Lekce neslušného chování (2008)

Vtipné sbližování staroanglické zatuchliny se závanem křiklavé americké atmosféry. Archivální pramáti rodu, jiskrně sarkastický praotec, zlé sestry a princ Panda, černohumorná etuda s psiskem, svérázné pojetí honu na lišku, nostalgie, patriotismus, alergie, konzervatismus a konec, jaký jsem si představovala, ačkoliv jsem si ho netroufala přát. ;)

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Keira byla mnohem hezčí a živější Lizzie, Jennifer Ejhle :) připomíná portrét na starém porcelánu. Colin Firth je zase zajímavější Darcy než zádumčivý Matthew Macfayden. Mamka s taťkou jsou prima, ovšem Bingleyho jakékoli podobě bych bingla do hlavy kompletním vydáním Austenové, protože jeho naivita hraničí s lehkou mentální poruchou. Postavy jsou skoro bez výjimky nahastrošené do starých prostěradel a pokladů prababiččiny truhly, vyprávění je občas až příliš doslovné, ale dívá se na to hezky. A to v záplavě dramat, thrillerů a krimi někdy úplně stačí.

Hezké vstávání (2010)

Slunce, seno, slepice. Televizní kraviny. Snídaně s nohou. Ordinace v dobytčí ohradě. Selešoping. Fakt vás něco z toho láká?

Holky z naší školky (2007)

Addamsova škola mě dlouho odhrazovala českým názvem, který slibuje brutální horor. Obsazení a zvědavost však nakonec překonaly strach a předsudky a já se touhle šíleností fakt pobavila. Proto velkoryse odpouštím občasná zaváhání a odmítám si zkazit zážitek domáháním se vysvětlení nebo logiky. Navíc jsem hrdá na to, že jsem sama odhalila spoustu odkazů. Třeba že Camilla je Camilla. ;) Tak takhle to dopadne, když se upjatí Angličáci dají na houbaření!

Červený drak (2002)

Nepotřebovala jsem dvě hodiny, abych vymyslela hned několik mnohem originálnějších rozuzlení téhle pseudoskopové taškařice, než jaké horko těžko vypotili tvůrci. Logické lapsy, zbabrané mordy, napětí si zřejmě odskočilo na malou a bubu Hannibal zas nechal své charisma v druhém kabátě. Film je skutečně věrný předloze – přesně stejně mizerný.

Jackie (2016)

Nesnesitelně ubrečená rekonstrukce prvních dní, o které Jackie přežila Jacka. Snaha o pedantskou autenticitu nezadržitelně padá do propasti patetické hysterie. Pro mě zklamání na n-tou: z Natálky i námětu. Pokud si nelibujete ve slaných koupelích a terapii nudou, vyhněte se téhle fake Jackie obloukem.

Velká ryba (2003)

Synátor není příliš bystrý, když mu taťka musí tak sáhodlouze – ale zajímavě – vysvětlovat, že fantazie k životu patří. Bez ní by byl prázdný, bezbarvý a všední. Ten život, myslím. I když pro synátora by to mohlo platit taky.

Diana osobně (2017) (TV film)

Svědectví obětního beránka. Dianin pohled na vlastní osud je podobně utrápený a nešťastný jako nejspíš byla ona sama. Chyběla mi tam alespoň špetka sebereflexe, nikdy není všechno jen vina těch druhých. Zpověď ale nebývá objektivní.

Rodinné sídlo (1992)

„Margaret, už zas máš kruhy pod očima! Víš, že to máš zakázané.“ Hodně dlouhá a zašmodrchaná epizoda historického seriálu k žehlení.

Cestou lvů (1999)

Filmový portrét podzimu života George Adamsona a jeho lvích přátel. Skutečné dokumenty se mi ale líbily trochu víc.