• Reality-TV

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Kríza stredného veku po česku. Mierne predvídateľná s pár klišé, miestami priblblým humorom, nesympatickou Polnišovou (ktorá opäť zahrala nablblú postavu, ako u nej býva zvykom) a labilným Maštaírom. Pozeralo sa na to ale obstojne a hlavná štvorica bola celkom sympatická. Len mi nejde úplne do hlavy, prečo niektorí slovenskí herci hovorili slovensky, iní zasa česky.

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

Fú. Ako človek, ktorý vyrastal pod Tatrami (a ktorému začali chýbať po odsťahovaní sa zo Slovenska) som len pozeral s otvorenými ústami. Majestátne dychberúce zábery hôr a partička Nepálcov, ktorá sa rozhodla zvládnuť za pár mesiacov to, čo iným trvalo niekoľko rokov - a dali to. Nehovoriac o tom, že Nims vyliezol na jednu z hôr za jeden deň a ešte po opici. O Gurkhoch kolujú legendy, po tomto si zaslúžia ešte väčší rešpekt. Zamrzelo však, že sa výstupom na jednotlivé hory nevenovalo viac pozornosti. Proste "hovoríme o tom, ako tam vylezieme, následne tam vylezieme, urobíme si fotku a hybaj na ďalšiu osemtisícovku", pričom samotnému výstupu venovali v dokumente tak 20 sekúnd.. Pridávam sa k názoru, že pri spracovaní formou dokumentárneho seriálu by sa dalo z filmu vyťažiť ešte omnoho viac. Fronta niekoľkých stovák horolezcov na vrchol Mount Everestu bola ale sila.

All of Us Are Dead (2022) (seriál)

Ultrarýchli zombíci a partička stredoškolákov bojujúcich o vlastné životy. Námetom mi to trocha pripomína #žiju. Okrem zombies po kórejsku seriál ponúka aj problémy dnešnej juhokórejskej spoločnosti (šikana, tlak zo strany spoločnosti, nepriaznivé sociálne pomery). Len ten soundtrack niekedy hororovú atmosféru zľahčoval (ale znel dobre).

Red Notice (2021)

Letom svetom s Rockom. Tri celebrity v hlavnej úlohe,  predvídateľný dej, greenscreen (CGI?), Ed Sheeran a plot twist zakaždým, keď ste si povedali, že by to už konečne mohlo skončiť. Pozeralo sa na to ale dobre a dve hodiny zbehli neskutočne rýchlo.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Jack Nicholson v jednej zo svojich vrcholných rolí, aspoň pre mňa. Desivá realita psychiatrických liečební (nielen) vtedajších časov, vyslovene odporná vrchná sestra a prekvapivý zvrat na konci filmu. K Preletu som sa dostal až po rokoch, stálo to však za to.

Kripl kemp: Revoluce na kolečkách (2020)

Jeden z tých lepších dokumentov od Netflixu. Príbeh nezdolnosti ľudského ducha a boja za správnu vec v spoločnosti, ktorá by bola najradšej, keby ste neexistovali. To, čo začalo nevinným letným táborom spustilo obrovskú lavínu zmien a zmenilo pohľad spoločnosti na ľudí s postihnutím.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Feel good film s Benom Stillerom v "dospelejšej" roli, dychberúcou scenériou a príjemným soundtrackom (hlavne José tomu dodáva atmosféru). Len škoda tej občasnej predvídateľnosti.

Taxi 4 (2007)

Prvé dva filmy svižne bežali, tretí pokulhával, tento sa už vlečie z posledných síl s tuberou v terminálnom štádiu. Veľa kecov, málo akcie a aj ten humor už je ohratý.

Vodouch (2020)

Film mi námetom až nápadne pripomínal Bridge to Terabithia, ktorý ale bol kvalitou niekde úplne inde. Príbeh fajn, avšak do istej miery predvídateľný a s trocha presladeným záverom. Škoda, že námet viac nerozpracovali.

#Žiju (2020)

Kórejský zombie horor s dobrou hudbou, zopár zvratmi a sympatickou hlavnou dvojicou. V deji sa síce našlo pár nezrovnalostí, aj tak sa na to ale pozeralo dobre.3,5*

Časové pásmo bylo změněno