Plíživý měsíc (1968)

Western se zajímavou zápletkou, až trhiller v některých scénách, a příběhem, který postupně stupňuje napětí až do samotného grandiozního finále filmu. Hlavními tahouny filmu jsou zde Gregory Peck a Eva Marie Saint a vzniká tak atypický western s nutnou dávkou napětí. Film není zbytečně dlouhý, ač divák se neubrání dojmu, že některé scény jsou docela zbytečné a pořádnou akci se divák dočká pomalu až na konci. 75%

Springfieldka (1952)

Méně známý film Garyho Copera a o to více zde divák objeví spojení westernu se špionážními motivy. Určitě to není válečný film, nicméně zápletka příběhu je slušně zamotaná a překvapí. Gary Cooper hraje opět excelentně, jemu vlastně ty role šerifů, pistolníků nebo kapitánů prostě sednou na míru. Co mě zklamalo, že film by si zasloužil na takovou zápletku více času a prostoru, protože konec je dost uspěchaný. Devadesát minut je málo, minimálně na dvě hodiny a celý film by vyzněl o dost lépe. Každopádně slušných 70%

Zlato Apačů (1954)

Předně český název je naprosto mimo, stupidní a snad vůbec pro mě nejvíce iritující. Zlato Apačů? Ani omylem, originální název Garden of Evil (Zahrada zla) je mnohem vystihující. Spoiler: Celá zápletka filmu je o tom, že parta dobrodruhů se vydává na výpravu pomoci muži, který byl zavalen v dole na indiánském území Apačů. Celé partě vévodí bývalý šerif Hooker v podání famózního Garyho Coopera, dále mu zde sekunduje Richard Widmark jako gambler Fisk nebo Cameron Mitchell a Susan Haywardová. Film má slušnou dějovou zápletku, napětí houstne, když mužům postupně dochází, že indiáni jsou jim čím dál více na blízku. Slušný western 75%

Firecreek (1968) odpad!

Film režiséra Vincenta McEveetyho slibuje divákům psychologický western, který ovšem je spíše výraznou patlaninou a slátaninou, které bohužel vévodí dvojice Henry Fonda a James Stewart. Nutno říct, že ani jeden nepředvádí nějaké veliké herecké umění. Trochu se snaží Henry Fonda a dodává své postavě nějaký psychologický profil. Nicméně James Stewart hraje tak mimo, že se mu dá těžko něco věřit. Nebyl opilý během natáčení? Jeho hraní se dá charakterizovat jako herecká bída. Celý film má zvláštní nádech, samotní grázlové, co přijíždí do města, tak ani nestupňují svůj teror, udržují ho v určité rovině, která jde/nejde za hranice. Co mě dostalo je během přestřelky chyba, která je tam způsobená: jeden z grázlů je zastřelen a zapřažen koňmi, kteří ho táhnou po ulici a hned v další scéně se objeví ve stáji jako znovuobživlý grázl. Tak bylo grázlů 5 nebo 6? A tamto bylo dvojče? Každopádně ostatní postavy jsou tak nevýrazné, že člověku přijde, že každá minuta je jako hodina... Cítil jsem, jak jsem stárl u tohoto filmu... Nikdy více, gratuluji k zaslouženému odpadu!

Měla žlutou stužku (1949) odpad!

Jak správně urazit fanouška westernů? Jednoduše pusťte mu film Měla žlutou stužku z trilogie režiséra Johna Forda. Může obsahovat spoiler: Předně musím ocenit nápad a no řekněme až heroický pokus natočit film z prostředí pevnosti... Bohužel zápletka filmu je tak jednoduchá, že divák má pocit, že scénář k filmu byl napsán během jednoho dne... Kapitán Nathan Brittles v podání nevýrazného Johna Wayna, kterému zbývá pár dnů do penze, dostává poslední úkol, dopravit Olivii Dandrigeovou k dostavníku, který jí má dostat pryč z nebezpečného území plného indiánů... Zní to jako lákadlo na celkem zajímavou a poutavou zápletku... Nevěřte tomu... Wayne se párkrát obrátí s kavalerií v imitované krajině a nakonec se vrátí zpět do pevnosti. Celý film se táhne v divném patriotismu, kdy vlastně film líčí indiány jako ty nejvíce špatné, jako ty burany a ty kteří znají pouze ohnivou vodu. Vylíčení indiánů na konci filmu mě až zarazilo. Říkal jsem si toto nemohou myslet vážně. Obzvlášť John Wayne, neozbrojený hodí šíp do obličeje ozbrojenému indiánovi. Ten film není žádnou oddychovkou, jak někteří píšou v recenzích, jedná se vlastně o cílovou propagandu, kdy indiáni jsou ti špatní a ostatní jsou ti dobří. A celý film končí tím, že Wayne je na hřbitově a pokládá květiny na hrob své ženy... Samozřejmě, že ta samá scéna odstartovala celý film na začátku. Na první pohled, ale naprosto studiová záležitost s nějakými občasnými záběry krajiny a i pár scén v ní, ale naproti tomu máme zde mizerný scénář, herci jsou nevýrazní, nudní a bohužel až moc nafrněný a naivní. Hudba byla neskutečně otravná až přesládlá. Za tak nechutný patriotismus a propagandu dávám naprosto zasloužený odpad...

S čerty nejsou žerty (1984)

Jedna z nejlepších českých pohádek, co kdy v Československu vznikla a právem se řadí do mé top 5 nejoblíbenějších pohádek. Celému filmu vévodí a strhává na sebe pozornost démonický Karel Heřmánek, který se chopil role Lucifera, kníže pekel s grácií. Tomu zdatně sekunduje Vladimír Dlouhý (Petr Máchal) a Ondřej Vetchý (Vraník / Janek)... Herecké trio záporáků nám ztvárnil brilantně Petr Nárožný... Kaprál: Sakra já si zlomil šavli... Máchale, stůj! Viktor Preiss coby nenasytný správce a Jaroslava Kretschmerová, který výtečně zahrála macechu Dorotu Máchalovou. Celou skvadru herců pak doplňuje starší, nemohoucí kníže v podání Josefa Kemra a dvě krásky Monika Stará a Dana Bartůňková (princezny Adélka a Angelina). Celý film navíc doplňují hlášky, které diváka nutí se smát a bavit se. To vše nám přinese tato hodinu a půl dlouhá pohádka s krásnou hudbou Jaroslava Uhlíře od a výtečnou režií Hynka Bočana. 100%

Zelená planeta - Vodní světy (2022) (epizoda)

Druhý díl Zelené planety opět nezklamal, dechberoucí záběry na putující zelené řasové koule, divokou vodu nebo nádhernou louku ve Středozemním moři. Jedním slovem jde tato epizoda vyjádřit: ÚŽASNÉ! 100%

Zelená planeta - Tropické světy (2022) (epizoda)

Skvěle! Tak má vypadat moderní dokument. Nová technologie je dechberoucí a záběry naprosto fantastické. Navíc Attenborough snad nestárne a pořád je na něm vidět energie. Oblíbený záběr je na běh na mravence s lístky. 100%

Tudorovci - Série 3 (2009) (série)

Může obsahovat spoiler: Jestliže první a druhá série Tudorovců byly skvělé a jejich celkový výsledek jsou pět hvězd, tak u třetí už to tak neplatí. Proč to tak je? Jednoduše, je to hlavně kvůli druhé polovině série, která začíná drhnout a sérii vlastně zkazila... Předně první čtyři epizody jsou na jasných pět hvězd a může za to hlavně celkem dobře zpracované téma let okolo Jindřicha VIII. a jeho nové manželky Jany Seymorové. Sice moc nechápu, proč Anita Briem byla nahrazena, ale ve výsledku to vůbec nevadí, jelikož Annabelle Wallis jí předčila skoro ve všem, i v kráse a dokonale dokázala ztvárnit krásnou Janu Seymorovou. Meyers opět nezklame a opět předvádí skvělý herecký výkon v podání krále Jindřicha VIII. Více prostoru dostává postupně i Sarah Bolger v roli královy dcery Marie a opět ve své roli září i Henry Cavill coby vévoda ze Suffolku. James Frain jako Thomas Cronwell v prvních čtyřech epizodách nedostává takový prostor, což je v pořádku, druhá polovina série je přeci jenom více o něm. A koneckonců i jeho pád, kdy se ukáže, jak moc situaci podcenil. Ale abych jenom nechválil, tak musím říct, že hlavní problémem nastává epizoda 5 této série, jako kdyby přišel zlom a tvůrci začali spěchat na samotný konec seriálu. Dost se od této epizody projevuje pospíchání a vlastně ani psychologizace postav už nejde do takové hloubky. Což jde až do čtvrté série, kde to tvůrci za mě zkazí úplně. Další věc, obsazení některých postav je dosti ne mimo, ale šlápnutí vedle, hlavně se jedná o dva herce, kteří mi ve svých rolích neseděli, první Alan Van Sprang (jako sir Francis Bryan) a Mark Hildreth (jako kardinál Reginald Pole). Za mě oba zklamali, nejvíce druhý zmiňovaný ovšem. V neposlední řadě ještě zmíním tři věci. Tvůrci se podobně jako v předchozích sériích snažili obsadit známějšího herce do role duchovního. V této sérii je to Max von Sydow jako kardinál Von Waldburg. Ale skutečně dokázal naplnit svou roli? Nemyslím si, oproti Samu Neillovi nebo Peteru O'Toolovi, je tam spíše do počtu a nikdy se těmto dvěma hercům svými hereckými výkony nepřiblížil. Dost podprůměrný výkon za mě. A konečně nové objevy Jindřicha VIII., Annu Klevskou hraje krásná Joss Stone, která se ujala role s ctností a naopak je krásnější oproti teence Kateřině Howardové (hraje Tamzin Merchant), která mi do role neseděla, ale vůbec. Celkově série vyšla na čtyři hvězdy a 75%.