Dva klobouky (1974)

Gregory Peck a Desi Arnasz Jr. jako dva psanci, kteří se chtějí dostat do Mexika, ale je jim v patách neúnavný Jack Warden jako Sheriff Gifford. Film by nabízel unikátní příběh, kdyby byl lépe zpracovaný. Vlastně hlavní roli má zde spíše Arnasz Jr., než Peck, který je vlastně takový dosti nevýrazný. Do toho Warden a jeho rasistický pohled na svět diváka rozčiluje a je zde vlastně ten hlavní záporák. Bohužel obrovská škoda, že to není pojato jinak a to sice tak, že Peck by byl ten špatný... Bohužel film je na jedno shlédnutí a více ne 50%

Přepadení (1939) odpad!

Také známý jako Dostavník, ovšem zub času se na filmu hodně podepsal a ani takový kabrňák jako John Wayne nedokázal film zachránit nebo pozvednout... Navíc on sám je docela nevýrazný. Předně na 96 minut je film strašně vleklý a spousta nesmyslů se v něm objevuje... Chápu, že je to snímek z roku 1939, ale prostě neskutečně otravné patriotství se nese celým filmem a ve finále Dostavník zachrání z ničeho nic kavalérie? Vážně... Kdepak tenhle snímek je nadhodnocen, jelikož ani finální souboj není pořádně vidět. Odpad a nikdy více... Mimochodem v roce 1966 vznikl remake filmu a rozhodně je lepší než tato verze, více akce, napětí a hlavně herci jsou ve svých rolích přesvědčivý...

Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962)

Já si snad nikdy nezvyknu na Jamese Stewarta jako na hereckou legendu ve westernech, topornějšího herce jsem snad ve westernech neviděl... Jediný co mu jde, je role kuřete jako tomu bylo v příšerném filmu Firecreek. Asi se mnou někteří nebudou souhlasit, ale nemohu si pomoct. Plusem tohoto filmu je zde John Wayne, který zde hraje takovým neurvalým způsobem burana, ale pořád je prostě lepší než Stewart. Dvě hodiny na takový film je moc dlouhý a navíc na to, že je to z roku 1961, tak se jedná o komornější záležitost, kdy film připomíná spíše divadelní představení, než film. 50%, ale tedy zachraňuje to John Wayne, ten kdyby tam nebyl, tak dám dvě hvězdy, jelikož Stewart je marný.

Malí kovbojové (1972)

Je další snímek Johna Wayna ze 70. let minulého století. Obecně vzato platí, že po roce 1970 se málo komu podaří natočit kvalitní snímek z divokého západu. Pár výjimek se najde a jsou to větší klasiky, než z klasických 50. či 60. let, co zažíval tento žánr největší slávu. Tenhle western se zajímavým námětem ovšem k nim nebude nikdy patřit. Protože vcelku se jedná o film, který nedává moc smysl. Nejprve se ohlídneme ale za hlavními protagonisty, jsou jimi John Wayne, Roscoe Lee Browne a Bruce Dern. První zmiňovaný má hlavní roli, ale celkově jeho výkon není ničím zvláštní... Co se tvůrcům povedlo je obsazení Roscoa, co by kuchař Jebediah přináší částečně do filmu nějaký vtip. Bruce je klasický záporák, který prostě si odehraje to svoje, ale není to žádný oslnivý výkon... Příběh filmu, ač se zdá, že je zajímavý, tak na druhou stranu není moc povedeně natočený, občas se zde najdou chyby a celkově střih je takový až amatérský... Co je ovšem nejvíce špatné na snímku konec, je to neskutečně naivní, že děti, kterým není ani třeba 15 nebo 18, že se naučí střílet a lupiče pobijí... Stejně tak tomu je, když se děti jako nový honáci vydávají na cestu, tak vidíte, jak se s nimi rodiče loučí... Úplně máte pocit, jako kdyby jeli někam na školu v přírodě nebo tábor... Zkrátka dávám jednu hvězdu za Roscoa, dal bych i jednu za Wayna, ale jeho výkon tady byl podprůměrný, 10%

Major Dundee (1965)

Film, který se svou stopáží příběhem, délkou a rozpočtem tváří jako velkofilm, ovšem není tomu tak. Film je neskutečně dlouhý a příběh filmu je neskutečně slabý. Chybí výraznější hudba, jelikož hudba Daniela Amfitheatrofa a Christophera Calienda je nudná, nevýrazná a nezáživná. Strašný. Teď k hlavnímu obsazení, jestliže chci, aby film fungoval, tak by měla fungovat určitá chemie mezi herci, tomu ovšem tady tak není. Charlton Heston v jednu chvíli je přesvědčivý, v další nevýrazný až mdlý. Richard Harris zase nepodává nějaký skvělý herecký výkon, ač se snaží, tak divákovi bude lézt na nervy od začátku až do konce... Mario Adorf totálně upozaděný, nevýrazný, skoro přehlížený... Ve filmu někdy v půlce, spíše na konci se objeví krásná Senta Berger (Teresa Santiago), která se sice snaží, dodává filmu určité kouzlo svými obdivuhodnými křivky, ale jinak objeví se na chvíli. Jediný z herců, kteří podává solidní výkon je R.G. Armstrong jako reverend Dahlstrom. Film je ale jinak velice špatný. 30%

Velká přestřelka (1967) odpad!

Předně nechápu, tak vysoké hodnocení. 75%? Jako vážně? Buď jsem viděl jiný film nebo nechápu. Lee Van Cleef sice hraje slušně, ale je pouze tahákem do filmu. Tomas Milian si drží svůj standart a přesvědčivě hraje do poslední chvíle grázla, než se zjistí, že je grázl, který ale nevztáhl ruku na mladou dívku a zjišťuje se, že to byl nějaký boháč, kterého diváci mohli vidět na konci a začátku. Tudíž je to chudáček, ale stále grázl, který chtěl podpálit bordel. Opět dochází k vykrádání westernových snímků, souboj pistol a nože je známý díky filmu Sedmi statečných. Samozřejmě film se nevyhne ani skrytého záporáka v podání Waltera Barnese (známý z filmů podle Karla Maye jako je Vinnetou aj.), který hraje toporně a v podstatě dosti nepřesvědčivě a celé osazenstvo pak doplňuje trapný se sklíčkem na oku, baron v podání německého herce Gérarda Hertera. Snaha o nějakou psychologii postav je marná, jelikož postavy nemají vyloženě nějaký prostor na utvoření a ve výsledku je Velká přestřelka bohužel za mě slátanina několika scén, které ve výsledku vůbec nedávají smysl. Scéna s rančem, býkem, je zbytečná, navíc, aby se natáhl čas. Bohužel ani hudba Ennia Morriconeho film nezachrání a ve výsledku se nedá hodnotit jinak než odpadem. Shlédl jsem alternativní verzi, která je asi dost prostříhaná, ale nevěřím, že by původní stopáž 110 minut nějak film změnila. Odpad a nikdy více.

Stanice Komančů (1960)

Byl jsem velmi mile překvapen tímto filmem, samotný námět filmu je originální. Randolph Scott hraje klasicky sympaťáka Jeffersona Codyho, který pomáhá ženě dostat se zpět domů. Ale za celým příběh se skrývá více, než se zdá a i když Jefferson vypadá, že se mu jedná pouze o odměnu, tak má přeci jenom ušlechtilé pohnutky. Navíc Cody musí čelit Komančům a ještě samotným lovcům odměny, kteří se k němu připojí. Za zmínku stojí i Nancy Gatesová, která zdatně Randolphovi sekunduje. 75%

Pod kopyty stád (1966)

Klasický western s celkem klasickou zápletkou. Do hlavních rolí byli obsazeni William Holden a Richard Widmark jako Alvarez Kelly a v druhém případě jako jižanský plukovník Tom. Nutno říct, že oba své role ztvárňují velice přesvědčivě, obzvlášť Widmark, který hraje až fanaticky plukovníka Toma Rossitera. Holden zase svou roli Alvareze ztvárňuje způsobem, že člověk neví, co od něj očekávat, ale pořád je to gentleman. To nám dokáže, když pomůže Liz Pickeringové, kterou ztvárnila okouzlující Janice Rule (tu diváci mohli vidět ve westernu Pozvánka pro pistolníka). Film je velice plynulý a divák se u něj nebude nudit. 75%

Indiánský bojovník (1955)

Film, od kterého jsem nic nečekal a přesto mě příjemně překvapil. Za poslední dobu jsem viděl hodně westernů a tenhle se dá považovat za slušný nad-standart. Film není dlouhý, na 88 minut je to slušně zpracovaný snímek a Kirk Douglas v něm exceluje. Kromě hlavního protagonisty je zapotřebí také zmínit krásnou Elsu Martinelli v roli indiánky nebo Waltera Matthaua, který zde hraje hlavního záporaka. Slušných 75%

The Yellow Mountain (1954)

Slušný western s Lexem Barkerem v hlavní roli. Tomu zdatně sekunduje Mala Powers a Howard Duff. Celkově vzato film není nijak dlouhý, což je jedině dobře, jelikož není zbytečně natahován. Nejedná se nějaké veledílo, ale film neurazí. 75%