• Krátkometrážní

The Boy (2016)

Tento Chlpec ma poväčšinu času solídne bavil/strašil. Jednoduchý námet s dievčinou čo príde na sychravú samotu do anglicka strážiť dieťa, ktoré je ale porcelánová bábka, lebo originál zomrel už pred 20 rokmi. Hrdinka je teda sama ( majitelia si potrebovali odskočiť do "kúpeľov" ) v strašidelnej barabizni a bábka ku ktorej sa má chovať ako k živej naozaj začne vykazovať známky života. Bolo zaujímavé sledovať ako dievčina postupne prechádza rôznymi fázami od úžasu z absurdnosti situácie, cez zdesenie že niekto po nociach obsmŕda okolo a pocitu že jej preskakujú zrnká v makovici až po akceptovanie že ten keramický bastard skutočne nejakým spôsobom žije. Nie je to síce spracované nejako zvlášť geniálne, ale stále tam fungovala ponurá atmosféra domu na ktorý sa aj holuby boja srať v kombinácii s istou nepredvídateľnosťou ako sa to vyvinie. Teda okrem linky s hrdinkiným chrapúnskym expriateľom čo si to priserie ako veľká voda a začne robiť dusno. Tam bolo jasné čo sa musí stať a aj sa to stalo. Finále sa inak rozbehlo veľmi dobre, lenže potom nastal zvrat ktorý môj osobný zážitok z filmu úplne dodrbkal. Celý čas sa precízne pomaličky niečo buduje, len aby tam nakoniec prdli stupídnu naháňačku s retardovaným maníkom, ktorého v závere samozrejme len tak ležérne zapichneme aby nemusel byť tak úplne mŕtvy. Väčšine ľudí to asi zjavne nevadilo, ale to podvratné finále robí zo všetkého predchádzajúceho diania úplný nezmysel a blábolenie o hovne. A preto viac ako dve nedám, lebo ma nasrali.

V zajetí démonů 2 (2016)

Úvodná "hravá rekonštrukcia" Amityvillského prípadu ma bavila a London Calling uviedol na scénu novú rodinu na holenie, respektíve strašenie. To ctí všetky tradície ako trasenie posteľami, samovoľné pohybovanie hračiek a deti hovoriace hlasmi starého tuberáka čo 40 rokov fajčil gumáky. Strašidelných atrakcií je veľa a väčšina z toho je očakávaná klasika, ale niektoré sú aj celkom zaujímavé, trebárs scéna tieň a obraz zubatej mníšky či zmena psa na vysokého kostnáča. Paradoxne práve tieto najviac zapamätateľné momenty kazia hororovú náladu svojou rozjuchanou komiksovosťou a príliš okatým CGI prevedením. Bezcitné hustenie klišoidných či animácky cartoonových bu-bu-bu momentov príliš nevydesí a navyše aj ten príbeh sa tradične prepadáva do močiara plného demencie a špenátu. Finále je kopa hovna a ústredný démon Valak úplný kretén. Hrdinovia v najvypätejšej situácii vďaka značne nepravdepodobným indíciám vytiahnutým priamo zo zadku zistia že im niekto z onoho sveta podstrčil pod nos bieleho koňa v podobe prízračného dedka čo hryzie deti svojim riedkym chrupom. Démon spriada extrémne komplikované plány hodné poručíka Colomba, ale po vyslovení svojho mená ( ktoré vám povie na požiadanie ) proste zmizne v obláčiku dymu, to si zo mňa asi len pán Wan usiera. A určite aj v scéne kde odborníci na paranormálno po všetkom čo tam zažili a videli prídu kvôli záberom na dievčatko rozhadzujúce taniere po kuchyni k záveru že to bol celé iba podvod. Tak stupídne dejové barličky kvôli mrzkému a rádobydramatickému efektu nežeriem rovnako ako ten špenát. Jeden bod za to že sa film nevlečie a druhý za Patricka "Sovu" Wilsona a jeho číslo s Elvisom.

Očista (2013)

Ako prvé je treba akceptovať ústrednú myšlienku že ak jeden deň v roku necháme ľudí beztrestne vyčíňať a vraždiť, tak kriminalita v ostatných dňoch klesne na nulu a ekonomika porastie ako Černobyľský vinič. Horšie je že keď to teda prijmeme ako hypotetický základ béčkovej story nebude nám to moc platné. O politiku bizarnej kváziutópie tu totiž nejde, celé je to len o "klasickom" komornom súboji nevinnej rodinky s bandou psychopatov čo sa dobýja do ich domu. Väčšinu deja teda zaberá blúmanie tmavými izbami s vytreštenými očami, ale nuda to našťastie nebola. Samotná konfrontácia bola potom zvládnutá fajn krvavo a s extra dávkou adrenalínu, akurát tvorcovia nedokázali žiadnu nahnutú situáciu riešiť inak než neustálym zachraňovaním odzadu, ktoré sa stávalo až komickým a nakoniec som len počítal že kto ešte ostal v zálohe aby sa zrazu zázračne objavil a skolil špatoša odzadu. Groteskne pôsobili aj susedia terminátori čo s plechovými ksichtami kosili dobyvateľskú čvargu že by Schwarzeneggerovi vypadli oči. Záver bol ale uhraný dosť dobre, zvlášť ako to tá mrcha dostala stolom do rypáka. Hlavný záporák bol uhladený kretén fakt na zabitie, ale zgegol dosť sucho. Nuž dalo sa, nie že nie.

Geometria (1987)

Zábavný kraťas o chlapcovi ktorý vyvolá diabla aby mu pomohol neprepadnúť z geometrie. To je logické, ja sám viem že to bez intervencie všetkých síl pekelných proste nejde. Podľa mojej teórie sú totiž všetci učitelia matematiky úchylný sadistický cenobiti, ale to len tak na okraj. Nakoniec však chlapec zistí len to že nad satanom a geometriou vyhrať nejde a v každom prípade skončí v kotly vriacej smoly kde ho bude olizovať banda plesnivých biskupov. Solídne atmosférická a k tomu vtipná záležitosť z ranného obdobia Guillerma del Tora. P.S film sa už dá našťastie vidieť aj v lepšej verzii než tu opisuje zbytok komentárov, v tej pôvodnej naozaj miestami nevidno ani prrrd.

Rezistence (2015)

Vezmem to v rýchlosti, videl som to už pred nejakým časom a o chvíľu zrejme úplne zabudnem o čom to bolo. Jednotke som sa vysmial za vykreslenie nezmyselného sveta rozdeleného na frakcie podľa cností a limonádovú romantiku, ale taktiež som poznamenal že sa to nakoniec dalo zniesť bez väčších problémov s integritou čriev. Dvojka je na tom celkovo o niečo lepšie, karty sú rozdané, expozícia sa teda môže preskočiť a ísť rovno na vec. Shailene Woodley chválim uličnícky zostrih ktorým sa vymedzuje voči ostatným nudným hrdinkám a potvrdzuje to tým že ako prvá začne rozdávať rany. Film si to celkom svižne serie, akurát tie dejové zvraty sú niekedy značne krkolomné keď prichádzajú s niekoľkoúrovňovými zradami/nezradami, ktoré možno dávajú zmysel a možno nie. Na to srať o tom sa mi až tak premýšľať nechce, ale záverečné odhalenie dômyselne ukrytej pravdy o celom tom systéme bolo vskutku úsmevné, jedno z tých pri ktorých si človek povie že je naozaj nutné si strčiť hlavu do riti aby objavil Ameriku. Takže to bolo v zásade fajn a aj tie Matrixoidné snové sekvencie boli tentoraz naozaj efektné. Ale čo s tým ďalej... neodvážim sa ani hádať.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Prvý Labyrint bol prekvapivo fajn bezlásková teen sci-fi a dvojka ešte o niečo lepšia. Dôvod je jednoduchý, film proste nedáva moc priestoru na premýšľanie lebo hrdinovia sú po celý čas plne zamestnaný útekom pred... vlastne celým postapo svetom, diabolskou organizáciou ZLOSIN počnúc, zombíkmi v stokách pokračujúc a ľudskou čvargou v ruinách miest končiac. Plus búrka s bleskami z ktorých by sa človek naozaj posral. Vizuál aj akčné scény sú tak ako v jednotke vizuálne pôsobivé a tak drsné ako to len mládežnícka povaha filmu dovoľuje. Čo som trochu nechápal je prečo boli zombíci z nákupného centra maskovaný ľudia a tí z kanálov zas digitálne animovaný. Inak ale naháňačka s digi zombíkmi skrz "zlomený" mrakodrap bola asi top scéna. Ako som povedal, vysoká rýchlosť sledu udalostí zabraňuje nude a prílišnému premýšľaniu o celkovej logike a vývoji deja pozostávajúceho z opakujúcich sa epizód, kde v každom "checkpointe" kam hrdinovia dorazia ich nejaký zradca "práskne" ZLOSINOVI. Najhoršie na tom je ale fakt že čím viac sa dozvedáme o pozadí udalostí, tým nezmyselnejšia je celá tá záležitosť s labyrintom o čom bol celý prvý diel. Možno sa to v ďalšom diele ešte nejako dovysvetlí, ale zatiaľ to vyzerá tak že strkanie detí do bludiska s obludami nemá s primárnou snahou ZLOSINU o nájdenie lieku na zombie nákazu za každú cenu vlastne žiadnu spojitosť a tým pádom sa stáva absurdným. P.S. romantická línia je až na nejaké náznaky stále nerozvinutá a za túto pohlavnú zdržanlivosť majú tvorcovia u mňa nezanedbateľné plus.

Labyrint: Útěk (2014)

Takže ďalšia pubertálna sci-fi sága kde násťročníci vzdorujú absurdne obludnému/obludne absurdnému svetu dospelých. Tentoraz je to o parťičke chlapcov bez pamäti, hodených do akéhosi opulentného labyrintu plného príšer a s lúčkou uprostred. Netušia čo a prečo sa stalo ani kto sú oni sami, ale celkom sa tam zabývali a spokojne by si asi žili až do smrti v platonickej (aspoň zatiaľ) gay komunite, keby k nim jedného dňa nepribudol chytrák čo je podobne ako had z biblického raja chytrejší než ostatné zvieratká. Aby aj nie, ten katalógový fešák má totiž temnú minulosť. Čo poteší že je to celé k veci a bez akejkoľvek romantickej zápletky! Fakt, tínedžerský film BEZ ROMANTIKY, nerobím si kozy ani vtákov z plastelíny či bobra z krupice. Takže to nenudí zbytočnosťami ani neprudí hormonálnym drístaním, neustále sa meniace bludisko je taká kamenná verzia toho z filmu Kocka a biomechanické príšery zvané rmuti vyzerajú dosť parádne hnusne. Naviac akcia je zmáknutá a v rámci istých pochopiteľných parametrov aj dosť drsná. Jediné dievča v parte je potom až zarážajúco nepodstatné pre čokoľvek čo sa deje, takže jej úloha sa má zrejme prejaviť až v ďalších dieloch. S tým súvisí aj ďalšia vec a to je že sa v závere síce dozvieme kto a prečo to celé zorganizoval, ale konkrétny zmysel to labyrintu proste nedáva. Skritizoval by som ešte aj scénu so "zlým" chlapcom vo finále, ktorý zrejme len tak bez všetkého prejde skrz kamenné steny čo sa predtým uzavreli, aby ešte na poslednú chvíľu urobil kŕčovite zbytočné vzrúšo. Ale inak v poho, uvidíme čo bude nabudúce.

Krotitelé duchů (2016)

Okolo nových Ghostbusteriek sa už pred uvedením roztočil taký shitstorm až človek veril že to proste MUSÍ byť ten najhorší film vo vesmíre, inak sa asi nebesá obrátia naruby. Také zlé to samozrejme zďaleka nie je, len sa treba vyvarovať akéhokoľvek porovnávania s klasikou, lebo nová verzia v tom prípade prehráva svoj boj vo všetkých kategóriách a to vrátane vizuálnej. Ale k tomu sa dostanem, minimálne prvá polovica filmu, teda ako sa dali krotiteľky dohromady ma vlastne bohovsky bavila, vtipy, hláška, narážky a tak vôbec. Trebárs to ako ich riaditeľ pantomimicky vyfakoval z univerzity ma dostalo. Naviac ústredná štvorka to ťahala prekvapivo dobre a dokonca aj tá Leslie Jones bola fajn buransky zábavná a nie stupídna uvrešťaná krava ako sa zdalo z traileru. Potadiaľ v podstate viac než dobre, v druhej polovici mi to však kazila nezaujímavá akcia a hlavne ústredná zápletka s pošahaným imbecilom čo chce vládnuť duchom a zničiť svet, to je skôr zápletka pre Skubyho Dú. Už som len čakal kedy záporák vyhlási že by sa mu to bolo podarilo, nebyť tých sprostých decák. A obligátne digitálne monštrá, akokoľvek drahé, už vo mne proste nevzbudzujú vôbec nič. Tu by chcelo ubrať plyn a vymyslieť niečo iné než obrovské lietajúce cirkusové nezmysly. Predovšetkým ma sral ten drak na koncerte, toto nie je Hobit, sakra! Ale aspoň že to Ozzy pekne zaklincoval a Nafúknutý panák predsa len potešil. Inak, zaujímavý nápad boli tie falošné okraje filmu cez ktoré "pretekali" efekty. Nakoniec by som ešte spomenul postavu ktorú väčšina ľudí pochválila a to blbého blondína Hemswortha. Mal síce solídne flegmatické mámtovriti hlášky, ale tu by som jeho ignorantskú megaimbecilitu opäť nehnal do takých extrémov, lebo začal byť po chvíli vážne na zabitie. Čo sa týka cameí pôvodného obsadenia, až na taxikára Aykroyda sadli.

Apex (1994)

Dodnes som nejako nepobral tú zápletku, asi vážne nedáva zmysel. Že vedci vysielajú naspäť časom na prieskum po zuby ozbrojených robotov naprogramovaných zničiť všetko čo im príde pod kanón je proste hovadina, takisto ako úvodná reč o sterilizácii obyvateľstva v oblasti výskytu časových paradoxov. Nie úplne prehľadné zauzlovanie časovej kontinuity dodáva ale na druhej strane filmu istú atmosféru a deju dovoľuje ozvláštňujúce scifácke klikyháky, ako náhle miznutie ľudí v rámci čistenia paradoxu. Inak je to typické 90-kové béčko, kde drsňáci v postapo budúcnosti bojujú proti vraždiacim plechovkám trpiacim tzv. syndrómom Starwarsovského stormtroopera. Proste trafiť čokoľvek pre nich znamená vypáliť najprv tak sto rán niekam do riti. Našťastie je ten film plný efektných výbuchov a nenudí ani v neakčných scénach, takže sa dá pozrieť aj dnes

Úžasný Bulk (2010)

Nóóó, nebola to taká prča ako som očakával, ale každopádne si táto "paródia" na Hulka zaslúži svoje nečestné miesto v obludáriu. Jeho výtvarné spracovanie spájajúce živých ľudí s animovaným okolím je totiž vskutku unikátne, predovšetkým autá sú až neuveriteľne detinské kresbičky a na "hercoch" bežiacich na mieste s pridaným ubiehajúcim pozadím sa proste nedá nesmiať. Ak pominieme celkovú vizuálnu smiešnosť, tak ma však väčšina filmu vlastne príliš nebavila. Poriadne to vytúrovala až niekedy v polovici prvá naháňačka s Bulkom čo vyzeral ako zmutovaný gumový medvedík s chronickou zápchou. To ako počas behu od seba odhadzoval autá sa nedá veľmi opísať, snáď len ten záber ako jedno letiace auto rozpučilo policajtku a menilo pri tom svoju veľkosť, takže pri dopade bolo dokonca menšie než ona. Počas finálnej zbesilej jazdy uvidíme okrem iného aj gekóna s noutbúkom, Nautilus i Luigiho na padajúcej bombe. Z obsadenia stojí za zmienku holohlavý detektív čo mi silne pripomínal Tora Johnsona a nemčúrsky záporák, ktorý zasa pre zmenu vyzeral ako dvojník Richarda Genzera. Ono sa to snaží zo všetkých síl zaujať práve tou svojou extrémne prehnanou shitovosťou, ale funguje to len z polovice, lebo skutočných vtipov tu na necelých 80 minút príliš nie je a tie úboho animované retardované psy a opičiaci to sami neutiahnu. Ale treba uznať že spojovanie jednotlivých dielov vesmírnej stanice nebolo ( a nebude ) nikdy erotickejšie.