Na východ od ráje (1955)

Moje srdce opět zaplesalo nad přehlídkou ušlechtilých hodnot, podrobněji viz pozitivní psychologie (Seligman), v podání, které mě ani minutu nenudilo. Moje první setkání s Rebelem, ale vůbec nelituji, ostatně všichni byli výborní a uvěřitelní. Takové množství humanismu v drobnohledu z té lepší stránky dnes abys Hubbleovkou pohledal a to žijeme v odstupu doby, vzhledem k existenci lidstva, prakticky bezvýznamném. A co teprve technická realita, kam až...?! Budiž mi k dobru, že k pochopení problematiky nepotřebuji odkazy v Bibli, ani jiné teoretické žvásty, stačí doširoka otevřít oči a duši bezbřehému vnímání. Ono taky osobní zkušenost není k zahození, není nad spálení vlastních milovaných prstíků. Dost umravnostňování, líbilo, povedlo se.

Jackie Brown (1997)

Kdybych měla hledat mezi filmy ten nej kultivovaný, stylově na úrovni, zvolím Jackie. Je to typické tarantinovské záměrné vrstvení a proplétání detailů a celků, opakující se analýzy a syntézy, za pečlivého výběru hudby, kamery, kostýmů, castingu. Vše se točí kolem mafiánských praktik sekáče Ordella a především Jackie, která je snad nejlepší propagandou smyslnosti, ženskosti a lascivnosti bourající veškeré klišé kolem stárnutí. Dalším neméně důležitým prvkem byla ukázka rovnosti mezi národy, anulace rasismu jako společenského problému. Nechtěla jsem se v tom Orwellovsky pitvat, ale tady vidím hlavní hodnotu filmu. Nedávno jsem si střihla svou Jackie u nás v Albertu. Svádivý pohled, dokonalý úsměv, čupr účes, pohodový výraz a nenápadné šilhání na přítomné mužské osazenstvo. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, pánové se pomalu chytali, rajcovní oční šermink vraceli s čím dál větším zájmem. Než přišel On, mezi všemi šampión a nebyl to nikdo větší než místní Bezdomovec. Nejdřív somroval 5 Kč, nakonec chtěl zaplatit polívku, nedostal nic, i když to byl zřejmě poslední skaut a mezi "chlapy" jednooký král.☺

Nula od nuly pojde (2006)

Všecko špatně a ještě naruby, míchání žánrů, nelogičnosti až trapnosti, zcestné vkládání detailů s nulovým účinkem, nevhodní herci, co 3 min. nová písnička a ne vždycky vhodná s funkcí dorazit rozviklaný hřebík, který né a né se zarazit. Pegg mi až tak nevadí, ale Davida jsem viděla snad jednou v Přátelích a je to pořád stejné prkno jak poleno. Neznámý rejža se snažil prorazit mezi hvězdné kultovní režiséry, ale s určitostí neznámým zůstane, nula od nuly pojde. Tu první hvězdu dávám za nulový efekt, druhou rozhodující přidávám ke korunce Miss Poupě Wyomingu či Oklahomy, když měla tak krásný den, že jako bonus dostala pěkný výlet do Oregana a zaslouženě. Nefungovalo to, čekala jsem houby s voctem, ale film pro mě skončil současně s titulkama a už o něm nevím nic, leda tak velké h...

Po přečtení spalte (2008)

Ujeté crazy komedie u mě mají vždycky zelenou, protože nemusím řešit ani zapojit žádné smysly a to je prima. Začátek mi sebral Pahorek, ale Coenům jsem nakloněna, takže níž nepudu. Jak by mi mohla vadit tak sehraná parta idiotů, reklama na fitcentrum (zase důvod ho obejít velkým obloukem), ruská betonová plástev s visícím Putinem Včele. Jak vystihl agent CIA "zřejmě spolu chrápou všichni", tak se nakonec krásně kolegiálně semelou a všecko je jak má být. Ještě že George zdrhl do Venezuely, kdyby tak udělal hned v úvodu, byla bych raději. Zato tranďák Brad, ten neměl chybu, rozený komediant. No a tradičně Frances pokaždé všecky přechčije, i když žádnou plastiku vlastně nepotřebuje.☺

Pahorek (1965)

Prostě vysokoúrovňová klasa a klasika. Už tak špičkový scénář, nadčasový a stále aktuální, podtrhly skvělá režie a famózní herectví všech. Co scéna to perla, co monolog či dialog to skvost. Od idee přes emoce po poselství a poučení. Bez barev, bez hudby, bez zbytečných frajeřin a vulgárností, perfektní. Sean fešák jak vystřižený z plakátu a černá huba King zaválel jedny z nejlepších a nejvtipnějších scén, borec! Nebudu hledat alegorii v nápadně podobném vzhledu (ne)velitele, ani nebudu hloubat v sarkasmu namířeném proti vojenskému systému, protože to hezky odsejpalo a bavilo. Závěr onu nadčasovost nejlépe vystihl a je platná dodnes, zřejmě navěky. Přesto všecko utrpení mi film znovu evokoval myšlenku na znovuzavedení povinné vojenské služby, aspoň na půl roku, bez rozdílu. Rozkaz.

Byl jsem při tom (1979)

Vzhledem k tomu, že jde o adaptaci, není snadné intenzivněji vybalancovat tím či oním směrem. V 70. letech to musel být poprask, ať už v odvaze strefovat se do nejvyšších i nejintimnějších míst nebo předvést osobní představení kouzelnou Shirley M. Přesto si myslím, že se dal přímo obrovský potenciál předlohy využít o něco víc komicky než satiricky. Politiky má každý dost a na tomto poli je stejně jakékoli zahradničení marné, ale zemité a situační komedie není nikdy dost. Pobavily mě tyto pasáže: "Nárok nebude nutný. Ani nevím jak vypadá." "Neznáte Raphaela? Mám pro něj vzkaz" a závěr na rybníce včetně titulků. Kdyby byl ve stejném duchu celý dlouhý film, určitě by mi pětihvězda nestačila. Nechápu, že se ještě schopní tvůrci nechopili šance na rimejk, to by byla pořádná orba i sklizeň v jednom pro každé roční období.

Ukrutně šťastni (2008)

Když pošlete pošuka do divnozapadákova a ještě za trest, nedopadne to nikdy dobře. Pomíjím shodu s jinými mnohem lepšími dílky, něco tomu prostě chybělo (nedotažený scénář). Vyzdvihuji působivou stylizaci a slušnou kameru, ale už ne absenci emocí a humoru, natož marnou snahu o poskládání detailů v efektní celek (to se holt musí umět!). Distributor poukazuje na divně vyšinutou komunitu, já bych to spíš viděla na běžnou "normální" realitu. Ani dobře zahraný part představitele zákona Jakobem Cedergrenem není v dnešní době ničím vyjímečný, spíš ji přesně lehce satiricky vykresluje. Nebudu dál hloubat nad (ne)smyslem idey, ale jako forma "úklidu" nepohodlných zaměstnanců jde o funkční návod, jak ušetřit. Kdo nehraje s námi, hraje proti nám a skončí v močále. Brej.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Překvapivě dobré a chytlavé hned od začátku, že jsem si "svatá prostoto" asi po hodině řekla zvědavá a natěšená na události věcí příštích, snad to už za hodinu neskončí. A to je co říct, když jsem odpůrce přemrštěných délek filmů. Kvalitní zručně překombinovaný scénář byl tím hlavním tahačem mého zájmu, pak velmi dobrá režie, výborné herectví a prostředí. Samozřejmě chválím oba hlavní hrdiny, především skvělou hodně zvláštní Noomi Rapace, která s rolí jako by srostla. Psychothrillery mám ráda, tady je plusem nenásilnost dějové dynamiky v klíčových bodech, a to v otázce PROČ se lidé chovají, jak se chovají. Lisbeth se mi zamlouvala o to víc, oč byla postupně silnější, vyrovnanější a smířlivější. Protože násilníci nejsou oběti, mají předtím možnost volby. Ona sice zručně kličkovala mezi morálními dilematy, ale přesto to nakonec zvládla v mezích tolerance. Až na ten kýčovitý závěr, ten to trošku pos*al.;-) Každopádně to bylo syrové a specifické jako severská krajina.

Lovec jelenů (1978)

Film plný paradoxů. Zprvu to bylo jako u nás doma - werk, fana, kalení oceli, zkalení v hospodě. Ale konec srandy, teď vážně. Některé věci působily násilně (lov na jelena, posttrauma), některé nelogicky (civilové místo vojáků, Rusové místo Amíků), ale vzhledem k tomu, že byl film v roce 1978 určen všem naivním Tomášům obecně, snažím se chápat. Bohužel jako milovnici akce mě bavila pouze useklá kratičká sekvence kolem ruské rulety v zajetí. Předtím ani potom mě ty rádoby psychologické moralizující nátlaky nechytly jak by asi měly. Nejspíš proto, že ač je rejža naservíroval pěkně po vitnamsku (viz distributor text jak prase), mělo to pro cílovou skupinu stejný účinek jako antikoncepce v Somálsku. Proto nepůjdu výš a ještě kvůli závěru, který ústy ruského etnika - "God bless America" - všecko předchozí předlouhé úsilí dokonale zasklil a zesměšnil.

Bestie musí zemřít (1969)

Opět jsem, ubohý člověk zapomětlivý, podlehla vábení Artu s úmyslem nechat se poučit a zmoudřet. Nebudu se vracet k době minulé, co do celkové formy je to logicky pasé, ale na druhou stranu mě chytlo civilní až místy dokumentární herectví všech postav, což netuším či byl záměr. Hezky se vstřebávalo to mentorování s odkazem na antiku a morálku. Když se ale dnes, přesněji včera, na Novinkách na všecky krásně směje jeden z nejslavnějších českých turistů, který je na dlouhodobé odpočinkové zasloužené dovolené v JAR, pak slova jako mravní vědomí, jednání, cítění, etika, právo, charakter, svědomí...hořknou na jazyku, rozplývají se, mizí někde v dáli a splývají s nekonečnými vodami bezbřehého nemilosrdného oceánu.☻