• Krátkometrážní

Mutronics (1991)

No jasné, keď som bol ešte žiak základnej školy a uvidel tie úžasné obludy na obale, nebolo mi viac treba. A keď sa tam potom začali všetky tie zmutované držky márovať tak som bol vo vytržení. Po rokoch je mi už jasné aká je to blbina, ale môj postoj sa inak nezmenil. Zlá fuj-fuj apoločnosť Chruňos sa snaží ovládnuť svet pomocou Zoanoidov a zastaviť ich môže ibať superzbraň Guyver ktorá sa pricucne na ksich jedného nie príliš šikovného chalana. Z toho sa tak stáva morfujúci supermlátič. Najväčším tromfom filmu sú samozrejme roztodivný mutanti ktorých môže Guyver využívať ako fackovacích panákov a boxovacie vrecia. Choreografia akčných scén je typická pre americké bojové béčka tej doby, teda dosť príšerná, ale bojový um si vynahradzuje srandou ( ako keď tá japonka majzne mutanta po gebuli a on sa zvalí na zem so zvukom padajúceho stromu ). Ono, celý ten film je pojatý dosť parodicky, tvorcovia sa snažia všetky nedostatky prebiť dementnými fórmi a záleží len na divákovi či sa bude spokojne tlemiť( ako ja ), alebo tú strašnú chobotinu zaraz vypne. Nasieracie tendencie má samozrejme hlavne ten rapujúci černoch ovešaný reťazami. Mark Skywalker Hamill je v titulkoch uvedený hneď na začiatku, ale má tu len vedľajšiu rolu a skončí ako zmutovaná kobylka. Zato taký Berryman nesklame, ten chlap vyzerá ako Zoanoid aj bez masky takže je ideálnou voľbou pre šéfa gagu mutantov. Ukričaný štek tu má aj Linnea Quigley ktorá bohužaľ netradične neukáže kozy a Jeffrey Combs sa objaví ako dr. East, čo ma teda dostalo. A zmení sa na kozla. Celý ten mutantský manga nezmysel si pekne frčí a sklamal ma jedine záverečný boss ktorý je nezmyselne veľká a komicky neohrabaná bandaska pozliepaná z častí rôznych živočíchov ktoré k sebe vôbec nepasujú. Pôvodný japonský anime seriál som nevidel, ale na túto lahôdkovo brakovú chobotovinu určite nemá.

Clona (2008)

Rákosníckym bubákom sa podarilo dobiť svet. Zatiaľ čo Americké a Európske strašidlá sú samí zaprdený burani čo sa skrývajú v skriniach a smrdia naftalínom, šikmáči aj po smrti idú s dobou a na pomstu živým využívajú moderné prostriedky. Obvykle prenesú svoju nekonečnú zlobu na nejakú bežnú vec ako mobil, ponorný šľahač alebo venušine guličky a skrz tieto hračky potom buzerujú svoje obete. V tomto prípade sa médiom stáva foťák v ktorom sa zjavuje nasratá exmanželka v extrémne originálnom stvárnení čiernovlasej, mŕtvolne napudrovanej japonky v nočnej košeli. Na fotkách sú šmuhy - bububu. Zo všetkých amerických remakov ryžových ghoststories je tento najnudnejší, najzbytočnejší a ešte aj najhoršie zahratý. Pár ľakačiek v podobe lacných digitálnych čmáranín suplujúcich sfetovaný prízrak mŕtvej semetriky určite nespôsobilo že by moje spotené polky vibrovali od hrôzy. Záverečná pointa celkom slušná, zbytok úplný prdlajz. Muaj-Thajský originál som nevidel a ani po tom netúžim, ázijských technoduchov mám tak akurát dosť.

Room 6 (2006)

Taký televízne vyzerajúci hororík ktorého pointa bola jasná už od úvodnej búračky. Predsa len som už videl pár filmov pokúšajúcich sa o to isté, najlepšie z nich boli zrejme Fulciho Dvere Do Ticha. Hrdinka pátra po priateľovi ktorého po karambole odviezli podivný sanitáci do neexistujúcej nemocnice, kde mu sadistické sestričky stále berú krv aby ju mohli chlemtať pri lesbických orgiách v kumbále na metly. Pátranie sťažujú rôzne skriplený démoni ktorí sa hrdinnej dievočke zjavujú aby jej zvestovali dôležité posolstvá typu "nenájdeš ho - pridaj sa k nám" a tak podobne. Najlepšia scéna bola tá s agresívnym somrákom, to malo celkom šťavu, naopak záverečné stretnutie s pár vymletými zombíkmi už za veľa nestálo. Tvorcovia sa ma snažili miasť celou tou historkou o prekliatej nemocnici, ale napokon aj tak muselo nevyhnutne dôjsť k onej pointe ktorú som predpovedal hneď na začiatku.Asi som skrátka dobrý, mňa nenachytajú. Ono to nie je celkovo zas také zlé, dá sa to dopozerať.

Vysaj si (2009)

Neúspešnej emáckej kapele sa konečne začne dariť až keď "feťák z pekla" premení basáčku na upíra. Prečo? Lebo upíri to vedia rozpáliť. Iggy Pop ich varuje, ale nakoniec sú z nich upíri všetci, na veľkú radosť Alice Coopera ( Ten chlap musí pri sebe zrejme nosiť ploskačku s octom aby vedel furt hádzať tie svoje kyslé ksichty ) . Tento Suck je zvláštny film pri ktorom som si celý čas hovoril že je to taká blbosť o ničom, ale napriek tomu som to v pohode dopozeral a ešte sa debilne usmeval ako smajlík Forresta Gumpa. Tvorcovia sa s tým celkom slušne hrajú, nasadzujú pozoruhodný vizuál ( napr. to animované auto v cestovných prestrihoch) a prihadzujú bonbónik ( alebo hašlerku ) v podobe prestarnutého, ale stále čertovsky zábavného Malcolma McDowella ako lovca upírov Eddie van Helsinga. Odporúčať to nebudem, ale odrádzať tiež nie.

The Devil's Tomb (2009)

Špeciálna, elitná a maximálne superdrsná jednotka pod vedením Makového Kuba Puding Džuniora sa musí stretnúť s prastarým diabolským zlom čo straší dole v pivnici. Ono by to akože mali byť nejaké archeologické vykopávky, ale sú to len klasické chodby kde sa váľajú haraburdy. Špeciálnosť špeciálnej jednotky spočíva už tradične v tom, že sa všetci tí špeciálny špecialisti ( ktorým by človek neuveril ani to že by dokázali zlikvidova osie hniezdo ) špeciálne rýchlo poondia a začnú panicky bláboliť. Plusové body treba prihodiť za nečakanú mieru nechutností a aspoň spočiatku zábavne mesiášskych zombíkov ktorý nás chcú svojrázne spasiť. Inak nič nové pod pentagramom, vojaci idú podzemím, zdajú sa im štandardné halušky, haluze a konáre a k tomu ešte strašne otravné flashbacky. Ron Perlman ani Henry Rollins tomu už príliš nepomôžu, ale v rámci podobných béhovadín kde š-š-š-peciááálne jednotky, dvojnotky a trojnotky bojujú s rôznymi monštráckymi koninami je to ešte jeden z tých slušnejších zárezov a to je už vlastne samo o sebe hrôzostrašné. Ak ste videli takého Skeleton Mana viete o čom hovorím.

Super 8 (2011)

Superosmička ma dokázala hneď skraja zaujať svojou poctivou retro atmosférou a sympatickou detskou eskadrou čo točia svoj zombícky film. Havária vlaku ktorá rozpúta zápletku s mimozemšťanom je v rámci efektnosti totálne prepálená ( nehovorím to ako výčitku, páčilo sa mi to ), všetko vybuchuje, vagóny lietajú vzduchom ako šarkan po zožratí kotla fazule a detičky priamo medzi tým všetkým v pohodičke kľučkujú. Najlepší bol ale ten černoško čo incident spôsobil, len ťažko možno uveriť že by takú čelnú zrážku s vlakom a celé to následné peklo valiacich sa vozňov prestál len tak mixnir-dixnir v menej ako päťdesiatich zuhoľnatených kusoch a nieto aby sa následne ešte vykecával. No, keď z vlaku ujde ten marťan, tak začne z okolia čórovať motory, káble a tak vôbec, ale neodnesie ich do zberu takže má niečo za ľubom. Nie je také ťažké domyslieť si čo, keďže vieme že takýto emzáci si obvykle súrne potrebujú zavolať domov ( veď si len predstavte že ste tisíce sveteľných rokov od rodnej planéty a zrazu vo vás začne hlodať pochybnosť či ste doma nenechali zapnuté svetlo alebo pustený plyn. Z toho by sa jeden aj posral! ). Zatiaľ to celkom šlapalo, ale potom sa dej začne brodiť bahnom sračiek vzťahových problémov a decká sa začnú vykecávať o svojich traumách čo samozrejme nemám šancu oceniť. Keď armáda ( ako vždy úplný trotli ) začne v mestečku páliť naverímboha všetkými smermi tak to pobaví, ale záver je klasicky ítýovsky vymrdaná čurákovina kde ten priblblý pavúčí transformer konečne vezme roha vo svojej lodi z kociek, plný spomienok na "pohostinnosť" americkej armády. A to mal ešte šťastie že nestroskotal niekde v rusku kde by z neho pravdepodobne vymlátili aj priznanie že pašuje cigarety z ukrajiny. Našťastie to nie je také uslzené ako E.T ( extrémny trtko ) a dá sa to prežiť bez emocionálnej újmy.

Wolverine (2013)

No, chudák Wolverine, sólová kariéra najslávnejšieho x-mena je smutne neslávna. Hugh Jackman sa môže snažiť ako taký chuj aby bol neskutočne nabúchaný, ale čo z toho má keď mu klišovité scenáre, rutinérsky režiséri a detské ratingy hádžu polená nie pod nohy, ale rovno do papule. Sľubovanú temnotu a vnútornú rozorvanosť demonštruje film tým že nechá Logana hádzať smutné pohľady, klábosiť s imaginárnou Jean Greyovou a fňukať že už nechce bojovať. To ma teda presvedčilo ešte viac než predvolebné sľuby politikov alebo reklamy na dámske vložky. Druhý wolverinovský film je z väčšej časti hlavne strašne nudný. Keď konečne príde k prepadnutiu na pohrebe, strhne sa akcia tak dokonale zmätená, že sa mi nos od krčenia celkom pokrčil. Podarený súboj na uháňajúcom rýchlovlaku je potom predohra k prostrednej časti ktorá je taká nudná že som podobne ako Logan chvíľami strácal vôľu žiť. Určite som sa neprišiel do kina pozerať ako tam akčný hrdina sedí v dákej chajde, trúchli sám nad sebou a šuká japonku. Minúty sa vtedy vliekli nekonečne dlho, ale aspoň sme sa dozvedeli dôležitú informáciu že paličky stojace v miske prinášajú nešťastie. V poslednej tretine sa akcia konečne rozprúdi, ale od nadšenia som určite neskákal. Jednak som už bol značne unavený a otupený z predchádzajúceho kýbla nudy a jednak tam tvorcovia nepredvedú nič čo by nejako zvlášť zaujalo. Dokonca ani ten samurajský robot s rozžeraveným mečom. Niečo je jednoducho zle... Ono je paradoxom samo o sebe keď točíme film o chlapovi čo tasí superostré nezničiteĺné cool pazúry, ale vlastne ich nemôže vôbec použiť a rozsekať konečne protivníkov na tenučké plátky, lebo to musí byť celé prístupné od 12 rokov. Hovorí sa že filmový hrdina je len taký dobrý ako jeho protivník a Wolverine takých zúfalo postráda. Je ich tu síce niekoľko, ale to sú všetko taký nounejmáci ktorých nám nikto poriadne nepredstaví, len si odohrajú svoje rutinné záporácke šteky a rovnako rutinne skapú. Minimálne tá mrcha Viper by si zaslúžila viac priestoru lebo jediné čo sa o nej dozvieme je že má ostrý jazyk a fluše jedovaté chrachle. Záverečné odhalenie mi bolo jasné už od štvrtiny filmu ( vážne, ako brali toho starého japončíka na márach tak som si hovoril že to len finguje ), ale jedna vec ma presa len šokovala. Mám samozrejme na mysli (spojler!) Wolverinovu finálnu manikúru. to som teda zvedavý čo s tým ďalej. Predsa len tie jeho kostené špáradlá už nebudia zďaleka taký rešpekt ako Adamantiové britvy. Možno mu Magneto uklohní nové.

Out of Mind: The Stories of H.P. Lovecraft (1998) (TV film)

Slušná Lovecraftovská hračka kde je pár jeho poviedok prepojených dejom o chlapíkovi čo zdedil Necronomicon a potom sa mu snívajú rôzne halušky. Ono to síce nikam nevedie, ale pozerá sa na to dobre. Pravda, sfimovať tie kratučké poviedky nemá veľký zmysel, napr tá story s telefónom v krypte možno na papieri solídne funguje, ale na obrazovke scéna o chlapovi čo stojí pred dverami so sluchátkom v ruke, odkiaľ počuť krik jeho parťáka ktorý tam dolu niečo našiel nie je práve veľký zážitok. Nejaké špeciálne efekty, až na jednu štýlovú obludku ležérne rozcapenú na podlahe, neuvidíme. Najlepšie na tom celom je ale postava samotného Lovecrafta ktorá sa pravideľne objavuje v čiernobielych sekvenciách aby nám povedal nejaké tie postrehy. Ten je teda zahratý naozaj pozoruhodne, na tom sa zhodnú všetci. No, nakoniec si hrdina s Lovecraftom dajú pokec vo sne a tým to hasne. Celé to má necelú hodinu a ja som si na konci hovoril že ďalších 20 minút by vcelku bodlo, minimálne kvôli nejakému poriadnemu vyvrcholeniu kde by sa Lovecraft mohol stretnúť tvárou v tvár so samotným Cthulhu. Pokojne by stačili aj nejaké tie obrysy v hmle. Takto to pôsobí trochu nedokončene.

The 25th Reich (2012)

Pár vojakov počas druhej svetovej ide do buša chytať pumy a vláčia zo sebou rárohu z ktorej sa vykľuje stroj času. V minulosti potom nájdu lietajúci tanier, ale zmocní sa ho jeden zakuklený fašista, takže v budúcnosti prevezmú vládu robotizovaný nacistický pavúci. Úvodné animované titulky sú pekné a štýlové, bohužiaľ ďalšiu hodinu sledujeme len päticu šušlavých zelených mozgov ako idú lesom a jediným spestrením je prelet roja obrovských komárov. Posledných 15 minút je potom konečne celkom zábavných, zvlášť to ako jeden nacistický roboťák znásilňuje hrdinného kapitána vibrátorom do zadku. Akurát že presne keď sa to začne nejako rozbiehať to aj končí, s poznámkou že je v pláne ďalší diel. Všetci sa naň už trasú ako cecky pri zemetrasení... che!

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Bublech! Zo začiatku som sa bavil náramne. Izraelský superdrvič Zohan je taký nabúchaný macher že vedľa neho vyzerá Chuck Norris ako nemtavý záprdok. Keď masakruje teroristov stvára neskutočné kokotiny, chytá vystrelené guľky do nosnej dierky a ešte si strčí piraňu do trenírok, čo teda nechápe ani jeho úhlavný nepriateľ Fantóm. Akurát že ho už nudí nekonečné bezvýsledné bojovanie a radšej by robil kaderníka, takže predstiera svoju smrť a zdrhne do Ameriky. Aj tu ešte chvíľu po svojom šaškuje, z chuligánov viaže praclíky a na diskoške scratchuje svojimi guľami. To všetko je tak nádherne dementné že som sa v kuse rehotal. Menej vtipné už bolo že okrem strihania vlasov musel každú zákazníčku aj ošukať a všetko to boli samé zoschnuté starenky. Prcičkovské harašenie vždy zaváňalo skôr trapasom. Okrem toho sa ešte samozrejme musí povinne zamilovať, takže mlátenie ľudí iksmenovskými superschopnosťami musí ustúpiť a ani fun-da-mentál Rob schneider natretý krémom na topánky nedokázal zachrániť moju pozvoľne upadajúcu pozornosť. Vzhľadom na celkovú absurditu celého filmu tu ale našťastie nedôjde celkom ku klasickej Sandlerovskej premene buranskej komédie na melodrámu v poslednej tretine, takže sa to úplne neposerie a Zohan aj s Fanómom ešte predvedú pár pošahaných trikov. Každopádne tvorcovia filmu majú v jednom absolútny recht, Pakistanci aj Izraeliti sú všetci rovnaký ****** !!!