasnuto sleduje scénu kde sa pri prestrelke skryje za stôl ( nie celkom, na to má príliš mohutný chrbát ) a je pri tom vidieť že si tam kľakne naozaj ON sám a nie kaskadér snímaný od chrbta. Musím priznať že v takej chvíli si naozaj pripadám ako idiot že vôbec vnímam a dokonca oceňujem také veci, ale čo narobím keď za posledných 15 rokov sa Stevenovi v akcii pohybovali len zvlášť nasnímané ruky a to ešte boh vie koho vlastne boli. Inak sa mi tu ale nezdal taký tučný ako obvykle a mnohými kritizovaná briadka mu podľa mňa sekne, akurát že s ňou ešte o niečo viac pripomína Buda Spencera. No a to že je neustále nabalený ako cibuľa čo tú koženú bundu nerozopne ani pri sexe je už lepšie nerozoberať. Štandardne stupídny vojenský úvod s arabáčmi ma skôr vydesil, ale potom začne Steven Údržbár niekde v Rumunsku ( krajina béčkovým akčákom zasľúbená ) mečom rozsekávať ruských gangstrov na hovädzí Stroganov, hádzať po nich vonnými tyčinkami proti hnilobnému zápachu a ono to, aspoň pre tento krát, vyzerá že badass lámač kostí z 90-tych rokov je jednou nohou späť. Zdatne mu sekunduje istý Webster, ktorý v poslednej tretine vlastne preberie kormidlo keď Seagal zmizne zo scény aby si doplnil pár miliónov kalórií pred rozhodujúcim stretnutím. Choreografia súbojov ani kamera síce nie sú bohvie čo, ale každá akčná scéna obsahuje minimálne niekoľko fajn ťahov a záberov ktoré ju ozvláštňujú, či už tie odseknuté hnáty, upálenie skorumpovaného policajta alebo kolenačku v štýle Tonyho Jaa ( nie, Seagal ju nedá, to už by skôr dokázal Tučný Bastard z Austina Powersa ). V rámci Stevenovho súkromného vesmíru sa teda jedná o značne slušnú záležitosť ktorá nie je príliš hlúpa a má dostatok solídnej akcie.

Živý terč 2 (2016)

V prvom dieli nakopával somrák Van Damme s náušnicou bandu lovcov ľudí, v druhom sa o to isté pokúša Škót Adkins, stíhaný depresiami so zabitia kamaráta v ringu. Druhý Terč sa našťastie neserie a celý čas je k veci, najprv pár bitiek v aréne a potom šup do džungle nájsť vhodného krokodíla na kabelku za vyhraté rubíny. Akcia je inak pekná, Adkins dá občas tú svoju rotujúcu kopačku či roznožku dvom motorkám, plus pekné nedigitálne výbuchy, prehľadná kamera ( aj keď neustále spomaľovačky začnú byť otravné ) a ako bonus panoramatické zábery prírody. Hlavný záporák Knepper bol zrejme obsadený vďaka podobnosti s Henriksenom, ale dáva solídne vyčúraného "parchanta". Tak trochu som mal problém s Mitrou, tá síce drsniačku tiež zvláda, ale postaviť ju na férovku proti Adkinsovi nie je dobrý nápad, lebo je pri tom jasne vidieť že by ju okamžite rozlámal ako paličku od nanuku. Dokonca ani jej catfight s tou thajkou sa nepodaril, našťastie bol krátky a ukončený poriadnou fatalitou. Ak ma však niečo naozaj sklamalo tak to bolo finále, kde vyskočí na hrdinu niekoľko búchačov plus maskáčová Jeeja Yanin a Knepperova gorila ale žiadny extra súboj sa nekoná, len pár kopov a hotovo ( Jeeja je v zábere možno tak 30 sekúnd ). Veci ako scenár, dialógy a logiku konania nekomentujem, každý kto niekedy videl podobný film vie čo môže čakať a to aj dostane. Takže to vidím na poctivé béčko, ktoré však dieru do obrazoviek neurobí a naše nádeje sa stále upierajú na Boyku.

Our RoboCop Remake (2014)

Bizarná prerábka/paródia klasického Robocopa rozdelená na 60 scén z ktorých je každá od iných tvorcov. Epizodické filmy tradične trpia nevyrovnanosťou jednotlivých segmentov, tu sa tie lepšie nahromadili hlavne do prvej polovice filmu. Predovšetkým treba vypichnúť scénu prezentácie kartónového robota ED209, tam tvorcovia sršali nápaditosťou a vtipom a potom scénu so znásilnením, kde Robocop odstreľuje množstvo vytasených penisov, to treba vidieť. Ale aj naháňačka ( "vieš lietať Bobby?" ), scéna so suplujúcimi bábätkami, Murphyho smrť ako tanečné vystúpenie, nemocničné rošambo v štýle Horúcich Výstrelov ( neustále padanie z nosítok ) či kŕmenie Robocopa ( "jednu za mamičku" ) boli veľmi zábavné. Dokonca aj tá animovaná vložka ako dostane Robocop hračkárske auto a odíde na ňom bola tak detsky stupídna že som sa chlámal. Vrcholom boli dve fekálne scény kde Dick Jones serie do umývadla, naští Mortonovi do huby, Robocop má riť miesto tváre a všetci tam prdia. Ja viem, je to blbý humor, ale v tej chvíli som musel film pauznúť a utrieť si slziace oči, takže prečo by som im to vyčítal. Druhá polovica potom začína krívať, viaceré scény sú dosť bezradné či proste psychedelické, aj keď trebárs tá thajská pasáž kde "hrá" Dicka Jonesa stará žena a všetci sa tam na Robocopovi debilne rehocú je minimálne poriadna haluz. Za zmienku tak stojí hlavne splatter suši segment s odmaskovaním ( "možno sa tri nebude páčiť čo uvidíš" ), finálny súboj s Boddickerom ako bábkový muzikál a predsmrtné spomienky ED209 na rodinu. A Dodatková scéna kde je Lewisová prerobená na robota, Robocop z oficiálneho remaku 2014 ( taký ten štíhly, v čiernom prevedení ) vyžiera odpadky z popolnice a osemdesiatkový Robocop na neho pokrikuje - " hej, čo si zač, Batman?" Z väčšej časti je to teda podarená prča, určená hlavne tým, čo podobne ako ja poznajú starého Robocopa Naspamäť.

Osm hrozných (2015)

Nie som žiadny Tarantinovec a dobre som vedel že tých Osem Hrozných z divokého záchodu sa má troma hodinami v zaviatej chatke prekecať k postrieľaniu. Tak som teda mykol plecami že no a čo a tak nejak samozrejme som sa celý čas bavil. Každopádne ale širokoúhlejšia konverzačka asi neexistuje, do obrazu sa naraz zmestilo okrem všetkých hrozných aj konský povoz a Samuelov veľký čierny "lofas" ( vychádzam z českého dabingu ). A dokonca aj fúzy Kurta Russella, tak mohutné že museli byť zrejme zavesené na lanách ktoré neskôr vyretušovali, aby udržal hlavu nad zemou. Konverzácia kulminuje historkou o ( ako inak ) čiernej koženej cigare so žaluďom a keď sa začne strieľať je to tá očakávaná, absurdne premrštená prietrž krvi, odstrelených ksichtov a ( zas a opäť ) čiernych gulí so šedivými chlpmi. Len sa čudujem, ako som zblajzol tak dlhý film s tak primitívnym dejom a ešte spokojne pokyvoval hlavou. Aj to sa stáva.

Si jou ťi č' sun wu kchung san ta paj ku ťing (2016)

Takže v poslednom vstupe hodili opičiakovi za trest na chrbát celú horu a on tam preležal 500 rokov než ho oslobodil prechádzajúci mních, ktorý mal práve akútny problém s tigrom. Po nasadení mučiacej čelenky sa Wu Kong stáva mníchovým bodyguradom na ceste za buddhistickými zvitkami, plus sa k výprave pridajú "Čuník" ( tak si to pamätám z dabingu osemdesiatkového seriálu a inak ho zrejme nikdy volať nebudem ) a piesočný mních. Hlavnou záporáčkou je tentoraz sexy čarodejnica Gong Li, ktorá má už tradične chuť na mníchove mäsko, pretože údajne dodá konzumentovi nesmrteľnosť. Druhý diel nie je taký zbesilý a viac sa snaží o príbeh než lietacie digiorgie, možno aj vďaka tomu majú triky a hlavne animované zvery vyššiu kvalitu. Popravde, neustále "šálenie" a zvádzanie mnícha intrigánskymi démonmi bolo v seriáli pomerne otravné, ale tu to našťastie nemôžu príliš preťahovať. Opičiak už nie je taký puberťák ako minule, naopak sa snaží brať svoju úlohu zodpovedne a v tom práve spočíva jeho tragédia, pretože on svojim ohnivým superpohľadom síce rozpozná zamaskovaných démonov, lenže mu to nikto neverí a myslia si že zošalel. No a keď potom na ulici zabije malé dieťa ( v skutočnosti maskovaného démona ) tak mníchovi rupnú nervy a pošle ho do prdele. Musím povedať že to fungovalo dosť slušne a taktiež scéna s kráľom čo pil deťom krv aby zmiernil svoje prekliatie. Záverečné rošambo s obrovským megahyperkostlivcom bolo potom parádne rozšupnuté a trikovo nabúchané, takže konečný dojem je jednoznačne pozitívny. Čo ma sralo bola maska vyziabnutého čuníka, to už ten z 80-tych rokov vyzeral lepšie. Inak, podobne ako v prvom dieli aj tu som po celý čas tajne čakal na jednu vec a nakoniec to predsa len dali a do záverečných titulkov zaznela zvučka z klasického seriálu. Čo sa mňa týka, som navnadený na trojku.

Si jou ťi č' ta nao tchien kung (2014)

Aj ja patrím k tým čo kedysi videli seriál Opičí Kráľ na obrazovke Československej Federatívnej televízie a pripadalo im to ako zjavenie z vesmíru. Táto filmová verzia ( ktorá zachytáva Wukongove počiatky a "kariéru" na nebesiach ) je zatiaľ najveľkolepejším spracovaním a oproti iným epickým čínskym fantasy má tú výhodu že dej je jasne daný a nepustí, takže nie je tak jednoduché utopiť ho v drístoch a nude. Teda aspoň za predpokladu že sa ho tvorcovia budú držať. Áno držia, aj keď niektoré veci samozrejme vynechávajú, iné pozmeňujú ( Wukong sa v predlohe vydáva na cestu za učením kvôli strachu zo smrti, tu kvôli šetreniu časom za ním dôjde majster sám na pokyn Nefritového cisára a odvedie ho na výcvik ) a niečo zas pridávajú, konkrétne celú tú zápletku s pomstou démona ktorá rámcuje celý príbeh. Čínske digiefekty sa stále nemôžu plne rovnať Hollywoodskym, poletovanie, divoké kúzla a zbesilá deštrukcia sú uspokojivo bombastické, na druhej strane animované potvory vyzerajú proste ako hračky made in china, hlavne tie dračie kone a záverečný zlatý King Kong. Čo mi vadilo je že väčšina diania je strašne mechanická. Najviac to asi kričalo v scéne z podmorského paláca kam Wukong proste napochodoval, zobral si čo chcel a zasa vysmahol. A vyložene ma štval Chow Yun-Fat ako Nefritový cisár, čo bol strašný bambulo, stále sa priblblo usmieval a zrejme by pokojne nechal Wukonga aby sa mu vysral rovno na hlavu. Tento sucho nezainteresovaný prístup sa zlomí až v poslednej štvrtine kde sa démonom oklamaný Wukong poriadne naštve a ide rozboriť nebesá, z čoho je konečne cíťiť nejaká uchopiteľná motivácia postavy. Takže globálne vzaté, táto adaptácia je fajn velkolepá, a svižná, ale k dokonalosti ( ktorú si samozrejme každý predstavuje inak ) jej čo to chýba. Film končí uväznením Opičiaka po horou a jeden pohľad na chrbát prichádzajúceho mnícha vyčarí úsmev na tvári fanúšika spoľahlivejšie než čokoľvek predtým. P.S. opičiaka Sun Wukonga hrá bojová superstar Donnie Yen čo je úplne jedno, lebo ho pod maskou aj tak nepoznať a akciu vzhľadom k povahe filmu obstaráva hlavne digitál.

The Mildew from Planet Xonader (2015)

Ani maníci z Necrostormu ma tentoraz nepotešili. Má to byť akési osemdesiatkové béčkové retro o mutujúcom hnuse z vesmíru čo mení ľudí na zabijácky puding. Väčšina filmu sa odohráva v jednej miestnosti, s občasnými výletmi do druhej cez spojovaciu chodbu a onen dojem osemdesiatych rokov sa snažia navodiť pomocou volebného plagátu s Reaganom na dverách. Dej nestojí za nič a herci sú skutočne mizerný, takže jediné čo to môže hodnotenie zdvihnúť hore sú očakávané gore efekty na ktorých stál Adam Chaplin aj Hotel inferno. Z nakazených osôb vytekajú rôzne gebuziny, zelené grcky a rozplizávajú sa na prívarok s vajcom, ale je to až prekvapivo nevzrušivé a nepríliš zábavné. Veľmi obmedzený priestor v ktorom sa film odohráva má určite kravský podiel na nepríjemnej statickosti v štýle televíznej inscenácie. Občas nejaký vtip typu vypálenie očí v snahe neutralizovať vírus, plus pár detailov ako šialený senátor na kokse či verný zombie vojak zaujmú, ale inak to priam kričí tragickým premárnením litrov kečupu a slizu bez nejakej pointy a záverom do stratena.

Duchotřesení (2012) (TV film)

Vyhol by som sa tomu oblúkom, pretože obludný názov Duchotrasenie jasne odkazuje na tradíciu notorických televíznych hovadín ako Pavúkotrasenie, Žraločie Tornáda a Mačkoprsky. Ostatne Asylum a SYFY sa neustále preťahujú o to kto natočí bizarnejšiu chujovinu. Lenže, tak ako niektorých ostatných aj mňa k pozretiu zlákal ten fúzatý fazuľový nezmar Danny Trejo v propagovanej úlohe drsného školníka. Samozrejme že to k ničomu nebolo, Danny tam síce bol a udatne ceril zubiská, ale väčšinu filmu vlastne len búšil do dverí, lebo ho duchovia zamkli v kumbále. Tohto školníka mali poriadne nasrať! Problém filmu je v tom že všetko robí strašne polovičato. Vážny horor to nie je, výrazne ťahá ku komédii, ale stojí tak na pol ceste k hocičomu a strašne si žiada pritlačiť na mop. Sú tu niektoré uletené atrakcie ako zombie žaby, lietajúce tričká a obživlé rytierske brnenie čo by mohli vytiahnuť zábavu vyššie, ale nevytiahnu lebo tu tvorcovia narazia na strop svojej predstavivosti, respektíve toho čo majú povolené a tak to proste vždy všetko len utnú ( najdotiahnutejšia bola snáď scéna kde tlsťocha zmačká miestnosť, ale to zas bolo až moc surrealistické v kontexte so zbytkom filmu ). Moc tomu nepomáha ani panický strach ukázať nejakú krv, čokoľvek čo zvestuje nejakú formu deštrukcie ľudského tela je natvrdo odsúdené odohrávať sa mimo záber. Trebárs scéna so "škripcom" končí jednoducho záberom na otáčajúcu sa kladku a vybuchujúca hlava len ako tieň. Hlavný bubák bol vyškerený retardovaný páprdo ktorý by dohnal človeka k samovražde len svojim dementným rehotaním, jeho rapavá pomocníčka s hnusnými zubami na tom bola lepšie. Asi najvtipnejšie bolo keď na záver vyskočil nahý Trejov duch a vytrhol záporákovi srdce. Preplácaná kravina, ktorá by chcela všeličo a nedosiahne nič.