Ďáblovo dítě (2008)

Kristepanenanebi, já se snad přestanu dívat na horrory. Průšvih je, že v dnešní době si už každý amatér může dovolit slušnou kameru a ti hazlíci to ještě oklamou barevnými filtry, takže už nedokážu poznat podle traileru, že to je totální, primitivní béčko. Kromě kamery tady nestálo za řeč nic, hudba něky dosahovala průměru (většinou šlo ale o sprosté orchestry nahrané na kompu), ty světlější chvilky ovšem klasicky pokazila choromyslná hudební režie. Hlavními hrdiny tohoto průšvihu jsou ale samotní herci a scénář - vražedná to kombinace, která z toho místy dělá tragikomické varietní číslo. U některých scén sem se vyloženě smál, zbytek byl bohužel spíše k pláči. Mluvím konkrétně o scénách, kdy strýček Fester z Addamsovy rodiny chraptěl a dusil malého chlapečka a ten se zcela znuděně díval dolů, nebo chlap, který dostal ránu sekerou do zad, si jako by nic hrál dál. Já už nechci, už budu hodný, slibuju.

Nenarození (2009)

Ve zkratce - strašné béčko s áčkovou kamerou. Polovina herců průměrná, polovina příšerná, hudba dobrý standard, střih špatný až hodně špatný, scénář jedno velké klišé a blábol (pokaždé, když scénárista v horroru najede do nácků, je vymalováno), lekačky směšné, masky a efekty naprosto trapné. Omlouvám se, že se tak soustřeďuju na technickou stránku, ale o čem jiném jsem měl přemýšlet během 90 minut strašlivé nudy? Ještě, že tam byla ta mizerná herečka, ale švarná frajárka a (chudák) Oldman, jinak bych se na to vykašlal hned.

Zazděná (2009)

Samotný scénář ještě není úplně retardovaný (přinejmenším prvních 30 minut), k plusům bych řadil i vcelku ucházející vizuál - plně ale souhlasím s J*A*S*Mem, herci jsou příšerní do té míry, že se na film místy nedá koukat (jediná "normální" byla Deborah Cara Unger). Navíc je tady dost amatérská hudba, kterou ještě navíc pohřbívá nesmyslná hudební režie. Nechte si ujít. p.s. Dostal jsem české titulky, které dělal automatický translátor, ale definitivně jsem je vypnul při hlášce "Udělej se doma" ("Make yourself at home") :D

Lidské tělo (1998) (seriál)

Tohle mě naprosto dostalo. Nemá cenu to popisovat, musíte to vidět. Poslední díl o konci života mě - staré, otrlé hovado - rozplakal jako malé děcko. Krása.

Milk (2008)

Sean Penn má u mne další body, tenhle pán nás v budoucnu může ještě hodně překvapit. Jinak ovšem nuda a šeď. Režijně to je zvládnuté dobře, což o to, bohužel filmu dost škodí špatný scénář - celé je to zdlouhavé a vlastně nijak příliš napínavé, zlomové momenty tak nějak proplujou bez většího efektu. Navíc - jak již zde bylo řečeno - kromě Penna a Franca mnoho herců dost nechutně přehrává, což v efektu oslabuje i výkon hlavní postavy. Téma bylo vážné a zajímavé, nakonec se to ale zvrhlo v dvouhodinovou revue karikatur. Dramatický konec mě pak nechal dokonale chladným, což považuji za vůbec nejsmutnější.

Stendhalův syndrom (1996)

Místy velmi zajímavá vizuální stránka podpořená psychotickou Morriconeho hudbou jsou bohužel jedinými klady tohoto filmu - když si je odmyslíte, zbude Vám nemilosrdně natahovaná stopáž, příšerné herecké výkony všech zúčastněných v čele s hlavní představitelkou, slaboduché postavy a nakonec zcela předvídatelná zápletka. Argento se snažil povýšit své krvárny na umění, ale velmi bolestivě ztroskotal. Dobře mu tak.

Kat: Válečná zóna (2008)

Není to asi nejhorší film, jaký jsem kdy viděl, určitě se ale vejde do desítky nejtrapnějších. Opravdu bych musel dlouho přemýšlet, kdybych měl říct, co je největší z mnoha slabin tohoto béčka. Herci jsou prostě příšerní, až fyzicky mě bolelo sledovat to freakshow antitalentů, druhým důležitým hráčem v této tragikomedii je naprosto dementní scénář. Některé postavy byly napsány vyloženě za trest. Kamera na technické úrovni sobotních krimiseriálů je v nepříjemném kontrastu s pompézní hudbou zcela očividně nakradenou z Temného Rytíře. Dobře, že už je ta hrůza za mnou.

Titanic (1997)

Cítím se dost provinile, když dávám tak vysoké hodnocení filmu, který je ve své podstatě - když zacituji klasika - lascivní a jednoduchý jako bulharská striptérka. Klasické pompézní cukrlátko, blockbuster pro masy, sezonní trhák, který má všechno, co musí mít, abyste se mohli tři hodiny spokojeně ládovat popcornem.

Captivity (2007)

Tohle že natočil režisér mé oblíbené, takřka geniální Misie? Kdybych nečetl titulky, tak tomu v životě neuvěřím. Stejná kravina jako Saw, dokonce lépe natočená a méně trapná, ale o chlup nudnější. Joffé už pro mne přestal existovat.

Hlad (2008)

Filmařsky je to zázračně čistá práce, McQueen je zcela jasně zastáncem klasické filmové školy, která je dnes již bohužel na pokraji vyhynutí - zbožňuju tenhle druh využívání detailů, dlouhých úseků mlčení a krystalizovaných pocitů napětí, strachu, bezmoci, nebo třeba i nudy. Po stránce obsahové je to bohužel trochu cítit agitkou a snahou o glorifikaci, přesto si myslím, že závěr nechá jen málokoho chladným. Jeden z nejsilnějších filmů tohoto roku - slabší povahy tohle budou rozdýchávat hodně dlouho.